Κολπα και τεχνικες στο ξυρισμα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Θα ήθελα να σας πω κάτι που ανακάλυψα πρόσφατα και έλυσα κάποιο σημαντικό πρόβλημα που είχα!Κάποιοι απο τις συζητήσεις μας γνωρίζετε ότι είχα θέμα με κάποια γένια που έμεναν μεταξύ του πηγουνιού μου και του καρυδιού μου.Όταν τελείωνα το ξύρισμα είτε με φαλτσέτα είτε με DE , παρόλο τις κόντρες που έκανα , παρόλα τα τεντώματα ,πάντα έμεναν κάποια γένια που γινόντουσαν αισθητά με το χάιδεμα του χεριού μου, ιδιαίτερα με τις DE.
Έτσι αποφάσισα μια μέρα να δοκιμάσω το εξής, είπα στη δεύτερη κόντρα θα πηγαίνω το πηγούνι μου προς τα μέσα σχηματίζοντας έντονα το προγούλί μου.Εκεί παρόλο που είναι χαλαρό πολύ διαπιστώνω πως μου εξαφανίζει οποιαδήποτε γένια έχουνε απομείνει.Έτσι και με το πιο light ξυράφι που έχω δε μου απομένουνε ίχνος γενιού στο σημείο αυτό.

Δε ξέρω αν έχει και άλλος παρόμοιο πρόβλημα αλλά εμένα μου την έδινε πολύ που απέμενε κάτι στην αίσθηση του χεριού μου.Αν έχει κάποιος , ας είναι και σε άλλο σημείο , παρακαλώ να δοκιμάσει και να πει εντυπώσεις.ΠΡΟΣΟΧΗ όμως να μην σφαχτεί κάποιος απο το χαλαρό του σημείου αυτού.Εγώ ουδέποτε δεν αντιμέτωπισα πρόβλημα απο τις όποιες φορές που το εφάρμοσα..
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
geobarou
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 629
Εγγραφή: 12 Μάι 2012, 15:47
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 89 times
Been thanked: 70 times
Ηλικία: 44

Ηλία,

Κάπου είχα δει βιντεάκι του Mantic να κάνει το ίδιο......

Θα το ψάξω για να δούμε κι αυτή την τεχνική.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26419 times
Been thanked: 25885 times

Αν εννοείς Ηλία την τεχνική που εφαρμόζει στο video στο 08:30, την εφαρμόζω και εγώ με πολύ καλά αποτελέσματα.

[youtube][/youtube]
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ναι Αντώνη αυτό ακριβώς μόνο που εγώ ξυρίζω κόντρα απο το καρύδι προς τα πάνω , πιο πολύ το σημείο κάτω απο το πηγούνι και κάνω θα έλεγα πιο έντονο προγούλι ακόμη!Δε ξέρω για του mantic το βίντεο, εγώ απο μόνος μου πειραματίστηκα, δε το είδα κάπου.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
geobarou
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 629
Εγγραφή: 12 Μάι 2012, 15:47
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 89 times
Been thanked: 70 times
Ηλικία: 44

Εδώ είναι οι οδηγίες του guru!!! :worthy

[youtube][/youtube]

Στο 2.55 είναι η μέθοδος βατράχου.

:smilie_bad_87
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26419 times
Been thanked: 25885 times

Και εγώ στην κόντρα την χρησιμοποιώ την τεχνική αυτή με πολύ καλά αποτελέσματα. Ναι, όντως χρειάζεται πιο έντονο προγούλι. Εξαλείφει και τα τελευταία απομεινάρια των τριχών.
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Νομίζω ότι έχει αναφερθεί και αλλού. Το ξαναγράφω όμως κι εδώ:
Όταν τελειώσω το ξύρισμα, απλώνω στο πρόσωπό μου όλον τον υπόλοιπο αφρό, μεχρι να ξεπλύνω-καθαρίσω.\
Έτσι κλείνουν τα τυχόν μικροκοψίματα και αφήνει και ωραία αίσθηση όταν ξεπλυθώ.
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Αυτό το κάνω και εγώ Βαγγέλη!Εκτός ότι είναι το καλύτερο αιμοστατικό νιώθω ότι παίρνω κάτι συν απο ένα καλό σαπούνι
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Το ειχε αναφερει και ο Slur οτι το κανει ετσι. Εαν μου το επιτρεπει η υπολοιπη ποσοτητα και ο χρονος που εχω στη διαθεση μου, το κανω και εγω.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 425 times

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην το κάνω μετά από το ξύρισμα.

Και μου κάνει ένα πρόσωπο......φράπα !!
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”