Πουκάμισα και κουστούμια κατά παραγγελία

Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Ναι, όταν μιλούσα για "ελληνικό χειμώνα" εννοούσα της Αθήνας. Η αλήθεια είναι ότι παλτό (πάνω από σακάκι) φοράω λιγότερες από 20 ημέρες τον χρόνο.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Και εγω ενα παλτό απο τον Στρογγυλό που είχα πάρει τουλάχιστον πριν απο 15 Χρόνια (Μαλλί + Κσαμίρι) είναι σαν καινούργιο.
Βέβαια δεν είναι και τόσο φορεμένο αλλά υπάρχει μόνο για καλές περιστάσεις και με δεδομένο το πολύ κρύο.
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Αποστόλη συμφωνώ πως αν είναι να δόσεις 750,00 € το Internet δεν έχει νόημα. Αλλά εγώ βρήκα εκεί τιμές ετοίμων (200 - 250 €) και μάλιστα φτηνών, όπου αν τα ράψεις στα μέτρα σου στην ουσία θα έχεις ποιότητα ετοίμου αλλά στα μέτρα σου. Παλιά υπήρχαν ράφτες (και είχα ράψει κάτι τέτοιο) που έραβαν σε οικονομικά υφάσματα. Τώρα δεν έχω βρει καποιον τέτοιο. Οπότε δεν έχω δίλημμα εγχώριο ράφτη Vs internet γιατί τα ποσά δεν είναι ίδια. Έχω δίλημμα έτοιμο από κατάστημα vs ϊδια ποιότητα αλά ραμμένο σε εσένα. Φυσικά δεν θα είναι ραμμένο όπως να σου παίρνει τα μέτρα ένας ράφτης με πρόβες κ.λπ. αλλά απο το έτοιμο δεν θα έιναι καλύτερο; (λέω εγω τώρα...) :megagrin
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
SharpRazor
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: 23 Οκτ 2014, 08:21
9
Τοποθεσία: Νέος Κόσμος, Αθήνα
Has thanked: 130 times
Been thanked: 192 times
Ηλικία: 59
Επικοινωνία:

Συνονόματε έχεις δίκιο σ' αυτήν την τοποθέτηση. Εφόσον δεν υπάρχει συγκριτικός παράγων αφενός και αναλαμβάνεις το ρίσκο τυχόν λάθος μέτρησης ή μη άψογης εφαρμογής στο τελικό αποτέλεσμα αφετέρου, το να φτιάξεις ένα ρούχο με τα χρήματα που αναφέρεις στα "μέτρα" σου είναι μονόδρομος. Ούτε εγώ έχω ακούσει ράφτη να ζητάει 200-250 ευρώ για κοστούμι. Αντίθετα έχω ακούσει για 700 και 800 για ραφτικά, χώρια το ύφασμα. Επομένως, το εν λόγω site έχει ένα προβάδισμα και ίσως, με προσεκτική μέτρηση, να έχεις ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα.

Συμπάθα με, για ανεξιχνίαστους λόγους έχω, τον τελευταίο καιρό, ένα κόλλημα με το Vitale Barberis Canonico και όταν είδα ότι το διαθέτουν, δε κοίταξα για άλλα. Πράγματι όμως υπάρχουν φθηνότερα υφάσματα που θα καλύψουν κάθε ανάγκη, δεδομένου ότι φθηνό δε σημαίνει κατ' ανάγκη φθηνιάρικο, σωστά;
Αποστόλης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Σωστά (απαντώ στην τελευταία σου φράση), φυσικά μένει να αποδειχθεί. Μάλλον θα το κάνω το εγχείρημα, πιο πολύ σαν πείραμα και σύντομα θα ξέρουμε.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
SharpRazor
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: 23 Οκτ 2014, 08:21
9
Τοποθεσία: Νέος Κόσμος, Αθήνα
Has thanked: 130 times
Been thanked: 192 times
Ηλικία: 59
Επικοινωνία:

Και εγώ με τη σειρά μου δηλώνω ότι δε βλέπω την ώρα να διαβάσω τις εντυπώσεις σου και να δω πλήθος φωτογραφίες με σένα μέσα σε ένα ωραιότατο κουστούμι_γάντι! Συνιστώ ανεπιφύλακτα και γιλέκο στο ίδιο χρώμα, εκτός κι αν θέλεις να κάνεις τη διαφορά και κάνεις συνδυασμό!
Αποστόλης
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Οι τιμες παντως που ραβει ο δικός μου ραφτης στην Θεσσαλονίκη δεν ειναι όπως αναφερθηκαν δλδ 700 ευρω.
Κοστούμι 400ΕΥΡΟ
Πουκαμισο 70-90
Παλτο 300-350
Άρης
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Fotakas έγραψε:Μπάμπη, νομίζω οτι το παραπάνω ύφασμα δεν είναι pinstripe αλλά chalkstripe. Λέγεται έτσι επειδή οι γραμμές, μοιάζουν να έχουν γίνει με την κιμωλία. Στα pinstripe συνήθως η ρίγα είναι τόσο λεπτή που φαίνεται μόνο απο πολύ κοντινή απόσταση.

Και Κουκουρούκου counter strike να λέγεται (σαν το game) , δεν με ενδιαφέρει η ονομασία!
Η ερώτησή μου, δεν αφορά το πως λέγεται το ύφασμα, αλλά αν μπορώ να βρω κάτι τέτοιο στην ελλάδα.
Πάνω σε αυτό , θα με ενδιέφερε πολύ οποιαδήποτε πληροφορία.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Για όσους αχολούνται με τα ρούχα κατά παραγγελία, προτείνω το site του Simon Crompton.
Χάρης
megapixel
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 01 Σεπ 2011, 15:56
12

Στη Θεσσαλονίκη, ράφτη για πουκάμισα ξέρετε;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επίσημο”