Σχέση ψυχολογικής κατάστασης με ποιότητα ξυρίσματος

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Υπάρχει κάποια σχέση της ψυχολογικής μας κατάστασης (όχι μόνο την ώρα του ξυρίσματος αλλά γενικότερα τις πχ δύο τελευταίες μέρες) με την ποιότητα του ξυρίσματος και τους ερεθισμούς γενικότερα? Και πέρα από την προφανή σχέση που λέει ότι κακή ψυχολογική κατάσταση σημαίνει βιασύνη κοψίματα που φέρνουν στο στόμα μας διάφορα κοσμιτικά και αυτό επιδεινώνει το πρόβλημα, εννοώ το εξής: Έχω παρατηρήσει ότι με το ίδιο ξυράφι (και στην ίδια κατάσταση-δυνατότητα κοψίματος) την ίδια μηχανή τον ίδιο αφρό (το ίδιο πινέλο και σαπούνι-κρέμα) και ίδιο μήκος τρίχας, να υπάρχει διαφορετικό αποτέλεσμα, Να μην κόβονται εύκολα τα γένια (και μην βιαστείτε να πείτε ότι τα ξυράφια δεν κόβουν το ίδιο πάντα γιατί έγιναν ων ουκ έστι αριθμός δοκιμές ακόμα και με ss). Και κατέληξα ότι μάλλον η ψυχολογική μας κατάσταση διαμορφώνει ανάλογα (σκληραίνει, μαλακώνει. ακόμα και ίσως τους αλλάζει φορά) τις τρίχες και τις κάνει πιο δύστροπες! Ακόμα (πιστεύω) ότι αλλάζει και η ευαισθησία της επιδερμίδας. Ιδέα μου? Πέστε κάποια γνώμη.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27195 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Ενδιαφέρουσα ερώτηση. Όσον με αφορά, έχω παρατηρήσει ότι υπάρχουν διαστήματα που δεν βγαίνει καλό ξύρισμα με τίποτε. Και σίγουρα δεν φταίει η τεχνική ή τα setup μου. Τώρα που το σκέφτομαι, αυτό συμβαίνει τις περιόδους που αισθάνομαι πιεσμένος. Αυτό το στρες ρε παιδί μου, ακόμη την ξούρα επηρεάζει. Θα παρακολουθώ το θέμα.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
omegasnik
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 05 Απρ 2016, 19:41
7
Has thanked: 216 times
Been thanked: 887 times
Ηλικία: 53

Πολύ σωστή παρατήρηση! Βέβαια τα πάντα έχουν σχέση με την ψυχολογία μας όπως δυστυχώς και οι ασθένειες κατά την άποψη μου. Οπότε για μένα είναι σίγουρο ότι η ψυχολογία παίζει το ρόλο της και στο ξύρισμα. Όταν αυτή δεν είναι καλή νομίζω ότι όλα πάνε στραβά και βέβαια το ξύρισμα μέτριο. Σημαντικό προς αυτήν την κατεύθυνση είναι να απομακρύνει κανείς από κοντά του ανθρώπους με αρνητική στάση και συμπεριφορά και να προτιμήσει αυτούς με θετική "αύρα". Έτσι θα γίνει πιο εύκολος ο εθισμός στην αισιοδοξία και καλή ψυχολογία και τα αποτελέσματα θα είναι θεαματικά.
Χρόνου φείδου!
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Ναι αλλά ένα ωραίο ξύρισμα ανεβάζει πολύ την ψυχολογία. Είναι αλληλοεξαρτώμενα αυτά.

Καλύτερα κατ εμέ τις μέρες που δεν αισθανόμαστε καλά να πάμε σε πιο safe setups και γενικά πιο οικείες μεθόδους, λιγότερο επιθετικές κτλ, ενώ όταν αισθανόμαστε καλύτερα φουλ για vivere pericolosamente. Έντονα αρώματα, μενθόλες, μπαχάρια κτλ.
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

μπραβο για την παρατηρηση σου.
Οντως εχει συμβει και σε μενα πολλες φορες.
Γενικα ο παραγοντας ψυχολογια παιζει μεγαλο ρολο σε οτι κανουμε και οτι κανουμε παιζει ρολο στην ψυχολογια μας !! :omg
stergios

Το ερωτημα ειναι οτι μας φαινεται, λογω ψυχολογιας? Η αλλαζει κατι σε τριχα, δερμα κτκ λογω ψυχολογιας?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”