Κρύο ή ζεστό ;

Απάντηση

Κρύο ή ζεστό ;

Προετοιμασία προσώπου με κρύο νερό
18
9%
Προετοιμασία προσώπου με ζεστό νερό
49
25%
Προετοιμασία προσώπου με χλιαρό νερό
33
17%
Δημιουργία αφρού με κρύο νερό
13
7%
Δημιουργία αφρού με ζεστό νερό
46
23%
Δημιουργία αφρού με χλιαρό νερό
37
19%
 
Σύνολο ψήφων: 196
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

και εγώ όταν ξυριζομαι με την R41, με κρύο νερό ξυριζομαι (χειμώνα/καλοκαίρι).μια χαρά ξυριζομαι.
Τώρα μου δώσεs ιδέα.αυριο κρύο ξύρισμα (όπως every day) με R41. :DD
Άβαταρ μέλους
Pan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: 28 Απρ 2019, 07:16
4
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 438 times
Been thanked: 636 times

Μόνο που φαντάζομαι χρησιμοποιείς και καθρέφτη και δεν πατάς δίχως αύριο το ξυράφι στο πρόσωπό σου
Άντε, μιας και την μελέτησα, αύριο κι εγώ ξούρα με την R41, αλλά με ζεστό!
Καλό βόλι!
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Ο καθρέφτης βοηθάει πολύ.μπορω όμως και χωρίς.
Άμα πατήσεις την R41 όπως πατάει την Gillette θα θες μετάγγιση αίματος και χειρουργείο.
Καλό βόλι συνάδελφε!
mangelasakis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 15 Μάι 2020, 15:55
3
Has thanked: 152 times
Been thanked: 611 times

Pan έγραψε: 17 Ιουν 2020, 15:07 Γατάκι είναι. Ας τα 'κανε αυτά με μια R41, να χαιρόταν περισσότερο (όσο προλάβαινε).
Για να επανέλθω, προσωπικά δεν είδα διαφορά στους ερεθισμούς, είτε με κρύο, είτε με ζεστό νερό. Η αίσθηση όμως με το κρύο, ήταν σαφώς χειρότερη, συν το ότι οι τρίχες "τράβαγαν" περισσότερο.
Μήπως χρειαζόσουν πιο κοφτερό ξυραφάκι; Γιατί σίγουρα το αν τραβάει την τρίχα η λεπίδα τότε κυρίως ευθύνεται η λεπίδα που δεν κόβει αρκετά σε συνδιασμό με την μηχανή και την σκληρότητα της τρίχας. Αλλά η τρίχα μαλακώνει και με το κρύο νερό απλά χρειάζεται περισσότερο χρόνο ίσως. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Στο τελευταίο ξύρισμα που έκανα με κρύο νερό στην προετοιμασία είχα λιγότερους ερεθισμούς (η alum block αυτό εδειξε) αλλά με επιφύλαξη μιας και λόγο πειραματισμών άλλαξα και λεπίδα καθώς και σαπούνι οπότε ίσως και να μην ευθύνεται το κρύο νερό για αυτό.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Η τρίχα (ωραία συζήτηση) είτε κρύο είτε ζεστό το νερό, το ίδιο νερό ρουφάει( με γλυκερίνη ακόμα περισσότερο).απλα με το ζεστό νερό μαλακώνει το δέρμα.ενω με το κρύο τσιτωνει(τραβιέται). προσωπικά με κρύο νερό έχω παρατηρήσει ότι κόβεται καλύτερα (ίσως επειδή σηκώνεται). Πιστεύω ότι το κρύο βοηθάει και στους ερεθισμούς (παίζουν και άλλα πράγματα ρόλο).
Άβαταρ μέλους
Pan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: 28 Απρ 2019, 07:16
4
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 438 times
Been thanked: 636 times

@mangelasakis
Προσπάθησα να κρατήσω τις μεταβλητές ίδιες, π.χ. ίδιους χρόνους αξυρισιάς, βρεξίματος προσώπου, προετοιμασίας, ίδιο σαπούνι, ίδιο post shave. Μέχρι και που ξυριζόμουν το βράδυ, περίπου την ίδια ώρα. Τα ξυρίσματα έγιναν εναλλάξ, με το ίδιο setup μηχανής/λεπίδας, μία με ζεστό, μία με κρύο νερό.
Δοκίμασα με δυο μηχανές (R89 και R41) και δυο διαφορετικές λεπίδες (Voskhod και Astra SS). WTG-XTG-ATG με την R89, WTG-XTG με την R41.
Από όσα είδα κι ένιωσα, δεν είχα διαφορά στους ερεθισμούς. Όμως, όπως ξαναείπα, οι τρίχες "τράβαγαν" στο κρύο νερό, ενώ και σαφώς η αίσθηση του ξυρίσματος ήταν χειρότερη.
Δίνω λοιπόν περισσότερη προσοχή στη σωστή γωνία και στην έλλειψη πίεσης (αυτό στο διδάσκει καλά η R41) και συνεχίζω την αναζήτηση.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Πανάκεια δεν είναι ούτε το ζεστό ούτε το κρύο νερό. Εφόσον παίρνεις καλύτερα αποτελέσματα με το ζεστό δεν υπάρχει λόγος να το αλλάξεις.
mangelasakis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 15 Μάι 2020, 15:55
3
Has thanked: 152 times
Been thanked: 611 times

Pan έγραψε: 17 Ιουν 2020, 17:26 @mangelasakis
Προσπάθησα να κρατήσω τις μεταβλητές ίδιες, π.χ. ίδιους χρόνους αξυρισιάς, βρεξίματος προσώπου, προετοιμασίας, ίδιο σαπούνι, ίδιο post shave. Μέχρι και που ξυριζόμουν το βράδυ, περίπου την ίδια ώρα. Τα ξυρίσματα έγιναν εναλλάξ, με το ίδιο setup μηχανής/λεπίδας, μία με ζεστό, μία με κρύο νερό.
Δοκίμασα με δυο μηχανές (R89 και R41) και δυο διαφορετικές λεπίδες (Voskhod και Astra SS). WTG-XTG-ATG με την R89, WTG-XTG με την R41.
Από όσα είδα κι ένιωσα, δεν είχα διαφορά στους ερεθισμούς. Όμως, όπως ξαναείπα, οι τρίχες "τράβαγαν" στο κρύο νερό, ενώ και σαφώς η αίσθηση του ξυρίσματος ήταν χειρότερη.
Δίνω λοιπόν περισσότερη προσοχή στη σωστή γωνία και στην έλλειψη πίεσης (αυτό στο διδάσκει καλά η R41) και συνεχίζω την αναζήτηση.
Επειδή έχω ξυριστεί και με τις 2 λεπίδες που αναφέρεις , μάλιστα με την voskhod ξυριστικα στο προηγούμενο μου ξύρισμα με κρύο νερό ενώ με την astra τη πράσινη με ζεστό με το ίδιο ακριβώς setup να πω ότι σε εμένα τράβαγαν και οι 2 λεπίδες. Ειδικά η astra η πράσινη με ζεστό νερό στη προετοιμασία τράβαγε περισσότερο από ότι η voskhod με κρύο νερό και χωρίς ντουζ. Φυσικά δεν πιστεύω ότι το κρύο νερό δκαν την διαφορα. Πιστεύω ότι η voskhod είναι καλύτερη και ελάχιστα πιο κοφτερή λεπίδα αλλά καμία από τις δύο δεν με ενθουσίασε.
Άβαταρ μέλους
Pan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: 28 Απρ 2019, 07:16
4
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 438 times
Been thanked: 636 times

Astra SS γράφω, δλδ τις μπλε, οι οποίες είναι στις top επιλογές μου. Οι πράσινες με τραβάνε κι εμένα.
Anywayz, την εμπειρία μου κατάθεσα, πάμε παρακάτω.
brandnewshaver2020
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 09 Σεπ 2020, 21:08
3
Has thanked: 39 times
Been thanked: 102 times

Διαβάζω ότι στο ξέπλυμα οι περισσότεροι χρησιμοποιούν κρύο νερό για να κλείσουν οι πόροι.

Ως εντελώς αρχάριος έχω μια απορία.
Γιατί να κλείσουν οι πόροι;
Αφού βάζουμε asl (που περιέχουν κάποιο ποσοστό οινοπνεύματος) δεν θέλουμε ανοικτούς πόρους για καλύτερη αντισηψία και απολύμανση;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”