Επιλογή μηχανής.

Άβαταρ μέλους
Georgechalkida
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 15 Φεβ 2015, 02:27
9
Has thanked: 198 times
Been thanked: 142 times
Ηλικία: 38

Καλησπέρα παιδιά και καλή Κυριακή σε όλους.

Νέος και εγώ και σιγά σιγά θέλω να προετοιμαστώ για να επιλέξω τι θα χρειαστεί να αγοράσω.

2 λόγια για μένα που ίσως σας βοηθήσουν να με κατευθύνεται όσο καλύτερα γίνεται :)

Όλα ξεκίνησαν λίγες μέρες πριν, που για ακόμη μια φορά κουράστηκα να βλέπω τον λαιμό μου να είναι ένα μπάχαλο με τρίχες γυρισμένες προς τα μέσα.

Έτσι έκανα μια πολύ βιαστική κίνηση, όπως κάνω πάντα, και μετά από ψάξιμο ολίγων ωρών, αγόρασα το παρακάτω σετ:



Αρχικά ποια η άποψή σας για την παραπάνω επιλογή.??

Εάν λοιπόν θεωρείται πώς έχω κάνει, κλασσικά, μια ακόμα πατάτα, θα ήθελα να μου προτείνεται μια μηχανή, σχετικά οικονομική. Τα ξυρίσματα που κάνω είναι 2 την εβδομάδα, στον λαιμό και μόνο, και 1 τον μήνα ολικό.

Οι ξυριστικές που έχω χρησιμοποιήσει είναι τύπου Mach Turbo. Το αναφέρω αυτό γιατί από ότι κατάλαβα παίζει ρόλο για την λαβή της καινούριας.

Εάν λοιπόν θεωρείται λάθος επιλογή τι μπορούμε να πάρουμε με ένα budjet 40 ευρώ (βάζω και τα παρελκόμενα μέσα σε αυτή την τιμή όπως κρέμα και πινέλο)

Υ.Γ Σχετικά με σαπούνια, κρέμες και πινέλα εδώ ρωτάω η υπάρχουν και άλλα νήματα??
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

1. Μη βαζεις αδεσποτα links.. Σα νεος στην κοινοτητα εχεις μια περιοδο προσαρμογης, μετα ομως θα σε παρακαλουσα να τα βαζεις embedded σε μια λεξη.

2. Η συγκεκριμενη μηχανη ειναι πολυ ελαφρια. Πριν κανεις οποιαδηποτε αγορα, διαβασε καποια πραγματακια εδω, και εδω.

Θα προτεινα να μας πεις που μενεις (πολη). Ο λογος ειναι απλος. Μπορουμε να βρουμε ισως εναν εμπορο να πας να δοκιμασεις επι τοπου καποιες μηχανες για να δεις ποιο βαρος και ποιο μηκος λαβης σε βολευει. Δε χρειαζεται να ψωνισεις, αν βρεις μια μηχανη που σε βολευει σε καταστημα, στο ιντερνετ μπορεις να την βρεις πιο φτηνα, με σκεπτικο το χαμηλο budget σου. Και μην αποκλειες τις vintage μηχανες, ακομη και σαν αρχαριος. Αλλα θα πρεπει να σε "προειδοποιησω". Μεχρι να βρεις τα καταλληλα για σενα υλικα θα πρεπει να δοκιμασεις, δοκιμασεις, ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ! Γιαυτο θα δουμε τι μπορουμε να κανουμε απο ενα πακετο που εχουμε αυτη την στιγμη στην Αθηνα και περιεχει κρεμες ξυρισματος, σαπουνια, λεπιδες κλπ (ακομη και μηχανες, νομιζω), ωστε να παρεις απο εκει μια ιδεα (δε χρειαζεται να πληρωσεις κατι, αν δεν μενεις Αθηνα ισως μονο τα ταχυδρομικα), πριν κανεις καποιες αγορες, ή εστω να μεινουν πιο πολλα χρηματα για μια μηχανη αξιοπρεπεστατη.

Κωνσταντινε που εισαιιιιιιιιιιι; :megagrin

Φιλικα
Στεφος

ΥΓ: Τι γκαβο που ειμαι.. Το λεει και το nick σου.. Χαλκιδα... χαχαχαχα Ριξε μια ματια εδω.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Στη Νεοφύτου είναι ο ΔΑΦΝΗΣ.Έχει σαπούνια,κρέμες,πινέλα omega εξαιρετικά και μηχανή/σαβέτα/ξυραφάκια elios-bolzano.Μηχανή έχεις οπότε δε νομίζω να χρειαστείς.Πάντως και στο κουρείο του Βλασταράκου στη Μπαλαλαίων έχει κρέμες omega,vitos,πινέλα omega π.χ 10049,48 κ.λ.π σαπούνι ΕΔΕΜ ευβοιότικο,και ίσως ξυραφάκια astra που θεωρούνται πολύ καλά.Μπορείς να δείς και στο Aris nails.
Eπίσης το super market arista στον Αγιο Νικόλαο έχει σαπούνι proraso πράσινο για 2,4 ευρώ και λεπίδες wilkinson,bic astor.Έχει επίσης κολώνιες και after shaves π.χ mennen.Eίχε και aqua velva πριν περάσω( :ninja_hide ).Μπορείς να ρίξεις μια ματιά και στο Χόντο ή στα σουπερμάρκετ δίπλα σου π.χ ΑΒ που έχει πολλά.
Γενικά αυτά παίζουν στην Χαλκίδα για να δείς να μυρίσεις+ να επεξεργαστείς!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος rhtoras την 15 Φεβ 2015, 14:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Η μηχανή που πήρες δεν φαίνεται τι είναι ακριβώς. Εάν είναι σαν Gillette, θα είναι αρκετά ήπια.
Μπορείς να δεις:
-Πινέλο Omega 10065 ή 10810, περίπου 5,5 ευρώ έκαστο
-Κρέμα ξυρίσματος Palmolive κόκκινη ή πράσινη, περίπου 2 ευρώ έκαστη, ή σαπούνι ή κρέμα Proraso (πράσινο, κόκκινο ή λευκό) στα 3 ευρώ περίπου έκαστο/η.
-Μηχανή Merkur 33c (νομίζω περί τα 28 ευρώ τις πουλάνε εδώ αυτές τώρα), ή Edwin Jagger EJ89 (από 27 έως 32 ευρώ ανάλογα με τη λαβή)
-Ξυραφάκια Personna Chrome Platinum (1 ευρώ τα 10) και Astra Superior Platinum (περίπου 0,7 ευρώ τα 5) για αρχή.
Δυστυχώς το ΠΞ είναι πολύ υποκειμενικό, εάν δεν δοκιμάσεις μόνος σου δεν υπάρχουν αυστηροί κανόνες για το τι σου κάνει και τι όχι. Οι κρέμες/σαπούνια που σου γράφω παραπάνω είναι πολύ καλύτερες από οποιοδήποτε αφρό. Τα πινέλα έχουν τον καλύτερο λόγο κόστους προς απόδοση. Καλή αρχή.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Καταρχήν καλώς ήρθες, τα παιδιά σχεδόν με κάλυψαν, να προσθέσω τη Cella στα 6€ και το La Toja Stick στα 2€, τα 40€ φτάνουν για budget. Καλή αρχή.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
Georgechalkida
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 15 Φεβ 2015, 02:27
9
Has thanked: 198 times
Been thanked: 142 times
Ηλικία: 38

1)Συγγνώμη για το link αλλά πρέπει να μάθω να το κάνω όπως λές απλά δεν ξέρω πώς. Μια βοήθεια για αυτό :)

Tα παραπάνω πόστ τα έχω διαβάσει όλα και τα έχω ξεζουμήσει τολμώ να πώ. :)

Δεν αποκλείω καμία ξυριστική vintage και μή και έχω καταλάβει πώς χρειάζεται κάποιο βάρος καθώς η βαρύτητα είναι μεγάλος μας σύμμαχος..!!

Οπότε κοιτάω κάτι που να μην είναι και τούβλο σε βάρος αλλά λογικό και να "συγχωρεί" λάθη για αρχάριους..!!!

Λογικά κλειστή θα είναι και όχι open για να μην ξεκινήσω το πετσοκόψιμο :b

rhtoras σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις προτάσεις σου.. Είναι αλήθεια πώς κρέμες έχω βρει πάρα πολλές στην περιοχή μου όπως αυτές που μου προτείνει ο YMMV τον οποίο και ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις του :) Aπλά σκέφτομαι να πάρω και λίγη γλυκερίνη για σιγουριά με τα πρώτα μου ξυρίσματα. Τι λέτε??

Πέτρο ευχαριστώ και σένα..!!!!
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Εμένα η μηχανή σου μου φαίνεται μία χαρά για ξεκίνημα. Λογικά είναι ήπια (φαίνεται τύπου Tech η κεφαλή), αλλά αυτό φυσικά δεν είναι κακό. Αν έχεις ευαίσθητο δέρμα και μέτριας σκληρότητας γένια, πιστεύω ότι είναι πολύ καλό να ξεκινάς την παραδοσιακή μέθοδο με ήπια μηχανή. Αν έχεις σκληρότερα γένια και δέρμα που δεν ερεθίζεται εύκολα, θα αναγκαστείς από μόνος σου στην πορεία να ψάξεις για κάτι πιο επιθετικό. Προς το παρόν, πάντως, ξεκίνα μ' αυτήν που έχεις - ούτε το ότι είναι ελαφριά δεν είναι απαραίτητα πρόβλημα, προσωπικά ξυρίζομαι πιο άνετα με την πιο ελαφριά Lord L6 απ' ό,τι με την Edwin Jagger DE89L που έχω.

Ενα φτηνό πινελάκι Omega επίσης είναι σούπερ για αρχή. Τα μοντέλα 10015 που έχω εγώ, τα 10810 και 10065 που σου πρότεινε ο ΥΜΜV, ή κάποια άλλα όπως το 80097, κοστίζουν γύρω στα 5 ευρώ και είναι εξαιρετικά, χρησιμοποιούνται δε και από πολύ πεπειραμένους χρήστες. Αργότερα και ανάλογα με τις ανάγκες σου (και το βαλάντιό σου) μπορείς να πάρεις και κάτι πιο εξελιγμένο.

Για κρέμα/σαπούνι, υπάρχουν πολλές φτηνές και καλές επιλογές. Θα ξεχώριζα τις κρέμες της Palmolive που βρίσκονται και με 1,40. Από κει και πέρα, εσύ θα δεις τι θες και μπορείς να δοκιμάσεις. Μην σε προβληματίζουν πάντως οι φτηνές κρέμες τύπου Prosar ή Nivea, κάνουν καλά τη δουλειά. Στην πορεία κι αν "κολλήσεις" (μεγάλη η πιθανότητα), αναβαθμίζεσαι κι εκεί.

Εκεί που θα χρειαστείς υπομονή είναι στα ξυραφάκια. Αγόρασε όσο το δυνατόν περισσότερες διαφορετικές μάρκες για να βρεις σιγά-σιγά ποια σου ταιριάζουν καλύτερα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Roadrunner την 15 Φεβ 2015, 14:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Βασικα εφοσον δεν θα ξυριστεις με σαπουνι επιπεδου Splentit, η γλυκερινη ειναι περιττη, ΙΜΗΟ.

Εδω θα βρεις λεπτομεριες για την ενσωματωση συνδεσμων, εδω για εικονες!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Georgechalkida έγραψε:1)Συγγνώμη για το link αλλά πρέπει να μάθω να το κάνω όπως λές απλά δεν ξέρω πώς. Μια βοήθεια για αυτό :)

Tα παραπάνω πόστ τα έχω διαβάσει όλα και τα έχω ξεζουμήσει τολμώ να πώ. :)

Δεν αποκλείω καμία ξυριστική vintage και μή και έχω καταλάβει πώς χρειάζεται κάποιο βάρος καθώς η βαρύτητα είναι μεγάλος μας σύμμαχος..!!

Οπότε κοιτάω κάτι που να μην είναι και τούβλο σε βάρος αλλά λογικό και να "συγχωρεί" λάθη για αρχάριους..!!!

Λογικά κλειστή θα είναι και όχι open για να μην ξεκινήσω το πετσοκόψιμο :b

rhtoras σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις προτάσεις σου.. Είναι αλήθεια πώς κρέμες έχω βρει πάρα πολλές στην περιοχή μου όπως αυτές που μου προτείνει ο YMMV τον οποίο και ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις του :) Aπλά σκέφτομαι να πάρω και λίγη γλυκερίνη για σιγουριά με τα πρώτα μου ξυρίσματα. Τι λέτε??

Πέτρο ευχαριστώ και σένα..!!!!
Πάντως πέρνα από εκεί που σου 'πα για ξυραφάκια.Πάρε όσα πιο πολλά μπορείς.Εννοώ διαφορετικά και όχι τόσο ποσοτικά.Επίσης προς τι πινέλο κινείσαι?
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Georgechalkida
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 15 Φεβ 2015, 02:27
9
Has thanked: 198 times
Been thanked: 142 times
Ηλικία: 38

Eννοείται και θα περάσω συντοπίτη...Ξυραφάκια θα πάρω απο διαφορετικές μάρκες για να δοκιμάσω τι μου κάνει..!!!

Πινέλο δεν έχω κάποιο αλλά σε κάποιο Ω θα πάω.. Απλά το θέλω, υποθέτω, μαλακό καθώς έχω ευαίσθητο λαιμό..
Γιώργος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”