Ποια γωνία; (Κι άλλες γεωμετρικές απορίες)

Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Φίλε μου Αντώνη αχχ
Λοιπόν πιο ερμηνευτικά και με ρεζουμέ μπας και βρούμε άκρη προς όφελος όλων ημών.
Από την αρχή. Είναι φίλε μου απολύτως έτσι και επιμένω. Η εμπειρία εφόσον σχηματιστεί και δεν γίνεται από την μια μέρα στην άλλη είναι αναντικατάστατος παράγοντας, ΑΝΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΟΣ, Εκτός αν δεν υπάρχει η δυνατότητα σχηματισμού της με το χρόνο λόγω παθογένειας αδυναμία σχηματισμού της (εμπειρίας). Και μιλάμε βέβαια για τον τομέα μας και όχι για τους κιθαρίστες ή τους τραγουδιστές ή τους μαθηματικούς κλπ κλπ. Διαφέρει από τομέα σε τομέα. Άλλο ρόλο η εμπειρία στο έργο του αστροναύτη και άλλο στου κηπουρού κλπ. Σκέψου λίγο τη διαφορά. Είναι ειδοποιός...
Και για να μην κατέβει κανα κατεβατό σεντόνι (χαχαχαχαχα) όπως κάναμε με τις νουάβιες και σε ρεζουμε το πρωτεύον αίτιο (που σημαίνει το πιο σοβαρό και καθοριστικό και ΟΧΙ ΤΟ ΜΟΝΟ) ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΕΣΗ. Απλά πράγματα για να συννενοηθούμε.Πολύ απλά. Δηλαδή η σωστή θέση (να μην πω γωνία και "μαθηματικοποιηθεί" το θέμα) είναι ΜΙΑ. Η ΚΕΦΑΛΗ ΤΟ ΞΥΡΑΦΙ ΚΑΙ Η ΜΠΑΡΑ ΝΑ ΑΚΟΥΜΠΑΝ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΣΤΟ ΔΕΡΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΙΕΣΗ ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΤΡΙΑ. Αυτο κανονίζεται και "ρυθμίζεται" από τη δοκιμαστική ξυρισιά όπως την περιέγραψα πιο πάνω, ή μάλλον πιο σωστά λεκτικά (πάντα) έτσι ανιχνεύεται και βρίσκεται η γωνία η σωστή της λαβής με το δέρμα. Η οξεία και όχι η παραπληρωματική της. Δηλαδή η γωνία που σχηματίζει η λαβή με το δέρμα κατά την κίνηση της. Εκεί είναι όπου το ξυράφι κόβει καλύτερα και Ο ΕΡΕΘΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΑΘΟΣ ΓΩΝΙΑ (ο οποίος είναι υπαρκκτός και εγώ δεν είπα ποτέ το αντίθετο) ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΜΗΔΕΝΙΚΟΣ.
ΕΔΩ ΤΩΡΑ ΕΡΧΕΤΑΙ Ο ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΤΗΣ ΠΙΕΣΗΣ ΣΑΝ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟΣ Η ΜΑΛΛΟΝ ΠΙΟ ΣΩΣΤΑ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΑ ΜΟΝΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΕΡΕΘΙΣΜΟΥ και οχι καθοριστικός για την κοπη όπως εννοείς ότι εννοώ πιο πάνω, Πολυ σημαντική και τεράστια η διαφορά. Και έρχεται "ανακλαστικά" γιατί έχοντας λάθος γωνία δεν κόβονται καλά οι τρίχες) η αύξηση της πίεσης για να κοψουμε καλύτερα και μπαίνουμε σε αδιέξοδο που οδηγει με μαθηματική ακρίβεια στον ερεθισμό.
Αυτα αποσαφηνιστικά. Τώρα σαν τέλος θα πω κάτι που δεν το είπα (σαν ευκόλως εννοούμενο) και το επισήμανες εσύ εν μέρει είναι ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΝΤΡΟΛ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΚΙΝΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΘΕΜΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΞΥΡΙΣΜΑ ΤΟ ΞΥΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ.Βάρος, καμπύλη λεπίδας, (η οποία σημειωτέον είναι διαφορετική απο μηχανή σε μηχανή και εξαρτάται κυρίως από το πως σφίγει με το βίδωμα η πλάκα με την κεφαλή το ξυράφι. Διαφορετικά κάθε φορά και αποτελεί έναν από τους παράγοντες που διαμορφώνουν τουν επιθετικότητα της κάθε μηχανής), διάκενο (ο έτερος και πιο σημαντικός παράγοντας που καθορίζει την επιθετικότητα). Κλπ Η σωστή γωνία ή μάλλον το κοντρόλ όπως είπα και πιο πάνω έρχεται και μπαίνει από το χέρι χωρίς τη λειτουργία της σκέψης και των συγκρίσεων μετά από έναν αριθμό ξυρισμάτων. ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΝΩΣ (ΑΚΡΙΒΩΣ ΛΕΜΕ) Η ΙΔΙΑ "ΜΗΧΑΝΙΚΗ" ΠΟΥ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΕΝΟΣ ΟΔΗΓΟΥ ΕΜΠΕΙΡΟΥ ΣΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΑΧΥΤΗΤΩΝ ΤΟ ΚΟΝΤΡΟΛ ΤΩΝ ΠΕΝΤΑΛ ΚΛΠ. Ποτέ δεν σκέφτεται πότε πρέπει να αλλάξει ταχύτητα και πότε να πατήσει γκαζι κλπ κλπ.
Είναι απλή εφαρμογη (πιο απλή δεν γίνεται) διανοητικής πρακτικής,
Λοιπόν Αντώνη είπαμε όχι σεντόνια και πάλι τα ίδια, ΕΓΩ ΔΕΝ ΓΡΑΦΩ ΑΛΛΟ.
"Aut viam inveniam aut faciam "
stergios

Δηλαδη με λιγα λογια Δημητρη αν καταλαβα σωστα, θες να πεις οτι για να ερεθιστει το δερμα ο κυριοτερος και ισως ο μοναδικος λογος ειναι η υπερβολικη πιεση κ δευτερευον λογος ισως η λαθος γωνια?

Ο τυπος δερματος νομιζω ειναι καθοριστικος, η σκληροτητα, φορα τριχας, γωνια τριχας. Πιστευω πως κ η γεωμετρια της κεφαλης εχει μεγαλο ρολο. Μονο το διακενο κατα την δικη σου αποψη ειναι το πιο ουσιαστικο?
Αν να χει μαθει λαθος καποιος να ξυριζεται κ να συνεχιζει ετσι επειδη εχει καλα αποτελεσματα η ετσι νομιζει, δεν ισχυει κατα τη γνωμη σου? Ο οποιοσδηποτε οδηγος κατα τη γνωμη μου, που οδηγει 40 χρονια θεωρειται εμπειρος και ειναι σιγουρα. Εχει δει πολλα κ εχει κανει πολλα. Μα κατα τη γνωμη μου δεν ειναι δεδομενο οτι γνωριζει κ να οδηγει σωστα. Ακριβως για τον λογο που ανεφερες, "απλη εφαρμογη". (συνηθεια-μνημη.) Πραττει, δεν σκεφτεται τις κινησεις "ρουτινας" κ αν εμαθε λαθος, πραττει λαθος.
Να μαθουμε κατι μεσα απ τη συζητηση κ τις αποψεις μας εστω κ αν δεν συμπιμπτουν.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Δεν διαφωνούμε σε τίποτα Στέργιο. Και φυσικά ο τύπος του δέρματος (αυτό είναι ίσως το πιο καθοριστικό στοιχείο) της τρίχας η φορά της κλπ κλπ είναι πρωταρχικοί παράγοντες απλά είναι δεδομένοι και αντικοιμενικοί και δεν αλλάζουν ως επί το πλείστον εκτός δεν ξέρω τίποτα τραβηγμένα πράγματα θεραπείες στο δέρμα κλπ. Και φυσικά δεν είναι μόνο το διάκενο. Είναι όμως βασικός συντελεστής επιθετικότητας και αποτελεί δείκτη για μια μηχανή, Η γεωμετρία απλά διευκολύνει ή όχι αλλά εν πάσει περιπτώσει είναι παράγοντας που σε κάνει να ταιριάξεις ή όχι μια μηχανή στο χέρι σου.
Σε ότι αφορά τους οδηγούς εγώ δεν πρόσεξες καλά τι λέω και τι εννοώ, Δεν αναφέρομαι αν οδηγεί καλά ή όχι που αν θες ειναι και θέμα παιδείας. Εγώ άλλο λέω. Ότι τις κινήσεις τις κάνει μηχανικά και δεν σκέφτεται ούτε ο καλός ούτε ο κακός τις αλλαγές ταχύτητας κλπ κλπ Σε όλα αυτά βέβαια υπάρχουν και εξαιρέσεις πχ ξέρω τη γυναίκα ενός φίλου που οδηγούσε πηγαίνοντας σε ένα προορισμό 35 περίπου χιλιομέτρων κουβεντιάζοντας στο κινητό και δεν άλλαζε για 15 χιλιόμετρα ταχύτητα. Με την πρώτη!!!! χαχαχαχαχα
Και για τους λόγους ερεθισμού πάλι δεν είδες προσεκτικά τι είπα. Με τη σειρά μια γωνία λάθος δεν κόβει καλά με αποτέλεσμα χωρίς να το καταλάβεις (για να μην κάνεις 15 περάσματα με σίγουρο και καραμπινάτο ερεθισμό_, πιέζεις για να επιτύχεις καλή κοπή και γίνεται κουλουβάχατα. Από μόνη της η λάθος γωνία πχ για τεστ ερεθισμου σε ένα πέρασμα πολύ μικρή διαφορά ερεθισμού θα δεις από την σωστή γωνία. Πάντα μιλάμε για μικρή πίεση.
Καλό βράδυ και είπα να μην ξαναγράψω άλλο αλλά τώρα ΔΕΝ ΞΑΝΑΓΡΑΦΩ ΓΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΕΜΑ αλήθεια γιατί θα οδηγηθούμε σε κατεβατά που είχαμε στα σαπούνια και να μην διαβάζει κανείς τελικά χαχαχαχα
Καλό βράδυ!!
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Φίλε μου Δημήτρη έχεις δίκιο,με τα Nuavia δεν τα βρήκαμε, εεε σιγά το πράγμα,και ούτε εδώ θα τα βρούμε... :)

Γιατί,εντάξει το να αμφισβητείς εμένα ακόμα και με αρνητικά σχόλια δεν με πειράζει,αλλά εάν αρχίσουμε τώρα να αμφισβητούμε τα μαθηματικά την γεωμετρία και την μηχανική επιστήμη,τότε απλά δέν.

Άλλωστε και οι δύο είπαμε την γνώμη μας,υπάρχει και γραπτώς,έτσι ο αναγνώστης θα μπορεί να διαβάσει και τις δύο και να αποφασίσει,νομίζω πως αυτό είναι το ζητούμενο.

* Άρα συμφωνούμε ότι διαφωνούμε σε όλα,κάτι είναι και αυτό...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

No comments...
"Aut viam inveniam aut faciam "
Yiannis67
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 18 Ιαν 2017, 10:15
7
Has thanked: 73 times
Been thanked: 112 times

Δηλαδή η σωστή θέση (να μην πω γωνία και "μαθηματικοποιηθεί" το θέμα) είναι ΜΙΑ. Η ΚΕΦΑΛΗ ΤΟ ΞΥΡΑΦΙ ΚΑΙ Η ΜΠΑΡΑ ΝΑ ΑΚΟΥΜΠΑΝ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΣΤΟ ΔΕΡΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΙΕΣΗ ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΤΡΙΑ.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Εικόνα
"Aut viam inveniam aut faciam "
stergios

Και αν εχεις συνδυασμο των 2? :-)
Το διακενο κ τη γωνια πρεπει να δουμε Δημητρη?
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Στέργιο καλημέρα καταρχήν. Πες μου τι εννοείς συνδυασμό και των δύο?
Πιο πέρα για ένα συγκεκριμένο διάκενο (που όπως είναι γνωστό αυτό το νούμερο είναι δείκτης για κάθε μηχανή-μοντέλο και χαρακτηρίζει-μετράει την επιθετικότητα) ο κατασκευαστής έχει δώσει συγκεκριμένη γωνια, μεγαλύτερη και έτσι πιο "επιθετική". Και αυτό το κάνει με την αλλαγή της καμπύλης του ξυραφιού στο σύνολό του, που με τη σειρά της αλλάζει με την διαφορετικότητα της κεφαλής. Τώρα για μια συγκεκριμένη μηχανή και με σταθερά βιδωμένη την λαβή της η γωνία που το ξυράφι ακουμπάει στο δέρμα με την προϋπόθεση ότι ακουμπάνε και τα τρία σημεία ταυτόχρονα και με την ίδια πίεση, είναι συγκεκριμένη. Αν ανασηκώσουμε ένα από τα δύο ακραία στοιχεία (και αυτό γίνεται αν κατά την κίνηση της λαβής την ώρα που ξυριζόμαστε της αλλάξουμε γωνία οπότε θα ανασηκωθεί ένα από τα δύο) για να έχουμε πάλι επαφή και των τριων που είναι απαραίτητη για το ξύρισμα) θα πρέπει να πιέσουμε την τριάδα ώστε να ακουμπήσει το ξυράφι στο δέρμα. Αυτό όμως θα αλλάξει τη γωνία του ξυραφιού με το δέρμα και φυσικά θα φέρει ανισότητα στην πίεση που εξασκούν τα δύο άκρα στο δέρμα. Αυξάνει έτσι θεαματικά ο ερεθισμός. Είναι η πρακτική που όλοι εφαρμόζουμε όταν θέλουμε να "κόψει" καλύτερα. Είναι όμως λάθος στο σύνολό του ο χειρσμός.
Η ΣΩΣΤΗ ΘΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΜΠΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΙΕΣΗ. ΚΑΙ ΤΟ ΞΥΡΆΦΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΓΩΝΙΑ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΟΡΙΖΕΙ Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΜΗΧΑΝΗΣ. ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΓΩΝΙΑ. ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΓΩΝΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΎΜΕ ΆΛΛΗ ΜΗΧΑΝΗ.
Νομίζω όμως ότι το θέμα έχει εξαντληθεί και μέσα από την διαφορετικότητα των απόψεων ας ψάξει και ας κρίνει ο καθένας μας. Και έχω την άποψη ότι είναι πλέον πλεονασμός (κακό πράγμα) η συνέχιση. Αυτό φυσικά αποτελεί άποψή μου και φυσικά "κουβαλάει" όλα τα της υποκειμενικότητας.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Δεν ειναι ετσι ακριβως Δημητρη - και δεν χρειαζεται να γραφεις προτασεις με κεφαλαια, εκλαμβανεται σαν να "φωναζεις". Εχεις καταθεσει την αποψη σου, οποιος διαβασει το thread θα τη λαβει υποψη του ;)
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”