Πέρασμα σε Mercur 41c

golorin
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 03 Σεπ 2016, 08:34
7

Καλησπέρα στο φόρουμ.

Ασχολούμαι χρόνια με το παραδοσιακό ξύρισμα. Ως μηχανή χρησιμοποιώ την Mercur 42c. Τα ξυραφάκια που χρησιμοποιώ ποικίλουν.

Πριν κάποιο καιρό δοκίμασα και τις Feather. Νομίζω ότι ξύριζαν καλύτερα απο τις άλλες που χρησιμοποιούσα. Στην επιθυμία μου όμως για βαθύτερο ξύρισμα, σκέφτηκα το εξής:

Μήπως η αγορά ξυραφιών Feather είναι «τσάμπα αγορά» σε μια closed μηχανή όπως η Mercur 42c;

Μήπως (αφού είδα ότι με ξυρίζουν καλά οι Feather) να περάσω σε μια open μηχανή όπως η Μercur 41c όπου το ξυραφάκι θα δείχνει πραγματικά τα «δόντια» του;

Υπόψην έχω ευαίσθητο δέρμα.


Σας ευχαριστώ πολύ.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Καλώς ήρθες,
έχοντας δοκιμάσει 2 open comb της Merkur, τις 11 και 15 (όχι την 41) θα έλεγα ότι το ξυραφάκι
δεν δείχνει καθόλου τα δόντια του σε αυτές. Είναι πολύ "ήπιες". Άν θέλεις οπωσδήποτε Open,
δές τις Parker 24 & 26, πιστεύω και άλλοι στις επόμενες από μένα απαντήσεις θα σου τις προτείνουν.
Πιό πάνω από αυτές, πάς σε Fatip...

Από την άλλη, προσωπική άποψη, όντας ενθουσιασμένος με την FUtur που πήρα πρόσφατα, θα
προτείνω αυτήν ή την Progress/Mergress που σε ξυρίζουν όσο βαθειά ή ρηχά θέλεις και γλυκύτατα...
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

Οι open comb της merkur είναι ήπιες και γκυκιες.
Χρησιμοποιώ σχεδόν μόνο την 15c και ειμαι ικανοποιημένος.
Αν ψάχνεις κάτι πιο επιθετικό δεν ξέρω αν είναι αυτή ή μηχανή.
Μπορείς να πάρεις μία parker opencomb αν θες που είναι ακόμα πιο εκτεθειμένα τα ξυραφάκια.
Βέβαια είναι και τι ψάχνεις.Η 15c για πολύ ευαίσθητα δέρματα είναι πάντως ταμαμ.Απλα πρέπει να τη μάθεις καλά.Επισης καλό είναι να δοκιμασεις και τα viking sword ξυραφάκια που είναι κοφτερά και απαλά και συγχωρητικα.Κανουν για ευαίσθητο δέρμα και οποία μηχανή και αν πάρεις θα την κάνουν πιο ήπια
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
golorin
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 03 Σεπ 2016, 08:34
7

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Τι λέτε για αυτήν εδώ;


Αυτό που θα ήθελα, είναι κάτι πιο βαθύ απο την Mercur 42c (και να μη μου γδάρει το δέρμα φυσικά).

Παίζει βέβαια ρόλο και η εμφάνιση (προτιμώ μια κοντή λαβή).
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 03 Σεπ 2016, 19:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τα links σε κάποια λέξη. Το πως μπορείς να το κάνεις αυτό, μπορείς να το δεις στις συχνές ερωτήσεις στην υπογραφή μου. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

H Fatip ειναι πολυ αποτελεσματικη αλλα αγρια κυρια. Για κατι πιο γλυκο σε open comb προτιμησε τις Parker (24,26) που σου ανεφερε ο Νωντας πιο πανω.

** Χωρις να ειμαι σιγουρος - γεραματα - νομιζω οτι η λαβη της 42c μια χαρα μπαινει στις κεφαλες της Parker.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

golorin έγραψε:Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Τι λέτε για αυτήν εδώ;

Αυτό που θα ήθελα, είναι κάτι πιο βαθύ απο την Mercur 42c (και να μη μου γδάρει το δέρμα φυσικά).

Παίζει βέβαια ρόλο και η εμφάνιση (προτιμώ μια κοντή λαβή).
1.Πολλοί λενε οτι δεν έχει καλό φινίρισμα.
2.Πολύ ελαφριά λαβή.
3.Πολλοί λένε οτι δεν κεντράρει έυκολα τη λεπίδα.Αυτό φαίνεται και χωρίς να την έχεις.
4.Φαίνεται,όπως λένε και πολλοί,οτι εξέχει παρα πολύ το ξυραφάκι.Άρα λογικά είναι πολύ επιθετική.

Αν θές ρίξε μια ματια στην parker 26.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
golorin
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 03 Σεπ 2016, 08:34
7

Τότε θα κοιτάξω προς parker 26 μιας και δεν είναι τόσο ακριβή.

Η 26 με την 24 είναι ίδιες να φανταστώ με διαφορετική μόνο λαβή;

Παιδιά έχει όμως εμφανή διαφορά με την Mercur 42c;
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Ναί, ίδιες είναι. Απλά η λαβή είναι διαφορετική, μόνο οπτικά. Δεν έχω την Merkur, αλλά έχω την Parker. Γλυκιά, αλλά άκρως αποτελεσματική. Πάντως όπως είπε και ο Νώντας, κοίτα τις Progress και Futur. Θα μείνεις κι απ'αυτές απολύτως ευχαριστημένος.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Θα συμφωνήσω με τους παραπάνω.
Οι Parker δίνουν γλυκό ξύρισμα και είναι πιο συγχωρητικες από τη Fatip. Φυσικά με ανάλογο ξυραφι μπορεί να την κάνεις ακόμα πιο επιθετική ή γλυκιά . Εγώ στη Maggard ( την παράγει η Parker και είναι η κεφαλή των 24 / 26 ) αν θέλω να πάρω γένια πολλών ημερών βάζω polsilver Super Iridium ή Perma Sharp, αν θέλω γλυκό ξύρισμα με λιγότερα γένια έχω άλλες λεπίδες.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
golorin
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 03 Σεπ 2016, 08:34
7

Παιδιά η Futur φαίνεται κορυφαία αλλά «κορυφαία» είναι και η τιμή της! :P

Added in 17 minutes 1 second:
btw αυτή είναι η Futur για την οποία κάνετε λόγο;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”