Νέο μέλος απορία μηχανής.

Destro
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 16 Δεκ 2013, 15:35
10
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Καλησπέρα, ειμαι νεο μέλος και τα τελευταία 2-3 χρόνα ο,τι γένια έχω τα παίρνω με μια κουρευτική μηχανή phillips QG3040.Tην αγόρασα γιατί όταν ξυριζόμουν με απλα ξυράφια ή με ξυράφια με πολλές λεπίδες έβγαζα σπυράκια και κοκκίνιζε το δέρμα μου πολύ
έχω και λίγη ακμή ακόμη και αυτό κανει το ξύρισμα μεγαλο μπελα, πριν απο εναν χρόνο αρχισε να την χρησιμοποιεί και ο αδερφός μου την μηχανή (btw η μηχανή δεν ειναι αδιάβροχη και το manual λεει να μην την βρέξω οποτε την σκουπίζω μονο με ενα βουρτσάκι).Φέτος είχα μπλεξίματα μεγάλα γιατί ειχα σε 2 σημεία του προσώπου μου αποστήματα (ετσι ειπε ο γιατρος) ηταν τρίχες που ειχαν αναπτυχθεί μεσα απο το δέρμα και ειχαν δημιουργήσει απόστημα, με τα πολλά και τα λίγα εκανα επέμβαση και στα 2 και ακόμη να φύγουν τα σημάδια απο την επέμβαση και σαν να μην έφταναν ολα αυτά πριν κάνα μήνα μου ξανά συνέβη το ίδιο πράγμα στο πηγούνι :dash ( δεν το έχω αφαιρέσει ακόμη), και σκέφτηκα οτι θα φταίει η μηχανή.Κοίταξα τιμές σε άλλες μηχανές (αδιάβροχες) και ηταν πανω απο 40 οι καλές και λέω σε ξυραφάκι απλο ΔΕΝ πάω άρα μένει το safety razor απλα φοβάμαι οτι με τα 2 σημαδάκια στο πρόσωπο που έχω θα κόβομαι πιο συχνά και οτι αν θα έχω σπυράκια στο πρόσωπο θα πρέπει να είμαι πάρα πολύ προσεκτικός.

Πέρα από αυτά δεν μπορώ να αποφασίσω τι να πάρω είναι τόσες πολλές οι επιλογές και δεν ξέρω ποιες είναι κατάλληλες για το δέρμα μου, τι κρέμες/σαπούνια,πινέλα,ξυραφάκια, pre & after shave να πάρω καθώς και ποσά από αυτά είναι απαραίτητα, δεν μπορώ να διαθέσω πολλά χρήματα δυστυχώς (αν και πιστεύω ότι μια τέτοια αγορά είναι επένδυση).γιαυτό ζητάω τα φώτα σας μπας και βρω καμιά λύση και ησυχάσει το κεφάλι μου
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Apostolos την 16 Δεκ 2013, 20:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Ενσωμάτωση συνδέσμου - Apostolos
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Καλως ήρθες στο forum φίλε μου.

Δές εδώ πως ενσωματώνουμε τους συνδέσμους σε περίπτωση που θέλεις να ξαναβάλεις κάποιο Link. Τώρα στο έφτιαξα εγώ.

Σχετικά με το θέμα σου:

Θα πρέπει να εφαρμόσεις μία τακτική υγρού ξυρίσματος στην οποία ρόλο θα παίξουν οι λεπτομέρειες, οπότε θέλει λίγο μελέτη και παρατηρητικότητα από μέρους σου καθώς και αφοσίωση.

Θα χρειαστεί να μελετήσεις λίγο το forum για τα παρακάτω που θα σου προτείνω επιγραμματικά.

Για αρχή:

Τον μεγαλύτερο ρόλο θα παίξει η σωστή προετοιμασία, η σωστή ενυδάτωση της τρίχας πριν το ξύρισμα.
Θα πρέπει να ξυρίζεσαι (αρχικά τουλάχιστον) όχι όταν η τρλιχα είναι πολύ μακριά ούτε όταν είναι πολύ κοντή, 2 - 3 ημερών το ιδανικό, ανάλογα βέβαια και με την τριχοφυΐα σου.
Θα ξυρίζεσαι με safety razor για να αποφύγεις το lift & cut και παρόλο που θα τεντώνεις το δέρμα δεν θα υπερβάλεις σε αυτόν τον τομέα.
Θα ξυρίζεσαι αργά με κοφτές μικρές κινήσεις χωρίς πίεση
Θα ξυρίζεσαι σε περάσματα (δύο ή τρία) και όχι κοντρα
Θα μάθεις να φτιάχνεις σωστή σαπουνάδα με πινέλο.
Θα χρησιμοποιείς ένα καλό AS στο τέλος.

Με τα παραπάνω είναι κατα 99% σίγουρο ότι δεν θα έχεις παρόμοιο πρόβλημα στο μέλλον και εξαιρετικά πιθανό να
θεραπευτεί το υπάρχον.

Για τον εξοπλισμό δεν χρειάζονται πολλά λεφτά, υπάρχουν πολλές επιλογές πάρε μια πρόταση απο εμένα:
Μηχανή
Λεπίδα
Πινέλο
After Shave. Θα το βρεις στα φαρμακεία.
Κρέμα

Αν τα προαναφερθέντα είναι εκτός του προϋπολογισμού σου,θα βρούμε άλλα.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Κακα τα ψεμα τα πολλοι εχουμε βρει την υγεια μας με το παραδοσιακο ξυρισμα.

Το οτι μια safety ειναι επενδυση ειναι δεδομενο. Τι θα σου προτεινα εγω τωρα για αρχη:

Σαπουνι
Μηχανη
Ξυραφακια
Πινελο

Καλως ηρθες και καλη αρχη!!!

Υ.Γ. Ακολουθα πιστα τις οδηγιες του Αποστολου
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Καλώς όρισες φίλε μου. Ελπίζω να καταφέρεις να βρείς λύση στο πρόβλημά σου.

Αυτό που έχω να προτείνω εγώ, λόγω των προβλημάτων που αντιμετωπίζεις καλό θα είναι τα προϊόντα που θα επιλέξεις (κρέμα/ σαπούνι, after shave) να είναι όσο το δυνατόν πιο "καθαρά", δηλαδή με λίγα και αγνά συστατικά στην σύνθεση τους.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Destro
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 16 Δεκ 2013, 15:35
10
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Καλώς σας βρήκα :megagrin :dance
Σας υπέρ ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας

απόστολε σορρυ για το λαθάκι, είχα ακούσει κάπου οτι το mekrur 34c HD ειναι καλο για αρχάριους, επίσης δεν εχω καταλαβει την διαφορά open comb με closed comb. είδα και κάτι αιμοστατικά στο wellshaved.gr θα πάρω και κανένα απο αυτα γιατι με βλέπω να πετσοκόβομαι στην αρχή βρήκα και αυτό ξέρει κανείς αν υπάρχει κανενα παρόμοιο ή αυτα που μου στείλατε κάνουν ιδια δουλειά;

όσον αφορά το budget θα μάθω σύντομα το ακριβές πoσο που θα μπορώ να διαθέσω (κάπου στα 60-80 θα είναι λογικά)
δεν έχω πολύ τριχοφυΐα ευτυχώς, φαντάσου έχω να τα κουρέψω κάπου 8 μέρες και είναι κάπου στα 3-4 mm ά και κάτι τελευταίο' παίζει ρόλο ο τύπος δέρματος (λιπαρός, μεικτός,ευαίσθητος κλπ) στα AS,ξυραφάκια και σαπούνια;
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26420 times
Been thanked: 25885 times

Καλωσόρισες και καλές δημοσιεύσεις!

Για τις απορίες σου, δες λίγο εδώ και εδώ. Επίσης αφιέρωσε λίγο χρόνο να διαβάσεις αυτά, θα σε βοηθήσουν πολύ στην μύηση του χόμπι μας.

Εγώ προσωπικά δεν θα συνιστούσα την 34C για ξεκίνημα, ξεκίνα με τις προτάσεις των παιδιών.
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Πολύ καλές οι συμβουλές των παιδιών ,συμφωνώ απόλυτα,προχώρα σιγά - σιγά και όλα θα πάνε καλά !!
Γιάννης
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Kαλώς ήρθες. Απο την εμπειρία μου θα σου πρότεινα την EJ89 για πρώτη μηχανή. Έχει 1 εκατοστό μακρύτερη λαβή απο την 34αρα και μη το θεωρήσεις αμελητέο. 8)
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Και με 34 C μπορείς να ξεκινήσεις, και με αυτή που εγώ σου είπα και με αυτές που σου λένε τα παιδιά. Πρόσεξε όμως μην πέσεις στην παγίδα τώρα που είναι νωρίς. Κύριο ρόλο δεν θα παίξει ο εξοπλισμός αλλά η τεχνική σου και όλα αυτά που σου προανέφερα. Ο εξοπλισμός και τα πολυτελή πράγματα είναι για να βελτιώσουν την απόλαυση όταν παλιώσεις και ξέρεις να τα χρησιμοποιείς. Τώρα χρειάζεσαι απλό και λιτό εξοπλισμό για να αφοσιωθείς στην τεχνική. Στην ίδια λογική ξέχνα inrgown κρέμες κ.λπ. Όταν αποκτήσεις άρτια τεχνική θα τα αποφασίσεις μόνος σου. Μην κουράσεις το μυαλό σου με τι εξοπλισμό θα πάρεις. Πάρε κάτι από τις προτάσεις που θα βρεις σε όλο το forum και κούρασε το μυαλό σου διαβάζοντας για τεχνικές, προετοιμασίες και ένα σωρό άλλα πράγματα που είναι το 80% του αποτελέσματος ειδικά στον αρχάριο.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
NavalArchitect

34C για κάποιον που ξεκινά,
34C για κάποιον που έχει προχωρήσει λίγο ή αρκετά σ'αυτό το ταξίδι, και
34C για κάποιον που έχει δεκαετίες στην πλάτη του και πλήρη απουσία διάθεσης για πειραματισμούς στο rotation.

Δεν υπήρξε και πολύ δύσκολα θα υπάρξει πιό ολοκληρωμένο ξυράφι ασφαλείας.

Καλά τα R89, 33C, κλπ. αλλά κανένα εξ'αυτών τόσο δυνατό και ταυτόχρονα ισορροπημένο σε όλους σχεδόν τους τομείς, όσο το HD.

Α, και 34G για τον πιό μερακλή.

Επίσης, ένα (κατ'ελάχιστον) 34C κι ένα 34G για τον συλλέκτη.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”