Ξυριστικές συνήθειες

Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Και εμενα εχουν αλλαξει αρκετα. Ξαναγυρισα στον αρχικο μου στοχο που ηταν το ξυρισμα με μαχαιρι. Απολαυσα το ξυρισμα με DE και συγουρα θα κρατησω αυτες που εχω τις οποιες θεωρω διαφορετικες και ενδεικτικες (Mulhe 106, Merkur futur, Merkur 37c ,R41). Ισως καποια στιγμη να ψαξω για καποια Gillete αλλα δεν εχω χρονο να μπω σε αυτη την διαδικασια προ το παρων.

Μετα σαπουνια εχω κανει πολυ μικρη προοδο στην ουσια αισθανομαι οτι δεν εχω δοκιμασει αρκετα διοτι ειχα ριξει το βαρος (τα λεφτα εννοω) στα μαχαιρια. Χρησημοποιω αρκετα και σε rotation αλλα οπως ειπα εχω πολλα να δοκιμασω ακομη. Το ιδιο και με τις κρεμες.

Οπως ειπα ηδη αυτη την περιοδο το ξυρισμα μου γινεται αποκλειστηκα με straight και το Feather AC. Εχω καταφερει και κανω εβδομαδιαιο rotation και περισευει και κατι. Ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το ξυρισμα μου και απο την μικρη μου συλλογη. Εδω να πρεπει να τονισω την βοηθεια του Κωσταντινου διοτι με γλυτωσε απο παρα πολλες χαζομαρες που συγουρα θα εκανα με αγορες που δεν αξιζαν και θα ηταν πεταμενα λεφτα.

Αυτα σε καμποσο καιρο τα ξαναλεμε.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26455 times
Been thanked: 25939 times

Δύο σημαντικές αλλαγές που βελτίωσαν αρκετά την ποιότητα των ξυρισμάτων μου, είναι το μπάνιο πριν το ξύρισμα και η χρήση της ενυδατικής.

Έως τώρα, ξυριζόμουν πάντα μετά το μπάνιο, γιατί απλά ένοιωθα πιο "βρώμικος" αν τα έκανα με την αντίστροφη σειρά. Ψυχολογικά αυτό, γιατί δεν το είχα επιχειρήσει και ποτέ μου το αντίστροφο. Μέχρι πριν κανά 2 βδομάδες, που μετά από κάποια έντονη εργασία και υπό την πίεση του χρόνου, χρειάστηκε να κάνω πρώτα μπάνιο και μετά να ξυριστώ. Και είδα μεγάλη διαφορά πράγματι. Τα γένια και όλο το δέρμα μαλακώνουν και ενυδατώνονται πολύ καλύτερα, προετοιμάζοντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το πεδίο για το ξύρισμα. Και μου έφυγε και η ψυχολογική αυτή προκατάληψη. Μπορώ να πω ότι είναι πλέον η καλύτερη pre-shave ρουτίνα μου.

Η δεύτερη αλλαγή είναι η χρήση της ενυδατικής μετά το ξύρισμα. Συστηματική χρήση όμως, μια φορά την μέρα (κάθε πρωί) και όχι όπως παλαιότερα, που την χρησιμοποιούσα μόνο όποτε ξυριζόμουν, κάθε 3 ή 4 μέρες δηλαδή. Τελικά διαπιστώνω ότι σε βάθος χρόνου βελτιώνει κατά πολύ την επιδερμίδα, όπως πολύ σωστά είχε αναφέρει ο Απόστολος. Το δέρμα είναι πιο μαλακό, πιο σωστά ενυδατωμένο, λιγότερο κουρασμένο και πιστέψτε με αυτό αντανακλάται και στην ποιότητα ενός ξυρίσματος. Και ξέρω ότι μπορεί να ακούγεται κάπως περίεργο, "άντρας...ενυδατική...τι μας λες τώρα, εγώ δεν βάζω τέτοια στο πρόσωπό μου". Και όμως, κάνει την διαφορά και αν παλαιότερα μπορεί να ήταν όντως περίεργο λόγω ηθών και ίσως λιγότερο αναγκάια λόγω περιβαλλοντολογικών συνθηκών, τώρα νομίζω ότι είναι πιο απαραίτητη.
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 425 times

Εγώ τον τελευταίο καιρό δοκιμάζω balm μετά το aftershave και μου κάθεται πολύ καλά.
Σκέφτομαι να το καθιερώσω αν και η ρουτίνα μου μέχρι τώρα περιελάμβανε το 444 που κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα.
Απλά είναι ωραίο να δοκιμάζεις νέα πράγματα και πρακτικές.

Η σημαντικότερη αλλαγή που μου έφερε το παραδοσιακό ξύρισμα είναι πως απέκτησα μια επιδερμίδα πραγματικά βελούδινη !!
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26455 times
Been thanked: 25939 times

Με το πέρασμα του καιρού, διαπιστώνω ότι ακολουθώ και εγώ την πιο συνήθη πορεία ως προς τις προτιμήσεις των οπαδών του πξ. Βλέπω ότι μου αρέσουν πολύ περισσότερο τα σαπούνια από τις κρέμες και ενδεχομένως γιαυτό και έχω μια προτίμηση και στους χοίρους.

Ξεκίνησα και εγώ κλασικά με κρέμες ξυρίσματος, που είναι ευκολότερες στον αφρισμό για έναν αρχάριο και πίστευα ότι θα τις προτιμούσα και αργότερα. Βλέπω ότι τώρα πλέον η αναλογία σαπουνιών/κρεμών είναι 90/10, έχω πολύ καλύτερα ξυρίσματα με αυτά σε σχέση με τις κρέμες και το απολαμβάνω περισσότερο. Όταν χρησιμοποιώ κρέμα (πολύ αραιά πλέον) αισθάνομαι πιο ευάλωτος σε κοψίματα και ερεθισμούς, χαμηλότερη ενυδάτωση και προστασία. Και επειδή ακριβώς δουλεύω τα σαπούνια μου μόνο με χοίρους, έχω σαφή προτίμηση σε αυτά τα πινέλα. Συν το γεγονός ότι μου αρέσει περισσότερο η αίσθηση στο πρόσωπο και το μασάζ που είναι σαφώς πιο έντονο.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26455 times
Been thanked: 25939 times

Πολλοί βλέπετε ότι τους τελευταίους μήνες τα ξυρίσματά μου παίρνουν 9-άρια και 10-άρια. Αυτό δεν είναι τυχαίο, καθώς εκτός από την κατακόρυφη βελτίωση της τεχνικής, έχω επενδύσει και πάρα πολύ στην προετοιμασία. Μην φανταστείτε κάτι τρομερό, πάντα προηγείται ένα ζεστό μπάνιο και εντατικό καθάρισμα του προσώπου με το ίδιο σαμπουάν που λούζομαι, χρησιμοποιώ όμως και ένα πολύ φθηνό σφουγγάρι απολέπισης από τα carrefour (τελείως της πλάκας, κινέζικο στα 2€). Το ζεστό νερό σε συνδυασμό με το σφουγγάρι, έχει ως αποτέλεσμα εκτός από το καθάρισμα του προσώπου, να ανασηκώνεται η τρίχα και να μαλακώνει από το τρίψιμο. Οπότε θα επανέρθω στα βασικά ενός καλού ξυρίσματος για τα νεότερη μέλη που απογοητεύονται πολλές φορές, καλή προετοιμασία και τεχνική!
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26455 times
Been thanked: 25939 times

Αλλαγή τακτικής τον τελευταίο καιρό. Περιόρισα τα περάσματά μου από 3,5 σε 2,5 (το μισό αναφέρεται σε μερεμέτια στον λαιμό) και είδα μεγάλη διαφορά ως προς την καταπόνηση του δέρματος. Βέβαια σε αυτό συνεισφέρουν τα μέγιστα και οι πιο επιθετικές μηχανές που χρησιμοποιώ. Και μου είναι πιο εμφανής η διαφορά αυτή, όταν χρησιμοποιήσω μια πιο ήπια μηχανή και χρειαστώ και ένα έξτρα πέρασμα, εκεί νιώθω την μεγαλύτερη ταλαιπωρία.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Αντώνη και εγώ πάντα 2,5 κάνω, είτε με straight είτε με DE και το μισό αφορά το πηγούνι.
Το δεύτερό σου είναι κόντρα ή εγκάρσιο (όπως κάνω εγώ);
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26455 times
Been thanked: 25939 times

Το δεύτερο είναι κόντρα όλο, ειλικρινά βοηθάει το δέρμα από ερεθισμούς.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Aντωνη αυτο ειναι που μου αρεσει σε σενα(με την καλη την εννοια).μοιραζεσαι τις ξυριστικες εμπειριες-συνηθειες σου με τους υπολοιπους .συν το οτι γραφεις στο ξυρισμα της ημερας.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

2 περασματα(wtg,atg) +touch ups(στο σαγονι).οπωσδηποτε μετα απο asl,asb θα βαλω ενυδατικη(fissan). και κανω μια επιδερματιδα(Κωστας Χατζηχρηστος)-πωπος μπε μπε(Νωντας). :D
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”