Την γνώμη σας για πρώτο εξοπλισμό..

Άβαταρ μέλους
Stelios81
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 15 Μάι 2016, 10:14
7
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Ηλικία: 42

Ευχαριστώ. Όντως οι πολλές απόψεις σε μπερδεύουν. Είναι μέχρι να πάρω την πρώτη μετά με βλέπω για συλλογή.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Fotakas έγραψε:Α! ξέχασα την τελευταία ερώτηση.

Αν ξυρίζεσαι 4-7 φορές την εβδομάδα, μην αγοράσεις closed comb. Αν ξυρίζεσαι 1-3, γιατί όχι; Εγώ τουλάχιστον δεν θα σε απέτρεπα.
Γράψε λάθος. Μην αγοράσεις open comb εννοούσα.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Gotthard
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2016, 07:50
7
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 3 times
Been thanked: 14 times
Ηλικία: 46

καλησπέρα και απο εμένα. Ψάχνω να κάνω και εγώ μια αρχή στον χώρο. Για την ώρα έχω ένα βουρτσάκι και μια νιβεα κρέμα και μπορώ να πω πως και με αυτά μια χαρά μου φάνηκε το ξύρισμα. Επειδή σαν αρχάριος κάπου χάθηκα, σαν αρχή θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος που χρησιμεύει το σαπούνι ξυρίσματος. Δεύτερο και πιο δύσκολο. Βρίσκομαι Κόσοβο μέσα σε στρατόπεδο δίχως πρόσβαση έξω. Θα ήθελα αν ξέρει κάποιος κάποιο ιντερνετικό κατάστημα απο Γερμανία κυρίως για να κάνω μια entry level παραγγελία. Λέω από Γερμανία διότι υπάρχει Γερμανικό ταχυδρομείο εντός στρατοπέδου και θα είναι πιο απλά τα πράγματα έτσι.Βέβαια αν γίνετε να έχει και αγγλική γλωσσά το κατάστημα για να μην στραβωθώ θα είναι καλύτερα. Απο τιμές γενικά που βρίσκουμε τις πιο συμφέρουσες? Αυτά νομίζω για αρχή και βλέπουμε στην συνέχεια κατά πόσο θα σας ζαλίσω :)
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Εκτός του οτι πολλά σαπούνια εχουν ζωικό λίπος (tallow) που κανουν το ξυρισμα ευκολότερο και κατα πολλούς και αποδοτικότερο, δεν έχουν σιλικόνη όπως οι κρέμες. Η σιλικόνη καταστρέφει τα ασβο πίνελα
Άρης
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1669 times

Γειά σου φίλε μου.Γενικά κρέμα ή σαπούνι έχουν μικρές και μεγάλες διαφορές ανάλογα την κρέμα και το σαπούνι που μιλάμε.Χοντρικά ένα σαπούνι θα κρατήσει περισσότερο από μια κρέμα αλλά η κρέμα είναι πιο εύκολη στη χρήση.
Όλα αυτά είναι σχετικά...
Σιλικόνη έχουν λίγες κρέμες όπως και λίγα σαπούνια.Συνιθέστερα dimethicone,cyclomethicone συναντάται και καλό είναι να αποφεύγεται.Αυτά που σου προτείνω δεν έχουν!!!
Αν θές να πάρεις από Γερμανία τσέκαρε αυτό!
Έχει πολύ φτηνά τα valobra stick,tabac ή palmolive.
Αν προτιμάς κρέμα θα συνιστούσα i colonialli ή figaro σαν πιο φτηνή.Και η cella είναι καλή όμως,σαν κρέμα ή μαλακό σαπούνι.
Λεπίδες έχει wilkinson και gillette silver blue αλλά εγώ θα αγόραζα και ένα πακετάκι bolzano για δοκιμή μια και τις άλλες τις πουλάει ακριβούτσικα.
Έχει και μια οικονομική μηχανή...
Επίσης όλα τα κλασσικά aftershave.Aqua velva,malizia uomo,pino silvestre,mennen,intesa,denim,floid,oldspice,tabac κ.λ.π
Όποιο από αυτά πάρεις θα μείνεις ευχαριστημένος...
Έχει και άλλα είδη φτηνά και ποιοτικά...τσέκαρε τι θές!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 25 Ιούλ 2016, 05:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τα links σε κάποια λέξη. Το πως μπορείς να το κάνεις αυτό, μπορείς να το δεις στις συχνές ερωτήσεις στην υπογραφή μου. Φιλικά, Αντώνης.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Gotthard
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2016, 07:50
7
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 3 times
Been thanked: 14 times
Ηλικία: 46

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τελικά έκανα την ανατροπή και έβαλα την παρακάτω παραγγελία απο Έλλαδα.Ας γίνει η αρχή και βλέπουμε έπειτα.

Ξυριστική μηχανή - Merkur 34c HD – Safety Razor – Closed Comb Merkur34c
Κρέμα pre shave της Proraso με σανατλόξυλο & βούτυρο καριτέ – 100ml Proraso400122
Σαπούνι ξυρίσματος Mitchell's Wool Fat - Refill - 125 gr SSR/1
Κρέμα ξυρίσματος Cella – Άρωμα αμύγδαλο - 150gr Cella150gr 1
Πλαστική βάση για πινέλα Semogue -0040 Semogue0040 1
Πλαστικό μπολ για δημιουργία αφρού ξυρίσματος - Omega MpolOmegaMauro 1
Ξυραφάκια Astra Superior Platinum - Συσκευασία με 5 ξυραφάκια AstraSuperiorPlatinum 1
10 Ξυραφάκια Feather Feather10 1
Floid Vigoroso Aftershave - 150ml FLOIDVIGOROSO150ml 1
Αιμοστατικό μολύβι - Στυπτικό μολύβι - 10gr -444 444Styptic10gr 1
Άβαταρ μέλους
omegasnik
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 05 Απρ 2016, 19:41
8
Has thanked: 216 times
Been thanked: 887 times
Ηλικία: 54

Πολύ καλές πρώτες επιλογές! Να ξέρεις πάντως οτι η εμπειρία στο ΠΞ θα σε βοηθήσει αρκετά ώστε να πετυχαίνεις καλύτερα αποτελέσματα ανεξάρτητα από εξοπλισμό! Βέβαια ο συνδυασμός εμπειρίας και εξοπλισμού φαντάζομαι θα ειναι το "τέλειο"!!!
Η 34 ειναι νομίζω must-have οποτε καλή επιλογή! Το MWF θα σε ζορίσει σε σχέση με το Cella αλλα εχει άψογα αποτελέσματα!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 31 Ιούλ 2016, 18:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ, αφαίρεσε την υπογραφή του tapatalk. Φιλικά, Αντώνης.
Χρόνου φείδου!
fever24
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 10 Σεπ 2016, 18:12
7
Has thanked: 2 times

Λοιπόν, θα ήθελα την βοήθειά σας! Σκέφτομαι για πρώτο εξοπλισμό αυτά τα δύο:
Ξυριστική μηχανή - Merkur 38c - Safety Razor - Closed Comb 48,00 €
Πινέλο ξυρίσματος ασβού - Silvertip Badger - Muhle - 099 K 252 52,00 €

Έχετε να δώσετε κάποια συμβουλή για αλλαγές;
(Για μηχανή θέλω κάτι που να ενδείκνυται για αρχάριο)
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Εγώ θα έλεγα merkur 34c HD ή μια Edwin Jagger που συγχωρει, και για πρωτο πινέλο θα σου έλεγα μην πάρεις ασβό . Πάρε ένα γουρούνι . Θα δώσεις πολύ λιγότερα λεφτά καταρχήν και μόλις στρώσει θα σου αρέσει και με κρέμες και με σαπούνια. .. δεν χρειάζεται να δώσεις πολλά από την αρχή ... ο καλύτερος εξοπλισμός δεν θα σου δωσει γρηγορότερα τα καλά ξυρίσματα αλλά η εμπειρία ...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
donP
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Αύγ 2011, 12:05
12
Τοποθεσία: South of -No- North
Has thanked: 630 times
Been thanked: 807 times

Τα ίδια έγραφα και πριν μερικές ημέρες σε κάποιο άλλο μέλος και κατά τη γνώμη μου η πρώτη μηχανή ενός αρχαρίου θα πρέπει να είναι η Merkur Progress και το πρώτο πινέλο θα πρέπει να είναι κάποιο συνθετικό.-
Πίστεψέ με θα ξενοιάσεις για πολλά χρόνια και θα γλιτώσεις πολλά χρήματα σε πινέλα και μηχανές.
Επίσης προσπάθησε να δοκιμάσεις όσες περισσότερες λεπίδες μπορείς.
Νηπίοισιν ου λόγος, αλλά ξυμφορή γίνεται διδάσκαλος.
Δημόκριτος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”