Ξύρισμα μετά από μπάνιο στη θάλασσα;

Απάντηση
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Μια και το καλοκαίρι πλησιάζει (ήρθε δηλαδή αλλά δεν το έχουμε πολυκαταλάβει ακόμα) είπα να ανοίξω ένα σχετικό θέμα.

Λοιπόν λίγο πολύ είναι πιθανό στις διακοπές να διαμένουμε σε σημείο που να βρίσκεται κοντά στη θάλασσα. Συνεπώς τι πιο εύκολο απ' το να κάνουμε το μπάνιο μας και αμέσως μετά να πάμε για ένα ωραίο ξύρισμα. Το ερώτημα είναι, η "προετοιμασία" με θαλασσινό νερό είναι κατάλληλη για ΠΞ; Ή το αλάτι μάς τα χαλάει; Αν αυτό είναι το πρόβλημα βέβαια μπορούμε εύκολα να ξεπλύνουμε το πρόσωπό μας απ' τ' αλάτια (με σκέτο νερό ή και κάποιο κατάλληλο σαπούνι) και να ξυριστούμε μετά.

Τι λέτε, το έχετε δοκιμάσει; Είναι η προετοιμασία αυτή ισάξια - ή και καλύτερη - μ' ένα ζεστό ντους που συνήθως κάνουμε πριν το ξύρισμα; Μήπως το θαλασσινό νερό αγριεύει το πρόσωπο και είναι καλύτερο να κάνουμε το ντουσάκι μας έτσι κι αλλιώς;

Κι ένα σχετικό βιντεάκι απ' το Willie:

After swim shave

PS: δεν ξέρω αν το άνοιξα στη σωστή κατηγορία (ίσως ήταν καλύτερα στα διάφορα περί ξυρίσματος) απλά επειδή εδώ υπήρχαν ήδη σχετικά θέματα για την προετοιμασία είπα να το ξεκινήσω εδώ.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Εχει ξανα ανεβει το videακι στο φορουμ - και ειναι το ιδιο διασκεδαστικο καθε φορα. Πρεπει να ετσουξε αρκετα παντως.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Ωχ ο τρελλο-Ελβετός δεν είναι αυτός; Δεν τόχα δεί αυτό, μόνο το άλλο
στην κουζίνα του πριν πολύ πολύ καιρό.... :doh: :roll:
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Πιστεύω πως η διαδικασία υστερεί στο τομέα της καθαριότητας. Ποτέ δε ξέρεις αλλά δε θα θελα να περιμένω έξω από τη πόρτα του δερματολόγου.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Δεν ξέρω αν είναι καλή προετοιμασία το θαλασσινό μπανιο,ξέρω όμως
στα σίγουρα ότι δεν είναι καθόλου καλή ιδέα για αφτερσέιβ.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
stergios

Το δοκιμασα το ξεπλυμα με θαλασσινο νερο και ερεθιστηκε το δερμα μου. Βεβαια νομιζω εβαλα και τα κανονικα after μετα... Γεμισα μικρα σπυρακια... Αναλογα το δερμα φανταζομαι και το νερο. Δε πιστευω οτι θα παθεις και κατι σοβαρο. Αισθητικο πιστευω θα ναι το προβλημα για λιγο.

Ενα ξυρισμα το θελα στην παραλια! :-) Και τα ξυριστικα με θαλασσινο τα επλυνα και στο τελος τα ξεπλυνα με εμφιαλωμενο.

Μπορεις να χρησιμοποιησεις υγρα πετσετακια με λιγο νερακι...
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Για aftershave πιθανολογώ κι εγώ ότι δεν είναι η καλύτερη ιδέα. Για προετοιμασία όμως (δηλαδή να μαλακώσουν τα γένια) δε βοηθάει το θαλασσινό νερό (με δεδομένο ότι έχουμε κάνει λίγη ώρα μπάνιο, όχι μπήκαμε-βγήκαμε); Αν υπάρχουν και ανησυχίες για πιθανές εστίες μόλυνσης πλένουμε το πρόσωπό μας με κάποιο σαπούνι.

Εν ολίγης αναφέρομαι στην πιο safe εκδοχή, δηλαδή κάνουμε το μπάνιο μας στη θάλασσα, γυρνάμε σπίτι εντός 5λέπτου λόγω εγγύτητας με τη θάλασσα - είπαμε διακοπές - και ξυριζόμαστε αφού πλύνουμε το πρόσωπό μας (καλού κακού). Τώρα το να έχουμε τα ξυριστικά στην παραλία και να κάνουμε όλη τη διαδικασία εκεί είναι ομολογουμένως μια ακόμα πιο ελκυστική προοπτική αλλά - όπως ειπώθηκε - η πιθανότητα ερεθισμών είναι επίσης μεγαλύτερη.
Άβαταρ μέλους
d3ac0n
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 04 Ιουν 2017, 15:49
6
Has thanked: 103 times
Been thanked: 105 times

Αν το ζητούμενο είναι η ενυδάτωση μαλάκωμα των τριχών όχι δεν νομίζω να βοηθάει. Είναι σκληρό σαν νερό και η θερμοκρασία του όχι αρκετή
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”