Μετά τα πλαστικά τι μηχανή?

Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Μια συμβουλη χρειαζομαι παιδια.

Γενια δεν εχω πολλα, ουτε χοντρη και σκληρη τριχα.
Επιδερμιδα περιεργα ευαισθητη. (πχ ηλεκτρικη ξυριστικη δεν σηκωνει ουτε γι' αστειο)

Εμπειρια απο ξυραφια, παλαιοτερα bic metal,
με το οποιο ειχα πολλα κοψιματα, και αργοτερα μπλε ζιλετ G2,
χωρις κοψιματα, αλλα που δεν με ξυριζει καλα, ακομα και μετα απο 10 περασματα.

Υπαρχει καποια μηχανη που ταιριαζει στην περιπτωση μου,
δλδ για αρχαριο, που δεν θα με κοβει και θα με ξυριζει καλα?
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Edwin Jagger 89 Barley.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Μου φαίνεται περίεργο που δεν ξυρίζεσαι καλά με το Gillette Blue II. Θεωρώ (και όχι μόνο εγώ) ότι είναι πολύ αποτελεσματική συστημική μηχανή. Να κόβεσαι με το Bic Metal το καταλαβαίνω, διότι κι εγώ κοβόμουν μέχρι να μάθω να το χειρίζομαι (κάτι που έγινε αφού άρχισα το Π.Ξ. με safety razor). Αλλά να μην ξυρίζει καλά η Gillette Blue II; Παράξενο...

Η επιλογή πολύ ήπιας μηχανής φαίνεται πως είναι μονόδρομος για σένα, τουλάχιστον για την αρχή και μέχρι να μάθεις. Τα χαρακτηριστικά που περιγράφεις (ευαίσθητο δέρμα, όχι σκληρά γένια κ.λπ.) μου θυμίζουν εμένα, οπότε ίσως μπορώ να βοηθήσω κάπως. Η δική μου πείρα περιορίζεται στις Edwin Jagger DE89L και Lord L6, που θεωρούνται γενικά ήπιες μηχανές. Η Jagger βέβαια είναι ξεκάθαρα πιο επιθετική, δηλαδή ακόμα και τώρα, με ένα χρόνο και βάλε στο κουρμπέτι, έχω κοψίματα όταν δεν είμαι προσεκτικός. Με τη Lord, που είναι πιο ελαφριά και εύχρηστη, έχω κοπεί μόνο σε περιπτώσεις μνημειωδών γκαφών -αλλά δεν παύει να είναι κι αυτή αποτελεσματική, με σωστή τεχνική, για μέτριας σκληρότητας γένια σαν τα δικά μου.

Καλά λόγια λένε πολλοί φίλοι εδώ και για τη Feather Popular, που όμως έχει πλαστική λαβή (αν παίζει ρόλο για την επιλογή σου), ενώ πιο ήπια και πιο φτηνή είναι και η Lord L5, αλλά δεν ξέρω αν κυκλοφορεί στην Ελλάδα. Στανταράκι για την περίπτωσή σου πρέπει να είναι και διάφορες vintage Gillette (Tech, G1000, Knack κ.λπ.) τις οποίες όμως μπορείς να βρεις μόνο ιντερνετικά και όχι πάντα σε προσιτές τιμές.

(Παρένθεση, για να προλάβω κάποιους φίλους που θα θελήσουν να πουν ότι κάποιες μηχανές που προτείνω είναι ελαφριές και "δεν θα βοηθήσουν τον Θόδωρο να μάθει". Ναι, είναι ελαφριές σε σχέση με τη Merkur 34c, αλλά σε σχέση με τα πλαστικά Bic και Gillette μια χαρά βαριές είναι και η Lord L6 και η Gillette G1000, οπότε διαφορά θα νιώσει και μια χαρά θα μάθει).

Ολα αυτά βέβαια είναι θεωρητικά. Δυστυχώς, πρέπει να δοκιμάσεις εσύ ο ίδιος μέχρι να βρεις ποια μηχανή σου ταιριάζει. Εγώ στάθηκα αρκετά τυχερός μπορώ να πω, μια και οι δύο μηχανές που δοκίμασα με βόλεψαν, αλλά αυτό δεν έχει τύχει σε όλους.
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Δεν ξυριζει τελεια ή πολυ βαθεια, θα ηταν το σωστοτερα.

Αφηνουν εκνευριστικες συγκεκριμενες στενες λωριδες επιδερμιδας οπου αντιλαμβανομαι
την ακρη της τριχας με την αφη, οσα περασματα και κοντρες και να κανω,
ακομα και με καινουργιο ξυραφακι.

Το φαινομενο βεβαια μειωνεται οσο πιο καινουργιο ειναι, αλλα δεν εξαλειφεται

Δεν ειναι κακο το ξυρισμα με GB2, και φανταζομαι οτι δεν θα τα καταργησω,
οταν χρειαζομαι γρηγορα ξυρισματα.

Απλα ρωτω αν υπαρχει περιπτωση για πιο βαθυ ξυρισμα με μηχανη.

Με την επαφη μου με πινελα και κρεμες κατ' αρχην, βλεπω οτι καποιες μερες
περισευει χρονος για πιο ιεροτελεστικα ξυρισματα, και οτι τοσα χρονια
αν και σχετικα τελειομανης, δεν έδωσα στο ξυρισμα την απαραιτητη προσοχη που του αναλογει.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

για καποιον που ειναι αρχαριος στο παραδοσιακο ξυρισμα θα συνιστουσα και εγω μια ηπιας προς μετριας επιθετικοτητας μηχανη. merkur 34c edwin jagger θεωρω οτι ειναι πολυ καλες μηχανες.το βασικοτερο ομως απο ολα(και απο τη μηχανη)ειναι η σωστη προετοιμασια πριν το ξυρισμα.με κακη προετοιμασια οτι μηχανη και να χρησιμοποιησεις δεν θα κανεις καλο ξυρισμα.επισης πολυ βασικο ειναι η χρηση πινελου και κρεμας`η σαπουνιου ξυρισματος(πετα στα σκουπιδια οτι τενεκεδενιο αφρο`η τζελ).τηρωντας αυτες τις βασικες παραμετρους ειμαι σιγουρος οτι το ξυρισμα σου θα απογειωθει και θα γινει απολαυση.
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Και κάτι κινέζικες μαϊμούδες μια χαρά θα είναι. Στην ΕΠΙΚΑΛ π.χ. έχει μία Gilere με 2€.
Μεγαλύτερη σημασία έχει η ΛΕΠΙΔΑ. Μην κάνεις κανένα λάθος και ξεκινήσεις με Astor επειδή βρίσκονται εύκολα στα σούπερ μάρκετ, γιατί θα ακολουθήσουν τα εξής γεγονότα : 1)άμεσο πέταμα της de 2)άμεση διαγραφή από το φόρουμ τούτο 3)αμεση αγορά Gillette Mach7 twin turbo diesel hybrid.
Να πάρεις Personna ή άντε wilkinson.
nikospapadop
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 20 Ιαν 2016, 23:37
8
Has thanked: 17 times
Been thanked: 51 times

Συγγνώμη αλλά διαφωνώ με την αγορα φθηνής μηχανής. Το βάρος παίζει μεγάλο ρόλο. Είναι σαν να συγκρίνεις επαγγελματικό με ερασιτεχνικό εργαλείο.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Μπορούμε ή να γεμίσουμε 10 σελίδες με προτάσεις όπου στο τέλος μπορεί να σου προταθούν απο slant μέχρι open comp μηχανές ή να πάρεις μια Edwin jagger ή μια merkur 34c και τελείωσες . Είπα και ελάλησα.........
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Γιατί όχι μια Merkur Futur που είναι πολλές μηχανές μαζί !! Και ήπια και επιθετική και τελείωσες ,τρόπος του λέγειν !!
Γιάννης
geok
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 13:44
11
Has thanked: 134 times
Been thanked: 81 times
Ηλικία: 48

Κοίτα και αυτο το link

Eiναι πιιστεύω για εισαγωγή στο παραδοσιακό ξύρισμα ότι πρέπει και πιο οικονομικό,και συμφωνό και επαυξάνο με τον Roadrunner
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος herco την 21 Ιαν 2016, 18:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Διορθωση/Προσαρμογη link
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”