Low budget set

Άβαταρ μέλους
Spyros Delta
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 12 Φεβ 2024, 18:00
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 389 times
Been thanked: 814 times
Ηλικία: 57
Επικοινωνία:

Σήμερα έκανα ενα πείραμα επιλέγοντας τον χαμηλότερου κόστους εξοπλισμό που διαθέτω και πολύ θα ήθελα ως αρχάριος και αν ειχα χαμηλό μπάτζετ να μου είχαν προτείνει αυτό το σετάκι για να μπω ομαλά και οικονομικά στο ΠΞ.

Razor: Qshave Short Handle Classic Safety Razor RD729 4,44 € (πρώτη δοκιμή)
Blade: Shark Super Stainless (#1) 0,12€ (πρώτη δοκιμή)
Pre shave: Ντουζάκι και νερό από το μουλιασμα του σαπουνιού.
Soap: Haslinger Sheepmilk & Lanolin 6,90€
Brush: Omega 10048 Boar 28mm 8,65€ (στρωμένο)
Περάσματα: 2,5, δύο WTG, κι μισό ATG (στο λαιμό μόνο).
After shave lotion: Denim After Shave Original 4,85€
Ξύρισμα: Πρωινό
Γένια: 2 ημερών
Σύνολο budget 24.96€

Οι τιμές χωρίς μεταφορικά αφού μόνο για τη μηχανή πλήρωσα επιπλέον 2.99€ για μεταφορικά και τα υπόλοιπα τα παρέλαβα από καταστήματα που ήταν στο δρόμο μου.
Θα μπορούσαμε για "πολυτέλεια", να προσθέσουμε 7€ ακόμα για τη nipavo βάση πινέλου και μηχανής και 5€ για ένα osma alum block.

Ήταν ένα πολύ γρήγορο ξύρισμα.
Το ξυράφι κατέβαινε λες και δεν είχα βάλει μέσα λεπίδα και δεν είχα γενιά, ενώ είχα audio feedback. Χαμηλό μεν, αλλά είχα.
H όλη διαδικασία πολύ γρήγορη.
(8.00 ξύπνησα. 8.35 ήμουν στο αυτοκίνητο και αναχωρούσα).
Βέβαια είχα ήδη ζεστό νερό από τον ηλιακό και δεν περίμενα. Όσο μπανιαριζομουν (5 λεπτά) είχα βαλει το πινέλο να μουλιαζει σε ζεστό νερό, το ίδιο και το σαπούνι.

Το αποτέλεσμα απρόσμενα εξαιρετικό.
Σχεδόν BBS χωρίς ερεθισμούς και τραβήγματα. Το post shave απίθανο.
Αν έκανα το 2ο χέρι XTG θα το είχα σίγουρο το BBS.


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Σπύρος Δέλτα.
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1685
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13432 times
Been thanked: 14348 times
Ηλικία: 54

Χωρίς να διαφωνώ με τον αναφερόμενο εξοπλισμό η δική μου άποψη είναι ένας αρχάριος να κινηθεί σε προϊόντα με καλή ποιότητα και VFM π.χ. Yaqi Final Cut ή Parker 97R 25-30 ευρώ έκαστη, σαπούνι Stirling στα 19 ευρώ, πινέλο κάποιο συνθετικό 15-20 (ξεκίνησα με 2 χοιρινά Semogue και έχω χρόνια να τα ακουμπήσω) και αφτερ οποιοδήποτε οικονομικό Brut, Denim, Old spice.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Spyros Delta
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 12 Φεβ 2024, 18:00
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 389 times
Been thanked: 814 times
Ηλικία: 57
Επικοινωνία:

@Algebar για τις μηχανές θα συμφωνούσα.

Το προβατάκι όμως κατά την άποψη μου, δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από το Stirling (άποψη μου αφού έχω και το Stirling). Εκτός από το άρωμα, που αυτό όμως είναι κάτι υποκειμενικό.

Το συγκεκριμένο χοιρινό πινέλο, δεν ξέρω αν είναι το συγκεκριμένο πινέλο ή αν το στρώσιμο του πέτυχε τέλεια, αλλά δεν παίζεται. (Εχω κι άλλο χοιρινό, αλλά δεν).
Έχω και Manchurian two band, και συνθετικά Simpsons Trafalgar T3, PAA atomic rocket.
Το προτιμώ από τα συνθετικά μου.

Μεγάλη εντύπωση μου έκανε η λεπίδα, καθώς είμαι featherακιας. Έχω δοκιμάσει καμιά δεκαπενταριά άλλες και με τραβάνε ή έχω ερεθισμό, έστω ελαχιστο ή λίγο περισσότερο. Είχα σχηματίσει την άποψη ότι όσο πιο κοφτερή, τόσο καλύτερο για μένα.
Σπύρος Δέλτα.
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Πολύ σωστός Σπύρο και απόδειξη ότι το ΠΞ δε θέλει κόπο, αλλά τρόπο. Κανείς δεν ισχυρίζεται ότι ένα ξύρισμα των 30 ευρώ θα είναι εφάμιλλο με ένα υπερλουξ των 400-500 ευρώ.

Αλλά:
1) Όποιος ισχυριστεί ότι με ένα ξύρισμα των 30 ευρώ δε θα πάρεις απολαυστικό αποτέλεσμα, είναι μέγα φάουλ.
2) Όποιος ισχυριστεί ότι ΔΕΝ υπάρχουν ξυρίσματα των 30 ευρώ, που αποδίδουν για 100 και 150, είναι επίσης φάουλ. Παράδειγμα: παίρνεις σαπούνι έξτρο, μια γιωτομπαλίστικη μηχανή τύπου rockwell 6c, ένα sagrada familia γιάκι με κόλλα μέχρι το λαιμό στο θύσανο. Έχεις δώσει 95-100 ευρώ με τα μεταφορικά (χωρίς τη λεπίδα και το ASL!!!) και το αποτέλεσμά σου είναι απογοητευτικό. Όχι απλά μέτριο, είναι ίσως και χάλια, αν φοβισμένος από τις επιλογές της μηχανής, διάλεξες μεταξύ των 1-3.

Εδώ έχεις κάνει καλό σετάπι με σούπερ vfm προϊόντα, το ακριβώς ανάποδο από το 2) παράδειγμά μου. Μόνο την qshave δεν ξέρω και δεν είμαι σίγουρος αν θα πήγαινα σε αυτή την επιλογή εν γένει, αλλά για να λες ότι πήγε άψογα, πρέπει να είναι αξιόλογη!
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
Spyros Delta
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 12 Φεβ 2024, 18:00
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 389 times
Been thanked: 814 times
Ηλικία: 57
Επικοινωνία:

@mbakurin
Την Qshave Short Handle την πήρα από περιέργεια γιατί ήταν ... τσαμπα.
Την έχω αρκετό καιρό και επειδή δεν μου γεμίζε το μάτι (πχ από βάρος είναι λες και κρατάς παιχνίδι) δεν την είχα δοκιμάσει.
Χθες αποφάσισα αυτό το πείραμα και την έβαλα στο παιχνίδι.
Εξεπλάγην. Θα ήθελα να τη δοκιμάσει και κάποιος έμπειρος.
Όποιος είναι από νότια προάστια, μπορώ να του την δώσω.
Σπύρος Δέλτα.
Άβαταρ μέλους
apnik
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 08 Σεπ 2022, 16:49
1
Has thanked: 353 times
Been thanked: 822 times

Κάνω ΑΡΙΣΤΟ και ΑΠΟΛΑΥΣΤΙΚΟΤΑΤΟ ξύρισμα με προιόντα για σχεδόν 1 ετος !!!!! με 50 ευρώ.
σαπούνι TABAC σε πορσελανινο μπολ 14 ευρώ.
πινέλο omega σουπερμαρκετ στρωμένο καλά 5 ευρώ.
λεπίδες bic platinum .
μηχανή gillette king c 15 ευρώ.
after shave floid 14 ευρω 400ml για κατάχρηση !
:hellas3 :dance: :dance:
Άβαταρ μέλους
Spyros Delta
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 12 Φεβ 2024, 18:00
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 389 times
Been thanked: 814 times
Ηλικία: 57
Επικοινωνία:

@apnik Βεβαια αυτες οι τιμες σε tabac και floyd δεν ισχυουν πλεον.
Σπύρος Δέλτα.
Άβαταρ μέλους
apnik
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 08 Σεπ 2022, 16:49
1
Has thanked: 353 times
Been thanked: 822 times

13.60 σήμερα το tabac ....
15 floid....
Σήμερα 26/03/2024
Άβαταρ μέλους
Spyros Delta
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 12 Φεβ 2024, 18:00
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 389 times
Been thanked: 814 times
Ηλικία: 57
Επικοινωνία:

13,60 που?
Σπύρος Δέλτα.
fusarium
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 336
Εγγραφή: 04 Οκτ 2022, 15:18
1
Has thanked: 4376 times
Been thanked: 4342 times

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 27 Μαρ 2024, 02:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τα link σε κάποια λέξη. Το πως γίνεται αυτό μπορείς να το δεις στις συχνές ερωτήσεις στην υπογραφή μου. Φιλικά, Αντώνης.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”