Συστατικά που καλό είναι ν' αποφεύγουμε (ή να προτιμούμε) σε ASL/ASB

Απάντηση
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Έχω ανοίξει αντίστοιχο θέμα στα σαπούνια/κρέμες. Σχετικά με τη συγκεκριμένη κατηγορία, ποια είναι τα συστατικά που καλό είναι ν' αποφεύγουμε/προτιμούμε σε ASL/ASB και για ποιο λόγο;
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Να γράψω κάτι εδώ που ισχύει και για τα σαπούνια και κρέμες και για οποιοδήποτε άλλο καλλυντικό.
Εγώ δεεν ασχολούμαι και τόσο πολύ με τη χημεία τους, εκτός αν περιέχουν κάτι αποδεδειγμένα αρκετά
επιβλαβές ή τοξικό. Μην το παρακάνουμε, αν το παρακάνουμε δεν θα πρέπει να τρώμε ή να πίνουμε
ή να αγγίζουμε τίποτε. Και να κυκλοφορούμε με Λάτεξ γάντια και μάσκα (όπως οι Ιάπωνες).
Αν φυσικά δοκιμάσουμε κάτι και μας πειράζει, δεν το ξαναχρησιμοποιούμε. Η αν ξέρουμε ότι περιέχει
κάτι που μας πειράζει.
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Δεν είμαι ειδικός για να δικαιολογήσω,αλλά κοινής παραδοχής συστατικά είναι η αλόη,το ανθόνερο αμαλελίδας (witch hazel ),αιθέρια έλαια αντί για συνθετικά,η μενθόλη που δροσίζει και αναζωογονεί,ενώ η σορβιτόλη ενυδατώνει και υποστηρίζει την υδρολιπιδική ισορροπία του δέρματος.
Και προσωπικά προτιμώ γενικά φυτικά και φυσικά συστατικά.Το αγαπημένο μου asl από άποψη σύστασης,αλλά και απόδοσης,είναι το Speick στη μπλε συσκευασία (όχι το καινούριο που είναι γκρι ).Αν ψάχνεις ένα πολύ πολύ καλό,η ψήφος μου πάει σε αυτό.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Παιδιά δεν ψάχνω απαντήσεις με πλήρη επιστημονική αιτιολόγηση, απλά τι γνωρίζετε απ' την εμπειρία σας.

Επίσης εννοείται ότι είναι στην ευχέρια του καθενός αν θέλει ν' αποκλείσει ή όχι κάποιο συστατικό απ' τα καλλυντικά του. Προφανώς πολλά πράγματα μπορεί να είναι επιβλαβή αλλά αν τα αποκλείσουμε όλα πρέπει ν' ανέβουμε σε κάνα βουνό και να καλλιεργούμε μόνοι μας. Μην ξεχνάμε άλλωστε ότι μιλάμε για προϊόντα εγκεκριμένα προς κυκλοφορία, άρα εκ των πραγμάτων δε συζητάμε για κάτι άμεσα επιβλαβές. Λέω απλά τι θεωρείτε ότι είναι καλό ν' αποφεύγουμε (αν μπορούμε), δεδομένου ότι υπάχουν καλύτερες εναλλακτικές (ή αντίστοιχα τι είναι καλό να προτιμάμε).
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”