Ξυριστικές συνήθειες

Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Αγαπημένο μου ημερολόγιο,

πάνε λίγες μέρες που τελείωσα το Proraso μου και έμαθα πως κυκλοφόρησε στην ελληνική αγορά η pre-shave κρέμα με το ίδιο άρωμα. Αυτό δεν είναι ατυχία. Είναι γκαντεμιά ! >:{
Τις τελευταίες μέρες ξυρίζομαι σχεδόν αποκλειστικά με το Crabtree & Evelyn Sandalwood ss, το οποίο α) στο τομέα της ενυδάτωσης περνάει μεταξεταστέο αλλά β) έχω μάθει τα χούγια του, φτιάχνω αφροσαντιγί και το άρωμά του είναι άπαιχτο.
Διάβαζα τις προάλλες κάποια "παράπονα" για τις ενυδατικές ιδιότητες του Pannacrema Nuavia. Μπροστά στο C&E το Nuavia μου φαίνεται Bepanthol. :d

Έγραψα σχεδόν αποκλειστικά γιατί του Αγίου Δημητρίου, τιμής ένεκεν, έκανα ένα ξύρισμα με το Dimitris Bergamot - Lucky Tiger Tonic - Dior Fahrenheit ( το τελευταίο τί το ήθελα ; ) και μία μέρα πριν έβγαλα τη λεβάντα του Mike απο το συρτάρι με Ηerbs of Bulgaria.

Λοιπόν, όταν για πολύ καιρό το asl σου είναι το ίδιο ή αν όχι το ίδιο κινείται αρωματικά στα ίδια μονοπάτια, ας πούμε fougere, μη βάλεις splash on κάτι εντελώς διαφορετικό. Με ζάλισε η λεβάντα απο το asl. Αν είναι δυνατόν και τη θεωρούσα ανάλαφρη. Την επόμενη φορά η μετάβαση θα γίνει σταδιακά.

Τώρα τί κάνουμε ; Προσπαθούμε να τελειώσουμε το C&E και απο aftershave μιά Βrut edc και μια Fahrenheit asl. Θα μου πείτε καμμία σχέση, το ξέρω, αλλά θέλω να "πιάσουν τόπο" :!: οι αγορές μου. Δε τις πήρα για να κάθονται στο ράφι ρε γμτ ! :hand:

Τώρα που έγραψα γαμώτο, προχθές το πρωί είμαι στο s/m και περιμένω στο ταμείο. Έχω κάνει μπανάκι πριν βγω απο το σπίτι αλλά δεν έχω ξυριστεί και δε φοράω asl/edc. Μπροστά μου δύο φιλενάδες κάπου στα 30 - 32, η μία ξανθιά η άλλη μελαχρινή έχουν όρεξη για κουβέντα..

..και σκέφτομαι τώρα έγω, εε όχι ρε γμτ }:) τόσα σαπούνια, τόσα αρώματα, τόσες κολώνιες και aftershave στο ντουλάπι και βρήκα τη μέρα να βγω αξύριστος ; Θα μου πείτε τί θ'αλλαζε ; Τίποτα αλλά και πάλι λες...

Εν αναμονή των εκπτώσεων γιατί ένα μεγάλο μπουκάλι Pino Κoukounari πρέπει να αγοραστεί όπως-και-δήποτε.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

Antonis έγραψε:Λοιπόν, μετά από αρκετό καιρό νοιώθω τρισευτυχισμένος. Ο στόχος μου πέρνει σάρκα και οστά.

Έχω καταλήξει από καιρό να κρατήσω μόνο τα προϊόντα που πραγματικά μου αρέσουν. Οπότε, με εξαίρεση το αυριανό ξύρισμα με το williams, παραμένουν στο οπλοστάσιό μου μόνο τα εξής*:

-Σαπούνια

Tabac, KENT/MWF και το Palmolive stick (το τελευταίο παραμένει ως λύση ταξιδίου και δεν θα έχει μόνιμη θέση).

-Κρέμες

TOBS Sandalwood (θα υπάρχει πάντοτε μια κρέμα με άρωμα σανταλόξυλο).


Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει το ενδεχόμενο να κάνω μελλοντικά κάποια αγορά. Αλλά ειλικρινά αυτό θα γίνει μόνο για να ικανοποιήσω την αγοραστική μου μανία και δεν έχω πλέον την ψευδαίσθηση ότι θα βρω κάτι καλύτερο από Tabac ή MWF. Πχ κάποια στιγμή ίσως πάρω ένα Dr Harris Marlboro, όχι γιατί είναι καλύτερο ποιοτικά, αλλά γιατί απλά μου έχει κάτσει ότι το θέλω. Και φυσικά το Palmolive δεν το θεωρώ ισάξιο και παραμένει (όπως εξηγώ και παραπάνω) αλλά πάντα πρέπει να υπάρχει το σαπουνάκι για τα ταξίδια, αυτό που δεν θα λυπηθείς αν το χάσεις ή αν πάθει κάποια ζημιά κατά την μεταφορά. Προς το παρόν λοιπόν, από όλα τα άλλα σαπουνάκια που δοκίμασα, είναι το καλύτερο. :megagrin




* Τα υπόλοιπα προϊόντα έχουν δωθεί (ή θα δωθούν) σε φίλους.

Μια παρένθεση, δεν ξέρω αν το έχεις δοκιμάσει, έχω να σου προτείνω το Haslinger με Lanolin σαν αντίστοιχο αλλά λίγο καλύτερο από το MWF.

Το Haslinger Lanolin πιστεύω ότι έχει το πλεονέκτημα στην απόδοση γιατί ...
1) Η σαπουνάδα είναι πιο εύκολο να παραχθεί ,
2) Η σαπουνάδα ξεπλένεται από το ξυράφι μου πιο εύκολα ( το MWF μπορεί να αφήσει κάποια κατάλοιπα στις λεπίδες μου και χρειάζεται περισσότερο νερό για να ξεπλυθεί) ,
3) Θεωρώ ότι προσφέρει περισσότερη λίπανση, το ξυράφι γλιστράει λίγο πιο εύκολα στο πρόσωπο με το Haslinger.
4) Και φυσικά έχει καλύτερη μυρωδιά από το Μίτσελ.

Και τα δυο σαπούνια αφήνουν το ίδιο προστατευμένο, μαλακό και ενυδατωμένο το πρόσωπό μου μετά!
Αν πήγαινα στην επιστράτευση θα διάλεγα σίγουρα το Haslinger με λανολίνη αντι για το Μίτσελ.
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Σε ευχαριστώ, θα το έχω στα υπόψιν για μελλοντικές αγορές.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27827 times
Been thanked: 29054 times
Ηλικία: 64

2petros έγραψε: Μια παρένθεση, δεν ξέρω αν το έχεις δοκιμάσει, έχω να σου προτείνω το Haslinger με Lanolin σαν αντίστοιχο αλλά λίγο καλύτερο από το MWF.
Πέτρο όταν λες Haslinger με Lanolin, εννοείς το Haslinger schafmilch ? (με το πρόβατο στην ετικέτα).
Γιάννης
pavlos2003
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 13 Ιαν 2017, 08:45
7
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Λιγες εβδομαδες στο ΠΞ.
Αν κ εχω γραψει καποια πραγματα σε 2-3 νηματα , θα γραψω τη ρουτινα που ακολουθω αυτη τη στιγμη ωστε να μου πειτε τυχον λαθη κ παραβλεψεις. Επισης μολις εγραψα την εμπειρια μου απο τα πρωτα καμια 10αρια ξυραφακια στο αντιστοιχο νημα για τα καλυτερα κ χειροτερα.

Ξυρισμα σχεδον παντα μετα απο μπανιο. Σε περιπτωση που δε γινει αυτο , εχω ηδη προμηθευτει preshave κρεμα της proraso.
Μηχανη Lord 6. Γενια σκληρα , δερμα ευαισθητο. Αναγκη για ξυρισμα περιπου την 3η μερα, κ εννοω οτι το πρωτο 24ωρο ειμαι ξυρισμενος, το δευτερο εχουν βγει τριχες αλλα ειναι κ σημεια που αν ξυριζομουν θα ξυριζα δερμα...το επομενο 24ωρο εχω κανονικα παντου τριχοφυια για ξυρισμα.

Σε βρεγμενο προσωπο μασαζ με γλυκερινη για 1-2 λεπτα.
Προετοιμασια κρεμας proraso (κοκκινης) με πινελο omega γουρουνι για σχεδον 2 λεπτα.
Μασαζ με κρεμα/πινελο στο προσωπο για 1΄ κ αναμονη περιπου αλλα 2΄.
2 Περασματα ενα με τη φορα κ ενα καθετα. Ειναι 2 συγκεκριμενα σημεια που "νιωθω την αναγκη" για 3ο περασμα κοντρα για να ειμαι οκ αλλα αυτο μου αφηνει ενα μικρο ερεθισμο οποτε το κανω σπανια σε καποιο ραντεβου..
(μετα το πρωτο περασμα ξαναπερναω με το πινελο κρεμα κ περναω το 2ο χερι κατευθειαν)
Περναω 3η φορα κρεμα στο προσωπο. Αναμονη 3'. Αυτο εχει επουλωτικες ιδιοτητες κ ποτε δε χρειαζεται αιμοστατικο οσα κοψιματακια κ αν εκανες εκτος κ αν εκανες..ανοιχτο χειρουργειο καπου!!
Ξεπλενω με χλιαρο νερο. Βαζω λιγο οινοπνευμα στα χερια οπως ειναι κ σε βρεγμενο προσωπο περναω παντου, ελαφρυ τσουξιματακι για απολυμανση, ταμποναρω την πετσετα για να σκουπιστω ελαφρα. Αλλοτε βαζω after shave (καποιο απο τα αρωματα που μου αρεσει) αλλοτε οχι, ομως παντα περναω στο τελος καποιο balm αν κ μεχρι τη στιγμη που μιλαμε δε με εχει ικανοποιησει περισσοτερο αλλο προιον απο την κρεμα προσωπου bepanthol αοσμη πληρως απορροφησιμη με βιταμινες κ πολυ καλα αποτελεσματα ενυδατωσης κ προστασιας απο ερεθισμους.

Δεκτες οποιεσδηποτε προτασεις κ συμβουλες.
Τα ξυραφακια τα..."εξαντλησα" !!
Θα δοκιμασω καποια αλλη κρεμα οταν τελειωσει αυτη, καποια λιγο ακριβοτερη.
Δρομολογω την αγορα του after shave balm του Korre για δοκιμη.
Υπο σκεψη Ισως υστερα απο 2-3 μηνες η αγορα καποιας οχι ιδιαιτερα επιθετικης open comp να δοκιμασω τα ξυραφακια να δω μηπως βρω καποιον καλυτερο συνδιασμο...
Ευχαριστω!
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ξεπλενω με χλιαρο νερο.
Κρυο νερο - και αρκετο μαλιστα. Μετα βαλε οτι νομιζεις οτι σου ταιριαζει ή παει με το δερμα σου.

Γενικα παντως, εισαι καπως υπερβολικος. Σκετη γλυκερινη για preshave ? και σκετο οινοπνευμα για απολυμανση ? Θα μπορουσες να φροντισεις το προσωπο σου και με πιο διακριτικα προιοντα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Δοκίμασε να βρέξεις το πρόσωπο πρωτού απλώσεις τη κρέμα για το δεύτερο πέρασμα.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
pavlos2003
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 13 Ιαν 2017, 08:45
7
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Με κρυο νερο δε το εχω δοκιμασει ποτε, θα το υιοθετησω.

Τη γλυκερινη καποιος μου τη συστησε εδω, δεν εχω διαπιστωσει αν με βοηθαει η οχι, δε χρησιμοποιουσα ποτε κατι πριν τον αφρο, ομως μιας κ την αγορασα τη χρησιμοποιω τουλαχιστον μεχρι να την τελειωσω κ βλεπω....

Οινοπνευμα αραιωμενο σε νερο, πρακτικα κανει μια μικρη απολυμανση γιατι νιωθω ενα ελαφρυ τσουξιμο κ μετα δε καταλαβαινω κατι απο το after shave ενω χωρις αυτο οταν σκουπιστω κ βαλω after shave (οποιοδηποτε) παιρνουν φωτια τα..πατζακια μου!!
stergios

foxtrot έγραψε:
2petros έγραψε: Μια παρένθεση, δεν ξέρω αν το έχεις δοκιμάσει, έχω να σου προτείνω το Haslinger με Lanolin σαν αντίστοιχο αλλά λίγο καλύτερο από το MWF.
Πέτρο όταν λες Haslinger με Lanolin, εννοείς το Haslinger schafmilch ? (με το πρόβατο στην ετικέτα).
Αν μου επιτρεπετε... Ναι, αυτο περιεχει λανολινη κ γαλα προβατου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”