ξύρισμα για πρώτη φορά

Απάντηση
Παντελεήμων
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2016, 18:32
7
Has thanked: 229 times
Been thanked: 504 times

καλησπέρα σε όλους είμαι καινούργιο μέλος και ελπίζω σιγά-σιγά να ενταχθώ στην ομάδα σας (μας :D) όπως καταλάβατε και από το θέμα με ενδιαφέρει το ξύρισμα δεν ξέρω τίποτα μου λένε να κάνω εκείνο να κάνω εκείνο άλλα δεν έχω άποψη δεν ξέρω γιατί και θα ήθελα την βοήθεια σας.
Υ.Γ Εχω μεράκι για ξύρισμα και ανυπομονώ να ξυριστώ δεν ξέρω αν είναι η χαρά ότι βγάζω γένια κ.λ και μετά θα μου φύγει αλλά θα δούμε

Ευχαριστώ προκαταβολικά. :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
Άβαταρ μέλους
bono
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 02 Δεκ 2016, 10:09
7
Τοποθεσία: Κρήτη
Has thanked: 670 times
Been thanked: 202 times
Ηλικία: 56

Παντελή καλώς ήρθες και καλά ξυρίσματα, όσο για τις λογικές απορίες που έχεις θα αφήσω τις παλιές καραβάνες του φόρουμ να σε βοηθήσουν μια κι εγώ είμαι σχετικά νέος στην παρέα.
Το μόνο που θα σου πώ είναι ότι μέσα από την ενασχόληση με το π.ξ και με τη βοήθεια του φόρουμ μια απαραίτητη και βαρετή διαδικασία μπορεί να μετατραπεί σε ευχαρίστηση με μεγάλα οφέλη για το δέρμα του προσώπου μας.
:text-welcomewave:
Χαίρομαι να βλέπω νέα παιδιά να επιλέγουν ένα καθαρό πρόσωπο αντί της μόδας των hipster :)... ελπίζω να μην ακούγομαι σαν τον πατέρα μου =o
Γιάννης :auto-sportbike:
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1383
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21649 times
Been thanked: 4016 times
Ηλικία: 47

Καλώς ήρθες Παναγιώτη. :text-welcomeconfetti: Είσαι στο σωστό μέρος για το ξύρισμα και μπορείς άφοβα να ρωτήσεις ότι θέλεις. Καταρχήν θα πρέπει να έχεις κάποιον εξοπλισμό. Έχεις κάτι από πινέλο, σαπούνι, μηχανή; Αν όχι, έχεις κάποιον στην οικογένεια που έχει να σου δανείσει και να σε συμβουλέψει; Αν δεν έχεις κανένα, ρώτησε εδώ όποια απορία έχεις. Και πάλι καλωσόρισες!
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Παντελεήμων
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2016, 18:32
7
Has thanked: 229 times
Been thanked: 504 times

Ή αλήθεια είναι ότι θέλω καθαρό πρόσωπο αλλά και λίγο μουσάκι όπως εδώ

Εικόνα

αλλά λίγο ποιο πολύ στης άκρες αριστερά και δεξιά κάποιο πόντο το πολύ δεν έχω βρεί ακόμα ασχολούμε με το απλό ξύρισμα μετά θα δω. όπως λένε ο παλιός είναι αλλιώς....
Όταν λέτε νέος ενοείτε στο ξύρισμα;


Added in 28 minutes 49 seconds:
bill3377 έγραψε:Καλώς ήρθες Παναγιώτη. :text-welcomeconfetti: Είσαι στο σωστό μέρος για το ξύρισμα και μπορείς άφοβα να ρωτήσεις ότι θέλεις. Καταρχήν θα πρέπει να έχεις κάποιον εξοπλισμό. Έχεις κάτι από πινέλο, σαπούνι, μηχανή; Αν όχι, έχεις κάποιον στην οικογένεια που έχει να σου δανείσει και να σε συμβουλέψει; Αν δεν έχεις κανένα, ρώτησε εδώ όποια απορία έχεις. Και πάλι καλωσόρισες!
Παντελεήμων ονομάζομαι. :) :) :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 20 Δεκ 2016, 19:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1383
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21649 times
Been thanked: 4016 times
Ηλικία: 47

Γράψε λάθος! Παναγιώτη είδαν τα μάτια μου :D
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Παντελεήμων
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2016, 18:32
7
Has thanked: 229 times
Been thanked: 504 times

Μάλιστα κύριε Βασίλειε. η ερωτήσεις μου για το ξύρισμα είναι η εξής:
1. Τι ξυραφάκι να πάρω και γιατί;
2. Γιατί κάποιοι ξυρίζονται κόντρα;
3. Τι ξύρισμα να κάνω εγώ για μένα;
4. Τι παίζει από αφρούς ξυρίσματος κ.λ;
Και γενικά τι θα με συμβουλεύατε για πρώτο ξύρισμα;
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1383
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21649 times
Been thanked: 4016 times
Ηλικία: 47

Παντελή θα πρέπει πρώτα να μας πεις αν θέλεις να ασχοληθείς με το παραδοσιακό ξύρισμα (πξ) ή όχι. Αν δεν θέλεις να ασχοληθείς με το πξ, δεν μπορώ να σε βοηθήσω στους αφρούς και στα ξυραφάκια. Αν ασχοληθείς με το πξ, χρειάζεσαι ένα πινέλο (ένα φτηνό για αρχή με 5-6 ευρώ), ένα σαπούνι ξυρίσματος όπως το cella (5 ευρώ) ή μία κρέμα έστω και από super market (palmolive ή prosar πχ με 1,5 - 2 ευρώ), μηχανή ξυρίσματος που δέχεται λεπίδες (εδώ υπάρχουν επιλογές από 10 με 11 ευρώ πχ οι Lord και ανεβαίνουμε μέχρι ... πολύ ψηλά), λεπίδες για την μηχανή που κυμαίνονται από 50 λεπτά η πεντάδα και φτάνουν μέχρι περίπου 3 ευρώ η πεντάδα (ανάλογα την μάρκα. Εδώ πρέπει να δοκιμάσεις αρκετές για να δεις τι σου ταιριάζει) και ένα aftershave ανάλογα με τις αρωματικές σου προτιμήσεις. Γενικά αν αποφασίσεις να πάρεις το δρόμο του πξ, πρέπει να διαβάσεις αρκετά πράγματα εδώ στο φόρουμ για να δεις τι υπάρχει από προϊόντα στην αγορά αλλά πιστεύω ότι όταν ξεκινήσεις, θα απολαμβάνεις το ξύρισμα. Ελπίζω να βοήθησα κάπως. Για περισσότερες απορίες... δεν έχεις παρά να ρωτήσεις. :D
Για το κόντρα ξύρισμα τώρα. Κόντρα κάνουμε όταν ξυριζόμαστε αντίθετα από τη φορά της τρίχας. Για να κάνουμε κόντρα, καλό είναι να έχουμε ξυρίσει τα γένια μία φορά τουλάχιστον με τη φορά της τρίχας και μετά κόντρα. Χωρίς κόντρα αν πιάσεις το μάγουλο, αισθάνεσαι τις τρίχες να τσιμπάνε λίγο. Αν κάνεις και κόντρα, οι τρίχες κόβονται σε μεγαλύτερο βάθος και το πρόσωπο είναι απαλό. Αυτό είναι το θετικό. Το αρνητικό είναι ότι το δέρμα καταπονείται περισσότερο με την κόντρα και σε κάποιους προκαλεί ερεθισμό. Το τι σου ταιριάζει θα το δεις μόνο με δοκιμή. Θα δεις πώς είναι το πρόσωπό σου με μία φορά ξυρισμένος, πώς είναι όταν κάνεις κόντρα και αν θα έχεις ερεθισμούς ή όχι. Βλέπεις και αποφασίζεις τι σου ταιριάζει. Ελπίζω να βοήθησα. :)
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Παντελεήμων
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2016, 18:32
7
Has thanked: 229 times
Been thanked: 504 times

Κατάλαβα δεν ξέρω έχω μεράκι άλλα δεν έχω πορτοφολάκι μέχρι τώρα δεν είχα θέματα με ξύρισμα και επένδυα σε φακούς φωτογραφία,tablet κ.α και δεν έχω ούτε 20 ευρώ για όλα αυτά. Είναι όντως ωραίο το πξ; ( ;) ) ποιά η διαφορά που έχει απο το κλασικό και επίσης πότε να αρχίσω με αυτό το άθλημα;
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1383
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21649 times
Been thanked: 4016 times
Ηλικία: 47

Η διαφορά μεταξύ πξ και ξυρίσματος με αφρό και πλαστικά ξυράφια νομίζω ότι είναι μεγάλη. Πριν ανακαλύψω το πξ, το ξύρισμα ήταν μια αγγαρεία που την βαριόμουν απίστευτα. Βέβαια ξυριζόμουνα σε 5 λεπτά. Τώρα η διάρκεια μπορεί να φτάσει και 1 ώρα, αν βάλουμε μέσα και το μπάνιο που κάνω για να μαλακώσουν τα γένια. Η διαδικασία είναι διαφορετική. Επίσης με το πξ μπαίνεις και σε έναν κόσμο με μυρωδιές οπού μυρίζεις σαπούνια, ψάχνεις αρώματα, βλέπεις τι σου ταιριάζει... Επίσης η διαδικασία δημιουργίας αφρού με το πινέλο και το πέρασμα στο πρόσωπο δεν έχει καμία σχέση με τον έτοιμο αφρό. Τέλος τα πολυλέπιδα ξυραφάκια σε πολλούς δημιουργούν προβλήματα όπως γύρισμα της τρίχας ή ερεθισμούς. Με τις μηχανές και το μονό ξυράφι αποφεύγονται τέτοια προβλήματα. Αν δεν μπορείς οικονομικά ακόμη να πάρεις όλο τον εξοπλισμό, θα σε συμβούλευα να πάρεις μια κρέμα ξυρίσματος από super market (prosar για παράδειγμα), ένα οικονομικό πινελάκι Ωμέγα με 4-5 ευρώ (ο Σκλαβενήτης και ο Γαλαξίας έχουν Ωμέγα πινέλα) και ένα απλό ξυραφάκι με μία ή το πολύ δύο λεπίδες τα οποία είναι φτηνά. Με 8 έως 10 ευρώ θα έχεις πάρει υλικά για ξύρισμα τη στιγμή που μόνο ο αφρός κάνει 6-7 ευρώ Μάθε λοιπόν τη διαδικασία δημιουργίας σαπουνάδας με κρέμα και πινέλο και ξυρίσου με ένα απλό ξυραφάκι. Αν δεις ότι σου αρέσει η διαδικασία του πινέλου, αργότερα όταν θα μπορείς, προχωράς και στην αγορά μηχανής.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Παντελεήμων
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2016, 18:32
7
Has thanked: 229 times
Been thanked: 504 times

Δυστηχως εδω που μενω δεν τα βρισκεις ευκολα αυτα μονο με παγγελια απο το internet.
Κατι ειχα δει για πακετο οδοιπορου τι ηταν εκεινο;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”