Σακάκια/Jackets όχι τόσο κλασικά

Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Κύριοι θα ήθελα την βοήθειά σας. Ψάχνω να αγοράσω ένα πανωφόρι με κύρια χαρακτηριστικά:
- Να είναι φτιαγμένο από φυσικά υλικά (μαλλί, βαμβάκι κλπ)
- Να είναι σε απλή-ίσια γραμμή χωρίς 58 τσέπες και 4,5km ραφές
- Να είναι κατάλληλο για casual και ημι-επίσημες εμφανίσεις (το 2ο όχι αναγκαίο)
- Φυσικά να υπάρχει και σε φυσικό κατάστημα για να το δοκιμάσω, μιας και από σώμα, δεν με λές και μοντέλο.

Budget δεν έχω ορίσει, αλλά μιας και περνάμε κρίση, να μην κοστίζει και 2 μισθούς…
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Φωτη βρηκα αυτο εδω
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Γιατί δεν κοιτάς σε blazer;
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Εγώ δεν καταλαβα τι εννοείς οταν λες πανωφόρι.
Θα ειναι αυτο μονο του πανω απο το πουκάμισο ή θα φοράς και κατι αλλο πανω απο αυτο οπως ενα παλτό ή καμπαρντίνα?
Άρης
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Φώτη δες το ναυτικό τζάκετ
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Ειναι παρα πολύ γενικό αυτο που ζητας! Πρεπει να διευκρινιστει εκτος των άλλων και για ποιά εποχη το χρειαζεσαι. Χειμωνιατικο; Ανοιξιατικο-Φθηνοπωρινό; Καλοκαιρινό;
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Arisk έγραψε:...
Θα ειναι αυτο μονο του πανω απο το πουκάμισο ή θα φοράς και κατι αλλο πανω απο αυτο οπως ενα παλτό ή καμπαρντίνα?
y.v έγραψε:Ειναι παρα πολύ γενικό αυτο που ζητας! Πρεπει να διευκρινιστει εκτος των άλλων και για ποιά εποχη το χρειαζεσαι. Χειμωνιατικο; Ανοιξιατικο-Φθηνοπωρινό; Καλοκαιρινό;
Έχετε δίκιο.

Άρη όπως το σκέφτομαι, θα φοριέται σκέτο πάνω απο πουκάμισο ή/και πουλοβερ.

Επίσης, το θέλω κυρίως για χειμώνα, αλλά και τέλη φθινοπώρου.

Όχι τίποτα, αλλά σιχαίνομαι και το shopping, δηλαδή να γυρνάω στα μαγαζιά και να κοιτάω απο 'δω κι απο 'κει.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
diliger
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:00
10
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 45

Εμένα με βόλεψε πάρα πολύ αυτό το Dur, αλλά αφήνει ακάλυπτο το λαιμό όταν κουμπώνει και δεν είναι για πολλά κρύα

Εικόνα
Το άβαταρ θέλει ένα ξυρισματάκι...
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Οπως σου ειπε ο Χαρης ενα blazer ειναι οτι πρεπει. Και επειδη το θελεις περισσοτερο για casual παρε το χωρις χρυσα η ασημενια κουμπια. Απλα κανονικα. Γενικα τα σακακια τυπου κουστουμιου ειναι πολυ βολικα για μενα τα οποια φοραω συνεχεια και για ολες τις εποχες πλην καλοκαιριου με διαφορετικα υφασματα φυσικα. Ειδικα βεβαια εαν κανεις εσωτερικη δουλεια. Δεν κρυωνεις (βαζεις και πουλοβερ στα κρυα) δεν ζεστενεσαι μπες βγες αυτοκινητο ,μετρο,δουλεια και εισαι και σικ και με τζην. Τα εχω βολευτει και σε καθημερινες βολτες και παντου. Οποτε ενα μπλειζερ ολ γουεδερ ειναι πολυ καλη επιλογη. Τωρα για μαγαζια θα σου που οι εξπερτ της αγορας Αρης ,Χαρης κλπ Εγω παντως το Σαββατο πρωτα ο θεος θα περασω απο brooks .
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Λοιπόν επειδή δεν Ξέρω τι ακριβώς ρούχα έχεις στην γκαρνταρόμπα σου θα σου πω τι είναι αυτά που σίγουρα είναι καλό να έχεις.
Ένα μάλλινο παλτό.
Μία μαύρη καπαρντίνα την οποία θα φοράς πάνω από κουστούμι η από σακάκι σε μέρες που ο καιρός είναι βροχερός και δεν μπορείς να βάλεις το παλτό.
Εναλλακτικά μπορείς να πάρεις ένα Barbour Bedale το οποίο μπορεί να σου προσφέρει και την δυνατότητα επειδή είναι δύο κομμάτια και με κουκούλα αποςπώμενη να το χρησιμοποιήσεις και για το πολύ κρύο αλλά και να χρησιμοποιήσεις το εξωτερικό κομμάτι για πάνω από ένα σακάκι.
Ένα blazer ή ένα σακάκι τυπου tweed για πιο Chic casual εμφάνιση.
Ένα δερμάτινο μπουφάν τύπου bomber ( Λάστιχο στην μέση και λάστιχο στις μανσέτες ) χωρίς όμως πολλές εγγραφές όσο το δυνατόν πιο απλό. ( Εγώ αυτό φοράω λόγου χάρη αυτές τις ημέρες που θερμοκρασία βρίσκεται γύρω στους 15 βαθμούς και έχει πότε ήλιο πότε βροχούλα και δεν ξέρω τι άλλο να φορέσω χωρίς να θέλω να φορέσω απαραίτητα σακάκι).
Ένα μπουφάν αδιάβροχο μέχρι λίγο κάτω από τη μέση, έχουνε τέτοια οι εταιρείες Nautica Gant Lacoste Νavy and green το οποίο θα μπορείς να το φορέσεις για Σαββατοκύριακο πιο χαλαρές καταστάσεις με ένα αθλητικό παπούτσι και ένα τζιν.
Εγώ προσωπικά αυτά έχω αγοράσει όχι φυσικά μαζεμένα διότι αυτά απαιτούν αρκετούς μισθός αλλά σιγά-σιγά, ενα ενα κομμάτι. Ανάλογα λοιπόν με το τι έχεις ήδη στην γκαρνταρόμπα σου ανάλογα επίσης (πολύ σημαντικό) με τις κλιματολογικές συνθήκες και τις θερμοκρασίες της περιοχής και ανάλογα με το τι σου λείπει μπορείς να αποφασίσεις τι είναι αυτό που χρειάζεσαι.
Άρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επίσημο”