αξίζει τελικά το πξ ή είναι απλά ένα hobby?

Απάντηση
geo43
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 03 Ιουν 2017, 14:06
6
Been thanked: 12 times

Μετά από 2 χρόνια σχεδόν στο ΠΞ θα ήθελα να καταθέσω τις εντυπώσεις μου.
Ξυριζόμουν για χρόνια ολόκληρα με πλαστικές μηχανές από τότε που βγήκε το gilette sensor μέχρι το proglide και για αφρό χρησιμοποιούσα έτοιμο σε φιάλη. Το αποτέλεσμα ήταν ένα πρόσωπο γεμάτο ερεθισμούς, κοκκινίλες, σπυράκια και εάν αποφάσιζα να ξυριστώ κόντρα το αποτέλεσμα ήταν οικτρό. Προσπαθώντας να βρω έναν τρόπο για ξύρισμα χωρίς ερεθισμούς <<έπεσα>> πάνω στο forum και άρχισα το διάβασμα. Πραγματικά τα παιδιά που γράφουν εδώ μέσα και μοιράζονται τις εμπειρίες τους βοηθάνε πάρα πολύ τους αρχάριους και αυτούς που θέλουν να κάνουν τα πρώτα τους βήματα στο ΠΞ. Αποφάσισα λοιπόν να ασχοληθώ με το <<άθλημα>> και έτσι αγόρασα τον πρώτο εξοπλισμό. Μετά από 1,5 χρόνο περίπου είχα αποκτήσει αρκετή εμπειρία τόσο που να μπορώ να ξυρίζομαι μέχρι και με savette άνετα και χωρίς κοψίματα.Οι ερεθισμοί είχαν εξαφανιστεί και γενικά απολάμβανα ένα απροβλημάτιστο καθημερινό ξύρισμα. Στην όλη διαδικασία υπήρχε όμως ένα μειονέκτημα που για μένα είναι αρκετά σημαντικό και αυτό είναι η πίεση του χρόνου. Έπρεπε να αφιερώνω 25 λεπτά περίπου στο πρωινό ξύρισμα για να πετύχω το αποτέλεσμα που ήθελα. Δυστυχώς τα πρωινά δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου οπότε άρχισα να ψάχνω τρόπους για ένα γρήγορο αλλά ταυτόχρονα και ποιοτικό ξύρισμα.Έτσι δοκίμασα τους εξής συνδιασμούς:

έτοιμος αφρός + safety razor (αποτέλεσμα κάτω του μετρίου)
κρέμα prorasso + πλαστικό gilette (αποτέλεσμα κάτω του μετρίου)
κρέμα prorasso + safety razor αλλά χωρίς επιμελή προετοιμασία (αποτέλεσμα μέτριο)

το συμπέρασμα ήταν ότι χωρίς να ακολουθώ την συνηθισμένη μου 25λεπτη διαδικασία το αποτέλεσμα δεν ήταν καλό. Πραγματικά απορώ με εκείνους που γράφουν εδώ και λένε ότι με σωστή προετοιμασία ξυρίζονται μέσα σε 10-12 λεπτά.

εάν αναλύσουμε τους δικούς μου χρόνους τότε έχουμε:
ζεστό νερό - 2 λεπτά
μασάζ με το πινέλο στα γένεια - 1 λεπτό
άπλωμα ενός preshave - 1 λεπτό
χτύπημα κρέμας - 2 λεπτά
άπλωμα κρέμας - 1 λεπτό
περιμένω 3 λεπτά μετά το άπλωμα
ξύρισμα με 3 περάσματα, το τελευταίο κόντρα - 8 λεπτά
άλλα 3-4 λεπτά για πλύσιμο - τακτοποίηση εξοπλισμού και άπλωμα after shave.

Το μόνο που δεν είχα δοκιμάσει ήταν η ηλεκτρική ξυριστική μηχανή. Θέλοντας να δοκιμάσω και αυτή τη μέθοδο αγόρασα μια phillips series 9 με κόστος εάν θυμάμαι καλά 270 euro. To αποτέλεσμα ήταν να ξυρίζομαι επί 25 λεπτά και τα γένεια να μην φεύγουν με τίποτα. Μιλάμε για πραγματική απάτη για αυτό το ποσό. Ευτυχώς είχα το δικαίωμα να την επιστρέψω πίσω μέσα σε 4 εβδομάδες . Αναζητώντας κάτι άλλο κατέληξα στην BRAUN 7065CC στα ίδια λεφτά. Με πολύ επιφύλαξη άρχισα να την χρησιμοποιώ και το αποτέλεσμα ήταν α π ί σ τ ε υ τ ο. Το καλύτερο ξύρισμα που έκανα ποτέ. Μέσα σε 4 λεπτά έχω πρόσωπο χωρίς ίχνος από τρίχα και μερικές φορές τολμώ να πώ ότι παίρνω το ίδιο αποτέλεσμα με ένα safety razor ή μια savette. Σε συνδιασμό με ένα preshave για ηλεκτρικές μηχανές (willams lectric preshave) το αποτέλεσμα είναι άψογο και στον ελάχιστο χρόνο.
Ρωτάω λοιπόν χωρίς να θέλω να κατηγορήσω κανέναν:αξίζει τελικά το πξ ή είναι απλά ένα hobby? Mέσα στους τρελλούς ρυθμούς που ζούμε δεν είναι πάρα πολύ να χάνεις χρόνο και από το ξύρισμα? Στην δικιά μου περίπτωση τουλάχιστον αποδείχτηκε ότι η τεχνολογία έχει προχωρήσει και μπορεί να σου προσφέρει το ίδιο αποτέλεσμα που είχε ο παππούς μου με το ξυράφι του αλλά στο 1/4 του χρόνου.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Το ότι το παραδοσιακό ξύρισμα για εμάς είναι ΚΑΙ χόμπι δεν αλλάζει κάτι . Για τον πατέρα μου ας πούμε (και γενιές ολόκληρες πριν την ανακάλυψη των "μοντέρνων" ξυραφιών ) που από την πρώτη στιγμή που ξεκίνησε να ξυρίζεται μέχρι το τελευταίο του ξύρισμα πριν πεθάνει που του το έκανα εγώ γιατί δεν μπορούσε δεν υπήρχε άλλος τρόπος. Έκανε πραγματικά 10 λεπτά να ξυριστεί χωρίς όλα αυτά που ανέφερες . Πλύσιμο το πρόσωπο με σαπούνι και μετά άπλωνε με το δάχτυλο κρέμα πάνω στα γένια κόντρα και άρχιζε face lathering κατευθείαν . Και εγώ να σου πω την αλήθεια αν δεν έχω χρόνο κάπως έτσι κάνω χωρίς πολλά πολλά και μια χαρά ξυρίζομαι σε 10 - 15 λεπτά το πολύ . Αν τώρα έχω χρόνο και όρεξη το ξεφτυλίζω. Μαζί με κεφάλι μπορώ να χτυπήσω και ώρα αλλά το κάνω για την Απόλαψη και μόνο (που λέει και ο Μάχος ). Από κει και πέρα δεν υπάρχει σωστός και λάθος τρόπος , καλύτερος τρόπος είναι ο τρόπος που σε ξυρίζει καλύτερα! Αν εσύ αυτόν τον βρήκες στην ηλεκτρική τότε καλή απόλαυση!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Φίλε geo43 καλώς ήλθες στην παρέα μας (πρώτα απ όλα).

Και τώρα στο θέμα μας.
Πραγματικά αμφιβάλω αν έχει το ίδιο αποτέλεσμα στο ξύρισμα μία ηλεκτρική μηχανή σε σύγκριση με ένα DE ή ένα straight razor. Από την μία έχουμε ένα ξυράφι που ουσιαστικά γλύφει το δέρμα και κάνει απολέπιση εκτός από το να αποδεκατίζει τρίχες (DE, straight, shavette) και από την άλλη έχουμε την μηχανή που για τεχνικούς λόγους έχει προστατευτικά ώστε να μην πάθει κάποιο ατύχημα ο χρήστης της συσκευής...
Η τελευταία μου εμπειρία με ηξμ (ηλεκτρική ξυριστική μηχανή) ήταν προ δεκαετίας βέβαια και δεν ήταν η καλύτερη που θα μπορούσα να έχω. Οπότε ελπίζω πως έχουν αλλάξει προς το καλύτερο τα πράγματα.
Το θέμα όμως του παραδοσιακού ξυρίσματος δεν είναι η ταχύτητα του αλλά η απόλαυσή του. (στις μέρες μας)
Στο ότι δηλαδή αυτός που θα ξυριστεί με τον παραδοσιακό τρόπο το κάνει γιατί θέλει να απολαύσει την διαδικασία και όχι να το κάνει στα γρήγορα για να τελειώνει...
Προσωπικά δεν πιστεύω πως είναι απλά ένα χόμπι...
Σαφώς και αξίζει για κάποιον που θέλει να απολαύσει αυτή την διαδικασία. Για κάποιον που βλέπει το ξύρισμα όμως χάσιμο χρόνου υποθέτω πως το παραδοσιακό ξύρισμα δεν είναι για αυτόν. (ή τουλάχιστον όχι ακόμα).

Ο κάθε άνθρωπος διαλέγει που θέλει να αφιερώσει τον χρόνο του ανάλογα με τα γούστα του. Κάποιος μπορεί να σκεφτεί γιατί να ξυρίζεσαι γενικά; θα αφήσω μούσι και που και που θα το τριμάρω...

Για τον χρόνο που διαθέτεις τώρα στο πξ το βρίσκω επίσης λίγο τραβηγμένο.
Η δική μου ρουτίνα συνήθως είναι:
  1. Μασάζ με το πινέλο στα γένια με ζεστό νερό - 1 λεπτό
  2. άπλωμα ενός preshave - 1 λεπτό
  3. Άπλωμα κρέμας (face lathering) - 1 λεπτό
  4. περιμένω 3 λεπτά μετά το άπλωμα
  5. ξύρισμα με 3 περάσματα, το τελευταίο κόντρα - (λογικά) 8 λεπτά
  6. άλλα 3-4 λεπτά για πλύσιμο - τακτοποίηση εξοπλισμού και άπλωμα after shave.
Έχοντας κάνει 14 λεπτά με τα δεδομένα που παράθεσες. Αλλά και στην πράξη πάνω κάτω έτσι είναι.

Βέβαια αν βρίσκεις το ξύρισμα με την braun το ίδιο αποτελεσματικό με το 1/4 του χρόνου σε αντίθεση με το πξ αλλά και 270 ευρώ (4 φορές περισσότερο τουλάχιστον απ ότι θα έδινες για ένα σχετικά καλό σετ πξ. Πινέλο, μηχανή, σαπούνι, asl) καλύτερα για εσένα, εγώ δεν είμαι κάποιος που θα ήθελα, όχι να σου αλλάξω γνώμη αλλά ούτε καν να αποδείξω το αντίθετο. Αν έχεις βρει πραγματικά ότι αυτό δουλεύει για εσένα κράτα το και μην το αλλάξεις.

Όλα τα γράφω καλοπροαίρετα και με ειλικρινή φιλική διάθεση.
Χαίρομαι όταν υπάρχει πολυφωνία στο φόρουμ. Θα μου άρεσε να δω τις εντυπώσεις σου για την μηχανή σου και αν θες να μας γράψεις ένα review στην αντίστοιχη κατηγορία.

Θέλεις να μας πεις με τι ξυρίζεσαι τα τελευταία 2 χρόνια;
Τι σου άρεσε περισσότερο/λιγότερο;

Φιλικά,

Ανδρέας
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
stergios

geo43 έγραψε:Μετά από 2 χρόνια σχεδόν στο ΠΞ θα ήθελα να καταθέσω τις εντυπώσεις μου.
Ξυριζόμουν για χρόνια ολόκληρα με πλαστικές μηχανές από τότε που βγήκε το gilette sensor μέχρι το proglide και για αφρό χρησιμοποιούσα έτοιμο σε φιάλη. Το αποτέλεσμα ήταν ένα πρόσωπο γεμάτο ερεθισμούς, κοκκινίλες, σπυράκια και εάν αποφάσιζα να ξυριστώ κόντρα το αποτέλεσμα ήταν οικτρό....
Καλη ερωτηση! Αν ειχες χρονο παλι την braun θα προτιμουσες? Ειτε ναι, ειτε οχι νομιζω απαντησα. ;-) Παρ οτι ασχολουμαι αρκετα και μ αρεσει η ολη κατασταση, χομπυ δε θα το λεγα εγω. Μια διεξοδος ειναι απ την καθημερινοτητα, λιγος ναρκισσισμος, μια νοσταλγια, παλιες εικονες, λιγος χρονο με τον εαυτο μου που πρεπει να συγκεντρωθω για να "αδειασω" και οχι για να αντιμετωπισω μια κατασταση...και φυσικα ειχα προβλημα με ερεθισμους, ingrowns, πολυλεπιδα και ντενεκεδες το οποιο λυθηκε.

Επιπλεον επαψε να ναι αγγαρεια. Μια ηλεκτρικη μηχανη απλοποιει το ξυρισμα οποτε οσο καλο και ναι το αποτελεσμα, παλι θα γινει αγγαρεια και αυτο ειναι μεγαλο προβλημα. Θα το βαρεθω και παλι το ξυρισμα.. Θα τα κανει ολα η μηχανη. Χανεται η δικη σου παρεμβαση, η "μαστορια" του καθενος. Ειναι λιγο βαζω σκουπα για καθαρισμα. Οταν σκουπιζεις εσυ και οχι η σκουπα, χαιρεσαι το αποτελεσμα. Βλεπεις τι καθαρισες και δε βλεπεις μονο το αποτελεσμα. Εχεις πιο καθαρη εικονα. Ειναι μερακι ισως η μαζοχισμος. Τι να πω...

Ειναι και λιγο καταναλωτισμος. Shopping therapy αγγλιστι! :-) Κατι αγοραζεις, κατι περιμενεις, μια καινουρια αισθηση, μια προσθηκη σε καποια συλλογη... Κ υστερα αλλο 10-10€ και αλλο 270€ σπαρταριστα! Ειτε εχεις, ειτε οχι παλι. Χαρα σε δοσεις τα δεκαρικα! :) Πολλες φορες μονο δεκαρικα δεν ηταν αλλα καταλαβες τι εννοω! Υστερα θελεις να ξεμπερδευεις με το ξυρισμα? Η εχει πλακα η φαση? Οπτικη ειναι ολα, αναγκες, χαρακτηρες και οι φασεις του καθενος. :-)

Ειναι και μια παρεα, μια διασκεδαση, λες καμια κουβεντα on air αφου ο καθεις με τα προβληματα του στο καβουκι του. Πολλα ειναι. Ο καθενας με τους λογους του. Αντε να δουμε ποιος θα σε κανει παρεα εσενα τωρα με την braun! :teasing-neener: ;)

Καμια φορα ασχολουμαστε με τις τριχες γιατι βαριομαστε η ειναι "δυσκολο" ν ασχοληθουμε με τα σοβαρα...καμια φορα γιατι τα πραγματα ειναι πολυ σοβαρα για σενα και "τριχες" για τους αλλους, ωστε πρεπει να ασχοληθεις εσυ με τις τριχες για να μην αρχιζεις να "βαρας" τους αλλους... Χα!χα!!
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Φίλε geo43 καλησπέρα, σεβόμενος την άποψή σου θα απαντήσω στο βασικό ερώτημα του νήματος παραθέτοντας την προσωπική μου εμπειρία.
Τα τελευταία 30 χρόνια δεν υπήρχε μοντέλο της Gillette που να μην το είχα αγοράσει. Ποτέ δεν είχα ερεθισμούς η κάποιο πρόβλημα στο ξύρισμα, απλά το θεωρούσα αναγκαία αγγαρεία. Αποφάσισα να μπω στο χώρο του ΠΞ όχι από πρόβλημα αλλά για προσθήκη ποιότητας στην ζωή μου. Το αποτέλεσμα ; η αγγαρεία να μετατραπεί σε προσμονή για το επόμενο ξύρισμα. Σίγουρα μπορεί να μετατραπεί και σε χόμπι, αυτό είναι την διακριτική και οικονομική ευχέρεια του καθενός. Έχω κάνει φανταστικό ξύρισμα με με προϊόντα των 30 ευρώ και εξίσου καλά με 300 ευρώ. Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα για μένα είναι ότι μπορώ να ξυρίζομε από βραδύς και το πρωί το πρόσωπό μου να είναι λες και ξυρίστηκα κόντρα με πλαστικό το πρωί. Καλή απολαυστική συνέχεια σε όποια απόφαση και να πάρεις.
Ordo ab chao
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Εμένα με έπεισε το post του geo43, γιαυτό και του έκανα like (το πρώτο like που πήρε από αυτό το φόρουμ, στο πρώτο του post, μετά από δύο χρόνια που παρακολουθεί το φόρουμ "εξ αποστάσεως", μόλις πριν μια εβδομάδα γράφτηκε). Τόσο πολύ με έπεισε που αποφάσισα να δώσω σαπούνια-κρέμες-μηχανές-πινέλα και να πάρω μια Braun, για να ξυρίζομαι σε 4 λεπτά. Γιατί έχω και άλλες, πιο σοβαρές δουλειές να κάνω σε αυτή τη ζωή από το να ξυρίζομαι. Προτιμώ για παράδειγμα να βλέπω το Ντάνο, να χαζεύω μουστάρδες στο supermarket, να ανεβάζω status στο facebook και πολλά-πολλά άλλα, γιατί έχω μια γεμάτη ζωή και το θεωρώ χάσιμο χρόνο να ασχολούμαι με τρίχες. Να μην πω οτι έχασα και τρία χρόνια από τη ζωή μου να ανταλλάσσω απόψεις με εσάς τους χασομέρηδες.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
ioannisf
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 25 Οκτ 2016, 22:16
7
Been thanked: 186 times

vsmirnios έγραψε: Αποφάσισα να μπω στο χώρο του ΠΞ όχι από πρόβλημα αλλά για προσθήκη ποιότητας στην ζωή μου. Το αποτέλεσμα ; η αγγαρεία να μετατραπεί σε προσμονή για το επόμενο ξύρισμα.
Tα γράψατε όλα. Δεν χωράει κάποια άλλη λέξη ή επιχείρημα......
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Για μένα είναι και αναγκαιότητα και χόμπυ.
Μπορεί να μπήκα στο πξ επειδή μου την έσπασε η σύγχρονη gillette.

Ναι κατά καιρούς έδωσα αρκετά λεφτά σε πινέλα, σαπούνια και μηχανές. Έχω στοκ για χρόνια και θα το χαρώ!
Ένας λόγος που φορτώθηκα κάποια πράγματα παραπάνω, κυρίως σαπούνια, είναι γιατί δεν μπορούσα να τα μυρίσω από κοντά, τουλάχιστον αυτά που είναι εύκολο να βρεθούν Ελλάδα κυρίως τα δύο πολύ καλά καταστήματα που έχουμε.
Δεν μου έβαλε κανείς το μαχαίρι στο λαιμό...
Για τον εαυτούλη μου το έκανα, για την ψυχική μου ισορροπία τουλάχιστον τα δύο άσχημα χρόνια που πέρασα.
Όχι μόνο με αυτό το χόμπι.
Ανεξαρτήτως οικογενειακής και επαγγελματικής κατάστασης, η οποιαδήποτε ενασχόληση μας, σπόρ, παραδοσιακοί σύλλογοι, φωτογραφία, χορωδία, θέατρο, είναι αυτά που μας φυλάν από την τρέλα. Η (δύσκολη) πραγματικότητα και το άγχος, γερνάει την ψυχή και σκοτώνει το σώμα κύριοι.
Δεν θεωρώ ότι έχασα κόπο και χρόνο για τρίχες. Και αν δεν γυαλίσει μια μέρα εντελώς το πρόσωπο, δεν χάθηκε και ο κόσμος.
10 λεπτά κρατά πάντα το ξύρισμα μου. Ούτε pre, ούτε after συνήθως.
Γλύτωσα όμως και τα πολλά χημικά των αφρών.
Ψάχνοντας και λίγο τα φυσικά υλικά, βοηθήθηκα και για τα δερματολογικά μου ζητήματα.

Εννοείται δε θα μας βάλει κανείς βαμβάκι στη μούρη να δει άμα πετύχαμε αυτή τη φορά bbs με 1 ή 13 περάσματα.
Τώρα αν το χέρι είναι στο μάγουλο όλη την ώρα να ψάχνει για γρατζούνισμα, συνιστώ ψυχολόγο.
Η μανία με την τελειότητα σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής, μας κατατρώει.
Το αποτέλεσμα δεν μετράει σε όλα.
Χαλαρώστε και χαρείτε 1-2 απλές προσωπικές στιγμές μέσα στην καθημερινή τρέλα.

Ηλεκτρικές δοκίμασα με χάλια αποτελέσματα, λόγω ερεθισμών από την τριβή και των συρματοπλεγμάτων που έχω για γένια.
Χαίρομαι που βρήκες κάτι που να σε βολεύει.
► Εμφάνιση spoiler
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Προσωπικα περασα στο ΠΞ απο τα πλαστικα εχοντας στο πισω μερος του μυαλου μου
να μην ξεφυγω στους χρονους ξυρισματος, τουλαχιστον οσο ακομα
χρειαζομαι μονο για την εργασια μου 9 ωρες τη μερα.

Επισης επιθυμουσα πολυ βαθυ ξυρισμα πραγμα που εκτος απο
μια βελουδινη επιδερμιδα θα μειωνε την συχνοτητα του ξυρισματος
περιοριζοντας την γενικη φασαρια.

Ηθελα δλδ κατι πιο ευκολο, αποτελεσματικο και ευχαριστο απο το ξυρισμα
που εκανα μεχρι τοτε με τα πλαστικα.

Μεσα απο αυτην την διαδικασια λοιπον, βελτιωσα την τεχνικη μου, γνωρισα
καινουργιες μηχανες, λεπιδες, κρεμες ξυρισματος, αφτερ σειβ,
ανταλλαξα αποψεις στο παρον φορουμ,
οποτε ολο αυτο το πραγμα εγινε μοιραια ενα ευχαριστο χομπυ.

Μακαρι παντως να μπορουσα και εγω να ξυριστω με ηλεκτρικη μηχανη και
να βαλω στην ακρη τα πινελα και τις λεπιδες.
Παλαιοτερες αποπειρες με ηλεκτρικη κατεληγαν σε φριχτους ανεξηγητους ερεθισμους.
Αφου βρηκες μηχανημα που σου ταιριαζει ουτε να το συζητας.

ΥΓ Αυτην την BRAUN 7065CC γιατι δεν την βρισκω στο νετ?
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Γιατί πρέπει είτε ν' αξίζει το ΠΞ είτε να είναι hobby; Δεν μπορεί να είναι και τα δύο; Για μένα πάντως και αξίζει και hobby είναι. Το ξεκίνησα αρκετά πρόσφατα κυρίως για να προσθέσω μια νότα ευχαρίστησης σε μια κατά τ' άλλα βαρετή διαδικασία αλλά και επειδή ο εξοπλισμός φαινόταν ελκυστικός. Εν τέλει έχει μετατραπεί και σε hobby χωρίς όμως να χάσει τη χρηστικότητά του. Ότι παίρνει περισσότερο χρόνο παίρνει αλλά αυτό είναι μέρος της απόλαυσης.

Αλήθεια την επιλογή να κάνεις τη full διαδικασία αλλά να ξυρίζεσαι το βράδυ την έχεις δοκιμάσει; Εξαρτάται βέβαια κι απ' το άτομο, πολλοί θα δείχνουν αξύριστοι την επόμενη μέρα οπότε δεν έχει νόημα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”