Τραγιάσκα

Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Δεν είμαι ειδικός στις τραγιάσκες, ούτε καν στα καπέλα, οπότε θα πω απλά την εμπειρία μου και οι πιο ειδικοί μπορούν να σχολιάσουν ή να μας δώσουν περισσότερο υλικό.

Γενικά τα καπέλα πάντα μου άρεσαν, χωρίς να έχω ιδιαίτερη τρέλα, ήθελα να φοράω και για λόγους προστασίας. Το καλοκαίρι για τον ήλιο και τον χειμώνα για το κρύο, καθώς έχω και μια ευαισθησία στις ακραίες καιρικές συνθήκες. Το χειμώνα δεν είχα βρεί κάτι, και χρησιμοποιούσα ένα σκούφο ο οποίος όμως είναι υπερβολή για τον Ελληνικό χειμώνα (στην Αθήνα), αν εξαιρέσει κανείς κανα δύο εβδομάδες ή αν μένει στην Φλώρινα. Επίσης είναι αποκλειστικά σπορ. Για το καλοκαίρι φορούσα πάντα τζοκευ και τελευταία ένα τύπου παναμά, αλλά εκτός του ότι δεν μου πήγαιναν το τζόκευ είναι μόνο για πολύ πολύ σπορ ενώ το παναμά στην πολύ είναι λιγο υπερβολή, τουλάχιστον για εμένα.

Μια τυχαία μέρα μοιράστηκα τους παραπάνω προβληματισμούς με μία κυρία σε ένα καπελάδικο στην Μύκονο και ακούγοντας με προσωπικά μου πρότεινε και δοκίμασα μία ωραία ψάθινη τραγιάσκα. Όπως διαπιστώσαμε με την σύζυγο η τραγιάσκα κάθε τύπου μου πηγαίνει πολύ. Αλλά επίσης διαπίστωσα ότι είναι ένα ωραίο διακριτικό καπέλο, όπου εκτός από την παραδοσιακή τραγιάσκα του παππού (που προσωπικά μου αρέσει και αυτή) υπάρχουν πλέον πολύ τύποι, σχέδια, χρώματα για κάθε είδους ντύσιμο.

Την τραγιασκα που μου έδειξε η κυρία στο κατάστημα δεν την πήρα, αφενός γιατί έκανε 45 € αφετέρου για το υλικό της (ήταν ψάθινη σαν Παναμά) δεν έπρεπε να έρθει σε επαφή με το νερό γιατί καταστρεφόταν και εγώ τα καπέλα θέλω να τα χαρώ. Αγόρασα όμως μια καλοκαιρινή και μια χειμωνιάτικη τάξεως των 10 € και έτσι ειδικά την χειμωνιάτικη την φοράω ακόμη και στην δουλειά και δεν έχει βρεθεί κάποιος να μου πει ότι είναι υπερβολή. Μάλιστα έμαθα πρόσφατα ότι είναι και μόδα, κάτι που δεν το γνώριζα αφού δεν τα παρακολουθώ αυτά.

Εικόνα

Εικόνα

Φωτογραφίες απο http://fashionistas.com.gr/
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Εγω δεν βγαινω απο το σπιτι χωρις την τραγιασκα μου ιδιως τον χειμωνα εδω πολλα χρονια. Το καμπριο της κεφαλης το απαιτει. Εχω αρκετες χειμωνιατικες και καλοκαιρινες αλλα εχω κολησει σε μια που εχω αγορασει απο το Βελγιο. Εκτος του οτι λενε οτι μου πηγαινει (η συζηγος και αφου το λεει εκεινη ειναι νομος) ειναι μια επιλογη που φοριετε με ολα τα ντυσιματα και σε ολες τις περιστασεις.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Σήμερα αγόρασα την πρώτη μου τραγιάσκα
Είναι κάπως στο να τη συνηθίσεις στο κεφάλι, αλλά προσθέτει στυλ και μ'αρέσει.
Πολύ εξυπηρετικά τα παιδιά στο μαγαζί και σε βοηθάνε στην επιλογή αλλά και την εφαρμογή (νούμερο) για εμένα που δε γνωρίζω.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Πολυ ωραία είναι! Δινει πραγματικά ωραίο στυλ με ενα μαλλινο σακακι και ενα κασκόλ.
Εγώ θέλω αυτη αλλά δυστυχως ειμαι Θεσσαλονικη και κολλαω να την παρω χωρις δοκιμή
Άρης
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Άρη θα συμφωνήσω στο να μην το κάνεις γιατί και το ένα νούμερο είναι υπόθεση στο πως κάθεται και την αισθάνεσαι. Μόνο αν έχουν κάποιον μεταπωλητή εκεί ώστε να τη δοκίμαζες, αλλιώς σε κάποια κάθοδο...
Δε χάνεις κάτι να τους τηλεφωνήσεις πάντως.
Petros
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: 08 Σεπ 2014, 12:35
9
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 288 times
Been thanked: 418 times
Ηλικία: 53

Μπράβο στα παιδιά της Βορέου για το ηλεκτρονικό τους κατάστημα.Φιλικοί, άκρως εξυπηρετικοί, γνώστες του είδους και με καλή μνήμη (είχα πάρει πέρσι 3 τραγιάσκες, πήγα φέτος έναν φίλο μου για αγορά και θυμόντουσαν τι ακριβώς είχα πάρει).
Πέτρος
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12173 times
Been thanked: 8628 times
Ηλικία: 44

Πραγματικα ενα πολυ ομορφο αξεσουαρ για τον αντρα. Και εγω καποια στιγμη θα παρω. Στα Ιταλικα λεγεται coppola, εχω την εντυπωση οτι εκει πρωτοφτιαχτηκε και ηταν (δεν ξερω αν ειναι ακομα) ενα απο τα συμβολα των μαφιοζων.
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 943 times
Ηλικία: 36

Επειδή ενδιαφερομαι και εγώ για το θέμα, θα μπορούσατε να μου πείτε ποιοι οίκοι θεωρούνται καλοί;
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Εγω θεωρω εξαιρετικές και σε υλικά αλλα κυρίως σε φόρμα, τις τραγιάσκες της Doria που ανηκει στο Borsalino group.
Aπλώς αν είναι να αγορασεις εξ αποστασεως φροντισε να σιγουρευτείς για το μέγεθος, γιατι τότε που τις πήρα, ήθελαν ένα νουμερο μεγαλύτερο (ένα εκατοστό) απ ότι φοραω σε καπέλα της Borsalino.
Εχω δύο μεταξύ συνολικα πεντε τραγιασκών.
Αυτές που μου κάθονται όμορφα και «στυλάτα» είναι αυτές οι δύο της Doria, οπότε τις άλλες αν και από καλά υφάσματα δεν τις φοραω σχεδόν ποτε.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Εμενα μου αρεσουν της Kangol .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθημερινό”