After shave (balm & lotion) με καθαρα και αγνα συστατικα.

Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Τι προτασεις να σου κανουμε σχετικα με artisan aftershaves ? Ποιος σου εγγυαται οτι περιεχουν μονο αυτα που γραφουν στην ετικετα ? Τα αυστηρα σπιτικα ειναι μια αλλη ιστορια - αλλα εκει δεν θες προτασεις, θελεις συνταγες για να τα φτιαξεις σπιτι.
Εικόνα
stergios

Τα D και M τι ειναι? Η κατηγορια βασει συστατικων?

Ηρακλη δεν το σκεφτηκα αυτο. Φανταστηκα οτι πχ παγκοσμιως γνωστα artisans προιοντα ελεγχονται επισημα και αυτα, γι αυτο και πουλιουνται απο καταστηματα.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

D days M months ;)
Εικόνα
stergios

Δηλαδη ειναι ημερομηνια ληξης?

Κατεληξα σ αυτο που λεει ο Ηλιας πιο πανω, αλλα μου κατσε και καπως! :D Και να μου το λεγανε δε θα το πιστευα! Πως δεν υπαρχουν τελειως αγνα προιοντα. Απ την αλλη τωρα που το ξανασκεφτομαι λογικο μου ακουγεται, οταν περιμενεις οταν η μουρη σου εχει γινει ωσαν της μαιμους...να πασαλοιβεσαι με κατι τελειως φυσικο και σ ενα τεταρτο να σαι μπεμπης. Αυτο το κανουν τα φαρμακα. Που αλλα το πετυχαινουν με "καλη" χημεια και αλλα με λιγοτερο καλη...

Οποτε καταληγουμε οπως ψηφιζουμε? Χα! Χα! Στο λιγοτερο κακο?! :-)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stergios την 20 Μάι 2017, 19:51, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ναι, αυτο το 12Μ ή 24Μ που βλεπεις πανω σε προιοντα ειναι η ημερομηνια ληξης και για αυτο περιεχουν συντηρητικα. Αν ΔΕΝ περιειχαν τιποτα απο συντηρητικο θα μπορουσαν να γραφουν λεμε τωρα 12D (Μερες) αλλα αυτο δεν μπορει να γινει εμπορικα.
Εικόνα
stergios

Σε τετοιες περιπτωσεις οταν θελω να δω για συστατικα η προιοντα χρησιμοποιω αυτο το site που μου φαινεται αξιοπιστο.

κατηγορια as και εχει και αλλες υποκατηγοριες στην ενοτητα men's.

Εχει και βαση δεδομενων για διαφορα προιοντα, οπως και πληροφοριες για συστατικα, βαθμολογιες βασει επικινδυνοτητας συστατικων, ερευνες, αναφορες κα. Θα προτεινα να το ψαξετε λιγο οσοι δε το γνωριζετε.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Παλιοτερα καποιοι απο δω διναμε ingredients list σε ενα αλλο ακομα πιο γνωστο τετοιου ειδους site. Μακαρι να θυμομουν και το ονομα του....

Added in 6 minutes 5 seconds:
Το θυμηθηκα COSDNA. Ειχα δωσει κανα δυο και ο Γιακουμης επισης.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9858 times
Ηλικία: 54

Φιλε Stergie, θα σου προτεινα να δοκιμασεις λοσιον και βαλσαμο Φαενα απο τα οποια ειμαι απολυτα ικανοποιημενος για τις καταπραϋντικες ιδιοτητες τους!
any shave you can walk away from, is a good shave!
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9858 times
Ηλικία: 54

Ψαχνοντας στοιχεια για το Old Spice Swagger, επεσα στην επισημη σελιδα της P&G με ολα τα συστατικα που μπορει να περιεχονται σε προϊόντα που εχουν στα συστατικα τους τη λεξη fragrance:

Εδώ

Όχι δεν πεφτω απο τα συννεφα, αλλα οσο να 'ναι 20 σελιδες χημειας σε προσγειωνουν αποτομα...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 24 Μάι 2017, 03:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τα links σε κάποια λέξη. Το πως μπορείς να το κάνεις αυτό, μπορείς να το δεις στις συχνές ερωτήσεις στην υπογραφή μου. Φιλικά, Αντώνης.
any shave you can walk away from, is a good shave!
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Δεν θα την έλεγες και επίσημη την σελίδα,αφού ούτε τα μισά δεν έχουν μέσα.

Και που να δείς αναγκαστική προσγείωση Νικόλα όταν δείς και για το Parfum...

* Παρενθετικά,ήξερα και ξέρω έναν άνθρωπο,που διόρθωσε ένα τεράστιο database στο cosdna,δεν εισέπραξε δε ούτε 1cent,μου είχε πει και τις προσδοκίες του,τα έκανε όλα αφιλοκερδώς,του έκαναν το χατίρι για λίγους μήνες,αλλά τελικώς επικράτησε θριαμβευτικά η γνωστή/άγνωστη P&G,κατά τα άλλα όμως,το cosmetic ήρθε για να μας σώσει :arrow: :?:
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”