Ποια γωνία; (Κι άλλες γεωμετρικές απορίες)

Άβαταρ μέλους
Value
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 03 Μαρ 2012, 20:16
12
Has thanked: 11 times
Been thanked: 117 times

Σκοπός του θέματος είναι να δώσει οπτικές πληροφορίες για το πως τοποθετούμε ένα ξυράφι ασφαλείας στο δέρμα μας και κυρίως πως βρίσκουμε την κατάλληλη γωνία για να έχουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Εδώ η μηχανή που χρησιμοποιείται είναι μια Edwin Jagger DE89 Barley. Για κάποια άλλη μηχανή κι αναλόγως την καμπύλη της κεφαλής, αλλά και αναλόγως το πως καμπυλώνεται η λεπίδα από την κεφαλή, ίσως να πρέπει να τροποποιήσετε ελαφρά τις κλήσεις για να έχετε αντίστοιχα αποτελέσματα. Καθότι μια φωτογραφία αξίζει όσο χίλιες λέξεις, ας ξεκινήσουμε.
________________________________________________________________________

1.) Προφανώς κι αν δοκιμάσετε να ξυριστείτε με τη λεπίδα σε αυτή τη γωνία, θα απογοητευτείτε. Ωστόσο, μπορείτε να ξεκινήσετε από αυτή τη θέση για να βρείτε την κατάλληλη γωνία.

Εικόνα
________________________________________________________________________

2.) Δε φαντάζομαι να περιμένετε να έχετε οποιοδήποτε αποτέλεσμα με αυτή τη γωνία, παρατηρείστε ωστόσο την αλλαγή της γωνίας της λεπίδας σε σχέση με το δέρμα.

Εικόνα
________________________________________________________________________

3.) Εδώ υπάρχει μια πιθανότητα να αρχίσετε να κόβετε τις κορυφές από τα γένια σας αν αυτά είναι κάποιων ημερών. Ωστόσο κάτι μου λέει ότι δεν θα έχετε το αποτέλεσμα που θέλετε.

Εικόνα
________________________________________________________________________

4.) Τώρα μάλιστα. Τώρα κάτι κάνουμε, έστω κι αν δεν είναι το ιδανικό. Παρατηρείστε τη γωνία της λεπίδας σε σχέση με το δέρμα. Επίσης προσέξτε ότι το πάνω μέρος της μηχανής δεν ακουμπά ακόμα στο δέρμα. Αν ξυριστείτε έτσι, ασκώντας πίεση στη μηχανή είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα αποκτήσετε μικροκοψίματα. Ακόμα όμως κι αν δεν κοπείτε, θα ξύσετε την επιφάνεια της επιδερμίδας, με αποτέλεσμα να αποκτήσετε ερεθισμούς.

Εικόνα
________________________________________________________________________

5.) Μπίνγκο! Το ιδανικό. Εδώ η γωνία της λεπίδας αν προσέξετε, είναι αρκετά πιο μικρή σε σχέση με την προηγούμενη φωτογραφία, ενώ το επάνω μέρος της μηχανής πλέον ακουμπά στο δέρμα. Αυτό σημαίνει ότι η κορυφή της λεπίδας μας θα έρθει σ' επαφή μόνο με τα γένια μας κόβοντάς τα, ενώ θα γλιστράει πάνω από το δέρμα χωρίς να το ερεθίζει. Παρατηρείστε ότι ενώ το χερούλι είναι περίπου στις 45°, η λεπίδα σε σχέση με το δέρμα είναι περίπου στις 30°. Αυτή θεωρείται επίσης η ιδανική γωνία για ξύρισμα με τη φορά της τρίχας.

Εικόνα

Εδώ μπορείτε να δείτε λίγο καλύτερα αυτό που σας είπα με τις γωνίες.

Εικόνα
________________________________________________________________________

6.) Εδώ βρισκόμαστε στην ουσία στο 5ο βήμα, αλλά από την αντίθετη κατεύθυνση. Προσέξτε ότι η προστατευτική μπάρα έχει αρχίσει να ανασηκώνεται από το δέρμα. Μοιραία η λεπίδα του ξυραφιού και πάλι θα μας γδάρει.

Εικόνα
________________________________________________________________________

7.) Το χάσαμε το κορμί πατριώτη...

Εικόνα
________________________________________________________________________

8.) Ε, δεν κόβουμε και δέντρα ξέρετε... :xp1

Εικόνα
________________________________________________________________________

Ελπίζω οι φωτογραφίες να βοήθησαν να καταλάβετε τι εννοούμε όταν αναφερόμαστε στη γωνία της λεπίδας, αλλά και ποια είναι η ιδανική θέση για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα. Κάθε σχόλιο ή κι απορία, καλοδεχούμενα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος andreas την 01 Ιαν 2016, 19:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Για κάποιο λόγο δεν βλέπω την 2η φωτογραφία...
Βαλάντης
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Μπράβο και πάλι Βαλάντη, εξαιρετικός!
Άβαταρ μέλους
Value
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 03 Μαρ 2012, 20:16
12
Has thanked: 11 times
Been thanked: 117 times

Τόσα έχω κερδίσει από αυτό εδώ το φόρουμ. Αυτό είναι το λιγότερο που μπορούσα να κάνω για να ανταποδώσω κάτι κι εγώ, αλλά και για να προσφέρω ταυτόχρονα στους πιο καινούργιους...
Βαλάντης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Βαλάντη είσαι ωραίος!!Χρήσιμο θέμα και ωραία περιγραφή!!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Ωραιος ο Βαλαντης!! Ειναι ακριβως αυτο που λενε οτι μια φωτογραφια ισον χιλιες λεξεις.
Ολα ειναι δρομος
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Εξαιρετική δουλειά φίλε Βαλάντη. Απαραίτητο να διαβαστεί από κάθε νέο στο παραδοσιακό ξύρισμα, θα του λύσει πολλές απορίες.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Πολύ χρήσιμο ποστ για μας τους καινουργιους! Ευχαριστούμε Βαλάντη!
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Constantinos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 28 Δεκ 2015, 22:04
8
Τοποθεσία: Ωρωπός
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times
Ηλικία: 55

μάλλον υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τις photos του πρώτου post
Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Κρίμα που χάθηκαν οι φωτογραφίες από το αρχικό ποστ. Μου ήταν πολύ χρήσιμες όταν πρωτοξεκίνησα στο πξ.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

mitsos έγραψε: Είναι ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι. Πιο ακριβώς δεν γίνεται. Είμαι ο πιο παλιός (πιστεύω) ξυριστής εδώ μέσα και έχω χρησιμοποιήσει και τι δεν έχω. Για λίγα χρόνια χρησιμοποιούσα τα πλαστικά.
Κατά την γνώμη μου πάντα Δημήτρη,δεν είναι ακριβώς έτσι,αλλά γιουβέτσι*,σαφώς η εμπειρία δεν αγοράζεται και ούτε αντικαθίσταται,αλλά δεν λέει και τίποτα από μόνη της,όλα είναι στο μυαλό/δεξιότητες μας...και πχ:
1)Υπάρχουν κιθαρίστες με εμπειρία 60 χρόνων,και δεν ξέρουν να παίξουν ούτε ένα κομμάτι,και κιθαρίστες που παίζουν 7 χρόνια και "παίζουν τις κάλτσες τους"...
2)Υπάρχουν άνθρωποι μεγάλης ηλικίας,70-80 χρόνων,που ξυρίζονται παραδοσιακά μία ζωή,και δεν έμαθαν ποτέ αλλά και ούτε ξέρουν να ξυρίζονται...
ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΕΡΕΘΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ ΕΚΤΑΣΗΣ ΚΑΙ ΒΑΡΥΤΗΤΑΣ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ, ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΚΑΤΑ 100% ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΣ ΠΙΕΣΗΣ ΠΟΥ ΕΞΑΣΚΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝΤΩΣ ΤΗΣ ΛΑΘΟΣ ΓΩΝΙΑΣ.
Τουλάχιστον ο Δημήτρης(dimitris) άφησε και το 1% ;) διότι το 100% είναι πάντα υπερβολή,γιατί το λέω αυτό;
(θα μιλήσω προσωπικά πρός αποφυγή παρεξήγησης),και σύμφωνα με τα γραφόμενά,εγώ δέν χωράω πουθενά,εφόσον έχω ερεθισμούς και αρκετά συχνά μάλιστα,άρα ευθύνεται η πίεση που ασκώ στο δέρμα μου; με δευτερεύοντα παράγοντα την λάθος γωνία; ο παράγοντας δέρμα που πήγε;και με λίγα λόγια,και συμπερασματικά βγάζω το ότι,εγώ αλλά και πάρα πολλοί συνξυριστές μου,μάλλον δεν έχουμε μάθει να ξυριζόμαστε σωστά. :think:
Σαν υστερόγραφο θα πω ότι πιο πάνω χαρακτήρισα τη γωνία υπαρκτό μέν αλλα δευτερεύον θέμα γιατί η σωστή γωνία που το ξυράφι κόβει καλύτερα (κάτω από την "επίβλεψη" της μηχανής και της μπάρας της) είναι μία. Και βρίσκεται αμέσως και εύκολα αν σε μία κίνηση ξυριστική αλλάζεις συνεχώς τη γωνία μετακινώντας σε μία συνεχή κίνηση (ταυτόχρονα με την πχ κάθετη κίνηση της μηχανής) σχεδόν 180 μοιρών την λαβή της μηχανής. Θα δείς αμέσως ή μάλλον θα ακούσεις τον ήχο. Είναι η θέση που ακουμπάνε στο δέρμα και οι τρεις παράγοντες, μπάρα ξυράφι και κεφαλή. Είναι η σωστή θέση. Λίγο πάνω και λίγο κάτω δεν κόβει καλά. Και εδώ έρχεται ο παράγοντας της πίεσης ο πιο καθοριστικός.
Η γωνία είναι μία και ο μπακλαβάς γωνία* :) δεν είναι έτσι φίλε μου,και ελπίζω να το καταλάβουμε όλοι,και δεν υπάρχουν τέτοιες θεωρίες,μπορεί να υπάρχουν πολλά υποκειμενικά θέματα,αλλά υπάρχουν και σταθερές,που οφείλουμε να κατανοήσουμε,εάν θέλουμε βέβαια να έχουμε εξέλιξη,ο λαός μας τα αναφέρει ώς (κουκιά μετρημένα)...

Δηλαδή,εάν δεν ασκώ καθόλου πίεση,αλλά έχω λάθος γωνία,θα είναι όλα καλά; όχι βέβαια,όλες αυτές οι μεταβλητές μαζί (πίεση+γωνία+βάρος+ζύγισμα+διάκενο+έκθεση λεπίδας+καμπύλωση λεπίδας+λεπίδα=συνολική γεωμετρία) δεν υπάρχει 1ο και 2ο όλα αυτά μαζί είναι ένα,και πρωτεύοντος σημασίας,και ναί τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά σε αυτόν τον τομέα, άλλωστε υπάρχει και μαθηματικός κανόνας: Αν σου φαίνεται εύκολο,κάτι κάνεις λάθος.

Έτσι η σωστή γωνία που προκύπτει από κάθε μία διαφορετική μηχανή,είναι κατά προσέγγιση,και κάθε μία μηχανή έχει άλλη κατασκευαστική γεωμετρία και διαφορετική,βλέπε,Futur-Fatip-Feather-Mühle R41-Parker.κ.ο.κ.

Και να τονίσω εδώ πως,για κάθε μία ξυριστική μηχανή,υπάρχει και ένα μεταβλητό διάστημα μάθησης(learning curve)
η Mühle R41 έχει μεγαλύτερο learning curve(5 στα 6*),από μία Mekur 34 hd(2/στα 6*)το πόσο θα είναι αυτό; εξαρτάται από τον χειριστή,πχ,άλλος μαθαίνει την Mühle R41 σε δύο μήνες,άλλος σε ένα χρόνο,και άλλος ποτέ(νομίζει πως την έμαθε),από αυτόν τον όρο έχουμε και entry level μηχανές,που είναι ποιό φιλικές πρός τον χειριστή,και ειδικά εάν πρόκειται για νεοεισερχόμενο,έπειτα είσαι σίγουρος ότι,σε όλη την διάρκεια που ξυρίζεσαι έχεις/διατηρείς την σωστή γωνία; για σκέψου το λίγο αυτό...

* Killing Joke.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”