Νέο μέλος απορία μηχανής.

Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Polsilver SI και Perma Sharp super που λέει ο Νίκος είναι κορυφή και για μένα που έχω πολύ σκληρά γενιά . Φυσικά και τα Gillette Silver Blue που είναι κοφτερά και γλυκά και τα Astra SP που σου προτείνει .
Η αλήθεια είναι ότι τα σκληρά γενιά θέλουν κοφτερές λεπίδες! Το μεγαλύτερο λάθος μου όταν ξεκίνησα ήταν που είχα πάρει Derby ... Απλά δεν έκοβαν. ..
Ειλικρινά είχα βάλει και μετέπειτα για να τους δώσω άλλη μια ευκαιρία σε μηχανή επιθετική σχετικά κιόλας (maggard V2 open comb που είναι η κεφαλή των Parker 24/26) και πίστεψε με δεν έκοβαν τα γένια μου με τίποτε ... Μόνο ο αφρός έφευγε και από κάτω τα γένια άκοπα!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Πραγματικά προτιμώ να ξεριζώσω τις τρίχες με τσιμπηδάκι πάρα να χρησιμοποιήσω Derby και λοιπές ήπιες λεπίδες και μηχανές! Αυτά είναι μόνο για μαλακά και αραιά γένια ή για ατσάλινες επιδερμιδές που θα αντέξουν τα 300 περάσματα που θα χρειαστούν για ξυριστείς.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Να υπενθυμίσω ότι οι μηχανές τύπου fusion αν κάνεις κίνηση ξυρίσματος με τον καρπό του χεριού, θα σε ξυρίσουν. Η μηχανή τύπου DE θέλει ακίνητο καρπό αφού βρεις τη γωνία και κίνηση του πήχη (ή όλου του χεριού αν θες). Επίσης θέλει χρόνο για να συνηθίσεις και χρόνο για να μη βιάζεσαι.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Αφρός αρκετός και ελάχιστα προς το υδαρής όπως σου είπαν πιο πάνω, και σε μια μεγάλη ξυριστική επιφάνεια πχ το μάγουλο αρχής γενομένης από πάνω κοντά στη φαβορίτα, αρχίζεις με την μηχανή να ακουμπάει στον αφρό η "οροφή¨της δηλαδή να μην ακουμπάει το ξυράφι. Και σιγά σιγά κατεβαίνοντας αλλάζεις τη γωνία μέχρι να έρθεις στην άλλη άκρη που πάλι δεν θα ακουμπάει το ξυράφι πάνω στο δέρμα. Απαλά χωρίς καθόλου πίεση. Θα δεις ή μάλλον θα ακούσεις και θα το αισθανθείς σε ποιο σημείο κόβει καλύτερα. Εκεί είναι η σωστή γωνία. Και ποτέ μην ξεχνάς και τώρα στο στάδιο της προσαρμογής και της μάθησης αλλά και μετά ΟΧΙ ΠΙΕΣΗ. ΑΠΑΛΑ ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ. ΟΧΙ ΒΙΑΣΥΝΕΣ. Η μηχανή να πηγαίνει με το βάρος της στα κάθετα και με ανάλογη καθοδήγηση-πίεση από σένα στα υπόλοιπα περάσματα.
Να δεις πως θα αισθάνεσαι μετά από λίγο καιρό. Φανταστικά!
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

black1180 έγραψε:Εικόνα
Παιδιά ορίστε. Με Gillette
Καλησπέρα...
Φίλε μου όταν λές Gillette,εννοείς τύπου fusion;

Καλά έκανες και ανέβασες φωτογραφία,διότι ισούται με χίλιες λέξεις,θα συμφωνήσω με όλα αυτά,που γράφουν τα παιδιά παραπάνω,αλλά θα συμπληρώσω κάποια πράγματα.

Στην περίπτωσή σου τα πράγματα δεν είναι και πολύ ενθαρρυντικά,αλλά μην στεναχωριέσαι,γιατί όταν υπάρχει σωστή γνώση, όλα μπορείς να τα βελτιώσεις...

Αυτό που βλέπω στην φωτογραφία,το έχω δει χιλιάδες φορές,(το έχω και εγώ) αλλά το έχω δεί,και σε μέλη του forum μας εδώ επίσης και σε πολλούς ανθρώπους,μειονότητα μέν, αλλά δεν είμαστε οι μόνοι δέ...

Το φαινόμενο αυτό λοιπόν,είναι κάτι σαν την Θυλακική υπερκεράτωση,αλλά στην ουσία δεν είναι,απλά μοιάζει στην όψη,εγώ το αποκαλώ (δέρμα κότας!) δηλαδή σαν να βλέπεις ένα κοτόπουλο,χωρίς φτερά,αν προσέξεις,θα δείς κάτι σαν μπιμπίκια πάνω στο δέρμα του,αυτό ακριβώς συμβαίνει και στο ανθρώπινο δέρμα,στην βάση της τρίχας,σχηματίζεται ένα μικρό βουνό,που προεξέχει από το υπόλοιπο δέρμα.

Αυτό λοιπόν δεν είναι ερεθισμός,όπως λές,στην ουσία έχεις ασκήσει πίεση,και έχεις κόψει τα μπιμπικάκια,που βρίσκονται στην βάση της τρίχας,στο σημείο αυτό που υπάρχει το φαινόμενο αυτό,έκοψες πολύ βαθιά,και με λάθος γωνία,πιθανόν και με λάθος φορά,πολλοί δεν ξυρίζονται κάτω από το μήλο του Αδάμ,που τις περισσότερες φορές υπάρχει το φαινόμενο αυτό,όταν όμως υπάρχουν τρίχες,δεν μπορείς να τις αφήσεις,μια από τα ίδια και εγώ,ξυρίζω ότι τρίχα υπάρχει,και κάτω από το μήλο,όμως η περιοχή αυτή,είναι ποιο ευαίσθητη,και με τις συγκεκριμένες συνέπειες.

Και αφού ο παθών είναι μαθών,Θα σου πρότεινα:
1.Πέτα-χάρισε ότι πλαστικό ξυραφάκι έχεις,και πάρε μια DE από αυτές που σου προτείνουμε παραπάνω,έτσι με την μια λεπίδα,θα μπορείς να βάζεις λιγότερες μοίρες,στα σημεία αυτά,και χωρίς πίεση = μεγάλη βελτίωση.
2.Χαρτογράφησε το πρόσωπό σου,ώστε να καταλάβεις την φορά που βγαίνουν οι τρίχες σου,στην φωτογραφία όπως την βλέπεις,η φορά σου είναι,Β-Δ (βοράς+δύση)το ανάποδο είναι κόντρα.
3.Στις περιοχές που υπάρχει το πρόβλημα,ένα πέρασμα με την φορά,Β-Δ,και ένα Ν-Δ (πλάγιο της φοράς).

*Αν εφαρμόσεις αυτήν την τριάδα,θα εκπλαγείς.
*Το μόνο που δεν χρειάζεσαι,είναι άγχος και στεναχώρια.
*Ότι δεν κατάλαβες,καλύτερα ρώτα μας,μην ντραπείς,άλλωστε κανείς δεν ήξερε,πριν μάθει...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Μάλιστα,άλλοι πίνουν νερό στο όνομα της Gillette Silver Blue,εγώ θα πω (μακριά από εμάς),και για να μην παρεξηγηθώ,δεν λέω ότι είναι κακή μηχανή,το αντίθετο μάλιστα,στέκεται ωραία στα εκατοντάδες άλλα πλαστικά,όμως δεν μπορεί να συγκριθεί με DE,και στην περίπτωση σου δε άκυρη,και λόγω ότι σε "βομβαρδίσαμε" με πολλές πληροφορίες,και μπορεί να μπερδεύτηκες,θα γίνω λίγο ποιο συγκεκριμένος.

Η φωτογραφία σου βοήθησε πολύ,και βλέπω ότι δεν έχεις πυκνά γένια,έχεις όμως το πρόβλημα αυτό στο λαιμό,και θα σου πρότεινα να πάρεις την Merkur 34C ή την Edwin Jagger DE89,είναι κατά την γνώμη μου,οι καλύτερες μηχανές,για καθημερινό ξύρισμα,είναι μέτριας κοπής,που νομίζω θα σου ταιριάξουν καλύτερα από μια ποιο ήπια,αφού έχεις γένια προς το σκληρό.

Λόγω ότι δεν ξέρω το ταβάνι σου(χρήματα)και "αν" ήμουν στην θέση σου,θα έπαιρνα την Edwin Jagger DE89,για αυτήν την "γλύκα" της,αλλά και λίγο ποιο δεκτική στις διάφορες DE λεπίδες,όμως η τελική επιλογή,και η απόφαση θα είναι πάντα δικές σου...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
bono
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 02 Δεκ 2016, 10:09
7
Τοποθεσία: Κρήτη
Has thanked: 670 times
Been thanked: 202 times
Ηλικία: 56

Σίγουρα καλύτερα από το προηγούμενο ξύρισμα, με πόσα περάσματα είχες αυτό το αποτέλεσμα;
Γιάννης :auto-sportbike:
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Tony έγραψε:Μάλιστα,άλλοι πίνουν νερό στο όνομα της Gillette Silver Blue,εγώ θα πω (μακριά από εμάς),και για να μην παρεξηγηθώ,δεν λέω ότι είναι κακή μηχανή,το αντίθετο μάλιστα,στέκεται ωραία στα εκατοντάδες άλλα πλαστικά,όμως δεν μπορεί να συγκριθεί με DE.....
Η πλαστικούρα δεν λέγεται Gillette Blue και Gillette Silver Blue οι γνωστές μας DE λεπίδες ?
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Γειά σου κι απο μένα Black. Πιθανότατα τώρα που σου γράφω θα έχεις λύσει το πρόβλημα, θα ήθελα μόνο να υπογραμμίσω απ' όλα τα παραπάνω τη σημασία της φοράς. Χαρτογράφησε δηλαδή σωστά το πρόσωπό σου και μη παρασύρεσαι απο youtubers που κάνουν κατεβασιές απο πάνω μέχρι κάτω. Εγώ για παράδειγμα ξεκινώ απο φαβορίτες μέχρι σαγόνι και στο λαιμό απο τη βάση και προς τα πάνω και δε κάνω πιά το λάθος ν' αλλάξω τη φορά, ούτε για αστείο.
Δώσε προσοχή και στην μεταξυριστική σου περιποιήση.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

akis_peiraias έγραψε:
Tony έγραψε:Μάλιστα,άλλοι πίνουν νερό στο όνομα της Gillette Silver Blue,εγώ θα πω (μακριά από εμάς),και για να μην παρεξηγηθώ,δεν λέω ότι είναι κακή μηχανή,το αντίθετο μάλιστα,στέκεται ωραία στα εκατοντάδες άλλα πλαστικά,όμως δεν μπορεί να συγκριθεί με DE.....
Η πλαστικούρα δεν λέγεται Gillette Blue και Gillette Silver Blue οι γνωστές μας DE λεπίδες ?
Ναι σωστά Άκη,δικό μου το λάθος,από γρηγοράδα έκανα copy-paste και βουαλά...η πατατούλα,
για την gillette blue ii μίλαγα.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”