Ξυριστική φιλοσοφία το δόγμα και η τακτική του καθενός

Άβαταρ μέλους
RAZORBLADE
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 22 Απρ 2015, 14:38
8
Τοποθεσία: Αθήνα-Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 130 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 45

Ο Λόγος που ανοίγω αυτό το νήμα έχει να κάνει με το πώς αντιλαμβάνεται το wetshaving o καθένας μεμονωμένα και τι τακτική ακολουθεί για να επιτύχει τον αντικειμενικό σκοπό δηλαδή να γίνει άριστος wetshaverman.

Για εμένα το χωρίζω σε 3 υποκατηγορίες α) hardware β) software γ) τεχνική.

Οσον αφορά το α) Εχω την εντύπωση οτι πολλά εξέχοντα και έμπειρα μέλη έχουν επενδύσει μια περιουσία στο ''οπλοστάσιο τους,
προσωπικά έχω άλλη θέση , δεν μου αρέσει σαν razorblade να επενδύω χρήματα σε εξοπλισμό που να τον κοιτάω στο ράφι και να αραχνίάζει, το θεωρώ υπερβολή να έχει κάποιος 10 μηχανές 20 πινέλα και 5 mug.

H γνώμη μου είναι οτι μια καλή μηχανή DE 2 πινέλα και 2 Mug αρκoύν . Εξάλλου το αντίθετο ακυρώνει και ένα απο τα βασικά πλεονέκτήματα του wetshaving σε σχέση με το dry , δηλαδή το οτι σου κοστίζει φθηνότερα.

για το β) Και εδώ πάνω κάτω τα ίδια,θεωρώ οτι για να κατάλάβεις καλά μια κρέμα ή ένα σαπούνι ή ένα aftershvave πρέπει να τα εξαντλήσεις να τα ξεζουμίσεις να τα βαρεθείς και μετα να αλλάξεις να ψακτείς σε κάτι νέο μέχρι να κατασταλάξεις μετα απο καιρό σε πιο συγκεκριμένα πράγματα.Αν δουλεύεις πολλά διαφορετικά μαζι νομίζω οτι χάνεις τον έλεγχο και δεν αποκομίζεις τα μέγιστα.

για το γ) Εδώ ακόμα δεν μπορώ να πω και πολλά το μόνο σίγουρο είναι οτι θέλει πολύ διάβασμα και πολλή δουλειά μεχρι να βρεί ο καθένας τι του πάει .

Περιμένω κριτικές και προτάσεις του καθενός για την δικιά του ξυριστική φιλοσοφία, μόνο έτσι θα βελτιωθούμε .
Γιώργος
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Aγαπητέ φίλε, βλέπω πως έχεις μόνο μία δημοσίευση.
Θα με ενδιέφερε να μάθω την ηλικία σου και πόσο καιρό ασχολείσαι με το π.ξ.
Αυτό γιατί πιστεύω πως σε βάθος χρόνου και με τις προσλαμβάνουσες εμπειρίες πολλές αντιλήψεις αλλάζουν.
Για παράδειγμα μιά συλλογή απο hardware ή software που έγινε σε περίοδο κάποιων ετών έχει άλλο ειδικό βάρος απο κάποια που έγινε μέσα σε μισό χρόνο. Ακόμα και η συλλογή σαν συλλογή, αν την αναλύσουμε έχει ιδιαίτερη σημασία.
Κάποιος που προτιμά τις κρέμες απο τα σαπούνια ή το αντίστροφο μετά απο πόσες δοκιμές το συνειδητοποίησε ;
Πόσα σαπούνια λεβάντας πρέπει να δοκιμάσεις για να βρείς αυτό που σου αρέσει περισσότερο ;
Ποιά ΟC σου κάνει καλύτερο ξύρισμα ;
Τόσα πινέλα. Γιατί χοίρος ; Γιατί ασβός ; Γιατί άλογο ή συνθετικό ;
Πως να κατασταλάξει κάποιος ; Μετά απο πόσα ξυρίσματα μπορείς να συμπεράνεις τις διαφορές τους και ν'αποφασίσεις ;
Είναι τελικά μιά συλλογή αυτή που συμβάλλει στη "συλλογή εμπειριών" ;
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Ύδραστις
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2014, 21:06
9
Has thanked: 114 times
Been thanked: 209 times
Ηλικία: 43

Πάντως η τεχική του π.ξ. δεν έχει αρχή και τέλος τον χειρισμό της λεπίδας. Η τεχνική αναπτύσσεται και στην δημιουργία αφρού, να γνωρίζουμε την συμπεριφορά των σαπουνιών μας, γιατί το καθένα είναι ξεχωριστό.
Το πινέλο πάλι, πόσο νερό θέλουμε να κρατήσει για το κάθε σαπούνι.

Από την άλλη η διάθεσή μας δεν είναι flat. Την μία θέλουμε κάτι χαλαρ'ο, την άλλη κάτι περισσότερο τονωτικό. Δεμ ξέρω αν σταματάει στο ένα σαπούνι, στο ένα preshave, στο ένα aftershave.
Πιστεύω οτι αφού είσαι λάτρης του π.ξ. σίγουρα αν όχι μέχρι τώρα, θα αποκτήσεις κι εσύ τις ανησυχίες σου.

Καλώς ήρθες από μένα Razorblade! :welcome
Δεν υπάρχουν ιδέες, υπάρχουν μονάχα άνθρωποι που κουβαλούν τις ιδέες, κι αυτές παίρνουν το μπόι του ανθρώπου που τις κουβαλάει.
Νίκος Καζαντζάκης
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Νομίζω πως με τα παραπάνω κάλυψα το α και β :megagrin

Η δική μου φιλοσοφία έχει πλέον ως εξής. Στοχευμένες αγορές σε επιλεγμένα προιόντα κατόπιν αγορών,δοκιμών και λαθών, πωλήσεων και ανταλλαγών.

Καλώς ήρθες και απο μένα !
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
RAZORBLADE
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 22 Απρ 2015, 14:38
8
Τοποθεσία: Αθήνα-Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 130 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 45

"
Ηλίας"]Aγαπητέ φίλε, βλέπω πως έχεις μόνο μία δημοσίευση.
Θα με ενδιέφερε να μάθω την ηλικία σου και πόσο καιρό ασχολείσαι με το π.ξ.
Αυτό γιατί πιστεύω πως σε βάθος χρόνου και με τις προσλαμβάνουσες εμπειρίες πολλές αντιλήψεις αλλάζουν.
Καλημέρα Ηλία, με το π.ξ είμαι πολύ φρέσκος και έχω ενθουσιαστεί, το είπα και στο πρώτο post μου ''ειναι καινούργιος κόσμος για εμένα''.
Απο τη άλλη είμαι 36 Μαίων ,δε με λές και μικρό,έχω 20 χρόνια ξυριστικής εμπειρίας με συμβατικά μέσα.Βασικά λειτουργώ διερευνητικά και εις άτοπον επαγωγή''

Έτσι μέχρι τώρα έχω κάνει deleate σε αφρούς,πλαστικά ξυράφια,balm,gel, philipsvhave..και είμαι εδω που είμαι μαζί σας τώρα.
Για παράδειγμα μιά συλλογή απο hardware ή software που έγινε σε περίοδο κάποιων ετών έχει άλλο ειδικό βάρος απο κάποια που έγινε μέσα σε μισό χρόνο. Ακόμα και η συλλογή σαν συλλογή, αν την αναλύσουμε έχει ιδιαίτερη σημασία.
Κάποιος που προτιμά τις κρέμες απο τα σαπούνια ή το αντίστροφο μετά απο πόσες δοκιμές το συνειδητοποίησε ;
Πόσα σαπούνια λεβάντας πρέπει να δοκιμάσεις για να βρείς αυτό που σου αρέσει περισσότερο ;
Ποιά ΟC σου κάνει καλύτερο ξύρισμα ;
Τόσα πινέλα. Γιατί χοίρος ; Γιατί ασβός ; Γιατί άλογο ή συνθετικό ;
Πως να κατασταλάξει κάποιος ; Μετά απο πόσα ξυρίσματα μπορείς να συμπεράνεις τις διαφορές τους και ν'αποφασίσεις ;
Είναι τελικά μιά συλλογή αυτή που συμβάλλει στη "συλλογή εμπειριών" ;
Εδώ έιναι το ζουμί, καταλαβαίνω οτι κάποιος που είναι 20+ χρόνια στο π.ξ. σίγουρα θα έχει πλούσια εργαλειοθήκη, αλλά αυτό 'εχει και κάποια όρια δεδομένου οτι πινέλα ,μηχανές και mug με normal χρήση έχουν διάρκεια ζωής 10+ χρόνια.
Πόσα απο αυτά πρέπει να έχει κάποιος στη φαρέτρα του;

Για το software αλλάζουν λίγο τα πράγματα δεν θέλει και πολύ κάποιος να καταλάβει αν είναι ''soaplover'' ή ''cremalover''.
Πάνω σε αυτό θα ήταν θεωρώ πολύ εξυπηρετικό και οικονομικό για εμας αν οι εταιρίες είχαν πιο ευέλικτες συκευασίες πχ multipack σαπουνιώn των 20, 30 gr με όλη την αρωματική σείρά μέσα .

Ετσι θα μπορούσε κάποιος εύκολα και φρήγορα να κάνει την ''γύρα του'' και να δόκιμάσει τι του πάει.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
RAZORBLADE
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 22 Απρ 2015, 14:38
8
Τοποθεσία: Αθήνα-Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 130 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 45

Πάντως η τεχική του π.ξ. δεν έχει αρχή και τέλος τον χειρισμό της λεπίδας. Η τεχνική αναπτύσσεται και στην δημιουργία αφρού, να γνωρίζουμε την συμπεριφορά των σαπουνιών μας, γιατί το καθένα είναι ξεχωριστό.
Το πινέλο πάλι, πόσο νερό θέλουμε να κρατήσει για το κάθε σαπούνι.
Καλημέρα φίλε, σίγουρα η τεχνική εξελίσσεται και κάθε υλικό έχει τις ιδιοτροπίες του αλλά εδώ υπάρχει ένα θέμα: μέχρι πότε θα την ψάχνω; δεδομένου οτι τα υλικά είναι χιλιάδες και κάθε χρόνο βγαίνουν και νέα! Αν μπώ σε αυτο το mode- παγίδα το μόνο σίγουρο είναι οτι θα είμαι μια ζωή με το χέρι στην τσέπη!
Από την άλλη η διάθεσή μας δεν είναι flat. Την μία θέλουμε κάτι χαλαρ'ο, την άλλη κάτι περισσότερο τονωτικό. Δεμ ξέρω αν σταματάει στο ένα σαπούνι, στο ένα preshave, στο ένα aftershave.
Πιστεύω οτι αφού είσαι λάτρης του π.ξ. σίγουρα αν όχι μέχρι τώρα, θα αποκτήσεις κι εσύ τις ανησυχίες σου.
Ναι και εδώ όμως προκύπτει θέμα: τι ζητάω απο το wetshaving;

Προσωπικά έχω καταλαξει στα εξής α) μου δίνει καλύτερο ξυριστικό αποτέλεσμα ,κατι που συνεπάγεται και άλλα πχ καλη διάθεση ,ανεβασμένη ψυχολογία , αισθηση καθαριότητας..

β) με διασκεδάζει και με χαλαρώνει ,ναι το ομολογώ ;) για εμένα είναι διασκέδαση είναι ιεροτελεστία !

γ) οικονομικά με συμφέρει; εδώ είναι ένα ερώτημα που παρά την επικρατούσα άποψη εδω μέσα οτι είναι φθηνότερο απο το dry εγώ έχω πολλές αμφιβολίες .....


Καλώς ήρθες από μένα Razorblade! :welcome
ευχαριστώ πολύ,καλώς σας βρήκα.
Γιώργος
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

για εμενα το ξυρισμα(μιλαω για το π.ξ.)ειναι πανω απο ολα προσωπικη ευχαριστηση,χαλαρωση(antistress),περιποιηση ,ενα πολυ ενδιαφερον αντικειμενο(hobby)και πανω απο ολα φιλοσοφια.πιστευω οτι οταν δεν σεβεσαι και δεν φροντιζεις τον εαυτο σου ,το ιδιο συμβαινει και με αλλα θεματα(δεν θελω να επεκταθω).τωρα οσον αφορα για την τακτικη ,δεν εχω κατι συγκεκριμενο,σεβομαι και εφαρμοζω τα αποδεδειγμενα αλλα συνεχως πειραματιζομαι και με καινουργια πραγματα :electrician2 .
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Το να το πεις χόμπυ, είναι λίγο τραβηγμένο , με την έννοια ότι δεν μπορείς να περάσεις το Σάββατο το πρωί σου ολόκληρο,
όπως σε ένα πραγματικό χόμπυ.Μπορείς να φας ώρες με σχετικά ψώνια ή κατασκευές , αλλά το ξύρισμα , αυτό καθ'εαυτό ,
πάνω από μισή ώρα δεν πάει.
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 32

Θα διαφωνήσω Μπάμπη σε αυτό.

Για εμένα το χόμπι είναι αυτό που σου αρέσει να ξοδεύεις χρόνο με αυτό. Ανεξαιρέτως αν στο ξύρισμα δεν γίνεται αυτό (να ξοδέψεις πάνω από 1 ώρα κάθε μερα), μπορείς βέβαια, να χαλάς λεφτά χωρίς ουσία(άλλο ένα δείγμα για εμένα)
Όπως επίσης και ότι έχεις όρεξη να το κάνεις κάθε μέρα ενώ στην ουσία μπορείς και όχι κάθε μέρα...
Τελευταίο που ήθελα να πω είναι ότι ένα άτομο μπορεί να έχει χόμπι όπως λες χειροτεχνία αλλά και αυτό δεν μπορεί να το κάνει κάθε μέρα. Όπως και το ψάρεμα ή το κυνήγι ή γενικώς δεν έχει σημασία πως μπορείς να το κάνεις ή πότε.
Σημασία έχει αν σου αρέσει να το κάνεις και σε ευχαριστεί χωρίς να είναι λογικό για όλους του άλλους.

Προσωπική και φιλική άποψη από εμένα ΜΠάμπη ^_^
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
RAZORBLADE
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 22 Απρ 2015, 14:38
8
Τοποθεσία: Αθήνα-Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 130 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 45

Η γνώμη μου είναι οτι το π.ξ. είναι λίγο απο όλα τα παραπάνω που αναφέρατε ,είναι και ανάγκη και χόμπυ και χαλάρωση και διασκέδαση και οτι άλλο βγάζει στον καθένα, και εδώ είναι η διαφορά, αυτά τα θετικά στοιχεία μας κάνουν να βλέπουμε το π.ξ. με αγάπη και να παραβλέπουμε τα όποια αρνητικά,μας κάνει να περιμένουμε καρτερικά πότε θα έρθει η ώρα να ξυριστούμε αλλοι σε μικρότερο βαθμό και άλλοι σε μεγαλύτερο.

Το παραπάνω το καταλαβαίνει εύκολα κάποιος που διαβάζει αυτο το forum, νομίζω οτι κάποιοι είναι τόσο shave-holic που αν υπήρχε λοσιόν που να μεγαλώνει τα γένια στο άψε σβήσε, θα την αγόραζαν σε χρόνο dt :megagrin .

Αλλη μια απόδειξη για μένα είναι η ύπαρξη αυτού του forum ,αν και οι περισσότεροι ξυρίζονται με τον ''μοντέρνο τρόπο'' δεν νομίζω να υπάρχει αντίστοιχο forum για dry shaving ,γιατι πολύ απλά δεν το αγαπάνε αφού είναι μια απλή διαδικασία που δεν τους προσφέρει τίποτα απο τα παραπάνω.
Γιώργος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”