Κίνα - ρούχα κατά παραγγελία

Απάντηση
NavalArchitect

Νομίζω είναι καλό να έχουμε ένα χωριστό νήμα για τους χιλιάδες ράφτες και κόφτες που υπάρχουν εδώ, και που μπορούν να φτιάξουν -στην κυριολεξία- οτιδήποτε.

Ρωτώντας συναδέλφους στο γραφείο μας εδώ λοιπόν, και βρισκόμενος εδώ στην πόλη για τρίτη φορά, έχω ήδη αρχίσει να καταστρώνω χάρτη με το πού μπορώ να βρω ράφτες/κόφτες σε χαμηλές αλλά και υψηλές τιμές. Τα αποτελέσματα μέχρι στιγμής είναι τα εξής:

Φθηνοί ράφτες/κόφτες

Πουκάμισα περίπου στα 12 Ευρώ, κουστούμια στα 120 Ευρώ. Αυτές είναι τελικές τιμές, σε γενικές γραμμές βέβαια (εξαρτάται τι υλικά διαλέξει κάποιος). Δεν είναι ρούχα που θα δείχνουν όπως ένα κουστούμι Ζένια των 2,000 Ευρώ, αλλά η σχέση ποιότητας προς τιμή είναι εξαιρετική.

http://www.smartshanghai.com/venue/1701 ... t_shanghai" onclick="window.open(this.href);return false;

Πιό ακριβές λύσεις, ράφτες

Πουκάμισα περίπου στα 60-80 Ευρώ, κουστούμια στα 180-360 Ευρώ, και κουστούμια με ύφασμα Loro Piana / Zegna (μαλλί/κασμίρ) στα 600-1,100 Ευρώ ανάλογα με την πυκνότητα/πάχος του υφάσματος. Αυτές είναι οι 'αρχικά' τελικές τιμές, που σημαίνει ότι ανάλογα με την περίσταση το πράγμα σηκώνει παζάρι μέχρι και 40%.

Θα κάνω μια γερή βόλτα αύριο και μεθαύριο, και θα επενέλθω όταν θα έχω περισσότερα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επίσημο”