Ξύρισμα Σβέρκου

Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Για πείτε βρε παιδιά καμιά γνώμη

Το κάνει κάποιος από εσάς; το έχει δοκιμάσει;

Έχω δοκιμάσει με trimmer,πολλά όχι μόνο ένα,μετά πήγα σε ηλεκτρικές μηχανές,η αποτυχία σε όλο της το μεγαλείο.

Τώρα τελευταία δοκίμασα ξυράφι,από τα κλασικοπλαστικά που έχω,gillette fusion proglide styler-gillette fusion-gillette-mach 3,(τα mach 3 τα έχω από παλιά,τα υπόλοιπα είναι από δώρα).

Όταν πήγαινα στον μπαρμπέρη πολύ παλιά θυμάμαι μου τα πέρναγε με το straight razor και όλα ήταν μια χαρά.

Το πρόβλημα είναι ότι την ώρα που ξυρίζομαι στο σημείο αυτό δεν νιώθω τίποτα ούτε πόνο ούτε γρατζούνισμα όλα μια χαρά μόλις πλύνω το πρόσωπό μου και το σβέρκο νιώθω τσούξιμο έντονο και εμφανίζονται κοκκινίλες φουσκωμένες αλλά πολύ χάλια.

Κάποια μέρα έβλεπα τα video του mr μπαντάνα η geofatboy έτσι λέγεται το κανάλι του στο youtube,και είδα αυτό.

Μου ήρθε η ιδέα και μιας και έχω όλο το ξυριστικό εξοπλισμό εκτός από DE έκανα πολύ καλή προετοιμασία έφτιαξα την κρεμούλα μου με το σαπουνάκι μου,πήρα και πινέλο και άρχισα τα πειράματα,ξύρισα το κεφάλι μου μια χαρά με την ηλεκτρική βέβαια,και έφτασα στο σημείο του σβέρκου,πήρα λοιπόν την gillette fusion proglide και με μεγάλη προσοχή ξύρισα τον σβέρκο αλλά όχι με τις 5 λεπίδες,με την μονή που έχει η κεφαλή από πίσω.

Το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλλίτερο από όλες τις φορές,με ελάχιστα σημαδάκια,και λέω βρε λες;
''Μέχρι και πρόσωπο θα σε βάλουν να ξυρίσεις" :confused

ΥΓ:1 Για δώστε μου τα φώτα σας,μιας και είστε πολλοί καλοί στο θέμα αυτό,δέχομαι γνώμες παρατηρήσεις και ότι πείτε θα το δοκιμάσω,φτάνει να γλιτώσω από αυτό το πρόβλημα...
ΥΓ:2 Κάποια απάντηση που είχα λάβει:αν συνεχίσεις να τριγυρνάς εδώ μέσα, θα κολλήσεις για τα καλά το μικρόβιο!
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Εχω ξυρισει το κεφαλι φιλου αποκλειστικα με DE (ηταν καπου στα 8 χιλιοστα οι τριχες και δεν ειχαμε trimmer) και ηταν ο λογος που κολλησε και ο ιδιος το μικροβιο του ΠΞ! Για την ιστορια, η προετοιμασια που εκανα ηταν οπως στο ξυρισμα της μουσουδας!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Tony δεν το έχω δοκιμάσει είναι η αλήθεια όμως οταν λες μετά το ξύρισμα, εννοείς με τι hardware;
Και με τι προετοιμασία και software περίπου;

Υ.Γ. Το βίντεο που έβαλες δεν το είδα οπότε δεν ξέρω τι κάνουν εκεί πέρα...
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Αντώνη εγώ ξυρίζω τον σβέρκο όπως ξυρίζω και το πρόσωπο, με δύο βασικές διαφορές.

1) Πάντα κάποιος άλλος με ξυρίζει (για ευνόητους λόγους ...)
2) Παίρνω με μία κουρευτική μηχανή πρώτα τα "χοντρά" και μετά κανονικά πινελάκι, αφρό κλπ

Γιατί να μην νοιώθω και στον σβέρκο αυτή την υπέροχη αίσθηση που νοιώθω και στο πρόσωπο ?

Βέβαια, άλλη μία διαφορά, στο πρόσωπο ξυρίζομαι κάθε δύο ή τρείς μέρες ενώ στον σβέρκο περιμένω να μεγαλώσουν λίγο ...

Σωστό ή λάθος αυτό εφαρμόζω εγώ.

Πάνε οι εποχές που πήγαινα κομμωτήριο για καθάρισμα σβέρκου ή κούρεμα. Όλα σπίτι. (Κουρεματάκι μόνος μου με την κουρευτική).
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 31

Σωστός.......
Εμένα προς το παρόν τα παίρνει αρκετά καλό η κουρευτική άρα προς το παρόν δεν το έχω δοκιμάσει στο σβέρκο....
Άσε που δεν εμπιστεύομαι κανένα να με ξυρίσει με το ξυραφάκι.... ΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Stefanos έγραψε:Εχω ξυρισει το κεφαλι φιλου αποκλειστικα με DE (ηταν καπου στα 8 χιλιοστα οι τριχες και δεν ειχαμε trimmer) και ηταν ο λογος που κολλησε και ο ιδιος το μικροβιο του ΠΞ! Για την ιστορια, η προετοιμασια που εκανα ηταν οπως στο ξυρισμα της μουσουδας!
ο φιλος σου πρεπει να ειναι πολυ θαρραλεος :xp1 :megagrin
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ειναι.. Και γω ειχα πιει μπροστα του 2 γεματα ποτηρια vodka σκετη, για να στανιαρω πριν ξεκινησω! Το ωραιο ειναι οτι δεν του ειχα κανει ουτε ενα cut! :hellas
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Stelios2247
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 09 Δεκ 2015, 21:53
8
Has thanked: 17 times
Been thanked: 30 times

Ως φοιτητής ξύριζα το ξεφάλι μου (πολλά χρόνια πριν, εξωτερικό, δεν υπήρχε η Χ.Α.!), χρησιμοποιώντας κανονικότατα αφρό ξυρίσματος και mach 3, ενώ τον σβέρκο τον ξυρίζω ακόμα και σήμερα. Σκέτο νεράκι, πολλά περάσματα, πλαστικό ξυραφάκι με πολλές λεπίδες, αρκετά εγκάρσια περάσματα. Δεν έχω κοπεί ποτέ, η επιδερμίδα φαίνεται αρκετά σκληρή/ανθεκτική σε αυτό το σημείο και γενικά δεν μου φαίνεται κάτι δύσκολο. Όντας πολύ νέος στο π.ξ. δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ με safety razor και μάλιστα σήμερα ακριβώς για αυτόν τον λόγο αγόρασα κάποιες gillette slalom με δύο λεπίδούλες. Πρώτη φορά που θα χρησιμοποιήσω τόσες λίγες!
By the way, το ξύρισμα του κεφαλιού είναι πολύ εύκολο, αν και φοβίζει τους αμύητους. Η επιδερμίδα δεν είναι και τόσο ευαίσθητη, ενώ η αίσθηση είναι φανταστική.
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

Stelios2247 έγραψε: Η επιδερμίδα δεν είναι και τόσο ευαίσθητη, .
το κεφαλι εχει μια σχετικη αναισθησια εν σχεση με αλλα μερη του σωματος γιατι δεν εχει νευρα για να μεταδιδουν τον πονο.
μπορεις να σπασεις το κεφαλι σου και στην κυριολεξια να μην το καταλαβεις
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Καλησπέρα σε όλους !
Εμένα το λέει και η υπογραφή μου ... χαχαχα
Ξυρίζω το κεφάλι μου 10 χρόνια τώρα και τα τελευταία 2 με DE .
Μια χαρά όλα !
Η επιδερμίδα στο κεφάλι μου είναι αναίσθητη. Όταν ξεκίνησα το Π.Ξ θυμάμαι στο πρόσωπο ασκούσα πίεση άθελά και το έκανα σαν το λωκο της μαϊμούς. .. ο πατέρας μου που είναι 85 και ξυρίζεται από τότε που θυμάται τον εαυτό με DE και πινελάκι όπως τον έμαθε ο πατερας του μου έλεγε τότε: βάζεις δύναμη. Του έλεγα όχι. Αποκλείεται μου έλεγε το κάνεις και δεν το προσέχεις. Όταν άρχισα να ξυρίζομαι όπως μου είπε οι κοκκινίλες δεν υπήρχαν πια . Που θέλω να καταλήξω : ακόμα και τότε που δεν ήξερα την τύφλα μου το κεφάλι δεν κοκκίνίζε αλλά η μούρη άστα να πάνε. .. σαν αλλεργικός σε κρίση !
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”