αξίζει τελικά το πξ ή είναι απλά ένα hobby?

Απάντηση
stellios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 10 Απρ 2017, 12:14
6
Has thanked: 189 times
Been thanked: 142 times

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες.
Επίσης επιγραμματικά λέω πως για μένα το παραδοσιακό ξύρισμα
είναι πρωτίστως ένα ευχάριστο χόμπυ,
ένα επωφελές χόμπυ που αξίζει για πολλούς λόγους που προανέφεραν οι συνξυριστές,

καλημέρα και καλή εβδομάδα σε άπαντες.
stergios

Theodoros έγραψε:
ΥΓ Αυτην την BRAUN 7065CC γιατι δεν την βρισκω στο νετ?
Θοδωρε κοιτα braun series 7 (790, 799 κα) series 9 κτλ...
geo43
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 03 Ιουν 2017, 14:06
6
Been thanked: 12 times

ναι, αυτή είναι. Το μοντέλο είναι 765cc. Τεσπα, ο καθένας ψάχνει να βρει έναν τρόπο που να τον βολεύει και να τον εξυπηρετεί καλύτερα. Έκανα το περασμά μου από το ΠΞ αλλά δεν με κέρδισε ή δεν με βόλεψε. Μου έμεινε ο εξοπλισμός για να στολίζει το μπάνιο (σε αυτό το σημείο υπερτερεί της BRAUN :D ).

Υ.Γ.
δεν έγραψα με σκοπό να πείσω κάποιον να ακολουθήσει τη δικιά μου μέθοδο αλλά κατέθεσα την εμπειρία μου. Για άλλη μια φορά επιβεβαιώνεται ότι σε κάθε φόρουμ υπάρχει και ένας desperado.
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Ο κλασικός-τυπικός lurker (για δύο χρόνια!!!) που αποφασίζει να κάνει το μεγάλο βήμα στη ζωή του, την υπέρβασή του, και να γράψει το πρώτο του post σε ένα φόρουμ που ουσιαστικά δεν τον αφορά. Και το πρώτο του αυτό post δεν είναι μια Καλημέρα και δυο λόγια για την ξυριστική του ιστορία, αλλά να βγάλει ηλίθιους όσους έχουν αποφασίσει να ακολουθούν μια συγκεκριμένη πρακτική στην καθημερινότητά τους και να μοιράζονται σε ένα φόρουμ τις σχετικές με αυτή την πρακτική εμπειρίες τους.
Μπες και σε ένα φόρουμ ατμιστών τσιγάρου και γράψτους οτι σαν το κανονικό τσιγάρο δεν υπάρχει, ή οτι είσαι αντικαπνιστής. Ή μπες σε ένα φόρουμ αγωνιστικών μηχανών και γράψτους οτι τα αυτοκίνητα είναι πιο ασφαλή.
Υπάρχει θεματολογία στο φόρουμ αυτό που ενδέχεται να σε καλύπτει. Με χαρά θα ακούσουμε τις απόψεις σου.
Στην κατακλείδα σου δεν θα απαντήσω ανάλογα. Όχι για άλλο λόγο, αλλά για να συνεχίσεις, αν το επιθυμείς, να είσαι ενεργό μέλος αυτού του φόρουμ.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
d3ac0n
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 04 Ιουν 2017, 15:49
6
Has thanked: 103 times
Been thanked: 105 times

Γιατί γίνεσαι εριστικός;

Το παλικάρι "μετράει" με βάση τον χρόνο. Τον ενδιαφέρει η εξοικονόμηση του. Όχι η ιεροτελεστία, η διαδικασία και το αποτέλεσμα του handmade/DIY.
Προσωπικά ήρθα εδώ για να αποφύγω τους ερεθισμους. Είμαι εδώ γιατί μου αρεσε η ιεροτελεστία σε συνδιασμό με το αποτέλεσμα. Γιατί είμαι ο άνθρωπος που σε ένα ταξιδι, ενώ παλαιότερα ήθελα να φτάσω στον προορισμό, τώρα απολαμβάνω την διαδρομή. Γιατί τελικά, τα μικρά πράγματα έχουν αξία τελικά.

Όσον αφορά αφορά τον θέματοθετη, δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι, αλλά θα σου έλεγα να σταματήσεις να κοιτάς τα 10 χαμένα λεπτά και να αρχίσεις να τα απολαμβάνεις. Η ζωή είναι μια σειρά από υποχρεώσεις και συνεχές κυνηγητό. Αφιέρωσε λίγο χρόνο σε εσένα και απόλαυσε τον δεν γυρνάει πίσω ;)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 13 Ιουν 2017, 16:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση, όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Που είναι το εριστικό?
Ότι εδώ και 2 χρόνια παρακολουθεί το φόρουμ σαν lurker και στο ΠΡΩΤΟ του post ακυρώνει όλους εμάς? Επίσης δεν μπορεί να καταλάβει αφού ο χρόνος του είναι τόσο πολύτιμος ότι αν ασχοληθεί με πινέλα κρέμες κλπ ο χρόνος αυτός θα αυξηθεί ? Και αφού έχεις σαν προτεραιότητα το χρόνο γιατί δεν πας κατευθείαν στη λύση του προβλήματος σου που είναι το γρήγορο ξύρισμα και όχι η διαδρομή όπως λες εσύ ? Εμένα με ενόχλησε περισσότερο ότι και εγώ και πολλά άλλα παιδιά εδώ προσπάθησαν με αγνές προθέσεις (και είμαι σίγουρος γιαυτό ) να του δώσουν λύσεις - απόψεις βασισμένες στην εμπειρία τους στο τέλος τους πετάει ένα " Τεσπα, ο καθένας ψάχνει να βρει έναν τρόπο που να τον βολεύει και να τον εξυπηρετεί καλύτερα. " , μα φυσικά και ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει αλλά να μπαίνεις σε ένα φόρουμ με παραδοσιακό ξύρισμα και να λες εγώ έχω τρόπο να τελειώνω σε 4 λεπτά και να έχω το ίδιο ή καλύτερο αποτέλεσμα από εσάς την στιγμή που όλους εμάς πιστεύω χωρίς να είμαι αυτός που εκφράζει κανένα ΔΕΝ μας νοιάζει ο χρόνος αλλά η απόλαυση γιατί το κάνουμε και μεσάνυχτα για να το γουστάρουμε και όλοι βρίσκουμε χρόνο γιατί το αγαπάμε . Και δεν είμαστε καθόλου χασομέρηδες όταν ανάμεσα μας έχουμε επαγγέλματίες που είναι όλη μέρα απασχολημένοι (πχ γιατροί , δικηγόροι κλπ ) . Αυτό είναι που νομίζω ότι τονίζει και ο Θοδωρής με τον δικό του τρόπο . Ότι μπήκες είδες δεν γουστάρεις και μετά πετάς και ένα νήμα - δήλωση στην ουσία απαξιωτικό για όσους ασχολούνται και γιαυτό του δίνει και ανάλογα παραδείγματα .
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Το εριστικο ποστ του Θοδωρη ηταν το πρωτο του στο παρον thread και οχι αυτο που εκανε παραθεση ο d3ac0n.

O Ανδρεας εδωσε μια θετικου υφους απαντηση - ο Θοδωρης ακολουθησε την αλλη οδο. Το σιγουρο ειναι οτι αν συνεχιστει η οποια αντιπαραθεση το thread θα παει στον αγυριστο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
omegasnik
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 05 Απρ 2016, 19:41
7
Has thanked: 216 times
Been thanked: 887 times
Ηλικία: 53

ΝΑΙ αξίζει και μάλιστα πολύ!
Με μηχανή αποκλείεται να γίνει το ίδιο βαθύ το ξύρισμα για τεχνικούς λόγους που δεν έχει νόημα να αναπτύξω, δε θα κάνουμε μάθημα φυσικής/μηχανικής εδώ. Επίσης ότι του αρέσει κάνει ο καθένας μας χωρίς να προσβάλει άμεσα ή έμμεσα. Κατά τη γνώμη μου εριστικό είναι το (υπαρξιακό για το φόρουμ) ερώτημα του συγκεκριμένου νήματος.
Χρόνου φείδου!
Άβαταρ μέλους
d3ac0n
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 04 Ιουν 2017, 15:49
6
Has thanked: 103 times
Been thanked: 105 times

@akis_peiraias δεν μπορεί να ακυρώσει κανένας κανένα. Το ότι κάποιος δεν εκτιμά την απόλαυση που προσφέρει το Π.Ξ. είναι δικαίωμα του. Στην τελική εκείνος χάνει. Τι κι αν κερδίσει 1500 λεπτά τον χρόνο τουτέστιν 1 μέρα περίπου... Ένα κόψιμο να τον πιάσει μια μέρα τα έχασε τα λεπτακια πατριώτηηηηηηη :D
geo43
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 03 Ιουν 2017, 14:06
6
Been thanked: 12 times

1. ότι κάποιος είναι lurker (για να είμαι ειλικρινής δεν ήξερα τον όρο αλλά το googlara) δεν το βρίσκω και αναγκαία κακό. Εάν θέλετε να μην ποστάρουν μέλη που δεν συμμετέχουν στις συζητήσεις συχνά τότε μπορείτε να κάνετε το φόρουμ κλειστό και μόνο για τα ενεργά μέλη με αρκετές δημοσιεύσεις. Σας διαβάζω 2 χρόνια τώρα αλλά δεν έτυχε ποτέ να γράψω. Το έκανα τώρα έχοντας καταλήξει ότι το ΠΞ δεν μου ταιριάζει. Εάν κάποιοι δεν το καταλαβαίνουν δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω.

2. Από που προκύπτει ότι σας θεωρώ ηλίθιους ή χασομέρηδες όπως ειπώθηκε παραπάνω? Είναι συμπεράσματα που προκύπτουν αυθαίρετα χωρίς να έχει γραφτεί το παραμικρό. Μπορώ να χαρακτηρίσω ηλίθιο και χασομέρη έναν άνθρωπο για 100 λόγους αλλά όχι από τον τρόπο που ξυρίζεται. Καλή η ευθιξία λοιπόν, αλλά με μέτρο.

3. Δεν ζήτησα την βοήθεια κάποιου όπως ειπώθηκε. Απλά μετά από την ενασχόλησή μου με το ΠΞ για αρκετό καιρό έγραψα τις εντυπώσεις μου. Ότι εμένα δεν μου ταίριαξε και έχω βρει άλλον τρόπο ξυρίσματος, δεν με κάνει πιο έξυπνο από εσάς.

4. Ναι, η Braun ξυρίζει το πρόσωπό μου όπως μια muhle r89 και στο 1/5 του χρόνου που για μένα είναι το ζητούμενο. Τόσο κακό είναι αυτό? Κάποιον άλλον μπορεί να μην τον βολέψει και να έχει ακριβώς τα αντίθετα αποτελέσματα. Γιατί θίγεστε και θεωρείτε ότι σας βρίζω έμμεσα? Με την ίδια λογική κάποιος που επιμένει να φωτογραφίζει ακόμη με film πρέπει να θεωρείται χασομέρης από αυτούς που χρησιμοποιούν κάρτες μνήμης. Αυτός το κάνει επειδή είναι το hobby του, η ασχολία του και νοσταλγεί κατά κάποιο τρόπο το παρελθόν.

5. Οι ειρωνίες και οι επιθέσεις είναι μέρος του παιχνιδιού του Internet αλλά δικαιολογούνται μόνο όταν υπάρχει λόγος ή αφορμή. Στην δικιά μου περίπτωση δεν υπήρχε τίποτα από τα 2.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”