Τραγιάσκα

stergios

Kangol. Για τους θεσσαλονικιους υπαρχουν στην αγιας σοφιας.. Boneli λεγεται. Επισης στο hatsandbags κρητη. Εχω ψωνισει κ απο τα δυο.
Yiannis67
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 18 Ιαν 2017, 10:15
7
Has thanked: 73 times
Been thanked: 112 times

κι εγώ είμαι μονίμως καλυμμένος. Καλύτερα ξεβράκωτος παρά ακάλυπτος. Ζέστη τον χειμώνα δροσιά το καλοκαίρι. Τραγιάσκες δύο. Μια δερμάτινη και μια αρχαία κοτλέ. Καβουράκια 2 ένα κασμίρι κι ένα από κάποιο περίεργο υφασμα που δεν τσαλακώνει. Σε φάση διπλώνω το καβουράκι το βάζω στην τσέπη το ξεδιπλώνω και το φοράω. οταν είμαι με την μοτοσυκλέτα απαραίτητα μπαντάνα. Το καλοκαίρι το κλασσικό ψάθινο πάναμα.
Απ’ ό,τι μπορώ να θυμηθώ, δεν υπάρχει ούτε μια λέξη στα Ευαγγέλια που να επαινεί την ευφυΐα.
Bertrand Russell
Άβαταρ μέλους
bono
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 02 Δεκ 2016, 10:09
7
Τοποθεσία: Κρήτη
Has thanked: 670 times
Been thanked: 202 times
Ηλικία: 56

Μου αρέσουν στους άλλους αλλά εγώ δεν, το μόνο πράγμα που βάζω στο κεφάλι πάντοτε και με ευλάβια είναι το κράνος είτε με το σκούτερ είτε με την μηχανή ακόμα και για απόσταση 100 μέτρων.
Γιάννης :auto-sportbike:
Άβαταρ μέλους
simi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 19 Οκτ 2013, 20:23
10
Τοποθεσία: ΞΑΝΘΗ
Has thanked: 66 times
Been thanked: 18 times
Ηλικία: 54

Κατεβηκα για τα χριστουγεννα Αθηνα και περασα και εγω απο το καταστημα της βορεου και πηρα την πρωτη μου τραγιασκα και καπελο η συζηγος, πολυ εξηπηρετικα τα παιδια και πραγματι εχουν γνωσεις για να σε βοηθησουν να διαλεξεις σωστα.
Πραγματι πολυ καλο αξεσουαρ που σου δινει αλλο "αερα", το συνιστω ανεπιφυλακτα.
Seize the day!
LeonidasPap
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2017, 18:29
6
Been thanked: 4 times

Μου αρεσουν παρα πολυ αλλα πραγματικα δεν μου πανε καθολου...Σκουφους φοραω το χειμωνα.Το καλοκαιρι με ιδρωνουν πολυ τα καπελα οποτε επιλεγω να κυκλοφορω οσο το δυνατον λιγοτερο στον ηλιο
Αγησίλαος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2015, 19:26
8
Has thanked: 72 times
Been thanked: 79 times

Οι τραγιασκες είναι κάμποσα διαφορετικά σχεδια με διαφορετική εφαρμογή και στυλ. Εσύ ποιες εχεις δοκιμάσει?
tolis7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 07 Φεβ 2017, 00:17
7
Has thanked: 60 times
Been thanked: 328 times

δεν ειμαι απο τους τυπους που κοροιδευουν τους αλλους αλλα οταν βλεπω ανθρωπο με τραγιασκα μου ερχετε να γελασω...δεν ξερω γιατι αλλα μου βγαζει κατι πολυ αστειο.
Ilias-G
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 553
Εγγραφή: 22 Οκτ 2017, 10:54
6
Has thanked: 5684 times
Been thanked: 3922 times
Ηλικία: 58

Η αλήθεια ειναι ότι στην Ελλάδα τον χειμώνα και ειδικά στη νότια, δεν χρειαζόμαστε καποιο καπέλο για χειμώνα. Πάντως μια τραγιάσκα μπορεί να φορεθεί άνετα. Βέβαια απ'ό,τι λένε, αν συνηθίσεις να φοράς κάτι, δεν μπορείς να το βγάλεις ευκολα, κρυώνει το κεφάλι σου.
Εχω ένα καπέλο μάρκας Stetson τύπου fedora/indy traveller που πήρα πριν καποια χρόνια από εξειδικευμένο καπελάδικο στη Βιέννη σε ενα ταξίδι γιατί κρυωνε το κεφάλι μου (καμπριο γαρ) και ο σκουφος που φορούσα ηταν πολύ σπορ. Ειναι ωραίο καπέλο, ολόμαλλο και ατσαλάκωτο (τυλιγεται και διπλώνει χωρίς πρόβλημα). Το ειχα πληρώσει πριν 7-8 χρόνια περίπου 100 € αλλά τελικά αξιζε τον κόπο, η ποιότητά του ειναι καταπληκτική, δεν εχει πάθει τίποτα, ειναι σαν καινούριο και απ'ό,τι μου εχουν πει, μου πάει πολύ, ομορφαίνει το κάθε ντύσιμο (αρκεί να μην ειναι πολύ σπορ).
Βέβαια δεν το φοράω στην Ελλάδα γιατί δεν χρειάζεται, αλλά στη Βόρεια Ευρώπη και γενικά σε κρύα κλίματα πραγματικά σε σώζει.
Μου αρεσουν και τα panama για καλοκαιρι αλλά δεν το εχω τολμήσει, αρκούμαι σε τζόκευ.

Το συγκεκριμένο καταστημα της Βορέου δεν το ηξερα. Πάντως από τη δομή, την κατηγοριοποίηση και την περιγραφή των καπέλων στο site τους φαινεται ότι ξερουν τη καλά τη δουλειά τους. Επίσης εχει εξαιρετικές τιμές. Πολλά μπράβο!! Θα τους εχω υπόψη.

Το δικό μου μοιάζει πάρα πολύ με αυτό. Με καφέ δερμάτινο ζωνάκι.
http://giorgiohatter.gr/antrika-kapela- ... ller-mayro
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Εικόνα

Εικόνα

Η πρώτη μου, την αγόρασα από το Μπατούμι της Γεωργίας πριν μια δεκαετία περίπου και την φοράω τον χειμώνα.

Εικόνα
Και η δευτερη, αυτή σε χακί χρώμα, την έχω για το καλοκαίρι, είναι από Stamion Accessories Θεσσαλονίκη.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11521 times
Been thanked: 9171 times
Ηλικία: 47

Φορώ τραγιάσκες από τότε που ήμουν έφηβος ,μέχρι και σήμερα.
Από αρχές Νοεμβρίου μέχρι και τα τέλη Μαρτίου .
Συγκεκριμένα φορώ το στυλ " Newsboy " ( οκτάγωνη με κουμπάκι στη κορυφή ) .
Υπάρχουν και άλλα στυλ τραγιάσκας( spitfire ,κτλ ) αλλά δε μου αρέσουν και πολύ .
Δεν βγαίνω από το σπίτι δίχως τραγιάσκα .
Με μακρύ μάλλινο παλτό (παλιομοδίτικο μεν ,προσωπικό στυλ δε ),πουλοβερ, κασκολ
και μποτάκια /αρβυλάκια( το προσωπικό μου casual χειμερινό ντύσιμο ) .

" Peaky Βlinders " φάση ,αλλά δίχως το ξυραφάκι ραμμένο στη τραγιάσκα !
:violence-pistoldouble:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθημερινό”