Καπέλο Παναμά

Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Αυτό με το μπάνιο και τους υδρατμούς, είναι μια παλιά (και νομίζω αποδοτική) τακτική, τόσο για τα χειροποιήτα καπέλα, όσο και για τα μάλλινα sur measure κουστούμια.
Βέβαια στο κουστούμι δεν γίνεται για συντήρηση-φρεσκάρισμα, αλλά για να πάρει την φόρμα του σώματος, μόλις το φορέσεις.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Υπάρχουν δύο περιοχές στο Εκουαδόρ που φτιαχνουν καπέλα.
Η Cuenca και το Montecristi.
O τροπος κατασκευής αλλα και η κατεργασία, το είδος και η ποιότητα των υλικών είναι διαφορετική.
Τα καλά καπέλα είναι από το Montecristi.

Το σχεδιο με το εξόγκωμα λέγεται Οptimo και υποτίθεται ότι είναι για να διπλώνει
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Έχω μια ερώτηση.
Το τμήμα του καπέλου που υπάρχει στο εσωτερικό και έρχεται σε επαφή με το κεφάλι (μέτωπο, μαλλιά) απο τι είναι φτιαγμένο και πως καθαρίζεται?
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Μπορεί να είναι από διάφορα υλικά το γύρω-γύρω ανάλογα με την ποιότητα του καπέλου. Το δικό μου δεν ξέρω από τι είναι και δε γράφει.

Από το κατάστημα που αγοράστηκε το καινούργιο μου Πάναμα, το πασίγνωστο Borsalino στο Μιλάνο, μου είπαν ότι το γύρω-γύρωαυτό πρέπει να καθαρίζεται με ένα πανί βρεγμένο με trielina.
Η trelina είναι κάτι που βρίσκεις στην Ιταλία ακόμα και στα σουπερμάρκετ, στην Ελλάδα δεν βρίσκεται εύκολα. Πρέπει να πας σε μαγαζιά με χημικά και να ζητήσεις περχλωροαιθυλένιο.

Το περχλωροαιθυλένιο είναι ο δαυλίτης που χρησιμοποιούνε στα καθαριστήρια για στεγνό καθάρισμα. Εγώ το έχω αγοράσει και το χρησιμοποιώ για καθαρισμό του λουριού των ξυραφιών.
Δες το παρακάτω νήμα για πληροφορίες:
http://forum.mens-only.gr/viewtopic.php?f=50&t=1374" onclick="window.open(this.href);return false;


Πληροφορίες για το που θα το βρεις υπάρχουν σε αυτό το νήμα:
http://forum.mens-only.gr/viewtopic.php?f=94&t=1331" onclick="window.open(this.href);return false;
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Παραθέτω εδώ το link του Brent Black ο οποίος θεωρείται από τις αυθεντίες στα καπέλα Παναμά.
Σιγουρα υπάρχουν και κάποιοι άλλοι καλοί, όμως επειδή μαζί με την ποιότητα του καπέλου σημαντικό θεωρώ και την κομψή φόρμα, πιστεύω ότι αυτός έχει τα πιό όμορφα.
Εχει πάρα πολλές πληροφορίες.

http://www.brentblack.com/pages/panamahatgrades2.html

Πληροφοριακά να αναφέρω ότι όταν το πήρα, το κρατουσα λες και χειριζόμουν κάτι εύθραυστο.
Μέχρι πού μια μέρα μετα από έναν μήνα μόνο κατοχής, μία κάπως ευτραφής συνάδελφος κρατώντας και μια αγκαλία ντοσιέ, έκατσε πλήρως επάνω του και το έκανε φυσαρμόνικα.
Μετα αφου συνήλθα από το εγκεφαλικό, είδα ότι το καπέλο άρχισε και αυτό να συνερχεται και μετα από ένα τέταρτο δεν φαινόταν σχεδόν τίποτα από αυτό που είχε υποστεί.
Ενα πολύ ελαφρύ τσάκισμα που του απέμεινε, έφυγε μόνο του, μολις το έβαλα στους ατμούς του μπάνιου.
Από τότε το χειρίζομαι προσεκτικα μεν αλλά χωρίς αγχος.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
Sakperi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2013, 22:44
10
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Αν και αυτό το θέμα έχει εγκαταλειφθεί από το 2011 εγώ, ως νέος στο φόρουμ, θα κάνω την μικρή μου κατάθεση.

Έχω ένα καπέλο παναμά που αγόρασα το 2006 και δεν το αποχωρίζομαι ποτέ τα καλοκαίρια. Καμία σχέση με τα τζόκεϊ που βράζει και ιδρώνει το κεφάλι σου. Ακριβώς επειδή είναι πλεγμένο με φύλα και όχι γούνα ο αέρας περνάει μέσα από το καπέλο και δροσίζει το κεφάλι. Η πρώτη φορά που το ανακάλυψα ήταν αποκάλυψη. Αυτό το φοράω χωρίς ενοχές και συνιστάται ανεπιφύλακτα!!!

Έχω και άλλα 2 καπέλα χειμωνιάτικα αλλά δεν τα φοράω για τους λόγους που προαναφέρθηκαν. Άντε φόρα καπέλο στην Αθήνα, πφ. Το ένα είναι ένα παλιό ΠιλΠουλ, για όσους ξέρουν, το οποίο είχα πάρει από το Μοναστηράκι το 1990 έναντι 5000 δραχμών. Είναι από γούνα λαγού, πολύ καλό αλλά θέλει φρεσκάρισμα και γενικά ρεκτιφιέ. Το δεύτερο καπέλο είναι παιδικό κατάλοιπο, δεν θα επεκταθώ.
BABIS έγραψε:Τα καπέλα σαν των Ντίλιγκερ-Κλαϊντ είναι τα κλασσικά ρεμπούμπλικα, που είναι μάλλινα.
Τα καπέλα αυτά, οι ρεπούμπλικες όπως λέμε εμείς ή φεντόρα όπως τα λένε τα αμερικανάκια, είναι από γούνα λαγού κατά βάσει και όχι μάλλινα. Μπορείς να βρεις και μάλλινο αλλά δεν έχει καμία σχέση με τα άλλα. Παλιά τα καπέλα της Στέτσον στο εσωτερικό είχαν κωδικοποιημένη την ποιότητα της γούνας με Χ, 5Χ ήταν το ανώτερο τους, αν θυμάμαι καλά.
panos12396 έγραψε:ενας ξαδελφος μου μου εχει καπελο παναμα και μολις το ειδα το εβαλα αλλα δεν μου πηγαινε γιατι ειμαι λιγακι γεματος αλλα το καπελο ηταν πανεμορφο
Δεν ταιριάζουν όλα τα σχέδια καπέλων σε όλα τα σχήματα προσώπων. Κάπου είχα δει σκίτσα με τα σχήματα των προσώπων και τα είδη που τους ταιριάζουν.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Προσωπικά αγόρασα ένα καπέλο τύπου Παναμά, πριν κάνα δυο χρόνια και το φοράω αρκετά συχνά το καλοκαίρι. Παρόλο που είναι "τύπου" και κοστίζει δέκα ευρώ, μου αρέσει περισσότερο από τα κλασσικά τζόκευ, και είναι πιο υγιεινό και για το κεφάλι, τουλάχιστον ως αίσθηση. Δεν θα έκανα την επένδυση να αγοράσω αυθεντικό ούτε κάποιο πολύ ποιοτικό με υψηλό κόστος. Αφενός μεν γιατί δεν έχω την τρέλα, τα καπέλα για εμένα είναι προστασία και όχι τόσο στυλ, αφετέρου γιατί ενα καπέλο των 150 € δεν μπορεί να φορεθεί στην παραλία για παράδειγμα, η στην ταβέρνα το καλοκαίρι λούτσα στον ιδρώτα, θα καταστραφεί ειδικά αν είναι αυθεντικό Παναμά.

Όμως όπως είπε και ο φίλος μας ο Sakperi όλα τα καπέλα δεν πάνε σε όλα τα πρόσωπα. Έτσι μετά απο χρόνια, πριν κάνα χρόνο, ανακάλυψα κατα τύχη πιο πάει στο δικό μου κεφάλι. Είναι η τραγιάσκα.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Sakperi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2013, 22:44
10
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Το θέμα της τραγιάσκας μού είναι ακόμα άγνωστο, θα ήθελα να το ψάξω κάποια στιγμή. Υπάρχουν κάποιες που είναι πραγματικά ωραίες και αξίζουν αλλά εγώ δεν έχω ιδέα. Όσο για το παναμά, δεν βρίσκω λόγο όταν επιλέγω να βάλω κάτι πάνω μου γιατί να μην είναι και κομψό. Θα βάλω που θα βάλω κάτι ας δείχνει κι ωραία πάνω μου. Και μην το φοβάσαι καθόλου είναι προορισμένο για τέτοια κλίματα οπότε δεν χαλάει. Ούτε ο ιδρώτας το επηρεάζει, το μόνο να μαζέψει άλατα στο sweatband από μέσα που άλλωστε δεν φαίνεται και αυτή είναι κι η δουλειά του, να κρατά τον ιδρώτα, δεν χαλάει. Το δικό μου είναι μιας μέσης τιμής θα έλεγα των 35-40 ευρώ, ούτε του πεταματού αλλά ούτε και κάτι που θα με αγχώσει αν πάθει κάτι, ειδικά μετά από τόσα χρόνια. Ήδη έχει αρχίσει να σπάει σε κάποια σημεία και προσπαθώ να παρατείνω τη ζωή του κολλώντας τα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επίσημο”