Μετά τα πλαστικά τι μηχανή?

Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Την έχω και εγώ αλλά είναι ελαφριά νομίζω για πρωτάρη και αν βάλεις δύναμη θα κοπείς !!
Γιάννης
christos_99
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 25 Φεβ 2016, 13:37
8
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times
Ηλικία: 32

Καλησπερα σας.!!

Ειπα να μην ανοιξω καινουριο τοπικ, γιατι η περιπτωση ταιριαζει με αυτο.

Λοιπον, μετα απο ενα χρονο που χρησιμοποιω πλεον σαπουνια και κρεμες (συγκεκριμενα το πρωτο μου σαπουνι ηταν proraso ασπρο και τωρα την μπλε κρεμα της ιδιας εταιρειας και after save το μπλε, σειρα aloe vera) ηρθε η ωρα μια και ερχονται γιορτες για ενα δωρο στον εαυτο μου. Τοσο καιρο ξυριζομαι με gillette sensor με τις μαμα 2 λεπιδες, καπου καπου χρησιμοποιω και bic metal αλλα με ερθεθιζει αρκετα και καπως με στεγνωνει στο περασμα, γι αυτο και το χω αφησει στην ακρη, και πινελο χοιρου Proraso (Ωμεγα δηλαδη).

Ηρθε η ωρα λοιπον για ξυριστικη μηχανη, τις φοβομουν αρκετα τοσο καιρο να πω την αληθεια γι αυτο το χω καθυστερησει. Εχω καταληξει σε closed comb στην παρακατω mercur 20c, λογο οτι πιστευω θα με βολεψει και θα μ αρεσει η μακρυα λαβη της:

Θα καθισει καλα στο δερμα μου ή θα με ερεθιζει οπως η bic metal, γιατι καπου διαβασα οτι η λεπιδα της bic φερνει πολυ στις λεπιδες μηχανων ΠΞ.?
Ειναι σωστο να παω σε κατι τετοιο αρχαριος ή να προσανατολιστω σε κατι πιο ηπιο.??
Καθε απαντηση καλοδεχουμενη, ευχαριστω.!!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 10 Δεκ 2016, 17:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τα links σε κάποια λέξη. Το πως μπορείς να το κάνεις αυτό, μπορείς να το δεις στις συχνές ερωτήσεις στην υπογραφή μου. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Γιατί η μηχανή να σε ερεθιζει σαν την Bic metal ?
Μην συγκρίνεις αυγά με καλάθια .
Η Bic metal είναι έτοιμο ξυράφι ενώ η μηχανή θα σε ερεθιζει αν δεν έχεις φορτώσει λεπίδα που θα σου ταιριάζει , ή ασκείς πίεση ή έχεις λάθος γωνία ή δεν έχεις προετοιμασία κλπ κλπ .
Δεν ξέρω τη συγκεκριμένη μηχανή τι ξύρισμα κάνει (αν είναι επιθετική ή όχι ) . Αυτό που θα σου έλεγα εγώ (φυσικά ότι νομίζεις εσύ θα κάνεις) είναι για αρχή να πάρεις κάτι φθηνό όπως μια Lord που είναι και value for money, από εκεί και πέρα και αφού πειραματιστείς και μάθεις τα κουσούρια μιας DE παίξε με λεπίδες που είναι ΠΟΛΎ σημαντικό και μετά αποφάσισε εσύ αν θες closed ή open comb ή ρυθμιζόμενη (ή όλες μαζί ) :-) :-)
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

christos_99 συμφωνω με τον akis_peiraias.
η συστημικες λεπιδες ειναι ετοιμες και ιδιες σε ολα ξυραφακια(πλαστικα).το οτι δεν σε βολευει η bic metal δεν σημαινει οτι και μια διπλης κοψης μηχανη(de razor) θα ξυριζει το ιδιο.το κυριωτερο θεμα ειναι να βρεις την λεπιδα που σου ταιριαζει και να την ταιριαξεις με την μηχανη,οποτε πρεπει να δοκιμασεις αρκετες λεπιδες.η μηχανη που θες (merkur 20c)eιναι πολυ καλη μηχανη για ξεκινημα.υπαρχουν ομως οπως ειπε και ο Ακης και πιο φτηνες και αντιστοιχα καλες επιλογες οπως η lord π.χ.
η επιλογη ειναι δικη σου.οποια και να διαλεξεις ειμαι σιγουρος οτι θα την ευχαριστηθεις.και πανω απο ολα ελαφρυ χερι και καλη προετοιμασια. ;)
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Οπως γραψαν οι φιλοι η 20C ειναι μηχανη για ξεκινημα.
Μετα το ξεκινημα ομως, πολυ πιθανον να θελησεις κατι πιο "δραστικο"
και τοτε η 20C δεν θα επαρκει.
Γι αυτο σου προτεινω μια ρυθμιζομενη progress και στα 10 πρωτα
ξυρισματα ρυθμιση στο 1 έως 2 που ειναι στην ουσια η ρυθμιση της 20C.
Αν μεινεις ευχαριστημενος εχει καλως.
Αν δεν βολευτεις, ανεβαζεις σιγα-σιγα το "volume" μεχρι να μεινεις
ικανοποιημενος.
Μπορεις φυσικα αργοτερα να αλλαζεις ρυθμισεις αναλογα με τα περασματα.
Πχ 1ο περασμα στο 4, δευτερο η τριτο στο 2, η οπως τελος παντων θα σε βολεψει.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27821 times
Been thanked: 29036 times
Ηλικία: 64

christos_99 έγραψε: Ηρθε η ωρα λοιπον για ξυριστικη μηχανη, τις φοβομουν αρκετα τοσο καιρο να πω την αληθεια γι αυτο το χω καθυστερησει.
...........
Θα καθισει καλα στο δερμα μου ή θα με ερεθιζει οπως η bic metal, γιατι καπου διαβασα οτι η λεπιδα της bic φερνει πολυ στις λεπιδες μηχανων ΠΞ.?
Ειναι σωστο να παω σε κατι τετοιο αρχαριος ή να προσανατολιστω σε κατι πιο ηπιο.??
Καθε απαντηση καλοδεχουμενη, ευχαριστω.!!!
Φίλε Χρήστο, κανείς μας δεν γεννήθηκε με το ξυράφι στο χέρι, άρα όλοι μάθαμε να χρησιμοποιούμε τις μηχανές αυτές και εκπαιδεύσαμε το χέρι μας σιγά σιγά. Αυτό που χρειάζεται είναι σωστή προετοιμασία του προσώπου, καλό αφρό, καμία πίεση στην μηχανή (όπως κάναμε με τα "πλαστικά") και βέβαια υπομονή και μικρές κινήσεις, μέχρι να μάθεις.

Η merkur 20 στα 65 γραμάρια, σίγουρα είναι μία καλή μηχανή όπως και η Lord που είναι ελαφρύτερη.
Με τα ξυραφάκια πρέπει να κάνεις υπομονή και πολλές δοκιμές, γιατί δεν ταιριάζουν όλα σε κάθε πρόσωπο και μηχανή.

Το αποτέλεσμα θα σε αποζημειώσει, δίνοντάς σου τέλεια ξυρίσματα, χωρίς ερεθισμούς.
Είναι ο λόγος που όλοι μας, δεν ξαναγυρίζουμε στα "πλαστικά", πλέον.

Η bic metal δεν έχει καμία σχέση με τις λεπίδες των μηχανών ΠΞ. Ξυριζόμουν χρόνια με την metal, αλλά ελάχιστες φορές το ξύρισμα τελείωσε χωρίς ερεθισμούς και "κάψιμο" στο δέρμα.
Το καλό με τις DE λεπίδες είναι πως είναι εύκαμπτες και προσαρμόζονται σε κάθε μηχανή διαφορετικά, ανάλογα με την μηχανή πάντα.
Οι λεπίδες των "πλαστικών" είναι άκαμπτες γιατί είναι ήδη "φιξαρισμένες" πάνω στο πλαστικό στέλεχος.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Και γω θα προτείνω μια ρυθμιζόμενη μηχανή από την Merkur η οποία κάνει και για πρωτάρηδες αλλά και για έμπειρους ξυριστές.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
christos_99
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 25 Φεβ 2016, 13:37
8
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times
Ηλικία: 32

Καλησπερα και ευχαριστω παρα πολυ ολους σας για τις απαντησεις.!!
Η bic metal δεν έχει καμία σχέση με τις λεπίδες των μηχανών ΠΞ. Ξυριζόμουν χρόνια με την metal, αλλά ελάχιστες φορές το ξύρισμα τελείωσε χωρίς ερεθισμούς και "κάψιμο" στο δέρμα.
Ακριβως αυτο παθαινω κι εγω, κι ελεγα αν με θεριζει ετσι η Metal και χωρις πιεση στο ξυραφι, φαντασου πως θα με κανει η DE. Αλλα μαλλον λαθος τροπος σκεψης.

Τελικα αποφασισα να ξεκινησω με την 20c, μιας που μ αρεσε αισθητικα, αρκετες δοκιμες με λεπιδες για να συνιθισω κι αν αργοτερα θελω κατι πιο βαρυ για πιο βαθυ ξυρισμα την αλλαζω με καινουρια.!!

Τωρα το ερωτημα ειναι αν υπαρχει καταστημα Θεσσαλονικη που μπορω να την προμηθευτω σε 1ο χρονο, αν εχει καποιος υποψιν ας στειλει ενα πμ, ειδαλως το e-shop ειναι μονοδρομος.

Οπως και να χει σας ευχαριστω, καλες γιορτες ευχομαι.!!
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Φίλε Χρήστο υπάρχει η κατηγορία Αγοράζοντας στη Θεσσαλονίκη όπου μπορείς να βρείς τη μηχανή που θέλεις.
Με μία πρόχειρη σκέψη μου έρχεται το μαγαζί kristal hair.Μπορείς να πάς από εκεί και να πιάσεις τη μηχανή στα χέρια σου και να την πάρεις.Σιγουρα υπάρχουν και άλλα μαγαζιά στο θέμα που σου προτείνω.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”