Preshave Ρουτίνες

Άβαταρ μέλους
Angelis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 26 Σεπ 2016, 10:33
7
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 14 times
Been thanked: 127 times

Δεν την είχα σκεφτεί τη διαδικασία πριν από το ξύρισμα.

Συνήθως ξυρίζομαι μετά το μπάνιο και τα γένια είναι "έτοιμα" από το ζεστό νερό και το αφροντούς. Μάλλον θα πρέπει να δοκιμάσω το σαπούνι γλυκερίνης για να δω αν "ετοιμάζει" το πρόσωπό μου το ίδιο καλά.

Αλήθεια γιατί ειδικά γλυκερίνης και όχι ένα απλό πράσινο ή κάτι άλλο;
stergios

Για τη γλυκερινη..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος herco την 19 Οκτ 2016, 22:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Προσαρμογη link. Προσπαθησε να βαζεις τα link σου μεσα σε καποια λεξη, μην τα αφηνεις ετσι χυμα ;-)
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Λίγη προσοχή στα "καυτά". Ο Χ Ι καυτό νερό στο πινέλο.
Και προσοχή και στις "Pre" πετσέτες.
Ζεστές όχι καυτές και τρέχετε στα Επείγοντα με εγκαύματα...
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Εγώ Νώντα "κάηκα" από το καυτό στο πινέλο. Κατέατρεψα το πινέλο. Χώρια που όπως έχουμε πει τελικά (κάτι που για μένα δεν ίσχυε τότε που έγραψα το πιο πάνω ποστ) ΤΟ ΚΑΥΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΝΕΙ ΖΗΜΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΔΕΡΜΙΔΑ. Και την όποια ευαισθησία υπάρχει της βάζει φωτιά. Νεράκι της βρύσης παντού και σε όλες της φάσεις του πξ UBER ALLES!!.
Και κάτι άλλο. Έχετε δοκιμασει ποτέ (εγώ το είδα σε ένα βιντεάκι και το εφάρμοσα και τρελλάθηκα) preshave (εγώ έχω το άσπρο proraso) εφαρμογή μετά ακριβώς το ξύρισμα? Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι δουλειά κάνει. Ηρεμεί και τονώνει ταυτόχρονα το δέρμα και καταστέλει σχεδόν κάθε ερεθισμό. Το καθιερώνω από τώρα.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Το πρωτοείδα σε ένα video του GeoFatBoy πριν απο αρκετούς μήνες, έβαζε το pre σαν aftershave balm . Moυ άρεσε η ιδέα γιατί ένιωθα και νιώθω πως η μυρωδιά των pre ακομά και του λευκού ( για το πράσινο δε το συζητάμε ), μπερδεύει/νοθεύει/καλύπτει το σαπούνι ή τη κρέμα και με αποτρέπει να τα χρησιμοποιήσω πριν εφαρμόσω τη σαπουνάδα.
Πραγματικά κάνουν καλή δουλειά ΑΝ σου αρέσει το άρωμά τους. Το είχα δοκιμάσει και γω με το λευκό αλλά και πάλι αρωματικά δε ταιριάξαμε.
Ιδανικός για μένα θα ήταν ο συνδιασμός της κόκκινης σειράς της Proraso. Ίσως στο μέλλον..
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

οντως τα pre shave της proraso κανουν πολυ καλη δουλεια και σαν after.Ηλια και μενα αρωματικα το κοκκινο μου αρεσει περισσοτερο απτα 3.οχι οτι με χαλαει το λευκο `η το πρασινο(καλοκαιρινο πιο πολυ).
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Mάχο για να είμαι απολύτως ειλικρινής το κόκκινο pre ήταν στη λίστα των αγορών μου απο καιρό για να καλύψει την έλλειψη της sandalwood aftershave lotion της σειράς. Έστω κι αυτό έλεγα απο το τίποτα. Τώρα πιά τα δεδομένα έχουν αλλάξει, δε παύει όμως να είναι μια καλή επιλογή για όσους θέλουν το κάτι παραπάνω για πριν ή μετά το ξύρισμα.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Επειδή δεν το έχω δοκιμάσει και ψάχνω σχετικά, έχεις μείνει ευχαριστημένος από το asl sandal/proraso?
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
LokiDK
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 22 Οκτ 2022, 11:28
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 29 times
Been thanked: 168 times
Ηλικία: 34

Καλησπέρα ομάδα,

Do you have a specific preshave procedure? I noticed that I get a better aftershave result (no cuts during the shave and no irritations after it) with a small procedure. I want to say that I don't shave everyday.

I start some hours before shaving with a moisturizing cream by Tobs. Right before shaving I wash my face with hot water and then I apply almond oil by Officina Artigiana (and once a week I use a scrub soap) and wait some minutes before actually shaving. The result are amazing! Do you do something similar?
Absque labore nihil
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2125
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8556 times
Been thanked: 11586 times
Ηλικία: 55

Ύστερα από πολύ ψάξιμο, πλύσιμο του προσώπου για ~30'' με πράσινο σαπούνι (ακολουθεί τοποθέτηση προϊόντος) ΕΛΑΑ και ό,τι νερό βγάζει η βρύση ανάλογα με την εποχή. Αυτό και θετική σκέψη ναούμ.

Εικόνα
Μπάμπης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”