Ερεθισμοί / κοψίματα και άλλα ωραία

FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Λοιπόν παιδιά ξυρίζομαι με ΠΞ απ' την αρχή του μήνα, δηλαδή καμιά 20αριά μέρες και σύνολο 6-7 ξυρίσματα. Χρησιμοποιώ την 34c, πινέλο Omega 80097 και σαπούνι Haslinger (με γάλα προβάτου). Το πρόβλημά μου είναι ότι δε βλέπω να βελτιώνομαι (ιδιαίτερα) με τους ερεθισμούς/κοψίματα (για την ακρίβεια nicks). Γενικά έχω αρκετά σκληρά γένια και πολύ ευαίσθητη επιδερμίδα! Δηλαδή αν αφήσω λίγο τον αφρό απ' το σαπούνι σε σημείο που δεν ξυρίζομαι μετά από 10 λεπτά έχει κοκκινήσει (περνάει γρήγορα βέβαια αλλά το λέω ενδεικτικά). Επίσης έχω την εξής "ιδιαιτερότητα" (το λέω έτσι γιατί για τους περισσότερους ισχύει το αντίθετο απ' όσο έχω καταλάβει): όσο περισσότερο μένω αξύριστος τόσο περισσότερο ερεθίζεται το δέρμα μου απ' τα γένια. Εννοείται πλένω το πρόσωπό μου τακτικά αλλά και πάλι... Το όριό μου είναι γένια 4 ημερών, αν τα αφήσω περισσότερο έχω μια συνεχή φαγούρα και πολλές κοκκινίλες στο πρόσωπο. Όταν ξυριστώ μετά από μέρες, ακόμα και χωρίς κανένα κόψιμο απ' το ξυράφι το δέρμα μου είναι πολύ ερεθισμένο απ' τα ίδια τα (προ-ξυρίσματος) γένια. Οπότε το ιδανικό για μένα είναι να ξυρίζομαι καθημερινά ή ανα δύο μέρες το πολύ. Δεν το κάνω όμως γιατί δε μου είναι απαραίτητο και όσο να'ναι βαριέμαι. Δε με χαλάει επίσης και το (μετρίως) αξύριστο look.

Τώρα, τι γίνεται με το ΠΞ: καταρχήν μπορώ να πω ότι είμαι ενθουσιασμένος, παρόλα τα κοψίματα. Όπως είχε πει κι ένα μέλος, ανυπομονώ να έρθει η ώρα να ξυριστώ. Προσπαθώ έτσι ν' αυξήσω τη συχνότητα ξυρίσματος που βοηθάει στους ερεθισμούς από τα γένια, όμως δε βοηθάει στους ερεθισμούς απ' το ξυράφι (καθότι άπειρος). Για να λέμε και κανένα θετικό, καταρχήν έχω αποβάλει το φόβο του ξυραφιού κι επίσης έχω μάθει να καθαρίζω αρκετά εύκολα την περιοχή κάτω απ' τη μύτη που πάντα με δυσκόλευε. Επίσης δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα στα εύκολα σημεία (μάγουλα). Παρόλαυτά, δε βλέπω να βελτιώνομαι με τους ερεθισμούς (εννοώ κοκκινίλες στο δέρμα) και τα κοψίματα σε λαιμό/πηγούνι κατά κύριο λόγο. Για να είμαι πιο ακριβής: τους ερεθισμούς τους αποδίδω στην ευαισθησία του δέρματός μου. Δεδομένου του ενθουσιασμού μου περνάω τουλάχιστον 3 χέρια ξύρισμα (WTG/XTG/ATG) συν τοπικές διορθώσεις, ενώ με τα κλασικά ξυραφάκια έκανα μόνο ένα WTG και τέρμα. Πάντως δεν είναι τόσο θέμα οι ερεθισμοί, περνάνε γρήγορα. Το θέμα μου είναι τα κοψίματα (όχι κοψίματα, nicks - κοψίματα είχα κάνα δυο τις πρώτες φορές που ξυρίστηκα). Εμφανίζονται κυρίως στο κάτω μέρος του λαιμού, όπου τα γένια μου βγαίνουν και περίεργα (έχουν φορά προς τα δεξιά). Εννοείται εκεί ξυρίζομαι με τη φορά των γενιών στο WTG και ανάποδα στο ATG αλλά και πάλι...

Τι έχω προσπαθήσει για να βελτιωθώ: εννοείται εφαρμόζω όσο λιγότερη πίεση γίνεται. Επίσης προσπαθώ να βρω τη σωστή γωνία της μηχανής αλλά δεν το καταφέρνω πάντα (ειδικά σε κόντρα στο λαιμό). Προετοιμασία πάντα κάνω όσο καλύτερη μπορώ με ζεστό νερό, πετσέτα κτλ. Δοκίμασα και ξύρισμα με κρύο νερό και μπορώ να πω ότι δεν είδα διαφορά προς το χειρότερο αλλά ούτε ιδιαίτερα προς το καλύτερο. Στη συνέχεια είπα να ξυριστώ μετά από δυο μέρες (μέχρι εκείνη τη στιγμή εφάρμοζα το 3ήμερο/4ήμερο) με ζεστό νερό αυτή τη φορά και να περιοριστώ σε δύο περάσματα συν διορθώσεις (WTG/ATG) χωρίς να βιάζομαι καθόλου. Προς απογοήτευσή μου τα nicks πολλαπλασιάστηκαν (όχι όμως και οι ερεθισμοί). Μάλλον δεν είχε ηρεμήσει το δέρμα απ' το προηγούμενο ξύρισμα και ήταν πιο ευαίσθητο. Από την άλλη, επειδή ξυρίζομαι συνήθως βράδυ, είδα ότι την άλλη μέρα το δέρμα μου ήταν σε πολύ καλύτερη κατάσταση, είχε ηρεμήσει γρήγορα (στα 3ήμερα/4ήμερα οι ερεθισμοί κρατούσαν αρκετά). Γενικά ενώ ο ενθουσιαμός παραμένει ομολογώ ότι βλέπω και μια στασιμότητα όσον αφορά τα κοψίματα κι αυτό με απογοητεύει λίγο. Δεν ξέρω, φταίει το δέρμα, φταίει το σαπούνι; Μάλλον φταίει η τεχνική και ότι είμαι ολίγον ανυπόμονος (περίμενα καλύτερα αποτελέσματα πιο γρήγορα).

Κάτι άλλο που δε με ικανοποιεί είναι η επάλειψη του αφρού. Δηλαδή τον ίδιο τον αφρό τον φτιάχνω πολύ εύκολα και νομίζω αρκετά καλά πλέον (προσθέτω και λίγη γλυκερίνη): είναι πλούσιος, αρκετός σε ποσότητα και επαρκώς ενυδατωμένος (στην αρχή φοβόμουνα να βάλω πολύ νερό και δεν έβγαινε καλός). Το πινέλο δηλαδή άνετα γεμίζει όπως έχω δει σε διάφορες φωτογραφίες και μία και δύο φορές. Το πρόβλημά μου είναι πως όταν πάω να τον απλώσω στο πρόσωπό μου ο περισσότερος αφρός μένει στο πινέλο. Αυτό συμβαίνει κυρίως όταν κάνω κυκλικές κινήσεις - εκεί αντί να απλωθεί ο αφρός κατά βάση φεύγει απ' το δέρμα και συγκεντρώνεται στη βάση του πινέλου. Εννοείται έχω διαβάσει όλα τα σχετικά άρθρα, δοκίμασα να κάνω πιο μαλακές κυκλικές κινήσεις και φυσικά δε μένω εκεί, περνάω στη φάση κινήσεων πινέλου βαψίματος κι εκεί καταφέρνω να αλείψω τον αφρό. Αλλά και πάλι μου μένει η εντύπωση ότι λίγος είναι στο πρόσωπό μου και περισσότερος στο πινέλο. Βέβαια ίσως είναι εντύπωσή μου. Κλασικά βέβαια όσο περισσότερο μήκος έχω στα γένια τόσο περισσότερος αφρός μένει επάνω - λογικό βέβαια γιατί τον κρατάνε. Στο δεύτερο π.χ. πέρασμα ο αφρός είναι σχεδόν διάφανος. Πρέπει να χρησιμοποιήσω το πινέλο πολύ μαλακά και ουσιαστικά να εναποθέσω τον αφρό πάνω στο δέρμα μου για να δω μεγάλη ποσότητα στο σημείο εκείνο, αλλιώς τον τραβάει πίσω το πινέλο. Μήπως πρέπει ν' αλλάξω πινέλο ή να περιμένω να στρώσει καλύτερα;

Το πιο ωραίο όμως είναι ότι σκέφτομαι σοβαρά για straight razor χεχε (άλλη ιστορία αυτή)!

Sorry για το μεγάλο κείμενο, είπα να τα βάλω όλα μαζί αντί ν' ανοίγω ξεχωριστά threads δεξιά κι αριστερά.

Added in 29 minutes 29 seconds:
Επίσης να συμπληρώσω ότι με τα απλά ξυραφάκια ακόμα και με καθημερινό ξύρισμα δεν είχα ούτε ερεθισμούς (πέρα απ' αυτούς που οφείλονταν στο δέρμα) ούτε κοψίματα και σχεδόν χωρίς προετοιμασία (λίγο νερό στο πρόσωπο, αφρό και ελάχιστη αναμονή). Βέβαια μιλάμε για WTG πέρασμα μόνο και τελείωνα στο 10λεπτο - στο ΠΞ κάνω 40λεπτο τουλάχιστον.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3112
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27981 times
Been thanked: 29282 times
Ηλικία: 64

Φίλε FSword με 6 - 7 ξυρίσματα, είσαι ακόμα στην αρχή, περίπου στο μηδέν. Αυτό δεν το λέω με διάθεση να σε επιτιμήσω, ούτε να σε απογοητεύσω.
Κανένας μας δεν γεννήθηκε με το ξυράφι στο χέρι, άρα όπως κάθε τι καινούργιο, θέλει τον χρόνο του, γιά να μάθεις και να συνηθίσει το πρόσωπο, αλλά και το χέρι σου.

Μιλάω μόνο από προσωπική εμπειρία που λέει τα εξής:

Πιστεύω πως εφόσον ξυρίζεσαι κάθε 3 ή 4 μέρες, δεν έχεις την σωστή μηχανή. Η Merkur 34c (που την χρησιμοποιώ και εγώ - με αυτήν έμαθα) θεωρείται heavy duty, αλλά δεν μπορεί να ξυρίσει με άνεση, γένια 3 και 4 ημερών.
Αναγκαστικά λόγω απειρίας θα βάλεις παραπάνω πίεση και σαν αποτέλεσμα θα έχεις τα nicks που λες.
Προσωπικά, γιά να ξυρίσω σωστά γένια τόσων ημερών με την συγκεκριμένη μηχανή, θέλω 4 ή και 5 περάσματα και φυσικά θα έχω ερεθισμούς και nicks.
Θα σου έλεγα να δεις την περίπτωση μιάς open comb μηχανής.

Οσο γιά το Ωμέγα 80097, που επίσης χρησιμοποιώ, θέλει αρκετά ξυρίσματα γιά να στρώσει και να σταματήσει να σου κρατάει αφρό. Τουλάχιστον 50 και ίσως λέω και λίγα.
Μπορείς να κοιτάξεις γιά κάποιο συνθετικό (Razorock πχ) και να τα χρησιμοποιείς εναλλάξ.
Τα συνθετικά δεν θέλουν στρώσιμο.

Είναι νωρίς ακόμα γιά να στενοχωριέσαι. Η ιστορία αυτή θέλει υπομονή, επιμονή και δοκιμές.
Γιάννης
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Καταρχήν δε με απογοητεύεις, το αντίθετο. Βασικά ξέρω πως είναι νωρίς αλλά ήθελα να μοιραστώ τις εμπειρίες μου για δω αν βαδίζω στο σωστό δρόμο ή κάνω κάτι πολύ λάθος και καλό θα ήταν να το αλλάξω τώρα που είναι αρχή.

Thanks πάντως και για τις επισημάνσεις, πολύ χρήσιμες. Θα κοιτάξω να ξυρίζομαι συχνότερα (το θέλω έτσι κι αλλιώς). Όσο για τα πινέλα ούτως ή άλλως είχα παραγγείλει της Razorock και - κατά σύμπτωση - το δέμα έφτασε σήμερα. Δεδομένου όμως ότι το Omega θέλει αρκετό στρώσιμο ακόμα προτιμώ να το χρησιμοποιήσω εντατικά για να το δω και πλήρως λειτουργικό παρά να το παρατήσω από τώρα. Όχι τίποτε άλλο, αν εν τέλει το αφήσω θέλω να είναι συνειδητά γνωρίζοντας τις δυνατότητές του κι όχι επειδή βιάστηκα. Από περιέργεια βέβαια θα χρησιμοποιήσω κι ένα Razorock σε κάποιο απ' τα επόμενα ξυρίσματα :-)
stergios

Δοκιμασε να ξυριστεις με κονσερβα αφρο και δοκιμασε κ αλλες λεπιδες στη μηχανη σου θα λεγα εγω. Προσπαθησε να δεις τι φταιει δια της μεθοδου της απαγωγης. Μηπως να δεις και κανενα δερματολογο καλυτερα?
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Μα απο εκει που εκανε 1 περασμα με συστημικα, τωρα κανει 3 περασματα (με κοντρα) και διορθωσεις. Τι να του προσφερει ο ετοιμος αφρος ?

Θελει περισσοτερη υπομονη φιλε μου - λιγοτερη πιεση - ασε στην ακρη την κοντρα - και δωστου χρονο.
Εικόνα
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Λοιπόν χτες ξυρίστηκα για δεύτερη συνεχόμενη μέρα πρώτη φορά. Τελικά όσο και να έχεις στο μυαλό σου τα περί μη πίεσης του ξυραφιού ως βασική αρχή, στην πράξη είναι αλλιώς - η συνήθεια τόσων χρόνων με τα συστημικά είναι πολύ δυνατή.

Γιατί το λέω αυτό: θεωρούσα ότι τουλάχιστον το ξυράφι είχα σταματήσει να το πιέζω μετά την πρώτη-δεύτερη φορά. Αμ δε... Απλά είχα μειώσει την πίεση. Χτες πρώτη φορά κατάλαβα ότι πραγματικά θέλει ν' αφήνεις το βάρος της μηχανής να κάνει τη δουλειά (και υποψιάζομαι ότι έχω αρκετά περιθώρια βελτίωσης ακόμα). Βασικά έδωσα προτεραιότητα στο σωστό κράτημα χωρίς να με νοιάζει τόσο το ποσό καλά θα ξυριστώ και τ' αποτελέσματα ήταν πολύ καλύτερα: σχεδόν μηδέν ερεθισμοί κι ένα-δυο nicks. Βέβαια με σκέτο WTG αισθάνθηκα ότι η λεπίδα είχε αφήσει αρκετά γένια ακόμα (Bolzano τρίτη χρήση - μου φαίνεται πάω για καμιά Feather όταν νιώσω πιο σίγουρος).

Καθότι ανυπόμονος βέβαια ομολογώ πως δεν άντεξα και πέρασα κι ένα ATG - μ' ελαφρύ χέρι βέβαια. Αποτέλεσμα, κάνα δυο κοψίματα ακόμα, ερεθισμοί όμως ελάχιστοι.

Εκεί που την πάτησα λίγο ήταν στις μικροδιορθώσεις που επέμεινα παραπάνω απ' όσο χρειαζόταν. Ωστόσο και πάλι η ελάχιστη πίεση σε σχέση με προηγούμενες φορές ήταν καταλυτική: πολύ λιγότερα κοψίματα (και σε σημεία που φαινόταν πως δεν τη γλύτωνα λόγω πολλών περασμάτων), ερεθισμοί σχεδόν καθόλου (και οι λίγοι εξαφανίστηκαν σχεδόν αμέσως).

Βέβαια να πω ότι χρησιμοποίησα κρέμα Tabac αυτή τη φορά, αλλά τουλάχιστον στο θέμα των nicks δε νομίζω πως έχει σχέση. Για τους ερεθισμούς ίσως αλλά και πάλι μάλλον δεν έκανε αυτό τη διαφορά. Εδώ μάλιστα ο αφρός - αν και πλούσιος - δεν ήταν τόσο πυκνός όσο με το σαπούνι. Από την άλλη φορά πάλι Haslinger.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Κάνε μια "χαρτογράφηση" στα γένια σου απαραίτητα! (Κάπου έχει ένα καλό post ο καπετάν Ηλίας αλλά δεν θυμάμαι που σχετικά με την χαρτογράφηση ).
Καλή προετοιμασία, καλό αφρό , όχι πολύ υδαρό ούτε πολύ πηχτό , και ΌΧΙ πίεση . Ειδικά αν ακουμπάς το δείκτη πάνω στη λαβή από συνήθεια τότε πιέζεις και δεν το καταλαβαίνεις ...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Επίσης, ακόμα και στις μικροδιορθώσεις να βάζεις αφρό.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Μόλις αναπτύξεις λίγο περισσότερο την τεχνική σου, εγώ προτείνω να αλλάξεις μηχανή. Αφού λες οτι έχεις σκληρά γένια, η 34c δεν είναι για εσένα. Προτείνω να αγοράσεις με κλειστά μάτια, μια Parker 24 ή 26c. Θα δεις τεράστια διαφορά όσον αφορά την αποτελεσματικότητα.

Επίσης όπως λέει και ο Ηρακλής, άσε προς το παρόν τις κόντρες και ειδικά στο λαιμό. Δεν είναι όλα τα πρόσωπα για κόντρες. Ο συνδυασμός αποτελεσματικής μηχανής και σωστής τεχνικής, θα σου δώσει ξυρίσματα που θα είναι πολύ κοντά στο κόντρα ξύρισμα, χωρίς να κάνεις κόντρα.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Εγώ έχω σκληρά γένια και την 34c την βρίσκω ιδανική για μένα αλλά πάντα με κοφτερές λεπίδες, όμως είναι όπως το είπε ο Γιάννης (foxtrot), είναι για γένια μέχρι 2 ημερών, όχι ότι δεν ξυρίζει περισσότερων ημερών αλλά θα έχεις πρόβλημα με κάποιες λεπτομέρειες και θα βγάλεις ερεθισμούς. Παραπάνω από δύο μέρες συνήθως χρησιμοποιώ την Maggard open comb V2 (κεφαλή όπως η Parker 24/26 c ) που έχω και είναι αυτή που σου λένε όλοι οι φίλοι . Κάνει γλυκό και αποτελεσματικό ξύρισμα!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”