ξύρισμα για πρώτη φορά

Παντελεήμων
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2016, 18:32
7
Has thanked: 229 times
Been thanked: 504 times

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος herco την 07 Φεβ 2017, 20:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Προσαρμογη link φωτογραφιας
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Δεν πιστεύω πως είναι κάτι ανησυχητικό, μάλλον προέρχονται από ορμόνες της εφηβείας. Καθημερινό πλύσιμο του προσώπου με ένα αγνό σαπούνι ίσως να βοηθήσει.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Παντελεήμων
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2016, 18:32
7
Has thanked: 229 times
Been thanked: 504 times

Το γνωστό πράσινο σαπούνι κάνει;
Υ.Γ ευχαριστώ πολύ για την διόρθωση της φωτογραφίας.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Ναι, επίσης το γλυκερίνης και το καραβάκι του Παπουτσάνη.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Παντελεήμων
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2016, 18:32
7
Has thanked: 229 times
Been thanked: 504 times

Καλησπέρα πριν από 6 μέρες την περασμένη Παρασκευή ξυρίστηκα με πλαστικό και πενταλέπιδο ξυραφάκι και gel ξυρίσματος σε κονσέρβα όπως το διάβασα εδώ πέρα σκέτη απογοήτευση. Δεν ξυριστικά όμως με αυτό που μαθαίνουμε εδώ με την φορά της τρίχας κ.λ αλλά ξυριστικά όπως να είναι. Το έκανα εκείνη την στιγμή δηλαδή δεν πήγα στο μπάνιο για να ξυριστώ ακριβώς (πήγενα περίπου) ψιλοκόπηκα γελοία κοψιματάκια μην φανταστείτε. Η απορίες που δημιουργήθηκαν είναι ότι δεν ξέρω πώς πάει η φορά της και δεύτερον η τρίχες που ξύρισα έγιναν σκληρές πώς θα καταλάβω τώρα την φορά η πώς την καταλαβαίνετε εσείς. Όπως και να έχει το παραδοσιακό ξύρισμα μόνο που είναι παράδοση που το δίνετε εσείς τους νέους και εμείς στους ποιο νέους (μιλάω λίγο σαν γέροντας άλλα αγνοήστε το) νομίζω μόνο που είναι παραδοσιακό πρέπει να τα τηρήσεις σαν μια θρησκευτική ευλάβεια όπως διάβασα κάπου :)
Υ.Γ Όταν σε ένα κείμενο τελειώνουμε με παρένθεση επιτρέπετε η τελεία; αν όχι γιατί;
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Εικόνα

Εδώ βλέπουμε ένα παράδειγμα για το πως θα μπορούσε να είναι η φορά της τρίχα. Δεν είναι σε όλους το ίδιο γι'αυτό λέμε ότι πρέπει να γίνεται χαρτογράφηση του προσώπου μας.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Παντελεήμων
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2016, 18:32
7
Has thanked: 229 times
Been thanked: 504 times

Πώς γίνεται χαρτογράφηση του προσώπου μας;
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Η χαρτογράφηση είναι πιο εύκολη με γένια κάποιων ημερών. Αφού λοιπόν έχουν μεγαλώσει λίγο τα γένια σου, πας στον καθρέφτη σε κοντινή απόσταση και εξετάζεις προς τα που φυτρώνει η τρίχα σε κάθε μέρος του προσώπου.
Νίκος
Παντελεήμων
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2016, 18:32
7
Has thanked: 229 times
Been thanked: 504 times

Κατάλαβα με την χαρτογράφηση. Όπως θα είδατε η περισσότεροι χάρη στον κύριο Δημήτρη και των ευχαριστώ πολύ έχω απόκτηση είδη έναν εξοπλισμό για ξύρισμα. Έκανα απόπειρα διμιουργίας αφρό αλλά δεν ξέρω ποιό είναι το καλύτερο την μία βγήκε πηχτό μια χαρά φαίνονταν μετά το ξανά έκανα ήταν λιγάκι ποιο υγρό αλλά πάλι φαίνονταν καλό εκεί μπερδεύτικα.
Τα βήματα που ακολούθησα ήταν τα εξής

1. Μούλιασα το πινέλο σε χλιαρό νερό έως κρύο (δεν είχαμε ζεστό)

Εικόνα

2. Έβαλα λίγο κρέμα μετά ξανά έφτιαξα κάνα δυο φορές ακολούθησε αυτό την τελευταία φορά ήταν έτσι

Εικόνα

Εικόνα

Και όπως βλέπετε η κρέμα κάθετε πάνω στο πινέλο άνετα υγρό δεν μου βγήκε ΠΟΤΕ :hellas3

Καλά ήταν η κρέμα η ιδέα μου; ευχαριστώ και πάλι κύριε Δημήτρη. :)
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Βάλε λιγότερο νερό Παντελεήμων. Αν δεις ότι ο αφρός είναι πολύ κολλώδης και πηχτός, βάλε σιγά σιγά σταγόνες νερού.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”