Ξυριστικες μηχανες-εργαλεια για σκληρα γενια και ευαισθητο δερμα

padjon72
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 20 Σεπ 2014, 14:23
9
Has thanked: 32 times
Been thanked: 74 times
Ηλικία: 51

Ως σχετικά φρέσκος στο άθλημα, απευθύνομαι σε "συναδέλφους" wetshavers με επιδερμίδα μωρού και τρίχες ατσαλόπροκες.

Τι χρησιμοποιείτε Πως τη βγάζετε? :megagrin

Εγώ δεν ξέρω.

Πάντα κάνω προετοιμασία. Πολλές φορές κάνω προετοιμασία με κρέμα πινέλο...μπαίνω για ντουζ και μετά ξυρίζομαι.

Ώρες ώρες αισθάνομαι τις τρίχες μου να μην μαλακώνουν με τίποτα.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Δεν είσαι μόνος! Μια απάντηση είναι: κοφτερή λεπίδα, επιθετική μηχανή, καλή προετοιμασία και λίγα περάσματα.
Και επίσης καλό σαπούνι ή κρέμα.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 894 times
Επικοινωνία:

Eχω κι εγώ ευαίσθητη επιδερμίδα και σκληρά γένια, όχι ατσαλόπροκες πάντως :)

Εμπειρικές παρατηρήσεις:

Οσο περνούν τα χρόνια, η κατάσταση βελτιώνεται.
- Αφενός, επειδή βελτιώνεται η τεχνική.
- Αφετέρου, επειδή δεν μένω αξύριστος για περισσότερες από 2-3 μέρες. Συνήθως ξυρίζομαι κάθε μέρα: τότε έχω τα ευκολότερα ξυρίσματα.
Δεν ξέρω αν η δική μου εμπειρία σε παρηγορεί, ιδίως αν είσαι 20 χρονών, αλλά πρέπει να το ξέρεις...

Η τεχνική περιλαμβάνει την καλή προετοιμασία.
Το ντους, η χρήση κάποιου pre-shave, η σωστή σαπουνάδα με καλό προϊόν (δηλαδή, κατάλληλο για το ΔΙΚΟ σου πρόσωπο), το κατάλληλο ξυράφι, τέλος η προσωπική τεχνική.
Γενικά, δεν υπάρχει ένας καθολικός οδηγός του τέλειου ξυρίσματος για όλους. Πολλές παράμετροι είναι απολύτως προσωπικές, ιδίως οι λεπίδες.

• Δεν εξηγείς στην ερώτησή σου, ποιο ακριβώς πρόβλημα αντιμετωπίζεις:
- Δυσκολία στο κόψιμο των γενιών;
Τότε, πρέπει να βελτιώσεις/εντείνεις την προετοιμασία. Και να πειραματιστείς με διαφορετικές λεπίδες και μηχανές. Π.χ. ο συνδυασμός μιας open comb μηχανής με λεπίδα Feather θερίζει τα πάντα, αλλά τι γίνεται με το υποκείμενο δέρμα; Oι ποικιλία λεπίδων ευτυχώς είναι μεγάλη, και μπορείς να βρεις ποιες σου ταιριάζουν.
- Ερεθισμός μετά το ξύρισμα;
Τότε, εκτός από την προετοιμασία και την προστασία κατά το ξύρισμα, πρέπει να βελτιώσεις την μεταξυριστική περιποίηση. Με το κατάλληλο (πάντα για το ΔΙΚΟ σου δέρμα) άφτερ σέιβ λοσιόν, μπαλμ κ.λπ.

Μία συμβουλή μόνο:
Μην αλλάζεις πολλές παραμέτρους ταυτοχρόνως σε κάθε ξύρισμα, ώστε να μπορείς να αξιολογείς τι σου προσφέρει κάθε νέο προϊόν ή εργαλείο που βάζεις στη ρουτίνα σου.
Π.χ. κράτα σταθερά το σετ προετοιμασία-κρέμα-πινέλο-μηχανή-άφτερ και άλλαζε μόνο τη λεπίδα κάθε 2-3 ξυρίσματα.
Οταν καταλήξεις ποιες λεπίδες σου ταιριάζουν, μείνε εκεί, αν είσαι πλήρως ευχαριστημένος, ή άρχισε να αλλάζεις ένα πράγμα κάθε φορά, π.χ. μηχανή.
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
Άβαταρ μέλους
vavoulas2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 31 Οκτ 2014, 02:31
9
Τοποθεσία: Φλωρινα
Has thanked: 13 times
Been thanked: 30 times

Συμφωνω με τους προηγουμενους ! Η προετοιμασια ειναι το παν ! Εχω σκληρα γενια και ευαισθητη επιδερμιδα αλλα με μια μαλακη και κοφτερη λεπιδα συν την EJ DΕ89L (αν και ηπια μηχανη ) ,ακομα και με γενια 6 ημερων ,στο πρωτο περασμα καθαριζω αρκετα χωρις προβλημα ! Αλλα για πιο ζορικες καταστασεις μια adjustable ειναι οτι πρεπει ! Ξεκινας με μια ρυθμιση πχ στο 6 (αν προκειται για καποια gillette ) και τελειωνεις τα υπολοιπα περασματα στο 2 ...
seek and destroy
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Τα είπαν όλα οι προηγούμενοι.Εγώ μια λέξη θα πώ:proraso preshave
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
padjon72
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 20 Σεπ 2014, 14:23
9
Has thanked: 32 times
Been thanked: 74 times
Ηλικία: 51

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις - συμβουλές.

Τη λεπίδα μου την έχω βρει. Polsilver.
Σε συνδυασμό με τη Merkur 33c η αλήθεια είναι οτι αργά η γρήγορα παίρνω αυτό που θέλω περίπου στο 98 %
μιας και το ζητούμενο είναι το απόλυτο BBS. Θέλω όμως το 100% σε λιγότερο χρόνο. :megagrin
Μετά τα Χριστούγεννα θα προχωρήσω στο επόμενο βήμα. Δεν ξέρω αν θα είναι μια adjustable ή μια opencomb.
Για opencomp λιγουρεύομαι μια razorock jaws, για adjustable δεν έχω σκεφτεί κάτι.

Προετοιμασία πάντα κάνω και μερικές φορές είναι αρκετά χρονοβόρα :bigsmilie

Στα ...υλικά μέχρι στιγμής το άσπρο σαπούνι της proraso μου αφήνει την πιο "ξεκούραστη" επιδερμίδα μετά το ξύρισμα.
Δεν μαλακώνει πολύ την τρίχα όμως. Όχι ότι έχω πρόβλημα με τα υπόλοιπα που χρησιμοποιώ (Palmolive,Proraso green cream κλπ)

Περιμένω 7 σαπούνια και sticks από βδομάδα και θα δω τι και πως.

Preshave proraso έχω και τα δύο αλλά δεν τα πολχρησιμοποιώ. Η παγωμάρα στο πρόσωπο δεν με πολυενθουσιάζει.

Η Γλυκερίνη δεν μου έκατσε καθόλου. Την αισθάνομαι κάπως.
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Ξέχνα το κόντρα και τα πολλαπλά περάσματα.
Ξυρίζεις προς τα κάτω όλα και το κάτω-κάτω μέρος του λαιμού (μέχρι εκεί που καλύπτει χονδρικά ο γιακάς ενός ζιβάγκο)
προς τα πάνω.Επίσης δεν βάζεις ζεστό νερό, ειδικά πριν το ξύρισμα. Μετά, ξεπλένεις με κρύο.
Και δεν κάνεις οικονομία στις λεπίδες. Δύο ξυρίσματα και πέταμα, για να μην πω ένα.
Αν τηρήσεις όλα αυτά , ΘΑ ΜΕ ΘΥΜΗΘΕΙΣ.

Υ.Γ. Επίσης βοηθά τρελά η pre-shave κρέμα.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Μπάμπη εσυ δηλαδή στην διάρκεια της προετοιμασίας χρησιμοποιείς μόνο κρύο νερό ?
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Χρησιμοποιούσα, μέχρι που ανακάλυψα , πρόσφατα σχετικά την pre-shave cream της Proraso.
Τώρα όλη η προετοιμασία είναι να απλώσω στα γένια την pre-shave cream και μετά τον αφρό.
Το ζεστό μαλακώνει ίσως τα γένια, αλλά ερεθίζει. Ειδικά με τη ζέστη (9 μήνες το χρόνο στην ελλάδα) κόλαση ...
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

΄Οντως η κρέμα pre shave proraso κάνει απίστευτη δουλειά. Την χρησιμοποιώ βέβαια οταν είναι να ξυριστώ με Open comp ή Slant μηχανές όπου και δίνει ρέστα.....Βέβαια στην διάρκεια της προετοιμασίας χρησιμοποιώ μόνο ζεστό νερό αλλά όχι πολύ ζεστό και αυτό τους χειμωνιάτικους μήνες , το καλοκαίρι απλά χλιαρό.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”