Νέο μέλος απορία μηχανής.

Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Αφου ΝΙκο μιλας γενικοτερα για ασβο θα συμφωνησουμε

Φιλε Destro αφου το budget σου ειναι στα 70 ευρω εχουμε και λεμε (κατα την δικη μου αποψη) :
Μηχανη Edwin Jagger αυτη που παρεθεσες
Πινελο Semogue 2020
Ξυραφακια Personna
Σαπουνι Palmolive στικ (και απο τον προυπολογισμο σου δεν σε βγαζει και ειναι υπεροχο σαπουνι)
AS οτι εχεις προχειρο.
Το Ιασονας με Ο
Destro
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 16 Δεκ 2013, 15:35
10
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Ιάσονα πιστεύεις τα ξυραφάκια persona σε σχέση με το μικρό βάρος της EJ θα είναι κόβουν καλά;
επίσης το pure badger τσιμπάει τόσο πολύ;
για σαπούνια είδα ότι έφεραν το proraso για ευαίσθητη επιδερμίδα :dance5
AS δεν ξέρω πόσο σημαντικό είναι στο ξύρισμα γιατί έχω να βάλω ξυράφι στο πρόσωπο πάνω από 2 χρόνια, πάντως έχω ακούσει άμα
δεν έχεις καλό AS και έχεις ακμή και ευαίσθητο δέρμα το πρόβλημα μπορεί να γίνει πιο έντονο λόγο του ότι αφού ξυριστείς οι πόροι είναι ανοιχτοί και μπορούν εύκολα να μολυνθούν, τώρα δεν εχω την ιδια εμπειρία με εσάς στο θέμα απλά ανησυχώ για το δέρμα μου
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Τα Personna κατα κοινη ομολογια ειναι παρα πολυ καλα ξυραφακια.
Την EJ μονο ελαφρια μηχανη δεν την λες.
Τα Pure Badger πραγματι τσιμπανε σε ενοχλητικο βαθμο (εχω ευαισθητη επιδερμιδα οπως και εσυ) ωστοσο σε καποιους πιο hardcore αρεσει αυτο το τσιμπημα.
Κοιτα να δεις, ενα καλο προιον (Avene, Floid, IK) για μετα το ξυρισμα βοηθαει την ολη διαδικασια ωστοσο και το Nivea το sensitive να βαλεις δεν πιστευω να εχεις σοβαρο προβλημα. Να ξεκαθαρισω οτι μιλαω για balm μιας και εχεις ευαισθητη επιδερμιδα.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Φίλε Destro μια χαρά κόβουν τα Personna με την EJ, η οποία μόνο ελαφριά δεν είναι, όπως λέει και ο Ιάσονας. Κρέμα θα σου πρότεινα για αρχή να πάρεις μια Palmolive που κάνει ευκολότερα πλούσια σαπουνάδα, αν και οι Proraso θα κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους. Δώσε βάρος στο να κάνεις πλούσια σαπουνάδα και να μαλακώσεις το πρόσωπό σου (καλή "προετοιμασία").
Προσωπικά θα απεφευγα τα πινέλα pure badger και θα αγόραζα για αρχή ένα χοίρο Semogue 830 ή 1800. Επίσης έχε υπόψη σου ότι από τους πιο μαλακούς χοίρους *πριν το στρώσιμο* είναι το Semogue 610 -μην το μπερδέψεις με το 620 που είναι πιο σκληρό και κάνει περισσότερο για τη δημιουργία σαπουνάδας στο πρόσωπο.
Γιώργος
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Όσο αφορά το asl. Floid !!! Τώρα που το έφερε ο Γιώργος δε το συζητώ ! Είναι must για μένα. Γλιτώνεις και τα μεταφορικά απο Ισπανία ;)

Αν είχαμε και την αμερικάνικη έκδοση του Aqua Velva διαθέσιμη θα ήμουν σε δίλημμα.

Λοιπόν συνοψίζοντας. Θα ξεκινούσα με τα εξής :

Εdwin Jagger 89L ( BL ) ή ( BA )

Semogue 1800

Personna platinum & Astra superior

Floid after shave lotion ( μύρισε και διάλεξε ποιό )

.............

Κρέμα πάρε Palmolive αλλά εμένα αρωματικά μου αρέσει περισσότερο η classica παρά η palm extract.
Τέλος πάντων για κρέμες και σαπούνια μη χολοσκάς. Εδώ είμαστε...
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
nikos.a

Φιλε μου για να μην πολυλογουμε, σου προτεινω τα εξης:

EJ DE89( οποιο σχεδιο λαβης σου αρεσει)
Semogue 2020( κορυφαιο πινελο ασβου, σε πολυ καλη τιμη), αμα παρεις το 1800 ή γενικα καποιο αλλο χοιρου μπορει να ταλαιπωρησει την επιδερμιδα σου, λογω της ευαισθησιας που εχεις
Ξυραφακια Personna( ηπια οσο πρεπει), τα Astra ειναι λιγο πιο επιθετικα
Σαπουνι Proraso white( ειναι μια χαρα)
After Shave Balm Proraso white( εχω το Blue, το οποιο ειναι παρα πολυ καλο)

* Η κρεμα Palmolive classic και classica ειναι ενα και το αυτο. Και οι 2 ειναι με palm extract... Αλλαγη συσκευασιας και μονο.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Basta Nίκο . Η κόκκινη " classica " είναι ίδια με την πράσινη palm extract ?! :
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
nikos.a

Ετσι.
dreamer
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 25 Μάι 2014, 14:37
9
Been thanked: 3 times

μηπως εχει δοκιμασει κανεις αυτην την μηχανη?

ειναι πολυ ομορφη για την τιμη της.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 18 Ιουν 2014, 06:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τους συνδέσμους σε κάποια λέξη. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Καλησπερα σου. Μιας και την εχεις ηδη μπορεις να την δοκιμασεις να δεις αν σου κανει. Γενικα ειναι η πιο γνωστη Κινεζικη μηχανη που υπαρχει - ισως την βρεις και στον Χοντο με 3-4 ευρω. Υπαρχουν σιγουρα καλυτερες με λιγα ευρω παραπανω (Lord L5).
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”