Κοστούμι – Ο οδηγός του αρχάριου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Harry έγραψε:Πάντως και το άνω τη δεκαετίας παλτό Hugo Boss (60-40% μαλί κασμίρι) που έχω είναι πραγματικά σαν καινούργιο!
Μάλλον έχουμε το ίδιο Χάρη!
Άρης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Λες; Μαύρο, κλασσικό, λίγο κάτω απο το γόνατο, αγορασμενο σε μια μου επίσκεψη στο Μόναχο!
Χάρης
stef1!
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 15 Ιαν 2016, 14:52
8

Καλησπέρα σας. Μια παρένθεση πρώτα. Σε ένα ποστ για παπούτσια ρωτούσε καποιος που μπορει να φτάξει χειροποίητο παπούτσι και του απάντησα ότι δεν μπορεί. Η απάντηση μου απορρίφθηκε δεν ξέρω γιατί, όμως εννοούσα ότι δεν μπορεί απλά επειδή δεν υπάρχουν υποδηματοποιοί. Μπορώ να διηγηθώ και με ονόματα την εμπειρία μου απο δήθες ξακοτσούς υποδηματοποιούς, που στο τέλος, σε όλες τις περιπτώσεις, το ένα παπούτσι ήταν μεγαλύτερο από το άλλο. Ούτε μέτρα δεν ήταν σε θέση να πάρουν.

Σε ό,τι αφορά τα πουκάμισα: Εραψα σε όλους στην Αθήνα. Μπορώ να αναφερθώ και ποιους. Δεν έμεινα ικανοποιημένος. Ο ένας προς Κολοκοτρώνη μεριά, το ένα μανίκι μεγαλύτερο απο το άλλο, στο Κολωνάκι, το πουκάμισο δεν έκλεινε, στην Κριεζώτου, μαγαζί με δάφνες και περγαμηνές, οι γιακάδες ήταν βαφτισιμιοί. Ο καλύτερος όλων ήταν ο μακαρίτης ο Παπαγεωργίου στη στοά στη Βουκουρεστίου. Με αυτά και με άλλα, βολεύτηκα με έτοιμο που αποδείχτηκε πολύ καλλίτερο όλων.
MANOS13
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 03 Φεβ 2016, 17:38
8
Has thanked: 1 time

Καλημέρα σε όλους στο φόρουμ , εγω θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας σχετικά με τι είναι καλύτερο να βάλω για την βάφτιση του γιου μου που θα είναι αρχες Ιουνίου , άρα μιλάμε για καλοκαίρι και με ζέστη , όχι οσο Ιούλιος και Αύγουστος φυσικά . Βασικά λόγο οτι είναι βάφτιση και θα είμαι και ο μπαμπάς θα ήθελα να είμαι επίσημα ντυμένος αλλά σκέφτηκα να το σπάσω λίγο μιας και θα είναι σε νησί και σε εξωκλήσι . Το πρόβλημα μου είναι να βάλω κουστούμι η να κάνω συνδυασμό navy μπλειζερ με μπεζ η άσπρο Παντελόνι και επισεις δεν ξέρω αν θα μπορούσα να βάλω αλλά παπούτσια σε στιλ πλιμς ;;;; Επισεις γραβάτα να βάλω η όχι αν κάνω κάποιον απο τούς παραπάνω συνδυασμούς ;;;; Θα ήθελα πραγματικά την γνώμη σας και την βοηθεια σας !!!!
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Η γνώμη μου είναι όχι γραβάτα Ιούνιο σε νησί στην Ελλάδα. Εγώ επειδή είμαι του κλασικού θα φόραγα ένα λινό πολύ λεπτό κοστούμι στο χρώμα της άμμου όχι πολύ ανοιχτό με άσπρο πουκάμισο και αντίστοιχα μπεζ παπούτσια.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Η βάπτιση απο μόνη της είναι ενα "χαλαρο" γεγονός οπότε για το θέμα γραβάτα διαφωνώ κ εγώ αν και μου αρέσει γενικά πολύ.
Συμφωνώ με το navy blazer αλλά διαφωνώ με το άσπρο παντελόνι. Σίγουρα πολύ καλύτερο το μπέζ ακόμη και ενα μπορντω-κόκκινο.
Μια pochette θα αναδείξει το ολο set up η οποία καλό ειναι να μπεί σαν μπουκέτο (οχι διπλωμένη).
Τώρα για plims τι να σου πώ. Ειδικά σαν πατερας αρα και τιμωμενο προσωπο δεν θα τα επέλεγα. Ενας καλεσμενος και μαλιστα οχι νεαρός θα μπορούσε να τα φορέσει με ενα chino και ενα πουκαμισο χωρις σακάκι. Γενικά δεν τα πολυχωνευω. Εχει τοοόσα ωραια παπούτσια mocassin (προσοχή, οχι drive) που δεν βρισκω τον λόγο να πας στα pims.
Τι ηλικία έχεις?

Added in 2 minutes 35 seconds:
Οσο για το λινό που ανέφερε ο Απόστολος θα έλεγα προσοχή γιατί εαν το λινο δεν έχει και λίγο βαμβακι (για να το κρατήσει) ή δεν είναι πολύ καλής ποιότητας το τσαλάκωμα που κάνει είναι πολύ αντιαισθητικό.
Άρης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Εγώ στα βαφτίσια των παιδιών μου (όλα το καλοκαίρι/άνοιξη στην πόλη) φορούσα γραβάτα. Βέβαια είμαι ...αρκετά συντηρητικός. Στο νησί μάλλον θα την απόφευγα.

Καλεσμένος σε γάμο στη Σαντορίνη τον Ιούνιο θα φοράγατε γραβάτα;
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Εαν φόραγε ο γαμπρός, σίγουρα ναι.

Σε διαφρετική περίπτωση, θα εξαρτώνταν απο την επισημότητα της τελετής (σύμφωνα με τις προσδοκίες του ζευγαριου) και την ώρα.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
MANOS13
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 03 Φεβ 2016, 17:38
8
Has thanked: 1 time

Πρώτα απο όλα σας ευχαριστώ πολύ που μπήκατε στον κόπο να μου απαντήσετε , βασικά να πω την αλήθεια το Λίνο δεν μου αρέσει καθόλου άρα το βγάζουμε απο έξω , τώρα για αυτό που είπα για τα παπούτσια ίσως και να το είπα λάθος για πλιμς γενικά αναφερόμουν σε κάτι πιο άνετο σε σχέσει με τα μοκασίνια , η ηλικία μου είναι 40 αλλά δείχνω πιο μικρός αλλά και γενικά το ντύσιμο μου δεν είναι συντηρητικό μπορώ να πω . Αν και πω να βάλω κουστούμι χωρίς γραβάτα , τι χρώμα θα λέγατε και τι παπούτσια ;;;;;
Άβαταρ μέλους
FotisPl
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 05 Δεκ 2012, 16:17
11
Has thanked: 112 times
Been thanked: 252 times
Ηλικία: 45

Κόιτα ή googlare sartorial summer θα δεις καλά αποτελέσματα, σε χρωματικούς συνδυασμούς αν αποφύγεις τα πράσινα-ροζ- πορτοκαλί και πας σε κάτι πιο κλασσικό προτίμησε ένα ανοιχτό γκρί κουστούμι ή μπλέ ραφ με την κλασσική συνταγή του ανοιχτού μπλε πουκάμισου, επέλεξε ταμπά χρώμα ζώνης με παπούτσια όχι loafers αλλά κλασσικά (είναι επίσημο γεγονός, ανεξάρτητα αν είσαι σε νησί, άσε τους άλλους να είναι σαν καρνάβαλοι) κότσαρε και ένα γυαλί ηλίου στο χρώμα των παπουτσιων-ζώνης και έφυγες. Στο υλικό αν δε θες να ξοδευτείς πήγαινε σε βαμβάκι και όχι σε λινό, προτίμησε super 100. Επίσης σημαντικό φανελάκι V για τον ιδρώτα και αυστηρή απαγόρευση σε οτιδήποτε νάυλον.
Θα σου πρότεινα όμως να ράψεις ένα κουστούμι.
“Civilization begins with distillation,” William Faulkner
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επίσημο”