Μηχανή για δύσκολη τρίχα

Άβαταρ μέλους
ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2016, 18:42
7
Τοποθεσία: Νάξος
Has thanked: 889 times
Been thanked: 295 times
Ηλικία: 58
Επικοινωνία:

Και ο προσηλυτισμός καλά κρατεί 8)
Όχι δεν πήρα την σκοπιά παραμάσχαλα :) , ένα φιλαράκι ήρθε σπίτι την ώρα που ξύριζα κεφάλι και μου ζήτησε να του πάρω εξοπλισμό Εγώ του είπα θα συμβουλευτώ τα γρήγορα ξυράφια και μετά θα αποφασίσουμε
Οπότε το θέμα έχει ως εξής...
Δύσκολο πρόσωπο με κάτι γαϊδουρότριχες σγουρές και σκληρές που την ηλεκτρική του την φρενάρουν Αναπτύσσονται γρήγορα αλλά δεν πρόκριτε να ξυρίζεται σε λιγότερο από βδομάδα Θα τις κόβει με κουρευτική μηχανή και θα τις ξυρίζει μετά
Έχει να ξυριστεί από έφηβος με Π.Μ, οπότε πάμε στους αρχάριους Αν αγόραζα τώρα μηχανή θα έπαιρνα την progress long και το λέω αυτό γιατί δεν συνάντησα δυσκολία με την jagger 89 οπότε γιατί με μια ρυθμιζόμενη Και όπως και στα μουσικά όργανα υπάρχουν τα μαθητικά, παρόλα αυτά είμαι αντίθετος ν' αγοράζεις κάτι και σε 2 μήνες να το βάζεις ντουλάπι και να αγοράζεις ένα πιο ακριβό όργανο για να ικανοποιηθείς Το ίδιο συμβαίνει και στις ξυριστικές μηχανές
Μου ζήτησε κλειστού τύπου, αλλά δεν έχω ξυριστεί με ανοιχτού για να ξέρω την διαφορά Δύσκολα πιστεύω ότι θα ξυρίσει τέτοια τρίχα με μια jagger 89, ακόμα και με κλειστού τύπου γενικά μηχανή Ίσως μια ρυθμιζόμενη να είναι η λύση Μέχρι 70 ευρό για μηχανή τα δίνει Παρόλα αυτά δεν τον έχω για σωστή προετοιμασία πριν το ξύρισμα, οπότε το μπαλάκι δικό σας φίλοι μου !
Ι.Χ.Θ.Υ.Σ
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26480 times
Been thanked: 25944 times

Από την δική μου εμπειρία, σκληρές τρίχες+ευαίσθητο δέρμα=επιθετική μηχανή με μέτριας επιθετικότητας λεπίδα (να και τα μαθηματικά :P :D ).

Διαφωνώ ότι δεν θα ξυριστεί με Jagger, μια χαρά θα ξυριστεί αλλά αυτή θέλει πιο επιθετική λεπίδα. Και ίσως θα 'ηταν καλό να ξεκινήσει με μια Jagger, απότομες αλλαγές με επιθετική μηχανή δεν θα είναι και η πιο εύκολη μετάβαση.

Αν παρόλα αυτά θέλει ένα και μοναδικό εργαλείο, η Progress είναι μια εξαιρετική λύση. Ακόμα και στο 1 ή στο 2 θα του δώσει ένα άριστο αποτέλεσμα και όταν με το καλό εξεοικειωθεί με το πξ, ανεβαίνει σκάλα.
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Με πρόλαβε ο Αντώνης! Ωστόσο όπως τα περιγράφεις, προσωπικά δε θα πρότεινα μηχανές τύπου EJ και Merkur 34c αφού θέλει μόνο μια μηχανή. Δεν είναι πως δε θα τον ξυρίσουν, αλλά το πιθανότερο είναι να τον τραβάνε, να πρέπει να κάνει πολλά περάσματα κλπ. Όλα αυτά οδηγούν σε ερεθισμούς.

Το καλύτερο είναι μια ρυθμιζόμενη. Progress ή Futur. Αν προσθέσουμε τον παράγοντα οτι είναι αρχάριος, καλύτερα να παει σε μια Progress. Δεν έχω χρησιμοποιήσει Futur (παραλίγο να την μπουμπουνίσω σήμερα αλλά κρατήθηκα! :D ) αλλά η κοινή πεποίθηση λέει, οτι είναι πιο επιθετική απ' την Progress. Πιστεύω θα ηταν οτι πρέπει για τον φίλο σου, αν δεν ηταν αρχάριος. Αν από την άλλη πάει διαβασμένος και τον καθοδηγήσεις κι εσύ, τότε γιατί όχι μια Futur στη χαμηλότερη ρύθμιση για αρχή μέχρι να μάθει. Στο μέλλον ανεβάζει ρύμθιση και θα είναι οτι πρέπει για την περίπτωσή του. Τα ίδια ισχύουν και για την Progress.

Σίγουρα πάντως θέλει οπωσδήποτε κοφτερό ξυραφάκι. Feather, KAI, Polsilver, Perma Sharp, Voskhod, Gillette Platinum, Gillette silver blue, Personna Med Blue είναι μερικά απ' αυτά. Θα πρότεινα για αρχή να δοκιμάσει τα Polsilver Super Iridium. Σε καμία περίπτωση μη παει σε ξυραφάκια τύπου Personna Platinum, Derby κλπ. Αν και ποτέ δε ξέρεις στο κόσμο του Π.Ξ, πιστεύω πως δε θα λειτουργήσουν καθόλου καλά στη περίπτωσή του.

Από την άλλη, αφού θα ξυρίζεται μια φορά την εβδομάδα και αν βγάλουμε απ' τη μέση τον παράγοντα αρχάριος, θα ηταν ιδανική και η Muhle R41. Αλλά ποιος μας λέει οτι δε θα πορωθεί και θα θέλει να ξυρίζεται συνέχεια; Πάντως, καλύτερα να ασχοληθεί με την εν λόγω μηχανή στο μέλλον, οταν θα έχει αναπτύξει τεχνική, θα έχει βρει ποιο ξυραφάκι του ταιριάζει κλπ.

Όλα αυτά όσον αφορά τις DE μηχανές. Αν ενδιαφέρεται και για κάτι άλλο εδώ είμαστε!
Νίκος
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Νικο εγώ που έχω πολύ σκληρά γένια οι λεπίδες που ανέφερες είναι μια χαρά αλλά ρε φίλε οι Voshkod δεν με ξύριζαν. Πόνος και τράβηγμα χειρότερα από Derby . Και όχι μια αλλά όλο το πακετάκι ήταν έτσι . Και μετά τις έδωσα σε φίλο . Κατά τα άλλα και στο θέμα μας συμφωνώ με τα παιδιά πιο πάνω . Ρε Κωστή δωσε μια μέρα στο φίλο σου την δική σου Jagger με ένα Perma Sharp που είχες πάρει αν θυμάμαι καλά και πες του να δοκιμάσει . Αν του βγει καλώς . Αλλιώς ας πάρει και άλλες λεπίδες να κάνει κανένα ξύρισμα με τη μηχανή σου γιατί τέτοιες εποχές μην πετάει λεφτά ο άνθρωπος σε περίπτωση που δεν του κάνει. Αν δει ότι όλα του δουλεύουν καλά τότε προχωρά . Αλλιώς όπως λένε τα παιδιά πιο πάνω ρυθμιζόμενη με ρύθμιση στο πιο χαμηλό να μάθει . Και μετά ανεβάζει όπου αυτός θέλει!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2016, 18:42
7
Τοποθεσία: Νάξος
Has thanked: 889 times
Been thanked: 295 times
Ηλικία: 58
Επικοινωνία:

Το έχω σκοπό να τον βάλω να ξυριστεί με την δικιά μου πρώτα, μπροστά μου για να δούμε αποτέλεσμα
Ι.Χ.Θ.Υ.Σ
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

Για εμένα οι επιλογές είναι 3:
1.merkur futur/progeess.Καλύτερα την futur...
2.Muhle r41
3.Merkur slant

Την επιλογή 2 δεν την έχω δοκιμάσει αν και όλοι λένε ότι είναι για πολλά γενια.
Σλαντ έχω δοκιμάσει και μπορώ να πω ότι είναι πολύ αποτελεσματική.
Γενικά την futur που την έχω,θεωρώ ότι είναι για όλα τα γούστα.Καθημερινο ή εβδομαδιαιο,με λίγες τρίχες ή με πολλές τρίχες.Εχει το καλό επίσης ότι αναδυκνειει όλες τις λεπίδες ακόμα και μερικές που δεν μου πολυκαθησαν.Μπορεις να καταλάβεις αν είναι μία λεπίδα όντως κοφτερή και είναι ή μόνη μηχανή που μπορώ να πάρω αποτέλεσμα γυαλί.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26480 times
Been thanked: 25944 times

Για την 37C έχω ενστάσεις, δύσκολη μηχανή. Εγώ όταν την πήρα είχα ήδη 2,5 χρόνια στο άθλημα και μου έβγαζε ερεθισμό. Μην τον "κάψουμε" τον άνθρωπο...
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Εχω ενα φιλο που θελει να μπει στο Πξ.Θελω να του πω για την Εdwin Jagger 89bl ,αλλα φοβαμαι απο αυτο το θεμα που εχει με τη βιδα στην κεφαλη.Αυτοι οι τυποι εχουν βγαλει μια πολυ ωραια μηχανη και σε καποιους σπαει η βιδα. Πως να πω του φιλου μου ,ελα ρε παρτη.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3115
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28065 times
Been thanked: 29326 times
Ηλικία: 64

Muehle R41 γιά αρχάριο είναι too much, που λενε και στο χωριό μου ;) .
Είναι η αγαπημένη μου μηχανή, αλλά την χρησιμοποίησα μετά από 3 μήνες στο Π.Ξ.
Ποτέ δεν έχω κοπεί με αυτήν, διότι πάντα την χρησιμοποιώ με γένεια 2 ή 3 ημερών και με απόλυτη προσοχή και σεβασμό.

Οι slant της merkur (37c/39c) είναι πολύ καλή λύση, αρκεί να μάθει ο χρήστης να ευθυγραμμίζει την λεπίδα.

Καλή πρόταση είναι και οι open της Parker (24c/26c). Βαριές και στιβαρές μηχανές, με την κατάλληλη προσοχή, ξυρίζουν τα πάντα.

Οσο γιά τις adjustable της merkur, δεν έχω χρησιμοποιήσει καμία ακόμα (ψήνομαι γιά την progress, η futur πολύ βαριά γιά τα γούστα μου), αλλά πιστεύω πως η progress γιά αρχάριο πρέπει να είναι καλή λύση.
Αν του "κάτσει", δεν θα χρειαστεί να ξαναδώσει χρήματα γιά άλλες μηχανές.

Just my two cents... 8)
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Εγώ θα γράψω για κάτι που διάβασα παραπάνω
Παρόλα αυτά δεν τον έχω για σωστή προετοιμασία πριν το ξύρισμα
Η σωστή προετοιμασία είναι η μισή δουλειά και η μισή απόλαυση.
Άμα είναι να πασαλείβεται με έτοιμο αφρό και να δουλεύει πχ Futur άπαξ εβδομαδιαίως, δώρον άδωρον (IMHO) ;)

Added in 17 minutes 57 seconds:
Για τη Τζάγκερ Γιώργο ... Ποιανού του έσπασε η βίδα;
Και άν έσπασε δεν είναι και κάτι συχνό, έτσι νομίζω.
Και να τύχει να σπάσει όμως, υπάρχουν ανταλλακτικές κεφαλές της Muhle!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”