Επίσημο πουκάμισο με τσέπη ή χωρίς;

macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

υπαρχει ανθρωπος στην ελλαδα που φοραει black tie-papillon `η στα ελληνικα οριζοντιο λαιμοδετη;προσωπικα μιλωντας και χωρις να θελω να προσβαλλω,μονο κατι παλια γκαρσονια εχω δει να φορανε.
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Θα συμφωνήσω και εγώ ότι στο επίσημο πουκάμισο δεν πρέπει να έχει τσέπη. Πουκάμισο με τσέπη μπορεις να φορέσεις με jean, με chinos, με blazer, κοκ... αλλά ΠΟΤΕ σε επίσημο ένδυμα πόσο μάλλον σε black tie. Η τσέπη η οποία εφευρεθηκε καθαρά για πρακτικούς λόγους και εξυπηρετεί να βάλεις γυαλιά, στυλό - πένα, χρήματα, κάρτα και οτιδήποτε μέχρι και κινητό, απαγορευεται στο επίσημο πουκάμισο.
Εδώ να πώ ότι κανονικά και στίς εσωτερικές τσέπες του σακακιού απο το κοστούμι δεν πρέπει να βάζουμε τίποτα πόσο μάλλον εαν αυτο κάνει την τσέπη να φουσκώνει.το πορτοφόλι θα πρέπι να έχει μονο τα απαραιτητα δηλαδή χαρτονομισματα και κάρτα. Σίγουρα οχι κέρματα.
Το πουκάμισο χωρίς τσέπη έχει ακόμη ενα πλεονέκτημα και αυτό είναι ότι σε δείχνει πιο αδύνατο.
Για να δούμε μια λεπτομέρεια ακόμη θα πρέπει το πουκάμισο να ακολουθει την γραμμή του κουστουμιού. Φανταστείτε τον Χάρη για παράδειγμα που πήρε το καινουριο του κοστουμι σε regular γραμμη να το φορέσει με ενα slim fit πουκάμισο. Οσο φοράς το σακάκι όλα ΟΚ γιατι κρυβεται το πουκαμισο. Η διαφορά θα φανει εαν το βγάλεις. Η να φοράς λχ ενα Hugo Boss slim fit και απο μέσα να έχεις πουκάμισο σε ισια γραμμή.
Σε πολύ ειδικές black tie περιπτώσεις καλο είναι να επιλέγουμε πουκάμισο με τα κουμπιά κρυμένα απο ύφασμα.

Μάχο papillon θα δεις μόνο σε δεξιώσεις και ίσως απο "ψαγμένα" με το στυλ άτομα. Εγώ βέβαι έχω πετύχει κάποιους και στον δρόμο να φορουν αλλα σε ένα πιο hipster look.
Άρης
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

α! γι'αυτο δεν εχω δει ακομα παπιγιον.δεν εχω παει σε δεξιωση.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Η δική μου άποψη συμφωνεί με αυτήν του Απόστολου. Προτιμώ τα πουκάμισα με τσέπες για χρηστικούς λόγους, αλλά σε μια πιο επίσημη εμφάνιση νομίζω ότι το πουκάμισο δεν θα πρέπει να έχει τσέπες. Πάντως από αυτά που έχω, προτιμώ αυτά με τις τσέπες.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επίσημο”