Την γνώμη σας για πρώτο εξοπλισμό..

Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Για μένα ο αρχικός εξοπλισμός θα είχε ως εξής (για την ακρίβεια αυτά είχα πάρει μόνο αντί για LaToja είχα πάρει Proraso και Cella και πινέλο το Semogue SOC, τουτέστιν +~30€ επιπλέον)

Πινέλο Ωmega 10065 από Supermarket στα 6€
Σαπούνι LaToja Stick στα 2€
Ξυραφάκια ~10€ (διάφορα Astra SP, Personna Platinum, Bic Chrome Platinum, Polsilver, Feather κλπ)
Μηχανή Edwin Jagger DE8911BL στα 26€ (Προτιμώ το φινίρισμα που έχουν οι Jagger)
Με κάτω από 50€ δηλαδή θα πάρεις ότι χρειάζεσαι για να μπεις στον κόσμο του παραδοσιακού ξυρίσματος.
Από εκεί και πέρα όταν κάτι το έχεις ως χόμπυ, οι επιλογές είναι πάρα πολλές και αρκετές φορές αγοράζεις διάφορα είδη μόνο και μόνο για το άρωμα, άλλα για τις ιδιότητες, άλλα για το σχέδιο, άλλα για να το έχω και αυτό στη συλλογή μου κλπ.

Εσύ αποφασίζεις που έλεγε και ο Βαλτινός :D
fever24
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 10 Σεπ 2016, 18:12
7
Has thanked: 2 times

Αυτήν Edwin Jagger DE8911BL κοιτούσα και εγώ πριν λίγο. Διάβασα εξαιρετικές κριτικές για αυτό το μοντέλο. Είναι το ίδιο με αυτό EJ89BL;
Παιδιά επειδή έχει ανοίξει πολύ ο προβληματισμός, μπορεί κάποιος που έχει κάποια πείρα να δει αυτά και να μου πει που να σταθώ:
Edwin Jagger DE8911BL
parker 14r
Merkur 34c
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Οι κεφαλές στις Jagger είναι ίδιες. Αλλάζει μόνο το σχέδιο/υλικό στη λαβή. Στην DE8911BL και στην EJ89BL είναι διαφορετικό το τελείωμα κάτω της λαβής. Αισθητικό και όχι ουσιαστικό. Τις άλλες δύο δεν τις έχω δοκιμάσει για να σε βοηθήσω.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Κοίτα φίλε μου ο καθένας θα σου λέει τα δικά του και την προσωπική τουεμπειρία.Πολλές φορές ή προσωπική εμπειρία είναι περιορισμένη και ενδεχομένως μετά να στα λέει αλλιώς.Και βάλε κι εμένα μέσα που είμαι πάνω από 3-4χρόνια στο χώρο και έχω δοκιμάσει πάνω από 100 σαπουνια-κρέμες,δεκάδες ,aftershave και πολλά πινέλα,μηχανέςκαι λεπίδες.
Για εμένα πάρε ένα συνθετικό πινέλο ούτε μεγάλο ούτε μικρό διότι το μεγάλο σου τρωει πολύ σαπούνι και το μικρό δε σε βολευει πολύ αν χρησιμοποιείς μπωλ.
Οι μπαρμπέρηδες χρησιμοποιούν μεγάλα πινέλα για να τελειώνουν πολύ γρήγορα επειδή έχουν κι άλλους πελάτες.
Συστηνω συνθετικό διότι στεγνώνει πιο γρήγορα,ειναι πολύ απαλό όπως το θέλεις και δεν ζοριζεται με σκληρά σαπούνια.
Μηχανή πάρε οποια θέλεις αν και είδα ότι δεν έχεις πολλά γενια όπως κι εγώ.Α ακριβώς για αυτό ακούς διάφορα.Αλλοι ξυρίζονται 2 φορές τη μέρα και άλλοι 1 φορά τις 2 μερες όπως εγώ.Σε αυτό το σημείο θα σου έλεγα να μην πάρεις ούτε edwin jagger ούτε και parker closed comb.Ειναι σχετικά επιθετικές μηχανές.
Για εμένα ή πάρε μία ρυθμιζόμενη μηχανή ή parker πεταλούδα.Αλλιως πας σε μία merkur και είσαι καλυμμένος.Τη διαφορά θα στην κάνουν τα ξυραφάκια.
Το σαπούνι άλλαξε το για 3 λόγους.Ειναι bay rum και μπορεί να σου προκαλέσει ερεθισμούς αν έχει θέματα με κανέλα ή γαρύφαλλο όπως πολλοί.Κανει αφρό λασπώδη και ίσως σε ζορίσει και δε σε βολεψει.Τέλος είναι πολύ ακριβό και αν δε σου αρέσει θα είναι μεγαλύτερο κακό από ότι ένα άλλο σαπούνι.Θ α σου πρότεινα να πάρεις κάτι κλασικό π.χ palmolive,haslinger,arko,κ.λ.π
Τη μηχανή καλό είναι αν μπορούσες να την έπιανες.
Κρίνε όπως νομίζεις.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Λιγο ακυρωτικος ησουν Τηλεμαχε, αλλα οκ ας βρει ο ανθρωπος κατι να τον βολευει και ας μεινουμε εμεις στα 2-3 σαπουνια μας :)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Δίκιο έχεις φίλε Ηρακλη ως ένα βαθμό.Αλλα επειδή εγώ και άλλοι κολλησαμε στις πολλές αγορές πρέπει οποίος δε θέλει πολλά να πάρει να τον βοηθήσουμε.
Εγώ πλέον δε γίνεται να αγοράσω αλλά και νιώθω πλήρης.Αυτα που πήρα τώρα ήταν γιατί το είχα υποσχεθεί.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

H δικη μου εμπειρια, μου λεει οτι αν ειχα αγορασει την ρυθμιζομενη progress
απο την αρχη, ισως αυτη την στιγμη να ειχα μονο μια μηχανη και οχι εφτα με τα αντιστοιχα εξοδα.
(Πχ η progress χοντρικα στη ρυθμιση 1 μετατρεπεται σε μια 34c και στη ρυθμιση 5 σε μια R41)

Για τα σαπουνια που ανεφερες δεν τα ξερω αλλα για αρχη ενα gold stadard οπως οι κρεμες
της trufitt & hill ή της TOBS δεν θα ηταν ασχημη λυση.

Για τα πινελα πιστευω οτι δεν θα ηταν ασχημα να ξεκινησεις δυναμικα με καλο ασβο. Αξιζει.
Αργοτερα μπορεις να συμπληρωσεις το rotation και με κατι οικονομικοτερο.
fever24
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 10 Σεπ 2016, 18:12
7
Has thanked: 2 times

Πως τα καταφέρνω; Εκεί που καταλήγω, κάτι διαβάζω εδώ και φτου από την αρχή! Λοιπόν οι επιλογές είναι τρεις:
Edwin Jagger DE8911BL
parker 14r
Merkur 34c
Αν θέλετε ρίξτε την άποψή σας εδώ!

Για πινέλο κατέληξα εδώ: Muhle με συνθετικές τρίχες - 33 K 256 - Silvertip Fibre
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Από αυτές που προτείνεις θα έλεγα να πάρεις την 34c.Βέβαια όπως είπε και ο φίλος Θεόδωρος από πάνω θα μπορείς να πάρεις και την progress που στη ρυθμιση 1ή2 είναι σαν την 34c.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
fever24
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 10 Σεπ 2016, 18:12
7
Has thanked: 2 times

Μετά από αρκετή σκέψη και περισσότερη απόγνωση (λόγω πολλών επιλογών) κατέληξα στην merkur 34c.
Μία τελευταία ερώτηση. Όσον αφορά το πινέλο βλέπω αυτό: Muhle με συνθετικές τρίχες - 33 K 256 - Silvertip Fibre
Να το προχωρήσω; Υπάρχει κάτι καλύτερο (μαλακό κλπ) στα ίδια πάνω-κάτω χρήματα;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”