"αδύναμος" αφρός...βοήθεια στο lathering

Άβαταρ μέλους
Andreas_M
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Ιουν 2014, 09:39
9
Been thanked: 21 times
Ηλικία: 34

Καλησπέρα σε όλους... έχω ξεκινήσει εδώ και καιρό κρέμα+πινέλο (prosar+omega80097) με 2λέπιδο μιας χρήσης και στο τέλος nivea sensitive balsam με σωστή προετοιμασία πινέλου δέρματος κτλ. Όλα καλά στο ξύρισμα κτλ όμως δεν κάνω καλό αφρό...

Βλέπω στα βίντεο και κάνουν έναν αφρό σαν ψέμα και δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνω λάθος...

Βάζω σε ένα μπολ (κουζίνας εσωτερικά γλιστερή επιφάνεια) ζεστό νερό και βάζω το πινέλο μέσα, εν συνεχεία μπαίνω για ντουζ. Βγαίνω βγάζω το πινέλο και το τινάζω 2-3 φορές. Βάζω 1-1,5 αμύγδαλο κρέμα και ξεκινάω σγουρισμα... 1-2λεπτά. Αν το βλέπω ότι δεν "φουσκώνει" ρίχνω 4-5 σταγόνες νερό και γίνεται λίγο καλύτερο αλλά ποτέ όσο πλούσιο όσο βλέπω στα βίντεο.

Ξεκινάω λοιπόν και κάνω κυκλικές κινήσεις με το πινέλο στο πρόσωπο... αραιός μου φαίνεται ο αφρός και ας είναι πηχτός... Αφού τον απλώσω δεν μου αρέσει και περνάω το πινέλο σαν να βάφω ώστε να μείνει παραπάνω λευκός αφρός πάνω στο πρόσωπο μου.
Ξεκινάω να ξυρίζομαι...κάνω την μισή μεριά του προσώπου και βλέπω πως έχει ψιλοαραιώσει από την άλλη και επίσης έχει "ξεφουσκώσει" στο μπολ....

Φταίει η γυαλιστερή επιφάνεια του μπολ και θα θελα ένα πιο τραχύ ή ένα απλό πήλινο;
Μήπως έχω μέτρια "μέσα" γιαυτό δεν το πετυχαίνω; (τα βίντεο λένε όχι)
Το σαπούνι θα έκανε καλύτερο αφρό;
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Η κρέμα φταίει Ανδρέα, η κρέμα...
Δεν είναι και η καλύτερη και κακώς σου την προτείνανε (διαβάσα μόλις τώρα τις ερωτήσεις σου στο θέμα για το Στρατό).
Τέτοιο αφρό που λές έκανε και σε μένα όταν τη χρησιμοποιούσα, αδύνατο, λεπτό, ψεύτικο.
Άστη στην άκρη και πάρε μιά Palmolive άν και όπου βρείς.
Είσαι "μέσα"; Αν Πήγες φαντάρος εννοώ... και είσαι εντός στρατοπέδου, μην παρεξηγηθώ...
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Δοκιμασε μια αλλη κρεμα οπως σωστα λεει ο Νωντας - αλλα βγαλε απο το μυαλο σου και αυτο το "Βάζω 1-1,5 αμύγδαλο κρέμα". Αυτα τα στραγαλια, φυστικια, φουντουκια και δεν ξερω εγω τι αλλο δεν εχουν πρωταρχικη σημασια ;)

Θες 2 ποντους κρεμα ? 3 ποντους κρεμα ? θες παραπανω ? βαλε οση θες και κρινε μετα το ξυρισμα αν ηταν λιγη ή πολλη. Πρωτα θα φτιαξεις τον σωστο αφρο και μετα θα ξυριστεις ;)
Εικόνα
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Καλημέρα, καλά τα λένε αλλά άσε το μπολ στην άκρη. Μια ποσότητα κρέμας όσο δύο φάλαγγες του αντίχειρά σου σε διάφορα σημεία στο βρεγμένο σου πρόσωπο και όπως έχεις προετοιμάσει το πινέλο σου, σφούγγιξε το λίγο και ξεκίνα face lathering. Στη πορεία αν χρειαστείς νερό προσθέτεις στάγδην στο πινέλο και συνεχίζεις. Για δοκίμασε ;)

Προστέθηκε μετά από 2 ώρες 22 λεπτά 13 δευτερόλεπτα:
Mια μικρή διόρθωση. Τις δύο φάλαγγες του δείκτη εννοούσα, όχι του αντίχειρα.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Η prosar δεν είναι και η καλύτερη , αλλά όχι και για πέταμα που λέμε .

Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις και να μάθεις να φτιάχνεις τον αφρό στην παλάμη.
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 213 times
Been thanked: 553 times
Ηλικία: 43

Face lathering κ εισαι κομπλε!Με prosar k kolynos ειχα ξεκινησει πριν από 12 χρονια.τωρα καλομαθα κ εγω στις πιο ποιοτικες.
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Άβαταρ μέλους
Andreas_M
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Ιουν 2014, 09:39
9
Been thanked: 21 times
Ηλικία: 34

ευχαριστώ, θα ξεκινήσω δοκιμές μέχρι να πάρω την palmolive

Νώντα μπήκα ναι, αλλά είμαι εντός-εκτός οπότε έχω την πολυτέλεια να ξυρίζομαι "σωστά"

Προστέθηκε μετά από 28 λεπτά 38 δευτερόλεπτα:
επανέρχομαι μετά από face lathering... η μέρα με τη νύχτα!
πρώτη φορά απόλαυσα ξύρισμα... πέρναγε το ξυράφι και δεν ήξερα αν ξυρίζει ή αν "χάλασε".
ο δε χρόνος δημιουργίας αφρού μειώθηκε πάρα πολύ...

ευχαριστώ και πάλι!
Άβαταρ μέλους
Andreas_M
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Ιουν 2014, 09:39
9
Been thanked: 21 times
Ηλικία: 34

ποιον άλλο αφρο θα προτείναμε γιατί δεν βρίσκω ευκολα/κοντα μου τον παλμολιβ... μένω μενιδι
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Οταν λες "αφρο" φανταζομαι εννοεις κρεμα ξυρισματος.

Στο Μαρουσι και στην Κηφισια εχει Hondos Center - εκει θα βρεις πολυ πραμα - και Palmolive και Proraso (θα πεσει φωτια να με καψει...). Τωρα αν βαριεσαι τις μετακινησεις μπορεις να παραγγειλεις απο wellshaved.gr ή απο hairmaker.gr οτι σου γυαλισει.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Andreas_M
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Ιουν 2014, 09:39
9
Been thanked: 21 times
Ηλικία: 34

ναι κρέμα σωστά... το χω 'κάψει'

για την προρασο θα πεσει φωτια; γιατι έτσι;

σε ευχαριστώ για τα λινκ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”