Ερεθισμοί / κοψίματα και άλλα ωραία

FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Εντάξει για την ώρα θα εξασκηθώ με τη Mercur αλλά όταν με το καλό σκεφτώ για καμιά Parker από πού αγοράζω τις συγκεκριμένες; Απ' όσο βλέπω το hairmaker δε φέρνει τις 24c/26c.

Στα πρόχειρα είδα διαθεσιμότητα σε αμερικανικά site, εντός Ευρώπης δεν υπάρχει τίποτα;
Άβαταρ μέλους
theo's
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 21:51
8
Has thanked: 8873 times
Been thanked: 8903 times
Ηλικία: 61

Εδώ η Parker 26c
και εδώ η Parker 24c αλλά και η πολύ όμορφη Parker 68S.
Και οι δύο είναι ΟΚ!
Θεόδωρος
Τάς τε λεωφόρους μή βαδίζειν - Aut viam inveniam aut faciam
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Thanks! Η 68s είναι πράγματι πολύ όμορφη. Τι διαφορά έχει απ' τις άλλες πέρα απ' τη λαβή; Έχει άλλη κεφαλή;
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Μπορείς να παραγγείλεις από Maggard την open comb V2 που είναι ακριβώς η ίδια (κατασκευάζεται από την Parker για λογαριασμό της Maggard ) , διαλέγεις και μια λαβή που σου αρέσει (αν δεν έχεις ήδη ) και τέλος . Νομίζω πουλούσε την κεφαλή αυτή ο φίλος Διονύσης aka paratairosexthros. Δεν ξέρω αν την είχε δώσει ή όχι .
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3096
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27820 times
Been thanked: 29036 times
Ηλικία: 64

FSword έγραψε:Thanks! Η 68s είναι πράγματι πολύ όμορφη. Τι διαφορά έχει απ' τις άλλες πέρα απ' τη λαβή; Έχει άλλη κεφαλή;
Πέρα από την λαβή, δεν υπάρχει άλλη διαφορά.
Η Parker έχει 3 καφαλές μία open comb, μία closed comb και την TTO (πεταλούδα).
Ανάλογα με την λαβή, αλλάζει και η ονοματολογία και φυσικά το βάρος και οι διαστάσεις.

Το ίδιο ισχύει και γιά τις άλλες γνωστές εταιρείες του κλάδου.

Η Merkur έχει closed κεφαλές, slant και open.
H Muehle, closed και open.
Η Edwin Jagger μόνο open comb κεφαλή.

Ας με διορθώσει κάποιος φίλος αν κάνω κάπου λάθος, ή ξεχνάω κάτι.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Καλημέρα Γιάννη . Δεν έκανες λάθος απλώς εκ παραδρομής έγραψες ότι η Edwin Jagger έχει μόνο open comb και για να μην μπερδευτούν οι νέοι φίλοι μας θα πω ότι προφανώς ο Γιάννης ήθελε να πει ότι η Edwin Jagger έχει ΜΌΝΟ closed comb ( φυσικά εμένα αυτό με έκανε να αναρωτιέμαι πάντα γιατί αλλά είναι άλλο θέμα ) .
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3096
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27820 times
Been thanked: 29036 times
Ηλικία: 64

Ακη ευχαριστώ γιά την διόρθωση :D
Βέβαια η EJ έχει ΜΟΝΟ closed comb μηχανές, τώρα γιατί συμβαίνει αυτό :confusion-shrug:
Γιάννης
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Πάντως χρησιμοποίησα το Razorock για ένα ξύρισμα με το Haslingen και σε σχέση με το Omega χρειάστηκα περίπου διπλάσιο χρόνο σε φόρτωμα/στριφογύρισμα για να φτιάξω ίδιας ποιότητας αφρό (τον έφτιαξα όμως). Από την άλλη ήταν πολύ πιο εύκολο στην επάλειψη - άφηνε μεγαλύτερη ποσότητα και δεν κράταγε τόσο αφρό. Και για τα δύο πιστεύω φταίνε οι συνθετικές τρίχες (ενώ το Omega δεν είναι καν στρωμένο). Θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ το Omega πάντως, θέλω πρώτα να το φτάσω σε καλό επίπεδο πριν αποφασίσω αν μ' αρέσει ή όχι.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Αν δεν σου αρέσει πάντως το plisoft θα το δώσεις εύκολα :D :D :D
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Λοιπόν μόλις παρέλαβα την Parker 24c από ebay (το link που δόθηκε προηγουμένως). Προφανώς δεν έχω προλάβει να τη χρησιμοποιήσω ακόμα, αλλά αυτό που παρατήρησα είναι ότι στην κεφαλή έχει ήδη μια γρατσουνιά (βασικά σαν μικρό χτύπημα) και μικρογρατσουνιές εδώ κι εκεί. Ρώτησα σχετικά τον πωλητή ο οποίος με διαβεβαίωσε ότι η μηχανή είναι καινούρια (πράγματι δε φαίνεται να έχει τη φθορά χρησιμοποιημένης - είναι πολύ γυαλιστερή αν αυτό λέει κάτι) και ότι αυτές οι μικρογρατσουνιές είναι συνηθισμένες στο φινίρισμα των Parker μηχανών, δεδομένης και της τιμής τους.

Τα περί ατελειών στις συγκεκριμένες μηχανές τα έχω διαβάσει κι εδώ μέσα, αλλά επειδή δεν έχω ξαναγοράσει Parker σας φαίνονται λογικά αυτά που λέει ο πωλητής; Προσωπικά δε με πειράζουν οι 2-3 γρατσουνιές για τέτοια μηχανή (την πήρα ως value for money), αλλά άλλο να είναι κάτι συνηθισμένο κι άλλο να είναι η εξαίρεση.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”