Τι κάνετε όταν βιάζεστε;

Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 55

Με 10 λεπτά χρόνο:

Σαπούνι Monsavon, πινέλο χωρίς μούλιασμα, face lathering, Merkur ξυριστική, 1 πέρασμα κόντρα.
Φυσικά χωρίς ζεστό νερό. Όχι και ότι καλύτερο γιατί το ξύρισμα είναι η δικιά μου στιγμή, θέλω τον χρόνο μου, θέλω να το ευχαριστηθώ. Οπότε φροντίζω πλέον να μην πέφτω στην παγίδα του "δεν έχω χρόνο".

Αλλά ως γνωστό, αυτά συμβαίνουν οπότε τα αντιμετωπίζουμε ανάλογα :megagrin
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22385 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

coccolino έγραψε:...πινέλο χωρίς μούλιασμα...
Χωρίς αρχικό μούλιασμα υποθέτω...
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 55

Σωστά υποθέτεις :megagrin
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Stefanos την 19 Απρ 2012, 12:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ μη κάνεις full quoting το αμέσως προηγούμενο μήνυμα! Ευχαριστώ! Φιλικά Στέφος
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Όταν βιάζομαι γενικά δεν έχω καούρα να ξυριστώ. Τώρα αν πρέπει να ξυριστώ οπωσδήποτε, χρησιμοποιώ τη Gillette Super Slim Twist με persona!!! Την πρώτη φορά που την χρησιμοποίησα με bic astor έκανα πάνω από μισή ώρα να ξυριστώ και κατασφάχτηκα :hystericalbs1 (έβαλα και gillette gel για αφρό αντί για σαπούνι ή κρέμα με πινέλο το ζώον!).
Τώρα που ξυρίζομαι σχεδόν πάντα με το dovo, το ξύρισμα με τη super slim twist μου φαίνεται παιχνιδάκι! Ένα πέρασμα κανονικά και ένα κόντρα, με τέλειο αποτέλεσμα.
Α! Χρησιμοποιώ και κρέμα αντί για σαπούνι για επίσπευση της διαδικασίας, με κρύο νερό (δεν με χαλάει καθόλου)....
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Εαν βιάζομαι, αναλόγως με την αιτία ή

1. δεν ξυρίζομαι ή
2. χρησιμοποιώ κρέμα αντί σαπουνιού (καθότι κάνει πιο γρήγορα αφρό)
3. Gillette Sensor ή M3


Βεβαίως, προσπαθώ να έχω τουλάχιστον 10 λεπτά, ωτε να αποφύγω την πλαστικούρα. Με 10 λεπτα χρόνο, μπορώ να ξυριστώ άνετα με τον παραδοσιακό τρόπο και ένα safety razor. Και περισσεύουν και κανά δυο λεπτά...

:megagrin .οΟ(big little speedy gonzales)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10560
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26394 times
Been thanked: 25867 times

Οκ, αν και θεωρώ ότι γενικώς το χόμπυ μας δεν συνάδει με την έλλειψη χρόνου, αν θα έπρεπε θεωρητικά ντε και καλά να ξυριστώ και δεν είχα πάνω από 10 λεπτά στην διάθεσή μου, υποθέτω ότι θα έκανα face lathering με μια κρέμα και 2 περάσματα with the grain, χρόνος περίπου 3 λεπτά. Πλην εξαιρετικά σπανίων όμως περιπτώσεων, θεωρώ ότι δεν είναι δυνατόν να βρεθείς σε τέτοια κατάσταση, παρά μόνο αν βάλεις και εσύ το χεράκι σου!
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times
It’s my birthday

Δεν ξέρω για σας κύριοι, αλλά εγώ όταν βιάζομαι, συνήθως σφάζομαι! :doener

Επειδή όμως (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων) ξυρίζομαι κάθε πρωί, μέχρι το βράδυ τα γένια μου ελάχιστα έχουν βγεί. Οπότε δεν υπάρχει σχεδόν ποτέ ανάγκη βιαστικού ξυρίσματος. Μόνο αν ταξιδεύω καμιά φορά πρωί και αργήσω να ξυπνήσω. Τότε κάνω λιγότερα περάσματα, δηλ. ένα ή το πολύ δύο.
Βαγγέλης
xiopc
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 28 Αύγ 2012, 21:21
11
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

M3 ή θα ξύριζα με νερο σε ευθεία την πάνω περιοχή των γενιών και λιγο απο κατω για να φαίνονται " περιποιημένα " :beah2

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10560
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26394 times
Been thanked: 25867 times

Αυτό φίλε μου προσωπικά δεν το θεωρώ ξύρισμα. Περιποίηση γενειάδας ίσως. Ξύρισμα όχι. Και για εμένα το όριο των 10 λεπτών της ώρας είναι το κριτήριο, αν τα έχω ξεκινάω το πξ, αλλιώς το αποφεύγω. Και όπως είπα και παραπάνω, το να βρεθώ στην ανάγκη να το κάνω υπό πίεση χρόνου, μάλλον ανοργανωσιά μου κάνει, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων.
Άβαταρ μέλους
Thanos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 02 Μάι 2011, 12:38
12
Has thanked: 13 times
Been thanked: 7 times

Μέχρι τώρα δεν έχω βρεθεί σε κατάσταση να μην έχω 10 λεπτά στη διάθεσή μου για ξύρισμα... Αν ποτέ βρεθώ, απλά δεν θα ξυριστώ. Αλλά, τι μπορεί να είναι τόσο επείγον που να μην μπορώ να διαθέσω ένα δεκάλεπτο για ξύρισμα;;;!!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”