Ξυριστικές συνήθειες

Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26464 times
Been thanked: 25943 times

Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί διαπιστώνω ότι έχουν αλλάξει τρομερά οι ξυριστικές μου συνήθειες, σε σχέση με όταν πρωτοξεκίνησα, σε όλους ή επιμέρους τομείς.

-Σαπούνια και κρέμες

Είναι ένας τομέας που σίγουρα κερδίζει όλους όσους ασχολούνται με το πξ. Η συνήθης πορεία είναι να ξεκινήσεις με κάτι φθηνό, που το βρίσκεις εύκολα στην τοπική αγορά, τις περισσότερες φορές χαμηλότερης ποιότητας προϊόν, απλά για να ξεκινήσεις, να δεις αν σου ταιριάζει. Η συνέχεια βέβαια εξελίσσεται πολύ διαφορετικά, το διάβασμα προσφέρει γνώση και διαφορετικές απόψεις που και αυτά με την σειρά τους οδηγούν σε αγορές. Πολλές αγορές όμως τις περισσότερες φορές. Έτσι ακριβώς ήταν και η δική μου πορεία, ξεκίνησα με μια nivea και με το που άρχισα να ψάχνομαι λίγο παραπάνω και με αρκετό διάβασμα εδώ μέσα και αλλού, ξεκίνησα δειλά δειλά τις αγορές μου. Τα πολλά προϊόντα όμως, οδηγούν σε ένα συνεχές rotation που δεν έχει τελειωμό. Και δεν βρίσκω κάτι το κακό σε αυτό. Απλά νοιώθω ότι πλέον, έχω κατασταλάξει σε 2-3 προϊόντα, πχ Tabac, ToBS και κανά δυο άλλα, που θέλω να αφιερώσω περισσότερο χρόνο σε αυτά για να τα ευχαριστηθώ, μιας και μου προσφέρουν ανώτερα ξυρίσματα και μου δίνουν μεγαλύτερη ευχαρίστηση. Δεν σταματάω δηλαδή εντελώς το rotation, αλλά το περιορίζω κατά πολύ. Επίσης περιορίζονται πάρα πολύ και οι νέες αγορές, για τον ίδιο ακριβώς λόγο. Θέλω να ευχαριστηθώ αυτά που έχω και πραγματικά μου αρέσουν!

-Ξυριστικές μηχανές

Εδώ τα πράγματα είναι παρόμοια. Ξεκίνησα λίγο ανάποδα, με μια σαβέτα και μετά πέρασα στα safety, που αυτήν την στιγμή είμαι υπερευχαριστημένος. Αρχικά απόκτησα την Merkur 33C, μια ιδανική μηχανή. Την έλιωσα, στην κυριολεξία, κανένα εξάμηνο, με την έλλειψη επαρκούς τεχνικής όμως να είναι εμφανής. Εμφανής τώρα όμως, όχι τότε. Ένοιωσα λοιπόν την ανάγκη για κάτι πιο άγριο και πήρα την Mühle. Βαθιά τα ξυρίσματα μαζί της, λιγότερα περάσματα με ότι αυτό συνεπάγεται. Η τεχνική βελτιωμένη πλέον, αλλά ακόμη θέλει δουλειά. Ακολούθησαν η Gillette Slim Adjustable και η Gillette Tech, λόγω της αγοραστικής εξάρτησης και της ανάγκης για περαιτέρω βελτίωση. Η Slim δεν με ξετρέλανε, την Tech την λάτρεψα! Αυτό που πλέον διαπιστώνω, είναι ότι η κάθε μηχανή έχει την ομορφιά της, ξυρίζει εξίσου καλά ανάλογα με τις συνθήκες και την διάθεση και απολαμβάνω υπέροχα ξυρίσματα ακόμα και με αυτές που είχα για "ξοφλημένες" π.χ. Merkur. Η τεχνική είναι που σε κάνει να παίρνεις από το κάθε εργαλείο ότι καλύτερο έχει να σου δώσει. Και εδώ περιορίζεται το rotation, πλέον χρησιμοποιώ μόνο τις 2-3 μηχανές. Αυτές είναι κατά 90% οι Tech και Merkur και κατά 10% η Mühle.

-Λεπίδες

Για καλή μου τύχη, με τις λεπίδες κατέληξα νωρίς και δεν κάνω πλέον rotation (βλέπε Απόστολο). Χρησιμοποιώ μόνο Feather και Personna Platinum. Ότι άλλο και να δοκίμασα, πάντα κάπου "χώλαινε". Τους λόγους για την προτίμηση αυτή τους εξηγώ στο νήμα "Κατάταξη των λεπίδων μου". Αρχικά με την σαβέτα, έβγαζα 10 ξυρίσματα ανά λεπίδα. Τώρα πλέον βγάζω 3 ξυρίσματα με τις Personna και 4-5 με τις Feather.


Επειδή όλα αυτά βέβαια μεταβάλλονται ανάλογα με πολλές παραμέτρους, θα ανανεώνω τις απόψεις μου όποτε επέρχεται κάποια αλλαγή.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26464 times
Been thanked: 25943 times

Μερικές ακόμη αλλαγές που έχω κάνει στην ξυριστική μου ρουτίνα είναι η συχνότητα των ξυρισμάτων και ο τρόπος ξεπλύματος της μηχανής ανάμεσα στα ξυρίσματα.

Αρχικά και για περίπου ένα διάστημα 8 μηνών από τότε που ξεκίνησα το πξ, ξυριζόμουνα 2 φορές την εβδομάδα, Κυριακή πρωί και Τρίτη ή Τετάρτη (πρωί ή βράδυ). Πλέον, νοιώθω την ανάγκη και έχω καθιερώσει να ξυρίζομαι 3 φορές την εβδομάδα, Σάββατο πρωί, Τρίτη πρωί και Πέμπτη πρωί, δηλαδή σχεδόν μέρα παρά μέρα. Αυτό έγινε για δύο λόγους, γιατί ο εθισμός μου για ξύρισμα μεγάλωσε (και θεωρώ μεγάλο το διάστημα των 3 και 4 ημερών) και κατά δεύτερον μεγάλωσε η ποικιλία των προϊόντων που έχω στην κατοχή μου, οπότε για να τα τελειώσω, έπρεπε να κάνω κάτι δραστικό.

Το δεύτερο στάδιο του ξυρίσματος που άλλαξα είναι το ξέπλυμα. Παλαιότερα γέμισα τον νιπτήρα (ή μια πλαστική λεκάνη) με ζεστό νερό και εκεί μέσα ξέπλενα την μηχανή ανάμεσα στα περάσματα. Τώρα πια, βρίσκω πολύ πιο βολικό και υγιεινό βέβαια, να ξεπλένω την μηχανή με τρχούμενο ζεστό νερό από την βρύση. Δεν αφήνω βεβαίως το νερό νε τρέχει συνέχεια, η βρύση ανοίγει και αφού ξεπλύνω την μηχανή ξανακλείνει.

Εσείς έχετε παρατηρήσει γενικότερα αλλαγές στις συνήθειές σας;
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Καλη η σκεψη Αντωνη. Ας ξεκινησω με την αρχαια ιστορια. Τα πρωτα ξυρισματα της ζωης μου ηταν στα 15 και εγιναν με safety. Μαρκα δεν ξερω και να πω την αληθεια τισ ψαχνω στο πατρικο και δεν τισ βρισκω. Τελος παντων με αυτες ξυριζοταν ο πατερας μου με αυτες ξεκινησα και εγω. Αφρο του μπουκαλιου και after shave παντα old spice καθοτι καπεταναιοι (father). Καποια στιγμη μετα απο αρκετα χρονια ηταν δυσκολο να βρει ξυραφακια και θυμαμαι του εφερνα εγω απο Αγγλια. Στο επομενο κοματι της ζωης μου εγινα μοντερνος στα ξυραφακια με δυο τρεις και χιλιες δεκατρεις λεπιδες αλλα αλλαξα το κοματι του αφρου. Πηρα πινελο και σαπων σπλεντιτ. Μεχρι προσφατα που μου εκατσε η ιδεα της φαλτσετας. Σας ανακαλυψα and the rest is history μολυνθηκα.

Ξεκινησα λοιπον με φαλτσετα και ακριβο σαπουνι MWF. Γρηγορα περασα στα safety καθοτι εγω ξυριζομαι καθε μερα και με την φαλτσετα μου ειναι δυσκολο απο πλευρας χρονου. Mulhe 106 λοιπον και μετα 11c μετα 37c και οσονουπω futur.

Απο ξυραφακια δοκιμασα persona,feather ,Astra και εχω καταληξει στα πρωτα για ολες τισ μηχανες και οταν θελω να ηρεμησει το δερμα μου και στα τελευταια για Mulhe prow to paron.

Οσο για τα σαπουνια και κρεμες εκει μετα το MWF πηγα στο proraso και proraso creme musco regal creme και κατεληξα στην κρεμα TOBS η οποια μεχρι στιγμης με ενθουσιασε. Τα επομενα παλι Tobs θα ειναι.

Και τελος τα after shave παραμενω στο old spice, μου αρεσει πολυ το tabac και με ενθουσιαζει το Tobs.
Εδω θα ηθελα να σας πω οτι εχω ακομη γυρω στα αλλα δεκα μπουκαλια διαφορα και καλες υποτιθετε μαρκες αλλα ποτε δεν μπορεσα να τις φορεσω. Ολες μου εφερναν αλεργια και συνεχομενα φταρνισματα. Μεχρι να σας βρω ειχα μονο το ols spice και το καθαρο οινοπνευμα. Αυτα που ανεφερα δεν μου δημιουργουν κανενα προβλημα.

Η συχνοτητα ξυρισματος ειναι η ιδια καθημερινη πλην του ΣΚ με την διαφορα οτι τωρα δεν βλεπω την ωρα για να ξυριστω και να απολαυσω κυριως τα σαπουνια και τις κρεμες μου.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Μου φαίνεται ότι ο κοινός παρανομαστής σε όλους μας είναι η μεγαλύτερη συχνότητα ξυρίσματος.
Λογικό αφού είμαστε άρρωστοι και θέλουμε να δοκιμάσουμε όλο και περισσότερα προιόντα.
Πάντως το ξύρισμα μέρα-παρά-μέρα μου έχει ταιριάξει και επίσης και στη γυναίκα μου (πριν έμενα αξύριστος για μέρες).
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

dimitris έγραψε: [...] Λογικό αφού είμαστε άρρωστοι [...]
Έτσι.. Για να καταλαβαινουν ΟΛΟΙ γιατί σας καλοσοριζω στην κλινικη.. :megagrin
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26464 times
Been thanked: 25943 times

ΛΑΡΡΥ έγραψε:...Κι εγώ αλλιώς ξυριζόμουν με DE πριν δύο μήνες όταν ξεκίνησα,αλλιώς τώρα, αλλιώς σε τρείς μήνες(από εκεί και πέρα μάλλον θα έχω αργή ή μηδενική εξέλιξη)...
Με αφορμή το παραπάνω post, όπως είπα και αλλού, μετά από, σχεδόν, έναν χρόνο άρχισα να έχω καλά και αναίμακτα ξυρίσματα. Και αυτό γιατί δεν τηρούσα τον κανόνα "όχι πίεση". Το πρώτο εξάμηνο τα ξυρίσματά μου, με βάση την τωρινή μου εμπειρία, ήταν μάλλον χάλια. Τότε τα έλεγα καλά. Μετά το εξάμηνο, λίγο γιατί πήρα την Mühle R41 που δεν σου αφήνει περιθώρια πίεσης, λίγο γιατί εκπαιδεύτηκε το χέρι μου, εκεί άρχισα να αντιλαμβάνομαι ότι κάτι έπρεπε να αλλάξει και το έκανα. Για να μην τα πολυλογώ, εγώ χρειάστηκα σχεδόν ένα χρόνο, για να μπορώ να απολαμβάνω όμορφα ξυρίσματα. Μπορεί να φαίνεται πολύ το διάστημα για πολλούς και όντως έτσι είναι.

Κάτι ανάλογο συνέβη και με την προετοιμασία. Αρχικά προετοιμασία ήταν λίγο ζεστό στο πρόσωπο και 1 λεπτό που χρειαζόμουν για να απλώσω την κρέμα στο πρόσωπο. Όταν μετά από κανένα 3-μηνο αποφάσισα να αφιερώσω παραπάνω χρόνο για προετοιμασία, είδα τεράστια διαφορά. Και είναι σημαντικός παράγοντας, όπως πολύ συχνά αναφέρεται εδώ μέσα, για ένα σωστό ξύρισμα.

Και συνεχίζω να πιστεύω ότι κάθε μέρα εκπαιδεύεσαι και μαθαίνεις καινούργια πράγματα.
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Διαβάζοντας το πρώτο κείμενο του Αντώνη σκέφτηκα ότι θα μπορούσα να το είχα γράψει κι εγώ σε γενικές γραμμές! Ξεκίνημα με Nivea, πέρασμα σε πιο καλά προϊόντα, έρωτας με Tabac, MWF, GFT... μηχανή η 33C, φανατικός των Personna και καμιά φορά Feather, τα μόνα μαζί με τα Astra KP που δούλεψαν στο πρόσωπό μου! Σχετικά με τη συχνότητα τω ξυρισμάτων, μην έχοντας κάποια υοχρέωση δυστυχώς, ποικίλει ανάλογα τα κέφια, πχ τώρα που είμαι από υποχρεωτικό καθημερινό ξύρισμα με κρύο νερό και τενεκεδάκια δεν ξυρίζομαι, για να συνέλθει λίγο το πρόσωπο, μόλις απολυθω κάπου στο μέρα παρά μέρα θα είμαι κι εγώ πιστεύω!
Εικόνα
ΛΑΡΡΥ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 03 Ιουν 2012, 11:35
11
Τοποθεσία: Χανιά
Been thanked: 35 times
Ηλικία: 48

Μιας που έχω μόνο τρεις μήνες στο π.ξ.(ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ), ελπίζω να μη με καρπαζώσετε :streit τώρα που γράφω εδώ...
Έχω καταλάβει ότι σίγουρα προτιμώ τα σαπούνια έναντι των κρεμών, και σίγουρα προτιμώ τα asl από τα asb.
Από σαπούνια έχω δοκιμάσει μόνο tabak μέχρι στιγμής, κανονικό και stick. Από κρέμες ToOBS avogado και PRORASO sadalwood.
Δεν είναι ότι δεν τα καταφέρνω με την κρέμα,το αντίθετο μάλιστα.Απλά αισθάνομαι το πρόσωπό μου πολύ καθαρότερο και "καλύτερα" με σαπούνι. Στο ξύρισμα δεν έχω περατηρήσει κάποια διαφορά. Απλά για κάποιο λόγο που δεν μπορώ να προσδιορίσω (ίσως λόγω λιπαρότητας επιδερμίδας) προτιμώ το σαπούνι.
Τα ASB πάλι μου σπάνε τα νεύρα.Πάλι δεν ξέρω τον λόγο.Ζεσταίνομαι, ιδρώνω, αισθάνομαι το δέρμα "φορτωμένο", δεν μυρίζουν όπως τα ASL κάτι με χαλάει, μυστήριο.
Φταίει βέβαια και η ρουτίνα μου. Ξυπνάω στις 6, περνάω το πρόσωπο μια σαπουνάδα με το σαπούνι ξυρίσματος για ένα λεπτό, ξεβγάζομαι και μετά ξεκινάω για το ξύρισμα. Όταν τελειώσω έχω το πολύ πέντε λεπτά μέχρι να βάλω το κράνος της μηχανής.
Είμαι πολύ κοντά στο να στείλω τις κρέμες μου και το c&e nomad και να βρω κάτι άλλο. Είδωμεν...

Edit:Τώρα που το σκέφτομαι, λέω να πάρω και μια merkur futur να αντικαταστήσω την 34c.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26464 times
Been thanked: 25943 times

Ο καθένας είναι ελεύθερος να πει την γνώμη του, γιατί να σε καρπαζώσουμε; Και οι γνώμες όλων είναι υποκειμενικές. Για τα after shave συμφωνώ, παλαιότερα έπαιζα πολύ balsam, τώρα λατρεύω τις lotion. ίσως βοηθάει το λιπαρό μου δέρμα, δεν ξέρω, αλλά και μένα μου κάτσαν καλά.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26464 times
Been thanked: 25943 times

Λοιπόν, μετά από αρκετό καιρό νοιώθω τρισευτυχισμένος. Ο στόχος μου πέρνει σάρκα και οστά.

Έχω καταλήξει από καιρό να κρατήσω μόνο τα προϊόντα που πραγματικά μου αρέσουν. Οπότε, με εξαίρεση το αυριανό ξύρισμα με το williams, παραμένουν στο οπλοστάσιό μου μόνο τα εξής*:

-Σαπούνια

Tabac, KENT/MWF και το Palmolive stick (το τελευταίο παραμένει ως λύση ταξιδίου και δεν θα έχει μόνιμη θέση).

-Κρέμες

TOBS Sandalwood (θα υπάρχει πάντοτε μια κρέμα με άρωμα σανταλόξυλο).


Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει το ενδεχόμενο να κάνω μελλοντικά κάποια αγορά. Αλλά ειλικρινά αυτό θα γίνει μόνο για να ικανοποιήσω την αγοραστική μου μανία και δεν έχω πλέον την ψευδαίσθηση ότι θα βρω κάτι καλύτερο από Tabac ή MWF. Πχ κάποια στιγμή ίσως πάρω ένα Dr Harris Marlboro, όχι γιατί είναι καλύτερο ποιοτικά, αλλά γιατί απλά μου έχει κάτσει ότι το θέλω. Και φυσικά το Palmolive δεν το θεωρώ ισάξιο και παραμένει (όπως εξηγώ και παραπάνω) αλλά πάντα πρέπει να υπάρχει το σαπουνάκι για τα ταξίδια, αυτό που δεν θα λυπηθείς αν το χάσεις ή αν πάθει κάποια ζημιά κατά την μεταφορά. Προς το παρόν λοιπόν, από όλα τα άλλα σαπουνάκια που δοκίμασα, είναι το καλύτερο. :megagrin




* Τα υπόλοιπα προϊόντα έχουν δωθεί (ή θα δωθούν) σε φίλους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”