Preshave Ρουτίνες

Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Βουτιά στην Θάλασσα και είσαι έτοιμος!!! Και μετά το ξύρισμα άλλη μια βουτιά για αφτερ.

ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22268 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Ναι... αλλά η μέθοδος παίζει μόνο αν έχεις σκάφος ;)

ΥΓ. Ο ίδιος στην κουζίνα.
Γιάννης
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Τι 'ν'τούτος ωρέ?
Χωρίς καθρέπτη,σε 5 λεπτά,με straight.Χωρίς προετοιμασίες και τέτοια περιττά.
Δέρμα είναι αυτό ή πετσί?
Επιμύθιο.Ντου ΝΟΤ τράι δις ατ χομ :) :) :)
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Η πλάκα είναι οτι σε κάθε κατέβασμα απο το straight ανοίγει το στόμα του . Πολύ δεν θέλει να χωθεί καμιά μύγα μέσα...
Αλλά εκεί που βρίσκεται αντί για μύγα μάλλον για κανένα χελιδονόψαρο το βλέπω..... :lmao
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
NavalArchitect

iogi έγραψε: Ναι... αλλά η μέθοδος παίζει μόνο αν έχεις σκάφος
ΥΓ. Ο ίδιος στην κουζίνα.
Τί μου θύμισες Γιάννη με το συγκεκριμένο σύνδεσμο.
Είχα χρόνια να το ξαναδώ αυτό το βίντεο...
stergios

Δεκα λεπτα πριν το ξύρισμα, καποιες φορες που εχω χρονο κ υπομονη, βαζω σπαθολαδο σαν preshave.
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

captain_hx έγραψε:Βουτιά στην Θάλασσα και είσαι έτοιμος!!! Και μετά το ξύρισμα άλλη μια βουτιά για αφτερ.

Έκανα το ίδιο σήμερα και ήταν έπος έπος ΕΠΟΣ!!!

Μετά από απογευματινό μπάνιο μιας ώρας, έτρεξα κατευθείαν στο δωμάτιο και πέταξα επική ξούρα! Η απόλυτη ψυχική ανάτασις! Δεν ήταν τόσο το οτι χρησιμοποίησα το μπάνιο στη θάλασσα ως pre shave, αλλά η όλη φάση μπάνιου-ξυρίσματος ήταν που με ανέβασε πραγματικά πολύ! Μια ακόμη απόδειξη οτι η ευτυχία βρίσκεται στα μικρά πράγματα.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Μονο μην κανεις το αναποδο, Νικο ;-)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Η αλήθεια είναι πως το σκέφτηκα, αλλά το έβγαλα γρήγορα από το μυαλό μου! Ωστόσο στο μεθαυριανό ξύρισμα μπορεί να το ξανασκεφτώ... :angry-extinguishflame:
Νίκος
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

zamc έγραψε:Απόστολε για το θέμα με την ζεστή πετσέτα αν θές πές δυο λόγια παραπάνω, πώς ακριβώς το κάνεις δηλαδή.
Μία φορά που δοκίμασα να το κάνω βρέχοντας απ τη βρύση την πετσέτα δεν μου κράτησε ζεστή πάνω απο 1 λεπτό.
Βάλτε βρεγμένη και ελαφρά στιμένη πετσέτα σε μικροκύματα 1 λεπτό και μετά στο πρόσωπο. Αν είναι πολύ ή λίγο καυτή (εξαρτάται από τον φούρνο και την ισχύ του) αλλάζετε το χρόνο με στόχο να βγει πολύ καυτή. Μετά από περίπου 1-2 λεπτά που θα έχει πέσει η θερμοκρασία της (θα έχει απορροφηθεί η θερμότα της πετσέτας από το πρόσωπο) την ξαναβάζετε για μισό λεπτό στο φούρνο και πάλι στο πρόσωπο για 2-3 λεπτά.
Άποψή μου...

Added in 8 minutes 54 seconds:
Slur έγραψε:Τελικά έχουμε πολλά κοινά στο ξύρισμά μας Απόστολε.

Και οι δύο κάνουμε προετοιμασία και μετά ετοιμασία ξυρίσματος.
Και οι δύο χρησιμοποιούμε και κρύο νερό όταν θέλουμε.
Και οι δύο έχουμε ανεξαρτητοποιήσει το ξύρισμα από το μπάνιο (και εγώ συχνά πρώτα ξυρίζομαι και μετά κάνω ντους)
ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια..

Added in 1 hour 8 minutes 10 seconds:
Στην pro shave ετοιμασία ρόλος του ζεστού επιθέματος ή του ζεστού πλυσίματος του προσώπου είναι αδιαμφισβήτητος στο μαλάκωμα της τρίχας το άνοιγμα των πόρων και τη διευκόλυνση του ξυρίσματος. Εγώ παίδες δεν χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ κουπάκι για σχηματισμό αφρού. Βάζω κρέμα ή στο πρόσωπο σε διάφορα σημεία ή ακόμα καλύτερα μετά το "ζέσταμα" του προσώπου καυτό νερό στο πινέλο και βούτηγμα στο βαζάκι της κρέμας ΚΑΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ. Το δουλεύω περισσότερη ώρα εκεί με κυκλικές κινήσεις και γίνεται πάνω στο πρόσωπο πλούσιος αφρός. Νομίζω είναι καλύτερα επειδή αν μη τι άλλο γίνεται μασάζ περισσότερη ώρα.
Επίσης θα δοκιμάσω αυτό που είπε ένας φίλος εδώ πριν μερικά πόστς για αφρό με μια κρέμα στο πρόσωπο μετά από λίγο ξέβγαλμα και ξανά πινέλο με νέο αφρό αφού μπεί πρώτα και το πρεσέϊβ.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”