αξίζει τελικά το πξ ή είναι απλά ένα hobby?

Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

To ΠΞ δεν είναι χόμπι.
Είναι αρρώστια.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Αν βιαζεσαι να πας στην δουλεια και θυμασαι οτι χρειαζεσαι ξυρισμα ειναι αστα να πανε.
Ειναι η στιγμη που θα προτιμουσες να ειχες κανει ριζικη αποτριχωση. :D
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Θα συμφωνήσω καταρχάς με την άποψη ότι, σχετικά με το ζήτημα αυτό, δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Υπάρχει με βολεύει ή δεν με βολεύει (από πλευρά χρόνου, κόστους κλπ)

Εγώ προσωπικά ανακάλυψα το πξ - χωρίς να το έχω ανάγκη κιόλας μιας και με τα πλαστικά δεν είχα προβλήματα - το 2014 και δεν έχω κάνει στιγμή σκέψη επιστροφής στην προ πξ κατάσταση.

Για χρόνο, πάντα το ρύθμιζα έτσι ώστε να έχω το μισαορακι μου ...
Ακόμα και αν πάω στη δουλειά με γενιά 8-9 ωρών - σιγά τα ωα.

Προσωπικά, το πξ είναι πρώτα ανάγκη (μιας και δεν μου αρέσει να μαι αξυριστος), μετά απόλαυση (για αυτό και δεν χαλαλιζω το μισαωρακι μου. Αν δεν το έχω, δεν ξυριζομαι. Θα ξυριστω κάποια στιγμή αργότερα που θα το εχω) και τέλος, χόμπυ (και αυτό δεν σημαίνει κατ ανάγκη αγορές, αλλά κυρίως ενημέρωση, σερφάρισμα για νέα προϊόντα και σχετικές ιδέες και καινοτομίες κλπ)

Άρα, απαντώντας στο ερώτημα του θέματος αυτού ...
Το πξ για μένα είναι ... ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ ... και ναι ΚΑΡΑΑΞΙΖΕΙ!!!

Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

τι λετε ωρε λεβενται,παλουκαρια και αλλα παιζια; ειναι δυνατο το πξ να μη ειναι απολαψη.ειναι το ιδιο η κρεμα σαντυγι απο σπρευ `η κρεμα που τη χτυπας εσυ.ειναι καλυτερο το αυτοματο ατοκινητο`η αυτο με ταχυτητες και συμπλεκτες τελος ειναι καλυτερη η λαλακια απο το σεχ αυτο καθεαυτο.μην τα εκμηδενισουμε ολα.υπαρχει το fast φοοδ(πλατικουρα) που σε χορταινει υπαρχει και ομως και το πραγματικα σπιτικο φαγητο.μην τρελαθουμε κιολα.διαλιεγσ και τον παιρνσ! :hb :hb :D
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Ωραία όλα αυτά, σε ένα μόνο πράγμα θα διαφωνήσω : Δε χορταίνεις με το fast food. Δηλαδή πραγματικά μετά από λίγο είναι σαν να μην έφαγα. :P
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Νομίζω οτι το ΠΞ είναι ο σωστός τρόπος ξυρίσματος.Εγω σε ένα χρόνο είδα βελτίωση στο δέρμα μου και εξαφανίστηκαν και τα μαύρα στίγματα που είχα.Το πινέλο,οι κρέμες-σαπούνια και το κατάλληλο after shave κάνουν τη διαφορά.Για μενα δούλεψε καλά και το alum block.Εχω λιπαρό δέρμα.
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9858 times
Ηλικία: 54

Και τα 2!. Το δυσκολο ειναι να επιλεξεις ποιον απο τους 2 δρομους θ' ακολουθησεις: Του χομπυ ή του πρακτικου οικονομικου ξυρισματος χωρις αγορες πλεον των απολυτως απαραίτητων. :violence-shootself:
any shave you can walk away from, is a good shave!
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Εγω μεσα απο το ΠΞ γνωρισα και τις φαλτσετες,αλλα ειναι τοσο απαιτητικες που δε βρηκα ακομα το χρονο για να κατσω να τις μαθω.Ασε που δεν εχω και κανενα γειτονα σχετικο.Λοιπον τΙς ξυριστικες μηχανες ασφαλειας τις ειχα μερακι να τις μαθω και τωρα που τις εμαθα δε προκειται να τις παρατησω ποτε.Με μια pocket Braun που δοκιμασα παλια δεν ειχα καλα αποτελεσματα.Οσο για το χρονο βαζω το ξυπνητηρι 10 λεπτα πιο νωρις,σιγα το πραγμα...
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλησπέρα σας,

Παρακολούθησα με πολύ ενδιαφέρων το νήμα αυτό,καταρχήν με κάλυψε τόσο πολύ η απάντηση του Ανδρέα (admin) :handgestures-thumbupright: και πρέπει να το πω αυτό,γιατί είμαι της άποψης ότι,μία καλή κουβέντα ποτέ δεν πάει χαμένη...

Ήθελα να απαντήσω είναι η αλήθεια,και ίσως πολλοί περίμεναν να το κάνω,αλλά "φοβήθηκα" το 'flame bait' και έτσι περίμενα υπομονετικά την αποφόρτιση ή το review στις ηλεκτρικές μηχανές,που είπε ότι θα κάνει το μέλος geo43.

Ο τίτλος του θέματος για εμένα πάντα είναι το πρώτο σκέλος,εάν αξίζει το ΠΞ,το δεύτερο σκέλος είναι υποκειμενικό οπότε και ολίγον άκυρο,αφού ο καθένας μπορεί να το δει όπως θέλει,για εμένα πχ,δεν είναι hobby,ήταν και θα είναι μια ανάγκη προσωπικής βελτίωσης. Όσον αφορά το αν αξίζει ή όχι; Ναί και δαγκωτό αξίζει και με το παραπάνω... :)

Δεν θέλω να πω κάτι παραπάνω αφού έχουν γραφτεί,απλά και χωρίς καμία προκατάληψη θα ήθελα να πω ότι διαφωνώ με τον φίλο geo43 σε κάποια πράγματα που έγραψε,και λόγω ότι εδώ τα περισσότερα μέλη μας δεν ασχολούνται με ηλεκτρικές μηχανές,εγώ όμως χρησιμοποιώ μέχρι και σήμερα ηλεκτρική μηχανή,και έτσι ήταν από όταν γράφτηκα στο forum,έψαχνα για ένα πινέλο που να μην τσιμπάει για το ξύρισμα κεφαλιού,που να φανταστώ τότε τι με περίμενε... :D
Θέλοντας να δοκιμάσω και αυτή τη μέθοδο αγόρασα μια phillips series 9 με κόστος εάν θυμάμαι καλά 270 euro. To αποτέλεσμα ήταν να ξυρίζομαι επί 25 λεπτά και τα γένεια να μην φεύγουν με τίποτα. Μιλάμε για πραγματική απάτη για αυτό το ποσό.
Εδώ φίλε μου διαφωνώ η phillips series 9 ξυρίζει χιλιάδες ανθρώπους με άριστα αποτελέσματα,στην δική σου περίπτωση έκανες μία λάθος αγορά,και για να καταλάβεις,η muhle R89 ήταν η 1η μου DE και δεν μου έκανε,αυτό όμως δεν λέει και τίποτα,γιατί σε εμένα δεν έκανε,ούτε μπορώ να βγώ και να πω πως,η R89 είναι πραγματική απάτη,εφόσον υπάρχουν τόσοι άνθρωποι που τους ξυρίζει εξαιρετικά. ;)
Μέσα σε 4 λεπτά έχω πρόσωπο χωρίς ίχνος από τρίχα και μερικές φορές τολμώ να πώ ότι παίρνω το ίδιο αποτέλεσμα με ένα safety razor ή μια savette. Σε συνδιασμό με ένα preshave για ηλεκτρικές μηχανές (willams lectric preshave) το αποτέλεσμα είναι άψογο και στον ελάχιστο χρόνο.
Εδώ κάτι δεν πάει καλά,και δεν μας είπες πως είναι τα γένια σου; πυκνά-αραιά-κανονικά-σκληρά-μαλακά; γιατί αν παίρνεις το ίδιο αποτέλεσμα με (Braun 765cc-muhle R89) τότε δύο πράγματα συμβαίνουν,η muhle R89 δεν κάνει για εσένα ή ο 1,5 χρόνος δεν ήταν αρκετός για την μάθεις,και με την δική μου ηλεκτρική μηχανή έχω άριστο αποτέλεσμα,
σε 5 λεπτά,και όπως λέμε BBS για μερικές ώρες όμως,η διαφορά είναι ότι η δική μου είναι κλάσεις ανώτερη από την Braun 765cc που την είχα,έκανε την δουλεία αλλά όχι σαν την Panasonic που έχω,η σειρά 7 της Braun δεν είναι σαν την 9,την 765cc την "έστειλα" με τον ίδιο τρόπο που έκανες με την phillips,εκτός του ότι BBS δεν μου έδωσε ποτέ,δεν άντεχα και τον θόρυβο της δίπλα στα αυτιά μου,σχεδόν στα 70 db και σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνεται η κοπή μιας ηλεκκτρικής με μια DE ή savette το αποτέλεσμα είναι πολύ μακριά.

Όσο για τον χρόνο ξυρίσματος ένα μπορώ να πω,με το χρονόμετρο στο χέρι δεν υπάρχει απόλαυση,χωρίς να υπαινίσσομαι τίποτα,όντως ο χρόνος έχει δύναμη για πολλούς ανθρώπους,όπως βλέπεις λοιπόν δεν υπάρχει καμία προκατάληψη,και εγώ χρησιμοποιώ τα πάντα,από ηλεκτρικές-trimmer-DE-σαβέτες-φαλτσέτες τα πάντα όλα,και δεν νομίζω πως είναι κάτι κακό,αν θα μπορούσα βέβαια θα ξύριζα και το κεφάλι μου με DE ή κάποιο άλλο εργαλείο του ΠΞ για διπλή απόλαυση,αλλά δυστυχώς στην περίπτωσή μου αυτό δεν γίνεται. :(

ΥΓ:Εάν θέλεις κάνε ένα review της Braun 765cc,ακόμα και αν επιθυμείς να το συζητήσουμε όμορφα και με επιχειρήματα στα αντίστοιχα νήματα πολύ ευχαρίστως,πιστεύω κάτι καλό θα βγεί.!
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Spiros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: 13 Αύγ 2013, 15:21
10
Τοποθεσία: Πειραιάς
Has thanked: 3843 times
Been thanked: 3639 times
Ηλικία: 60

Κάτι που μετατρέπει μια βαρετή (πλην αναγκαία) ...αγγαρεία σε απόλαυση ασφαλώς και αξίζει. Αυτό συνέβη σε εμένα στα 50 μου και βέβαια δεν υπάρχει γυρισμός στα παληά..
Καλά ξυρίσματα :hellas3
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”