Ατυχήματα με ξυριστικό εξοπλισμό

Άβαταρ μέλους
ioannisf
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 25 Οκτ 2016, 22:16
7
Been thanked: 186 times

Τυχερός. Εμένα έπεσε η R41 κ ο νιπτήρας έκανε δύο ρωγμές.
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2074
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8340 times
Been thanked: 11287 times
Ηλικία: 55

Ένα ατύχημα αλλά καλό πριν χρόνια. Ευτυχώς όχι σε μηχανή μεγάλου κόστους. Ακούμπησα μια JG Slant SX100s που δεν την λες κ ελαφριά στην άκρη του νιπτήρα. Οπως κάνω να πιάσω το πινέλο, τη ρίχνω κάτω κ κόβεται σύριζα η βίδα του τοπ καπ μέσα στη λαβή. Τηλεφωνώντας στο μαγαζί που την είχα πάρει στην Αργυρούπολη να ρωτήσω αν υπάρχει το τοπ καπ δεν πολυπίστευα πως θα μου έλεγαν ναι. Να σας παρουμε σε λίγο; Με παίρνουν πως ναι υπάρχει. Πάω και μου δίνουν κ το base plate μαζί. 6€ με απόδειξη. Ξετρύπησα τη βίδα από την λαβή με τρυπάνι μικρό. Σενιάρισα το σπείρωμα με κολαούζο κ όλα καλά. Από τότε ατυχήματα μηδέν.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8233 times

Θεαματικοτατη πτώση από τον πρώτο όροφο της Merkur progress.
Την μηχανή την είχε αγοράσει ο αδερφός μου την προηγούμενη μέρα.
Η πτώση επήλθε, μετά από λάθος υπολογισμούς κατά το στήσιμο του σετ απ , χάριν φωτογράφησεως.
Ο απολογισμός..
Ένα σημάδι στο knob κι ένα σημάδι στο προφίλ του base plate.
Η μηχανή δεν μας ακολούθησε στη Χαλκιδική και δυστυχώς δεν έχω φρέσκια φωτογραφία.
Την επόμενη βδομάδα που θα επιστρέψω, θα πέσει και το ντοκουμέντο.
Άβαταρ μέλους
badekas2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2021, 16:44
2
Has thanked: 138 times
Been thanked: 1913 times
Ηλικία: 42

Οταν εκανα καποτε μπωλ λαδερινγκ αφησα σε ραφακι διπλα στο νιπτηρα το μπωλ μαζι με το πινελο και τη μαρεγκα μεσα.. σαν η μαρεγκα να ηταν ζωντανη μου κουνησε το πινελο και πεσαν ολα κατω χωρις να το ακουμπησω με αποτελεσμα να σπασει η λαβη απο ρητινη του πινελου.. το κολλησα και ειναι λειτουργικο.. ευτυχως δεν ειναι απο τα ακριβα μου.. να προσεχετε! Οι μαρεγκες ειναι ζωντανες!
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 576
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 335 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Α καλά, το τόπικ μου.

1) Βιδώνω μερικώς τη φεδερ ποπιουλαρ και λόγω σαπουνιού ξεβιδώνει μόνη της ενώ ξυρίζομαι, με αποτέλεσμα να γδάρω οριακά το μάγουλό μου. Ευτυχώς μάτωσα ελάχιστα και μόνο στο σημείο πρώτης επαφής.

2) Δειγματάκι από @Vavous στα χέρια, πέφτει πηγαίνοντας προς το μπάνιο, βγαίνει στη βεράντα, εξακολουθεί να τσουλάει και πέφτει από το 2ο όροφο. Ευτυχώς τα μικρά πλαστικά, οπότε έμεινε αλώβητο.

3) Βγάζω πινέλο στον ήλιο να στεγνώσει (τοπ ιδεάρα) ώστε να το πάρω σε ταξίδι, περνάει κάποιο πτηνό, πάρτο κάτω κι αυτό από το 2ο όροφο. Ευτυχώς πλαστική λαβή, μια χαρούλα.

4) Βάζω τη lord l6 σε ποτηράκι με λίγο οινόπνευμα για να τη δοκιμάσει ο αδερφός μου, πάω να κάνω καφέ, με παίρνει η κοπέλα μου τηλέφωνο, μην τα πολυλογώ, έκατσε καμια+ ώρα βούτα στο οινόπνευμα. Ευτυχώς θόλωσε λίγο.

5) Πετάω παντού αφρούς γιατί καμιά φορά παραχτυπιέμαι με το πινέλο, γλιστράω ακολούθως, ήμουν και μετά από μπάνιο. Ευτυχώς μου λέγανε από μωρό οι γονείς μου να κρατιέμαι από κάπου όταν είμαι σε βρεγμένο μπάνιο, όποιο κι αν είναι αυτό.


Μπόνους τρακ άλλου: Ο μικρός μου αδερφός γύρισε κουνουπίδα από φοιτητοέξοδο κι έβαλε κρέμα νιβέα για οδοντόκρεμα. Μάλλον έκανε καλό αφρό, τουλάχιστον.
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
zanxion
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 27 Μάι 2021, 10:05
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 329 times
Been thanked: 341 times
Ηλικία: 51

Πως απόκτησα φάτσα "Σημαδεμένου"; Ξυριζόμουν και λόγω του ότι γλιστρούσαν τα χέρια από το σαπούνι έπεσε η πριν χρόνια τότε Gillette King στην άκρη του νιπτήρα. Όλα καλά. Την σήκωσα, την βούτηξα στο ζεστό νεράκι, και μετά την έσυρα στο δεξί μου μάγουλο. Με φρίκη διαπίστωσα πως το ξυραφάκι είχε σπάσει (??!!) και μου έκοψε βαθιά το δεξί μάγουλο από τη φαβορίτα σχεδόν μέχρι το πηγούνι.
Όταν με ρωτάνε τους λέω πως κόπηκα στο ξύρισμα, δεν με πιστεύουν. Τους λέω πως πλάκωσα κάτι νονούς πάλι δεν με πιστεύουν. Ε, τι να τους πω; Γενετήσιο σημάδι!
“Whenever I feel the need to exercise, I lie down until it goes away.”
― Paul Terry
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Πού το θυμηθήκατε αυτό το thread ?

ΙΔΟΥ η πικρότερη πίκρα που έφαγα στο ΠΞ.

Μα έπρεπε να συμβεί στην extra super mega limited edition discontinued-forever-unobtainium jet black;

Τέλος καλό, όλα καλά. Ο τιτάνιος Γερμανικής καταγωγής Shane Swartzlander (να πως βγήκε το brand name Blackland) μου έστειλε δωρεάν νέο top cap.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1632
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13113 times
Been thanked: 14001 times
Ηλικία: 54

Τι ατυχία είναι αυτή ρε παιδιά, ειδικά αυτό με το σπασμένο ξυραφάκι θα ορκιζόμουν ότι δεν γίνεται :hb
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2074
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8340 times
Been thanked: 11287 times
Ηλικία: 55

Όντως αυτό με το ξυραφάκι δεν υπάρχει. Μερικές φορές που μου έχει πέσει σκέτο στον νιπτήρα χωρίς το βάρος της μηχανής, το κοιτάζω κ το ξανακοιτάζω. Έχει τύχει να πετάξω κ κάποια παρότι δε φαίνεται να έχουν κάτι, μόνο κ μόνο επειδή τα έχω δει να πέφτουν κάπως κάθετα. Ακριβώς αυτό που συνέβη στον @zanxion είχα στο μυαλό μου. Πως Κάτι να έχει πάει στραβά θα το καταλάβω 5 πόντους πιο κάτω κ με επώδυνο τρόπο. Αλλά μέχρι γρεζάκι είχε πάει το μυαλό μου...
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Έτσι, τόπικ ζημιών χωρίς εμένα πως θα γίνει; Ζεστά νέα, μόλις βγήκαν από τον φούρνο...

Πριν καμιά ώρα, έχω έξω για στέγνωμα στην βάση της απλώστρας το πανέμορφο Steve Woodhead scuttle που έχω από το 2014. Σήμερα το έβγαλα για πρώτη (και τελευταία πλέον) φορά και σκεφτόμουν κατά την διάρκεια του ξυρίσματος, πόσο ωραία αίσθηση είναι ο ζεστός αφρός στο πρόσωπο.

Περνάει ο πατέρας μου, πάει να απλώσει κάτι, δεν τον προλαβαίνω και... το κακό είχε ήδη γίνει. Άκουσα απλά τον ήχο που έσπαγε από την πτώση. Καλά να πάθω, ποιος μου φταίει; Ο έρμος στεναχωρήθηκε, αλλά προσπάθησα να τον καθυσηχάσω.

Ήδη παραγγέλθηκε αντικαταστάτης από Ιταλία μεριά. Ακριβό μεν, αλλά τα γούστα πληρώνονται...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”