Κοστούμι – Ο οδηγός του αρχάριου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Σωστός ο Φώτης!
Να συμπληρώσω, φανελάκι καλύτερα βαθύ χαμόγελο αντι για V. Εχει καταπληκτικά η Minerva
Άρης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Επάνέρχομαι στο θέμα της επιλογής ρούχων για γάμο στη Σαντορίνη. Στην γαμήλια τελετή (απογευματινή ώρα) λέω να φοράω κουστούμι, μάλλον με γραβάτα. Το ερώτημα είναι Γγκρι ή μπλε σκούρο;
Επίσης την προηγούμενη ημέρα, στο πλαίσιο του γάμου υπάρχει απογευματινό cocktail. Τι θα φοράγατε;
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Η άποψη μου είναι η εξής:
Αν είσαι ο κουμπάρος των μελλόνυμφων, φόρεσε μπλε. Αν είσαι απλός καλεσμένος, φόρεσε γκρίζο. Όσο πιο νωρίς η ώρα του μυστηρίου, τόσο πιο ανοιχτός ο τόνος του γκρίζου. Λόγω εποχής και τοποθεσίας, νομίζω μπορείς να παίξεις με τα αξεσουάρ. Δηλαδή έντονα και φωτεινά χρώματα σε γραβάτα και pochette μάλλον επιβάλλονται.

Στο cocktail πάρτυ, γιατί όχι navy blazer με γκρίζο παντελόνι; Ή ακόμη και μπεζ. Μάλλον χωρίς γραβάτα και με πουκάμισο γαλάζιο, μονόχρωμο ή ριγέ.

Ενδεικτικά:
Εικόνα
Εικόνα
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Λογω καλοκαιριου και νησιου ενα γκρι - σιελ με λευκο πουκαμιςο δεν θα ηταν ασχημο νομιζω. Το μπλε μου κανει λιγο πιο βαρυ.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Σε γενικές γραμμές θα συμφωνησω με τον Φώτη.
Στο πάρτυ προτείνω ενα σύνολο 2 τόνων χρωματικά χωρίς γραβάτα παρα μονο με pochette. Αν θυμαμαι καλά πρέπει να έχεις blazer.
Τώρα στην τελετή θα επιμείνω στο σκουρο μπλέ κοστούμι. Οι 9 στους 10 φορούν μπεζ ή γκρί κοστούμια το καλοκαιρι. Για εμενα γκρι μονο τον χειμώνα. (ενα ωραιο φανελα !)
Το μπλέ σου ανοίγει πολλούς δρόμους. Μπορείς να παίξεις όπως θέλεις. Απο χαλαρό μέχρι και πολύ επίσημο ανάλογα με τα αξεσουάρ, με τον συνδυασμο πουκάμισου - γραβάτας, με τα παπούτσια.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άρης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Για το πάρτι, πολλά θα εξαρτηθούν από τον καιρό (τέλος Ιουνίου) . Σκέφτομαι μήπως δεν φορέσω καθόλου σακάκι.
Χάρης
MANOS13
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 03 Φεβ 2016, 17:38
8
Has thanked: 1 time

Καλησπέρα στην παρέα και πάλι αν και μετά από αρκετό καιρό , τελικά για την βάφτιση τού γιου μου που είναι σε 3 εβδομάδες κατέληξα να φορέσω navy blazer Hugo boss και ανοιχτό μπεζ παντελόνι και αυτό Hugo boss , τα πήγα στον ράφτη και μου τα έφτιαξε πάνω μου πολύ ωραία μιας και τα είχα και δεν ήθελα να πάρω κάτι άλλο λόγω και της κρίσης αλλά και το ότι δεν τα έχω βάλει και πολύ. Το θέμα είναι τώρα τι πουκάμισο να βάλω και σε χρώμα αλλά και σε τύπο πουκαμίσου όπως επίσης και το χρώμα παπούτσια και τι τύπο παπουτσιού, περιμένω γνώμες από aris k ,fotis pl apostolos και fotakas μιας και βλέπω ότι το κατέχετε πολύ το άθλημα .
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Μανο κατι σαν την δευτερη απο τις φωτογραφιες που ανέβασε ο Φώτης παραπάνω απο οτι κατάλαβα. Εαν φορεσεις γραβατα τοτε το setup της παραπάνω φωτογραφίας ειναι οτι πρέπει. Εαν οχι τοτε ενα πουκάμισο button down non iron Brooks Brothers με λεπτη μπλε ριγα θα ειναι οτι πρέπει.

Εικόνα

επίσης μια καφέ ζωνη και ενα παπούτσι mocassino.
Εγώ εχω αυτα που φοριουνται τοσο με jean οσο κ με chino αλλα και με κοστούμι.

Εικόνα
Άρης
MANOS13
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 03 Φεβ 2016, 17:38
8
Has thanked: 1 time

Φίλε arik σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση σου , και οι 2 επιλογές που μου είπες είναι πολύ καλές , αλλά η γυναικά μου ήθελε να μου κάνει έκπληξη και πήγε και μου πήρε αυτό το ζευγάρι στον σύνδεσμο απο κατω , πάει αυτό με το μπλε σακάκι και το μπεζ παντελόνι???? Το είπε στον πουλητή και της είπε ότι το κάνει πιο σπορ και είναι καλοκαίρι και τις έδειξε και ένα πουκάμισο άσπρο print ??? τι λες??

Link
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος herco την 03 Ιουν 2016, 16:14, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Λόγος: Τα λινκς τα βαζουμε καλυμμενα στο φορουμ - Μην τα "δινεις" ετσι χυμα στις δημοσιευσεις σου ;)
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Εξαιρετικο! Φυσικά αλλαζει εντελως το υφος του ντυσιματος κ εσυ ξερεις αν σε αντιπροσωπευει. Η δική μου προταση ηταν οτι πιο safe που μπορουσες να εχεις.
Με το παπουτσι που σου πηρε φυσικά το πουκαμισο θα πρεπει να ειναι λιγοτερο "σοβαρό" , πιο παιχνιδιαρικο αλλά προσοχή στην υπερβολή. Ολα εξαρτωνται απο το σακάκι. Εαν ειναι το κλασσικό αυστηρο blazer τοτε δεν σε παιρνει να κάνεις πολλα παιχνιδια με το πουκάμισο. Εαν ειναι ενα πιο χαλαρό σακάκι τοτε μεχρι και λαχουρ μπορεις να βάλεις.
Ανεβασε αν θελεις μια φωτο απο το σακάκι.
Άρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επίσημο”