Κολπα και τεχνικες στο ξυρισμα

Απάντηση
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

καταπληκτικο αρθρο.μου εκανε τρομερη εντυπωση αυτο:
''In cottager's monthly visitor,a monthly magazine from 1822,the editor writes:
do not lose time by waiting for hot water.cold water is better after you once get accustomed to it.
hot water makes the face delicate and tender ,the very cause why shaving is a painful operation.''
στα ελληνικα :
''στο μηνιαιο επισκεπτη της υπαιθρου,ενα μηνιαιο περιοδικο απο το 1822,ο εκδοτης γραφει:
μην χανεται χρονο περιμενοντας για ζεστο νερο.το κρυο νερο ειναι καλυτερο οταν εξοικιωθεις με αυτο.
το ζεστο νερο κανει το δερμα ευθραυστο και ευαισθητο,την κυρια αιτια που κανει το ξυρισμα οδυνηρο επιχειρημα.''
Άβαταρ μέλους
vavoulas2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 31 Οκτ 2014, 02:31
9
Τοποθεσία: Φλωρινα
Has thanked: 13 times
Been thanked: 30 times

Πιστευω η χρηση του κρυου νερου πρεπει να αποδιδει μονο με straight razor και σε σχετικα μαλακα γενια . Εχει τυχει να ξυριστω με σχετικα κρυο νερο ,το προσωπο αρκετα σφριγηλο αλλα δεν μαλακωνε αρκετα η τριχα με αποτελεσμα να νιωθω τις τριχες να ξεριζωνονται παρα να κοβονται !
seek and destroy
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

εχω την εντυπωση πως χρειαζεται καποιο διαστημα εξοικιωσης με το κρυο νερο.το καλοκαιρι ειδικα ,ξυριζομαι μονο με κρυο νερο(και ντους επισης).το ζεστο νερο εχω την εντυπωση οτι μαλακωνει την τριχα με αποτελεσμα να μην την κοβει καθαρα η λεπιδα και να χρειαζονται περισσοτερα περασματα .το κρυο νερο σηκωνει τη τριχα με αποτελεσμα να κοβεται καθαρα και πιο βαθια. επιπλεον αισθανομαι το δερμα μου πιο τονωμενο. σε μενα τουλαχιστον λειτουργει αλλα οπως λεγανε και οι αρχαιοι YMMV.
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

αυτο με το σηκωμα της τριχας πρεπει να ειναι σωστο. καθε τριχα εχει μενα μικρο μυωνα στην ριζα της που την σηκωνει οταν κανει κρυο για να κανει καλυτερη μονωση στο δερμα, και οταν φοβασαι για να φαινεσαι μεγαλυτερος. στους ανθρωπους τιποτα απο τα δυο δεν ειναι και πολυ αποτελεσματικο γιατι εχουν λιγες τριχες,αλλα σε ολα τα αλλα ζωα κανει δουλεια
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 31

Τώρα μου λέτε αυτό, θα συμφωνήσω σε αυτό που λέει ο Μάχος. Να σας πω το εξής που έχω παρατηρήσει εγώ.
Αφού πάντα βάζω ζεστό νερό όλη την διάρκεια που ξυρίζομαι και στο τέλος ρίχνω ζεστό νερό και σταδιακά παγωμένο. Τελειώνω με 10 δευτερόλεπτα κάτω από την βρύση για το κάθε μάγουλο με τέρμα κρύο νερό (δεν αντέχω παραπάνω :beah2 ).
Αυτό που παρατηρώ, είναι πριν ρίξω το κρύο νερό και πιάνοντας το δέρμα μου για να δω πως έχω ξυριστεί, της αισθάνομαι τις τρίχες αρκετά. Όταν μετά όμως ρίξω το κρύο νερό και το δέρμα μου "παγώσει" και "τραβηχτεί" δεν αισθάνομαι τις τρίχες καθόλου.
Ελπίζω να καταλάβατε τι θέλω να πω...
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27822 times
Been thanked: 29050 times
Ηλικία: 64

Στην παρακάτω σελίδα, περιγράφεται μιά τεχνική που ο συγγραφέας την ονομάζει shimming.
Στην ουσία αφού τοποθετήσει την λεπίδα στο top plate της μηχανής, προσθέτει επιπλέον μιά η δύο dummy λεπίδες (με κομμένες τις άκρες που κόβουν), εφαρμόζει το base plate και βιδώνει την λαβή.
Αυτό που συμβαίνει, είναι να αυξηθεί το διάκενο μεταξύ base plate και κανονικής λεπίδας ώστε να γίνει πιό επιθετική.
Υποθέτω, ότι βιδώνοντας με τρεις λεπίδες θα αυξάνει η τάση στο σπείρωμα, πράγμα όχι καλό γιά την μακροβιότητα της μηχανής.
Στη σελίδα υπάρχει και το σχετικό video.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

Η Gillete δεν έβγαλε ποτέ slant razor αντίθετα με τους Γερμανούς ανταγωνιστές γιατί θεωρούσε ότι είναι περιττή. Προέτρεπε τους πελάτες της να πετύχουν το ιδιο αποτέλεσμα χρησιμοποιώντας τις κλασικές μηχανές και την ανάλογη τεχνική.

Παραθέτω φώτο σχετικά...

Εικόνα

Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα αυτή την πλάγια κίνηση.
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

δεν νομιζω οτι ειναι κατι καινουργιο ,ουτε και καποιο κολπο.προχθες σε μια μικρη συναντηση που ειχα με τον φιλο συνξυριστη Σπυρο μου αναφερε οτι χρησιμοποιει ενα σαπουνι ελαιολαδου σαν preshave.λοιπον το δοκιμασα και εγω και τα αποτελεσματα ηταν πανω και περα απο καθε ενδεχομενο και προσδοκια.το σαπουνι ελαιολαδου ηταν το κρητικο fisika. :D
Άβαταρ μέλους
Spiros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: 13 Αύγ 2013, 15:21
10
Τοποθεσία: Πειραιάς
Has thanked: 3843 times
Been thanked: 3639 times
Ηλικία: 60

...Φίλε Μάχο και εγώ ξαφνιάστηκα με το αποτέλεσμα όταν πρωτοδοκίμασα σαπούνισμα με ελαιοσάπουνο (..το είχα πάρει από τους παπαροκάδες). Από τότε το σαπούνισμα είναι απαραίτητο στάδιο στο ξύρισμά μου πριν την pre-shave κρέμα. Μπορεί η όλη ιστορία να μου παίρνει λίγο περισσότερο χρόνο, αλλά τα αποτελέσματα τόσο κατά την διάρκεια του ξυρίσματος αλλά και μετά, δείχνουν ότι αξίζει τον κόπο..
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Και πολύ λογικό είναι. Το σαπούνι που έχει αποκλειστικά ελαιόλαδο είναι πλήρως ενυδατικό, άρα μαλακώνει τα γένια.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”