A shave odyssey!

Άβαταρ μέλους
tsallinia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Ιαν 2014, 10:47
10
Has thanked: 12 times
Been thanked: 73 times

Χαίρετε συμφορουμίτες,

Καιρό έχουμε να τα πούμε. Αλλαγές πολλές ήρθαν ελέω κρίσης και επιτέλους βρήκα τον χρόνο να ασχοληθώ ξανἀ γράφοντας σε ένα από τα καλύτερα φόρουμ της Ελλάδας.

Ο λόγος που γράφω αυτό το post είναι γιατί θέλω να μοιραστώ μαζί σας την πορεία μου στον κόσμο του ξυρίσματος.

Ξεκίνησα ως πιτσιρικάς με αφρό noxema και ξυραφάκια bic. Παναγία βόηθα. Τι χασαπο ξυρίσματα αρχάρια ήταν αυτά. Πίεση μέχρι ματώματος, χωρίς after shave κτλ. Αυτό συνεχίστηκε περίπου μέχρι και τα 25 μου, όπου και μία δερματική πάθηση που απέκτησα (σμιγματοροική δερματίτιδα), με έκανε να ξανασκεφτώ καλά την όλη φάση, αφού πλέον η παραμικρή βλακεία στο πρόσωπο δημιουργούσε κοκκινίλες που κρατούσαν μέρες κτλ.
Αφού αγόρα κάτι wilkinson και πετσοκόπηκα σαν βλάκας (άσε που το ξύρισμα ήταν άθλιο), αποφάσισα να γυρίσω στα safety razors. 2 χρόνια μετά, είχα μία edwin jager, astra και feather λεπίδια κτλ. Εξαιρετικές καταστάσεις που αποφάσισα να εγκαταλήψω επειδή δεν άντεχα την προετοιμασία με πινέλο και κρέμα (πρόσφατα έμαθα ότι αυτό δεν είναι απαραίτητο για ξύρισμα με safety razors). Έτσι κατέληξα στα gillette fusion pro glide. Αποτέλεσμα?

το καλύτερο ξύρισμα που είχα ποτέ μου. Παιδιά τι να λέμε, αφού είναι όντως. Το μόνο μείον? η τιμή. Ξεφτίλααααααα
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Καλώς (ξανά) ήρθες στο φόρουμ! Ωστόσο λίγο οξύμωρο το ποστ σου... Από τη μια περιγράφεις το παραδοσιακό ξύρισμα σαν εξαιρετικές καταστάσεις και κατευθείαν το αναιρείς λέγοντας οτι το γύρισες στα Gillette Fusion Pro Glide, τα οποία σε ξυρίζουν καλύτερα, επειδή δεν άντεχες το πινέλο και τις κρέμες. Εκτός και αν δεν κατάλαβα καλά τα γραφόμενά σου.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
tsallinia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Ιαν 2014, 10:47
10
Has thanked: 12 times
Been thanked: 73 times

ξέχασα να αναφέρω ότι το παραδοσιακό τσακίζει τις ελιές μου.

Ναι είναι εξαιρετικό, αλλά το pro glide θεωρώ ακόμα καλύτερο (εξαιρετικότατο)
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Για να καταλάβω χρησιμοποιείς Gillette Fusion Pro Glide και αφρό ή Gillette Fusion Pro Glide και κάποιο σαπούνι ή κρέμα ?
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Ένα φίλος μου ξυρίζεται με ηλεκτρική μηχανή braun γιατί οτιδήποτε άλλο έχει δοκιμάσει του προκαλούσε ερεθισμούς, εγώ πάλι με μία philips που είχα το πρόσωπό μου μετά το ξύρισμα ήταν κάπως έτσι...
Εικόνα

Και όποτε ξυριζόμουν με μοντέρνα ξυραφάκια πολυεργαλεία δεν το απολάμβανα...

Χαίρομαι που βρήκες την υγειά σου, αλλά και την βολή σου!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
tsallinia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Ιαν 2014, 10:47
10
Has thanked: 12 times
Been thanked: 73 times

ζιλέτ και αφρό πλέον. Αλλά δυόμιση λίρες (Αγγλίας) ανά ξυράφι μου φαίνονται πάρα πολλά βρε παιδί μου...

Προστέθηκε μετά από 27 δευτερόλεπτα:
αυτός ο πισινός είναι σαν καθρέφτης για το πρόσωπό μου
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Άρα καμία σχέση (πλέον ) με το Π.Ξ. Φυσικά εσύ ξέρεις καλύτερα για το δικό σου πρόσωπο . Εγώ δεν έπαιρνα καλά ξυρίσματα από τα Fusion (το τελευταίο πολυλέπιδο που είχα ) οπότε για μένα δεν υπάρχει πισωγύρισμα. ... Όσο για τους αφρούς πιστεύω ότι και η πιο φθηνή κρέμα δίνει καλύτερη προστασία.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
akatsim
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 10:01
5
Has thanked: 48 times
Been thanked: 73 times

Τα ετοιμα ξυραφακια δεν ειναι τελειως χαλια, αλλα οι ετοιμοι αφροι εχουν μεγαλη διαφορα (προς το χειροτερο).
Άβαταρ μέλους
tsallinia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Ιαν 2014, 10:47
10
Has thanked: 12 times
Been thanked: 73 times

ποια η γνώμη σας για τα shaving gel?
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Προσωπικά δεν μου αρέσουν. Θα προτιμούσα μια brushless κρέμα .
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”