Μεταποιήσεις ρούχων

Απάντηση
Costantinos_P
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 00:25
12

καιρό τώρα ψάχνω ένα ραφείο για να μεταποιώ κάποια ρούχα είτε καινούρια (πχ κόντιμα παντελονιού, μανικιών) είτε παλίοτερα (πχ στένεμα μέσης) και δυστυχώς έχω απογοητευτεί με τα μέχρι τώρα αποτελέσματα.

θα πρότεινα σε αυτό το θέμα να βάλουμε τις εμπειρίες μας από ράφτες/μοδίστρες.

θα ξεκινήσω εγώ λοιπόν:
α) Σόλωνος και Θεμιστοκλέους, στα αριστερά όπως κατεβαίνουμε την θεμιστοκλέους, είναι ένας ραφείο που εμπιστεύονται αρκετοί γνώστοι μου στα Εξάρχεια.
Εγώ τον βρήκα αρκετά ακριβό και συντηρητικο. Εξηγούμαι: Ήθελα να στενέψω τα μπατζάκια και την μέση σε 2 παντελόνια (ένα κοτλέ και ένα μάλλινο) και να κοντύνω τα μανίκια ενός oxford πουκαμίσου. Κόστισε 50 ευρώ (χωρίς απόδειξη) ενώ τα αποτελέσματα ήταν κάτω του μετρίου καθώς ούτε τα στένεψε στο βαθμό που του είχα ζητήσει, ούτε τα μανίκια έφτιαξε όπως είχαμε συμφωνήσει ( υποτίθεται θα τα ξήλωνε στον ώμο και θα έκοβε από εκεί το επιπλέον ύφασμα. Τελικά ξήλωσε την μασέτα και έκοψε απο κάτω ύφασμα με τα αποτελέσματα να είναι για γέλια.)

β) Η κυρία Nicole (Αιόλου και κολοκοτρώνη ή μιλτιάδου, δεν είμαι σίγουρος) γνωστή στο χώρου του θεάτρου για τα κοστούμια. Σε αυτή είχε ράψει η αδερφή μου ένα φόρεμα και το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλο, οπότε όταν πήρα μία καλή καπαρτίνα και ήθελα απλά να κοντύνω 5-6 πόντους τα μανίκια είπα να πάω εκεί για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ότι δεν θα μου την πετσοκόψουν. Και μετά μου είπαν και το άλλο με τον Τοτό... :P
Αρχικά είχε ξεχάσει να ράψει την φόδρα που ξήλωσε μέσα στο μανίκι. Μετά δεν είχε φροντίσει καν να είναι ίσιο το μανίκι. (αν το διπλώσεις στη μέση η πίσω και η μπροστά πλευρά δεν συμπτιπτουν!!!) Και τέλος το Βατερλώ της ήταν τα θυλάκια που έχει το μανίκι για να περνάει η ''ζώνη'' που σφύγγει το κάτω μέρος τους (belted cuffs στα αγγλικα) που είναι θεόστραβα και κακοραμμένα όσο δεν πάει.
Με άλλα λόγια, βαριόταν να κάνει αυτή την δουλειά (και δεν την αδικώ, είχε πολύ πιο ενδιαφέροντα πράγματα να ράψει) αλλά θεωρώ τρομερά αντιεπαγγελματικό το ότι δέχτηκε να το κάνει.
(για την ιστορία πήρε 10 ευρώ)

γ) Τέλος έχω πάει και στο Σοφό Ψαλίδι (Χαρ. Τρικούπη και Αραχώβης) αλλά μόνο για κόντιμα παντελονιού, οπότε δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για την ποιότητα της δουλείας τους ακόμα. μου φάνηκαν πάντως αρκετά προσεκτικοί. Και είναι και φτηνοί (3.5e το κόντιμα)
Costantinos_P
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 00:25
12

Ψάχνωντας στο google, βρήκα ένα αρθρο του Vita σχετικά με τις επιδιορθώσεις διαφόρων πραγμάτων, ανάμεσα σε αυτά και ρούχα.
http://www.vita.gr/html/ent/022/ent.2022.asp

Αναρωτιόμουν αν ξέρει κάνείς σας αυτούς τους ράφτες (copy-paste) :

O Frank Taylor είναι άσος στις επιδιορθώσεις ακριβών ρούχων. Aναλαμβάνει μέχρι και εσώρουχα από δαντέλα, Σπευσίππου 12, Kολωνάκι, τηλ.: 210-72.10.597.

Για επιδιορθώσεις, αλλά και μοναδικά ραμμένα στο σώμα πουκάμισα, μιλήστε με τον κ. Πετράτο, στην οδό Nικίου 12, πάροδο της Aιόλου, τηλ.: 210-32.33.250.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Όπως έχω αναφέρει και σε άλλο ποστ, ο πατέρας μου είναι ράφτης (εδω και 35 χρόνια) και ασχολείται αρκετά και με μεταποίησεις.
Δεν αναφέρω εδώ άλλα στοιχεία, αφού δεν έχω σκοπό να κάνω διαφήμιση. Αν κάποιος χρειάζεται λεπτομέρειες, μπορεί να με ρωτησει με ΠΜ.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Να το ξυπνήσω το θέμα μετά 5 χρόνια;

Πήρα από το Plus4you δύο πουκάμισα Bostonians πριν κανα δυο μήνες που ξέρω ότι το 44 μού κάθεται τέλεια.
Πρίν ένα μήνα είδα στο λιμάνι κάτι που κόλλησε το μάτι μου, πήρα δύο απο αυτά, αλλά σε 17μιση ίντσες,
44 και κάτι δλδ, ακόμη πιό άνετο για γραβάτα. Όμως... μανίκια μέχρι την άκρη του αντίχειρα, μανσέτα πολύ φαρδειά :think: .
Πήγα το ένα στους φίλους που μου γυρνάνε τζίνς, πυτζάμες κλπ.
Μετέφεραν τα κουμπιά της μανσέτας 3 περίπου πόντους μέσα και κόντυναν το μανίκι
μεταφέροντας τη μανσέτα 4 πόντους.
Και φυσικά ξήλωσαν και μετέφεραν παραπάνω και το "σκίσιμο" το πλαϊνο για να μη φαίνεται χάλια
Κόστος 5 ευρώ.
Αύριο θα τους πάω και το δεύτερο, αφού το πρώτο μούρθε γάντι.
Από δώ και πέρα 17μιση ίντσες μέχρι να αδυνατίσουμε :D
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επίσημο”