αξίζει τελικά το πξ ή είναι απλά ένα hobby?

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

BBS με ηλεκτρική? Πως ειναι δυνατον βρε παιδια?
Υποθετω οτι εννοειτε ενα κλικ πιο κατω απο BBS,
καθ, οτι το προστατευτικο πλεγμα της ηλεκτρικης
υποχρεωτικα αφηνει καποιο μηκος τριχας και
ειναι αδυνατον να παει τοσο βαθεια οσο η λεπιδα.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Δεν προσφερει καποια συγκινηση - δεν με ευχαριστει ιδιαιτερα η χρηση της - δεν την προτιμω οταν το ζαχαρο μου ειναι ρυθμισμενο - αλλα οφειλω να παραδεχτω οτι η Philips SensoTouch 3D RQ1250 που μου χαρισε ο john58 κανει εξαιρετικο(τατο) BBS. Απλα οπως καθε πραγμα χρειαζεται καποιο χρονο για να γινει σωστα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
john58
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 25 Δεκ 2016, 19:18
7
Has thanked: 15638 times
Been thanked: 1546 times

Για μένα, το π.ξ. είναι απόλαυση!
Είναι hobby και αξίζει!
Με χαλαρώνει και στρώνει η μούρη μου!

Τώρα, για την ιστορία (for the record, που λέμε...ελληνικά)
έδωσα την Philips που δεν χρησιμοποιούσα πια
και ο herco μου έδωσε (ως ...αντίδωρο!) κρέμες, σαπούνια και aftershave (...πάνω από 16 σε αριθμό!)
οπότε του οφείλω και δημοσίως :helt
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Συμφωνώ με όσα είπε ο Spiros.
Και εγώ αναγκαστικά λόγω επαγγέλματος πρεπει να ειμαι ξυρισμενος . Όλο αυτό είχε καταντήσει μια βαρετή ιστορία αλλά και επώδυνη. Τα πολυλέπιδα μετά από λίγα ξυρίσματα και λόγω ότι έχω σκληρά γένια, έχαναν την ικανότητα κοπής που είχαν στο πρώτο ξύρισμα και εκεί άρχιζε για μένα ο ... τρόμος ! Ειδικά στο σαγόνι με τραβούσαν τόσο που πόναγα. Η συχνή αλλαγή ανταλλακτικού έδινε την λύση αλλά ανέβαζε το κόστος !
Ε όλο αυτό από αναγκαστικό και συχνά επώδυνο έγινε απόλαυση και κάθε φορά ανυπομονώ για το επόμενο ξύρισμα !
Και μόνο για αυτή τη μεταστροφή στη ζωή μου, αξίζει !

Υ.Γ : Ξέχασα να πω ότι η ηλεκτρική μηχανή δεν είναι στις επιλογές μου καθότι το δοκίμασα και αυτό με μια Philips. Δεν μου αρέσει καθόλου ούτε σαν αίσθηση ούτε σαν διαδικασία.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

herco έγραψε:αλλα οφειλω να παραδεχτω οτι η Philips SensoTouch 3D RQ1250 που μου χαρισε ο john58 κανει εξαιρετικο(τατο) BBS.
Για να το λες ετσι θα ειναι.
Η παλια philishave παντως με μεγαλη προσπαθεια
κανει απλως ενα αρκετα καλο ξυρισμα, αλλα στο λαιμο δεν μπορω
ουτε να την ακουμπησω ουτε για πλακα, γιατι εκει το δερμα αντιδρα
εντονα, σχεδον με αλλεργικο τροπο.

Παντως τα τελευταια 37 χρονια που εργαζομαι με οχταωρο,
δεν περισσευει παρα πολυς χρονος για ξυρισμα,
και γι αυτο η συναρτηση αποτελεσματικοτητας και ταχυτητας ειναι
οι πρωτοι παραγοντες επιλογης ξυριστικου μεσου.

Εαν λοιπον δεν ειχα τα προβληματα ερεθισμου
πιστευω οτι δεν θα ηταν ασχημο το 5λεπτο ξυρισμα με διαρκεια 24ωρου,
με την ηλεκτρικη. (Το κανεις και αραχτος στον καναπε βλεποντας TV)

Προς το παρον R41, fatip και progres (στο 5+), μου χαριζουν
48ωρα ξυρισματα, μεσα σε ενα 10 λεπτο, χρονοι, που ουτε κατα διανοια με τα πλαστικα.
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Μαθε τα εργαλεια σου.
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 132 times
Been thanked: 169 times

Ας αναφέρω και εγώ την μικρή μου ιστορία.

Στα πρώτα ξυριστικά μου βήματα προ πολλών ετών ξεκίνησα με αφρούς από γκαζοτενεκέδες και πλαστικά μίας χρήσεως.

Κατόπιν αναβάθμισα τα πλαστικά στα πρώτα Gillette Sensor και μπορώ να πω ότι είδα τεράστια διαφορά και συνέχισα έτσι μέχρι την έλευση των Sensor Excel με ένα μικρό διάστημα που δούλεψα μηχανές Wilkinson Sword Protector ( κόκκινη ) κάπου στις αρχές του '90.

Κάπου εκεί ανακαλύπτω τις κρέμες και λίγο αργότερα τα σαπούνια ξυρίσματος οπότε οι γκαζοτενεκέδες με τον έτοιμο αφρό πέρασαν στην ιστορία.

Κάπου στα μέσα της δεκαετίας του '90 ανακαλύπτω τυχαία τις DE και τσαντισμένος από τις τιμές που είχαν τα ανταλλακτικά των γνωστών πολυεθνικών το γυρίζω σε φουλ ΠΞ και τότε καταλαβαίνω τι έχανα τόσα χρόνια.

Αργότερα ήρθαν και τα μαχαίρια για να ολοκληρωθεί η εμπειρία. Σαβέττα δεν έχω δοκιμάσει εκτός των περιπτώσεων που ξυρίζομαι σε μπαρμπέρη.

Πάμε όμως στο ρεζουμέ.

Φέτος εν έτη 2017 χρειάστηκε τον χειμώνα και το καλοκαίρι να μείνω εκτάκτως από ένα δεκαήμερο χωρίς τον προσωπικό μου εξοπλισμό ΠΞ οπότε ( μια και η μόδα των μουσάτων δεν μου αρέσει ) προμηθεύτηκα γκαζοτενεκέ αφρού και πλαστικά από το super market.

Και τις δύο φορές η εμπειρία συνοψίζεται στο εξής :

Στο πρώτο ξύρισμα νομίζω ότι δεν υπάρχει σημαντική διαφορά. Στο δεύτερο ξύρισμα κάτι αρχίζει να μην μου αρέσει. Από το τρίτο ξύρισμα και μετά εντοπίζω το τραγικό γεγονός.

Με τα πλαστκά & τους γκαζοτενεκέδες, μετά το ξύρισμα το δέρμα μου δείχνει τον σχεδόν μισό αιώνα που έχει περάσει από επάνω του. Οι ρυτίδες και οι ζάρες ειδικά στην περιοχή του λαιμού είναι το κάτι άλλο.

Δεν θα χαρακτήριζα τον εαυτό μου νάρκισσο αλλά πραγματικά τρόμαξα με το αποτέλεσμα.



Συμπέρασμα :

Ας τρώω και μισή ώρα ημερήσιου ΠΞ αλλά η απόλαυση και το αποτέλεσμα με αποζημιώνουν.
Εύχομαι ακόμη και όταν το γήρας δεν επιτρέπει στο χέρι και στο μάτι να δουλεύουν το ξυράφι, να υπάρχει κάποιος να με ξυρίζει καθημερινά με τον παραδοσιακό τρόπο όπως ξύριζα και εγώ τον τυφλό στα τελευταία του χρόνια παππού μου με την φαλτσέτα του ( η τύχη τα έφερε έτσι που έμαθα να ξυρίζω άλλους με φαλτσέτα πριν καν βγάλω το πρώτο χνούδι κάτω από τη μύτη. )
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Πολύ σωστά Vulcan!
Μια παράμετρος που δεν έχει (νομίζω) αναφερθεί από άλλον .
Η διαφορά στο δερμα είναι μεγάλη.
Προχθές το πρωί ξυρίστικα και έκατσα στο χωριό στην αυλή με τη γυναίκα μου να πιούμε καφέ και γυρίζει και μου λέει : τι κάνεις και έχει γίνει το δέρμα σου φράπα ?
Το μόνο που έχω αλλάξει τα τελευταία χρόνια είναι ο τρόπος που ξυρίζομαι και αυτό τελικά έχει αρχίσει και φαίνεται . Ακόμα και στη δουλειά μου το λένε . Άρα υπάρχει βάση σε όλο αυτό και δεν ήταν μόνο η ιδέα μου γιατί βλέπω ότι συμβαίνει και σε άλλους !
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6914 times
Been thanked: 5863 times
Ηλικία: 49

Πιστεύω πως δεν είμαστε off topic, αφού αναλύουμε τα οφέλη του παραδοσιακού ξυρίσματος.
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Η βελτίωση στο δέρμα είναι μεγάλη. Σίγουρα παίζει ρόλο στο σύνολο η συνολική ρουτίνα του ΠΞ, συχνό πλύσιμο, σαπούνια, λοσιόν, μπαλμ. Αλλά και τα ξυράφια, κάνουν γερή απολέπιση με επακόλουθη ανάπλαση στο δέρμα.
Εγώ στις αρχές, με σπυριά στο δέρμα και μικρές ουλές από επουλωμένα σπυριά, σε κάθε ξύρισμα γινόταν η σφαγή του Δράμαλη. Εντάξει έφταιγε και η κακή τεχνική, αλλά σίγουρα ευθύνονταν και το ταλαιπωρημένο από τα πλαστικά δέρμα.
Τώρα πλέον 2,5 χρόνια μετά που τα ξυράφια έχουν κάνει το δέρμα στο πρόσωπο γυαλί, πρέπει να το θέλω για να δω αίμα.
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

:text-offtopic:
Και για τους νέους φίλους ο Δημήτρης aka kikos7 είναι κάποιος που γνωρίζει ΠΟΛΎ καλά από κοφτερά εργαλεία ... για να λέμε και την αλήθεια αν γουστάρει σε φιλετάρει κιόλας ... :violence-blades:
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”